Φυσίγγια για την πέρδικα

Ξερω φιλο που ριχνη 40γρ στην περδικα και την μπεκατσα.......ολλοι αυτοι για μενα εχουν κοντακι που ριχνη στο γαμο του καραγκιοζη και προσπαθουν με πολλα γραμαρια να παρουν πουλι
Κανεις λάθος Ηλία....

Δηλαδή όσοι έχουν φτιάξει κοντακι κυνηγάνε μονο με 24 κ 28γρ η χρησιμοποιουν όπλα μικρων διαμέτρηματων η δεν ξέρουν τι θα πει ο κυλινδρος κ τα ανοιχτά τσοκ???

Ειναι ψυχολογικό είναι το θέμα,Πεντακάθαρα.....*

Αν πεισεις με καποιο τροπο τον φίλο σου να ρίξει πολυ λιγότερα γραμμάρια θα δει ότι κ εκει θα έχει εξίσου καλη επιτυχία...

*και για να δεις τι σημαίνει το "ψυχολογικό κομμάτι" στο κυνήγι θα σου πω κ αυτό..
Είχα καλές επιτυχίες στην τσιχλα με τα 28 κ προπερσι εντυπωσιάστηκα κ με τα 24γρ..
Αλλά αν μου έλεγες να ρίχνω μόνο αυτά δεν θα το έκανα κ θα πηγαινα στα 30-32γρ

Πολλες περδικες είχα παρει παλαιοτερα κ με 32γρ κ με 34γρ, τι επελεγα συνηθως? 36γρ, και όχι γιατί θεωρω πως είναι η ιδανική γομωση("ιδανικά" δεν υπάρχουν για εμενα στο κυνήγι κ το ψάρεμα, μέχρι ένα σημείο βέβαια, οχι να το "χοντρενουμε" αρκετά..)

Αλλά έτσι νιώθω καλυτερα ψυχολογικά, το ίδιο κ με τα τσιχλοφυσιγγα πιο πανω!!
 
Last edited:
Ο καθε ενας ριχνει οτι γουσταρει και τον ευχαριστει παιδες
Λαθος για καποιον σωστο για καποιον αλλον
Οπως και το νουμερο σκαγιου
Καθε τοπος ειναι αλλιως και καθε κυνηγος κρινει με τα δικε του πιστευω
 
Ο καθε ενας ριχνει οτι γουσταρει και τον ευχαριστει παιδες
Λαθος για καποιον σωστο για καποιον αλλον
Οπως και το νουμερο σκαγιου
Καθε τοπος ειναι αλλιως και καθε κυνηγος κρινει με τα δικε του πιστευω
Σωστός αλλά με λογική.
 
Κανεις λάθος Ηλία....

Δηλαδή όσοι έχουν φτιάξει κοντακι κυνηγάνε μονο με 24 κ 28γρ η χρησιμοποιουν όπλα μικρων διαμέτρηματων η δεν ξέρουν τι θα πει ο κυλινδρος κ τα ανοιχτά τσοκ???

Ειναι ψυχολογικό είναι το θέμα,Πεντακάθαρα.....*

Αν πεισεις με καποιο τροπο τον φίλο σου να ρίξει πολυ λιγότερα γραμμάρια θα δει ότι κ εκει θα έχει εξίσου καλη επιτυχία...

*και για να δεις τι σημαίνει το "ψυχολογικό κομμάτι" στο κυνήγι θα σου πω κ αυτό..
Είχα καλές επιτυχίες στην τσιχλα με τα 28 κ προπερσι εντυπωσιάστηκα κ με τα 24γρ..
Αλλά αν μου έλεγες να ρίχνω μόνο αυτά δεν θα το έκανα κ θα πηγαινα στα 30-32γρ

Πολλες περδικες είχα παρει παλαιοτερα κ με 32γρ κ με 34γρ, τι επελεγα συνηθως? 36γρ, και όχι γιατί θεωρω πως είναι η ιδανική γομωση("ιδανικά" δεν υπάρχουν για εμενα στο κυνήγι κ το ψάρεμα, μέχρι ένα σημείο βέβαια, οχι να το "χοντρενουμε" αρκετά..)

