Φυσίγγια για το βάλτο

20 δολλαρια το πακετο (25 ) το Nitro Steel μαγκνουμ στο Αμερικα, τη στιγμη που το Remington Express (μολυβδινα) κανει 15 και το Nitro Magnum 35. To τελευταιο το χρησιμοποιουν οι αμερικανοι μονο για γαλοπουλα οποτε η τιμη του ειναι
σιγουρα τραβηγμενη. Στο Ελλαντα υπολογιζω παντα Χ2 την αμερικανικη τιμη και επεφτα παντα κοντα.
 
Κάτω από 30 το κουτί αποκλείεται να έχουν. Δεν νομίζω ότι θα τα φέρει κάποιος. Εδώ πήγα πέρσι να πάρω μια πεντάδα βολφραμίου και μόλις τους τα ζήτησα γέλαγαν. Ποιος να τα πάρει αυτά τα φυσίγγια, αναρωτήθηκαν... :)
 
Κάτω από 30 το κουτί αποκλείεται να έχουν. Δεν νομίζω ότι θα τα φέρει κάποιος. Εδώ πήγα πέρσι να πάρω μια πεντάδα βολφραμίου και μόλις τους τα ζήτησα γέλαγαν. Ποιος να τα πάρει αυτά τα φυσίγγια, αναρωτήθηκαν... :)

Εδω υπαρχουν και μοντελα οπλων που δεν φερνουν ακομη και αν τους πεις στο προπληρωνω μετρητοις. Και το χειροτερο η νομοθεσια μας δενει τα χερια και τετοια πραγματα δεν μπορουμε να τα εισαγουμε σαν ιδιωτες. Με την κριση τα πραγματα χειροτερευουν.
 
Oποτε, ρομπα,γαντια,και στοεργαστηριο για ρελοαντινγκ, εμεις οι Γρεκοι.;););)

Πολλα τα στοιχεια που θελουν αναλυση Γιωργο και τα πραγματα δεν ειναι τοσο ευκολα οπως στα ευρωπαικα. Αντε σου λεω να βρεις το καψυλιο και το συγκεντρωτηρα που χρησιμοποιουν. Αυτη την ποιοτητα σκαγιων που θα τη βρουμε?
Και μετα το πιο δυσκολο. Η πυριτιδα. Καμμια αμερικανικη εταιρεια δεν γεμιζει με εμπορικες πυριτιδες. Ολες χρησιμοποιουν το δικο τους blend απο αμερικανικες πυριτιδες εμποριου και πυριτιδες ειδικες κατασκευασμενες γιαυτες. Ακομα και τα πολυ μεγαλα γατονια της ιδιογομωσης (και σε παραδεχομαι προσωπικα σαν ενα απο αυτα) δεν μπορεσαν ποτε να το βρουν ουτε καν οι αμερικανοι. Αυτο που μπορεις να βρεις ειναι να μπορεσεις να καταχωρησεις τις ιδιοτητες αυτης της πυριτιδος αναμεσα σε δυο αμερικανικες εμπορικες και να πεσεις κοντα στη συνταγη τους.
Η φιλοσοφια των αμερικανων και των ευρωπαιων στη κατασκευη εμπορικου φυσιγγιου ειναι εντελως αντιθετες. Το αποτελεσμα στη σταθεροτητα και την αποδοση δικαιωνει παντα αυτον που το ψαχνει πολυ....
 
.hair..hair.Με αυτα τα υλικα εμεις οι Γρεκοι, θα καναμε παπαδες.Οσοι εχουν απο αυτα τα σκαγια, μεταξυτους και εγω. Τα φυλαμε σε χρη/τειο.Αχ να ειχα ακομα την παλια jk3
 
Έφτασε στα χέρια μου το παρακάτω κουτάκι φυσίγγια. Αυτό που προσπαθώ να βρω και επειδή δεν τα πάω καλά με τα mm των διαμέτρων των σκαγιών είναι, τι σόι σκάγια έχουν μέσα. Πρόκειται για magnum με buffer και το κουτί αναγράφει pellets B. Μέχρι τώρα ήξερα τα ΒΒ. Αυτά τα Β να υποθέσω ότι πλησιάζουν πιο πολύ στους άσσους ή όχι; Πάντως λογικά πρέπει να έχουν περισσότερα σκάγια από τα κλασικά reminghton magnum 41 pellets. Μακάρι να είναι πιο ψιλό σκάγι από αυτά που έχουν τα 41 pellets γιατί με το UFO θα κάνουν ωραίο αντιαεροπορικό συνδυασμό ... .love.