Αλλά έτσι νιώθω καλυτερα ψυχολογικά, το ίδιο κ με τα τσιχλοφυσιγγα πιο πανω!!
Έτσι Τάσαρε το παν κατεμέ είναι όσο το δυνατόν λιγότερα γραμμάρια τόσα ώστε να έχεις τα ίδια αποτέλεσματα πάνω κάτω με παραπάνω γραμμάρια και κυρίως χωρίς χαμένα θηράματα τα οποία δεν θα βρεθούν κιόλας.Αυτό είναι ό,τι χειρότερο, χίλιες φορές να μην σηκώνουμε καν.
 
Το έχω ξαναγράψει ότι οι αλλοι δύο της παρεας μου ενω με τα 28άρια δεν είχαν κανένα πρόβλημα δεν ξαναπήραν και γύρισαν παλι στα 30 και 32 γραμμάρια γιατί ένιωθαν πιο σιγουροι. Καθαρά θέμα ψυχολογίας ειναι. Εγώ είμαι χαρούμενος πάντως που είτε 28 είτε 34 έχω μέσα πλέον δεν με νοιαζει.
 
Εγώ είμαι χαρούμενος πάντως που είτε 28 είτε 34 έχω μέσα πλέον δεν με νοιαζει.
Ότι καλυτερο.....
Και προφανως έχεις ξεκαθαρισει μέσα σου κάτι παρα πολυ βασικό....
Σε κάθε σου πιθανη αστοχία με τα 28γρ δεν λες αν είχα 34γρ θα είχα επιτυχια....
Θεωρείς ότι τα 28γρ έχουν υπεραρκετα σκάγια για την τσίχλα κ σε κάθε αστοχία φταις μόνο εσυ...

Αυτό να ξέρεις λίγοι μπορούν να το καταφέρουν.........

Δεν ξέρω αν το κατάφερες με την μια, αλλά χρειάζεται να "παλεψει" πολυ με τον εαυτό του ο καθένας για να μπορεσει να το αποδεχτεί.........
 
Κανεις λάθος Ηλία....

Δηλαδή όσοι έχουν φτιάξει κοντακι κυνηγάνε μονο με 24 κ 28γρ η χρησιμοποιουν όπλα μικρων διαμέτρηματων η δεν ξέρουν τι θα πει ο κυλινδρος κ τα ανοιχτά τσοκ???

Ειναι ψυχολογικό είναι το θέμα,Πεντακάθαρα.....*

Αν πεισεις με καποιο τροπο τον φίλο σου να ρίξει πολυ λιγότερα γραμμάρια θα δει ότι κ εκει θα έχει εξίσου καλη επιτυχία...

*και για να δεις τι σημαίνει το "ψυχολογικό κομμάτι" στο κυνήγι θα σου πω κ αυτό..
Είχα καλές επιτυχίες στην τσιχλα με τα 28 κ προπερσι εντυπωσιάστηκα κ με τα 24γρ..
Αλλά αν μου έλεγες να ρίχνω μόνο αυτά δεν θα το έκανα κ θα πηγαινα στα 30-32γρ

Πολλες περδικες είχα παρει παλαιοτερα κ με 32γρ κ με 34γρ, τι επελεγα συνηθως? 36γρ, και όχι γιατί θεωρω πως είναι η ιδανική γομωση("ιδανικά" δεν υπάρχουν για εμενα στο κυνήγι κ το ψάρεμα, μέχρι ένα σημείο βέβαια, οχι να το "χοντρενουμε" αρκετά..)

Αλλά έτσι νιώθω καλυτερα ψυχολογικά, το ίδιο κ με τα τσιχλοφυσιγγα πιο πανω!!
Αλλο θεμα το ψυχωλογικο και αλλο αυτο που λεο εγω ...οταν σου λεει οτι τα 32γρ..κανουν μονο για ρουβελια εσει τι λες οτι ριχνη σωστα
 
Πήρα 28άρια και πήγα για τρυγόνια στην εναρξη. Τουφεκισα 7 και πήρα τα 5. Κατάλαβα ότι και με μεγαλύτερο φορτίο σκαγιων τα αποτελέσματα θα ήταν τουλάχιστον τα ιδια. Αργότερα στα μπασιματα έγινε ακριβώς το ιδιο. Έπεφταν από παντου. Οπότε δεν ήθελα και πολύ για να καταλάβω ορισμένα πράγματα.
 