 
Έφτασε στα χέρια μου το παρακάτω κουτάκι φυσίγγια. Αυτό που προσπαθώ να βρω και επειδή δεν τα πάω καλά με τα mm των διαμέτρων των σκαγιών είναι, τι σόι σκάγια έχουν μέσα. Πρόκειται για magnum με buffer και το κουτί αναγράφει pellets B. Μέχρι τώρα ήξερα τα ΒΒ. Αυτά τα Β να υποθέσω ότι πλησιάζουν πιο πολύ στους άσσους ή όχι; Πάντως λογικά πρέπει να έχουν περισσότερα σκάγια από τα κλασικά reminghton magnum 41 pellets. Μακάρι να είναι πιο ψιλό σκάγι από αυτά που έχουν τα 41 pellets γιατί με το UFO θα κάνουν ωραίο αντιαεροπορικό συνδυασμό ... .love.


Γιωργο 105 με 110 σκαγια πρεπει να εχει μεσα το φυσιγγι, σε διαμετρο 4.3 χιλ., λιγο πιο χοντρο απο το Ν1.
 
Έφτασε στα χέρια μου το παρακάτω κουτάκι φυσίγγια. Αυτό που προσπαθώ να βρω και επειδή δεν τα πάω καλά με τα mm των διαμέτρων των σκαγιών είναι, τι σόι σκάγια έχουν μέσα. Πρόκειται για magnum με buffer και το κουτί αναγράφει pellets B. Μέχρι τώρα ήξερα τα ΒΒ. Αυτά τα Β να υποθέσω ότι πλησιάζουν πιο πολύ στους άσσους ή όχι; Πάντως λογικά πρέπει να έχουν περισσότερα σκάγια από τα κλασικά reminghton magnum 41 pellets. Μακάρι να είναι πιο ψιλό σκάγι από αυτά που έχουν τα 41 pellets γιατί με το UFO θα κάνουν ωραίο αντιαεροπορικό συνδυασμό ... .love.



Γιωργο σε βλεπω να βαρας τις χηνες ... απο ΕΒΡΟ στο τουρκικο εδαφος .sarcastic.
 
Δεν με ακους Γιωρικα, δεν με ακους... .hair. Εκτος κ αν ηθελες να μας κανεις ζηλιες με το καινουργιο σου αποκτημα....goodboy.
 
Δεν με ακους Γιωρικα, δεν με ακους... .hair. Εκτος κ αν ηθελες να μας κανεις ζηλιες με το καινουργιο σου αποκτημα....goodboy.
Τι δεν ακούω φίλε μου σπεσιαλίστα; :D
Αφού είπαμε, θα μου γεμίσεις μερικά αλευράκια ν.1 :)
Να σου πω το καινούριο μου "απόκτημα" λυπάμαι να το ρίξω, 3€ το τεμάχιο πάει ... :eek:
 
Πρόσφατα είδα δυο DVD με κυνήγι υδρόβιων ενα ελληνικό κ ενα ιταλικό του lugari.αυτο που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ηταν οτι κ στις δυο περίπτωσης έριχναν με rc 32 κ έκαναν ωραίες βολές.ο ένας κυνηγούσε μέσα στο βάλτο κ ο άλλος στον κάμπο η απορία μου ειναι οτι καπιοι φίλοι λένε οτι το φυσίγγι αυτο δεν κανει για υγρασία.το ερώτημα μου ειναι αυτη οι κυνηγοτοποι δεν είχαν υγρασία?προς θεού δεν αμφισβητώ τους συναδέλφους.απλα μου έκανε εντύπωση κ ξαφνιάστηκα.το εν λόγω μόνο τον Σεπτέμβρη το εχω ριξει κ ηταν φοβερό(τρυγόνια) .
 