Οταν σου λεει οτι τα 32γρ..κανουν μονο για ρουβελια εσει τι λες οτι ριχνη σωστα
Αυτοι πιστευουν ότι αυξημένο βάρος σκαγιων κ κατά συνέπεια ενισχυμένη γομωση σημαινει μεγαλυτερη επιτυχία και κυρίως αυξημένη "δυναμη"......
Ο φίλος σου πιθανων να ανήκει σε αυτους...
οσοι " δουλευουν" με αυτό το σκεπτικό έτσι ακριβώς μιλάνε για τις ελαφρές γομωσεις........
Για τον λόγο αυτό πολυ αμφιβάλλω αν έχει κάτσει να πειραματιστει με τα 32γρ......
 
Last edited:
Το έχω ξαναγράψει ότι οι αλλοι δύο της παρεας μου ενω με τα 28άρια δεν είχαν κανένα πρόβλημα δεν ξαναπήραν και γύρισαν παλι στα 30 και 32 γραμμάρια γιατί ένιωθαν πιο σιγουροι. Καθαρά θέμα ψυχολογίας ειναι. Εγώ είμαι χαρούμενος πάντως που είτε 28 είτε 34 έχω μέσα πλέον δεν με νοιαζει.
επειδη και γω εκανα το ιδιο να σου πω το λογο. Ξεροντας οτι εχω 28 γρ ημουνα στην τσιτα, συγκεντρωμενος και γρηγορος , και μη σου πω οτι ειχα ελαφρα μεγαλυτερες επιτυχιες απο τα 32-33, ΑΛΛΑ , δεν θελω να ειμαι ετσι στο κυνηγι. θελω να ειμαι τελειως χαλαρος σαν μια βολτα και αν ειναι δυνατον να μπουν μονα τους στο σακιδιο και χωρις την ενοχληση του μπαμ. Υπερβαλω αλλα ετσι ειναι. Με 33-ν10 διασπορας στο ορτυκι, απλα σηκωνεις το οπλο. Το ιδιο στην τσιχλα με 34 ν9.
Δοκιμασα πολυ καιρο 4* και 33 ν9 μαλλινη στη μπεκατσα. Ε επρεπε να ειμαι στην τσιτα , για να εχω τα αποτελεσματα που ειχα χαλαρα με 34 διασπορας . Ναι ψυχολογικοι ειναι οι λογοι για ολα αυτα, αλλα οταν λεμε ψυχολογικοι εννοουμε μειωση αγχους και απολαυση της ζωης.
Δεν κυνηγαμε ολοι για τον ιδιο λογο
Σκεφτομαι να βαλω φιλο να μου γεμισει 28, 30, 32, 34 σε αδιαφανο καλυκα απο 25 φυσ καθενα και να μου τα δωσει χυμα , ολα ν9, 100 φυσ σε μια σακουλα. Τον Οκτωβριο θα σας πω :) :) ;)
 
επειδη και γω εκανα το ιδιο να σου πω το λογο. Ξεροντας οτι εχω 28 γρ ημουνα στην τσιτα, συγκεντρωμενος και γρηγορος , και μη σου πω οτι ειχα ελαφρα μεγαλυτερες επιτυχιες απο τα 32-33, ΑΛΛΑ , δεν θελω να ειμαι ετσι στο κυνηγι. θελω να ειμαι τελειως χαλαρος σαν μια βολτα και αν ειναι δυνατον να μπουν μονα τους στο σακιδιο και χωρις την ενοχληση του μπαμ. Υπερβαλω αλλα ετσι ειναι. Με 33-ν10 διασπορας στο ορτυκι, απλα σηκωνεις το οπλο. Το ιδιο στην τσιχλα με 34 ν9.
Δοκιμασα πολυ καιρο 4* και 33 ν9 μαλλινη στη μπεκατσα. Ε επρεπε να ειμαι στην τσιτα , για να εχω τα αποτελεσματα που ειχα χαλαρα με 34 διασπορας . Ναι ψυχολογικοι ειναι οι λογοι για ολα αυτα, αλλα οταν λεμε ψυχολογικοι εννοουμε μειωση αγχους και απολαυση της ζωης.
Δεν κυνηγαμε ολοι για τον ιδιο λογο
Σκεφτομαι να βαλω φιλο να μου γεμισει 28, 30, 32, 34 σε αδιαφανο καλυκα απο 25 φυσ καθενα και να μου τα δωσει χυμα , ολα ν9, 100 φυσ σε μια σακουλα. Τον Οκτωβριο θα σας πω :) :) ;)
Όλα είναι θέμα υποκειμενικό.... ειδικά στο ορτύκι.....28 γραμμάρια νούμερο 10 μαλλινοταπα κύλινδρος και 28 γραμμάρια νούμερο 9 δεύτερη τέσσερα ή τρία άστρα είναι υπέρ αρκετά.... όπου και να σηκωθεί είναι στο γιλέκο.... όποιος έχει πέσει σε πέρασμα ξέρει....τα πολλά γραμμάρια είναι σίγουρος πονοκέφαλος το βράδυ....
 
Τώρα όσον αφορά την πέρδικα.... είναι ανάλογα πού βγαίνουν τα πουλιά...αν τα σκορπίσεις και σηκώνονται ένα ένα μέχρι και διασποράς 8 θέλεις.... αν σηκώνονται στα 30 μέτρα 6 νούμερο 34-36 γραμμάρια και μπροστά..... πολύ μπροστά όταν βουτάνε στα γκρεμια...
 
Τώρα όσον αφορά την πέρδικα.... είναι ανάλογα πού βγαίνουν τα πουλιά...αν τα σκορπίσεις και σηκώνονται ένα ένα μέχρι και διασποράς 8 θέλεις.... αν σηκώνονται στα 30 μέτρα 6 νούμερο 34-36 γραμμάρια και μπροστά..... πολύ μπροστά όταν βουτάνε στα γκρεμια...
Εαν βουτήξουν από τα 30 και δεν είσαι από κάτω συνήθως η αποτυχία είναι δεδομένη.
 
Παίδες διάβασα απ την αρχή όλες τις απόψεις. Πολλοί είστε στα άκρα.. Πάντα θα το λέω όχι ακρότητες. Πουλιά είναι όχι γουρούνια αλλά ούτε κ πυλινα δισκάκια.. Γνώμη μου πως ειδανικο νούμερο και ειδανικα γραμμάρια για πολλά τερέν πάντως καιρού κα διαφορα όπλα τσοκ είναι το 6ρη στα 34 γρ.... Το τελειο..οι Άγγλοι είναι μαλακες που λένε 34 γρ και 6ρη κάνεις σχεδόν όλα τα κυνήγια..Ανάλογα τα γούστα το βάζεις είτε σε απλό είτε διασποράς.. Εγω μόνιμα με συγκεντρωτηρα 3 ίδια φυσίγγια 6ρια 34γρ..Απο μάρκες τώρα ρίχνω διαφορα κυρίως ιταλικά.. Και θα κλείσω όπως άρχισα μιλώντας για ακρότητες έχουν δει πολλά τα μάτια μου όπως στη φασσα ο άλλος 40βολα μαγκνουμ ρεμινγκτον μέχρι 27βολα στο λαγο
 
Το μεγαλύτερο φάουλ που έχω κάνει κι εγώ είναι ακριβώς να ταυτιζω θηράματα με νο σκαγιων πχ φάσσα νο 6 5.για ποιον λόγο? Γιατι να χαρακτηριστεί το 4 και το 3 ως ακρότητα δλδ? Και μιλάω για ψηλωμενα πουλιά σε συνθήκες πολύ κρύου και υγρασίας και αποστάσεις εκεί που δεν σηκώνεις όπλο(πάντα σημαδεμένα πουλιά) το θέμα είναι στα χοντρά το πώς θα μπορέσεις να κρατήσεις την συγκέντρωση.

Όπως είπες φίλε 40βολα στις φασσες...για μένα ρίχνουν όσοι χαλάνε τα κοπάδια,ο λαγός είναι άλλη ιστορία και ίσως για πολύ μακρυνες βολές.