Tασο ποιες ταινιες ειναι αυτες?
Μην ξεχνας οτι ειδικα σε μερη με μεγαλη πληθωρα θηραματων (πχ Αφρικη αν εκει ειναι η μια ταινια) δεν ενδιαφερει τοσο η ποιοτητα του φυσιγγιου αλλα η τιμη προσφορας σε πσοοτητα χιλιαδων φυσιγγιων... Επειδη παντως εχω γεμισει κ εχω κυνηγησει υδροβια με 32 γρ 6αρια και 6/7 αναμικτα σου λεω πως ειναι πολυ αποτελεσματικη σαν γομωση...
 
Αρι η μια λέγεται στο κατόπι των υδρόβιων κ κυνηγάει ο Ιορδάνης παλτατζιδης.εξωτερικο ειναι νομίζω Βουλγαρία(χωρίς κράχτες).στη άλλη ταινία κυνηγάνε με κράχτες κ 5αρια σκάγια Νομίζω αζερμπαιτζαν κ αν θυμαμε καλά λέγετε κυνήγια στο βάλτο.η πρώτη ηταν από ελ.τυπο κ η δεύτερη απο έθνος.πριν 3-4 χρόνια περιπου
 
Δεν εχω καμιά σχέση με το υδρόβιο(μια φορά εχω βαρέσει μπαλιζα εντελώς τυχαία)απλά το αναφέρω γιατί άκουσα οτι το συγκεκριμένο δεν κανει για υγρασία.κ μου έκανε μεγάλη εντύπωση.ισως να ηταν κ στημένο τι να πω.
 
Τασο για υδροβια δεν ξερω να σου πω αλλα θα σου πω γενικα.
εσυ πιστευεις οτι με ενα φυσιγγι σωστο οσον αφορα την σχεση θηραμα σκαγι κ κατανομη αποσταση εαν ριξεις σε ενα θηραμα στημενο για τεστ λ.χ περιστερη με ολες τις παραμετρους ιδιες αλλα το ενα καλοκαιρι με βαρια υγρασια κ το αλλο χειμωνα με τρελο αερα κρυο ν βορια.....θα μεινει καποιο ζωντανο?

Εγω πιστευω οτι οχι.
Εγω πιστευω οτι οταν εχεις σωστους συνδιασμους παντα θα εχεις επιτυχια.
το μόνο που δεχομαι οτι επηρεαζει ειναι η ατμοσφαιρικη πιεση σσ μεγαλες αλλαγες π.χ λογω καιρου η λογο υψομετρου.

Καποτε εβλεπα πολυ τις συνθηκες.
τωρα βλεπω μονο το θηραμα κ τον τοπο.....οταν επιλεγω φυσιγγια.
 
Στην Κυπρο υπάρχει μια αστεια ''γνωμη'' του καφενειου οτι π.χ τα μπερετα δεν σκοτώνουν.
Οταν τους ρωτω αν στεκονται τοτε να τους πυροβοληση ενα μπερεττα.......δεν απανταει κανεις.

Ακραιο αλλα δειχνει την ταση μας να ριχνουμε σε αλλες δικαιολογίες λαθη μας οπως λαθος κοντακι....οχι σταθερη επωμιση...νευρικη επωμιση.....κλπ
 
Φιλε χρυσανθε Για να είμαι ειλικρινής αυτο δεν το γνωριζω.μιας κ εδώ στο νησί δεν έχουμε τέτοιους καιρούς.πιστευω όμως οτι αν πούμε οτι υπάρχει τόπος που πράγματι επηρεάζει τα φυσιγγια μας κ κατά συνέπεια τις τουφεκιες μας τοτε αυτός ειναι ο βάλτος...όσοι φίλοι κυνήγησαν στον Έβρο σε ακραίες συνθήκες,τοτε έχουν σίγουρα κάτι να μας πουν ..βέβαια εκεί η βολές ειναι οριακές σε κάποιες περιπτώσεις..
 
Για τον βάλτο ουτε εγω ξερω γιαυτο ειπα δεν ξερω απο υδροβια :-D
Σιγουρα είναι ενα πολυ ''ειδικο'' περιβάλλον.
 
Back
Top