Διαφωνώ όμως με τον φίλο που μιλούσαμε χθες. Δεν θα κάνω τις μπουρδοερωτησεις αν είναι το κοντάκι στα μέτρα τ η όχι,πιθανό να φταιγανε όπως λέει τα φυσίγγια.αλλα σε -8 -10 -15 ,για καρτερισιο ημερήσιο κυνήγι νο6 με τπτ.5 νούμερο το ελάχιστο πιο ψηλό.

Έπειτα τα όπλα. Benelli εξαιρετικά μέτριες βλητικα εξού και οι μοντιφες.και με τις μοντιφες πάλι μέτριες είναι. Εγώ έκανα κώνο σε όπλο άλλης εταιρίας για αποκορύφωση κι όχι γιατί είχε κάποιο θέμα. Τα μπενελλι αποδεδειγμένα κλάνουν στα κρύα και μην ξεκινήσουμε τώρα την. Αντιπαράθεση "ναι αλλά αν βάλεις ιδιογομωση κλπ",οκ συμφωνώ αλλά η ουσία είναι ότι ....κλάνουν σαν οπλα
 
Το μεγαλύτερο φάουλ που έχω κάνει κι εγώ είναι ακριβώς να ταυτιζω θηράματα με νο σκαγιων πχ φάσσα νο 6 5.για ποιον λόγο? Γιατι να χαρακτηριστεί το 4 και το 3 ως ακρότητα δλδ? Και μιλάω για ψηλωμενα πουλιά σε συνθήκες πολύ κρύου και υγρασίας και αποστάσεις εκεί που δεν σηκώνεις όπλο(πάντα σημαδεμένα πουλιά) το θέμα είναι στα χοντρά το πώς θα μπορέσεις να κρατήσεις την συγκέντρωση.

Όπως είπες φίλε 40βολα στις φασσες...για μένα ρίχνουν όσοι χαλάνε τα κοπάδια,ο λαγός είναι άλλη ιστορία και ίσως για πολύ μακρυνες βολές.


Διαφωνώ όμως με τον φίλο που μιλούσαμε χθες. Δεν θα κάνω τις μπουρδοερωτησεις αν είναι το κοντάκι στα μέτρα τ η όχι,πιθανό να φταιγανε όπως λέει τα φυσίγγια.αλλα σε -8 -10 -15 ,για καρτερισιο ημερήσιο κυνήγι νο6 με τπτ.5 νούμερο το ελάχιστο πιο ψηλό.

Έπειτα τα όπλα. Benelli εξαιρετικά μέτριες βλητικα εξού και οι μοντιφες.και με τις μοντιφες πάλι μέτριες είναι. Εγώ έκανα κώνο σε όπλο άλλης εταιρίας για αποκορύφωση κι όχι γιατί είχε κάποιο θέμα. Τα μπενελλι αποδεδειγμένα κλάνουν στα κρύα και μην ξεκινήσουμε τώρα την. Αντιπαράθεση "ναι αλλά αν βάλεις ιδιογομωση κλπ",οκ συμφωνώ αλλά η ουσία είναι ότι ....κλάνουν σαν οπλα
Φίλε ειπα Ενα γενικό κανόνα στα λογικά πλαίσια καιρού κ μέτρων ντουφεκιας..Ακρότητα είναι το 2ρη στη φασσα η τα 40βολα.. Κι εγώ στη Καστοριά πριν χρόνια με - 8 4ρια 38γρ έριχνα στις φασσες.. Κ όσον αφορά benelli εδώ κι αν διαφωνούμε. Με πολλά μειων δε θυμάμαι ακριβώς δράμα το 2009 ένα καπό φάσες κ μάλιστα με 36 γρ γιατί δεν έβρισκα σε 38ρια τίποτα εκείνη τη περίοδο, μη τα ισοπεδώνουμε όλα.. Δε λέω έχουν τρομερές Κάνες αλλά όχι και για πέταμα. Ιδίως οι παλιές σαν τα δικά μου γαμανε κ δέρνουν, οι νέες όπως μια μ2 που είχα όντως δε με βόλεψε κ η ριγα και η κάνη. Σύντομα που θα πάρω τη benelli be diamond να δούμε τι θα κάνει στα καπρια κ στο πολύ μειων.
 
Back
Top