Φυσίγγια για την Φάσσα

Καλησπέρα ομάδα. Προχτές στο βουνό λόγω πολύ υψηλής υγρασίας (90-95%) και 6-7 βαθμών Κελσίου είπα να δοκιμάσω το ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ 38αρι του ρουμελιωτη με m92s. Εκτός ότι συνεχίστηκε το θέμα ότι δεν μπορώ να βρω την σωστή προσκοπευση στα φυσιγγια του Αντρέα από τα 34γρ και πάνω έφαγα κάτι κλωτσιές άλλο πράγμα. Ίσως στους -10 να είναι υποφερτό αλλά σε αυτές τις συνθήκες δεν παλευόταν η κατάσταση. Έχει δοκιμάσει κανείς στη φασσα ή βάλτο με υγρασία το λαμπρο biturbo 38γρ να πει εντυπώσεις από σκότωματα κτλ??? Αυτό που μου έχει ταιριάξει σαν φυσίγγι και το ευχαριστιεμαι είναι το bp mb 36 long range το χακί στο κουτί των 25. Πολύ ωραία σκότωματα με ανάκρουση μηδενικη. Μοναδικό του λογικό μειονέκτημα η πτώση απόδοσης που έχει στην απόλυτη υγρασία που όλα στάζουν ή βρέχει (95%+) και για αυτες τις περιπτώσεις κοιτάζω να βρω κάτι που να τραβάει για αυτό και η ερώτηση μου πιο πάνω για το biturbo 38γρ.
Καλύτερα στο biturbo 36 μείνε και χοντρινε τα σκάγια μην το φοβάσαι.
 
Πριν αρχίσω να γεμίζω έριχνα μόνο εμπορικά με μβ36.... Από υγρασία άλλο καλό στα μέρη μου... Δεν είχα θεμα με την πυριτιδα!
Δοκίμασε να τραβήξεις πιο μπροστά και ίσως κανένα νούμερο παρακατω
Θα δοκιμάσω και το νο5 για τις μέρες με βροχή ή ομίχλη κτλ να δω τι παραπάνω μπορεί να μου δώσει από 6αρι.
 
Θα δοκιμάσω και το νο5 για τις μέρες με βροχή ή ομίχλη κτλ να δω τι παραπάνω μπορεί να μου δώσει από 6αρι.
Για να μη χαλαμε το θεμα τσιχλα...
Εριξα φετος μερικα περσινα αλλα και φετινα σε καποιες δοκιμες αλλα και στο κυνηγι, μιλαω για το percorso Κωστα.
Δεν παρατηρησα καμια διαφορα, οι δυο φασσες χθες ηταν με percorso no5 και οι αλλες με Ρουμελιωτη, αν εβλεπες μια ποσο ψηλα ηταν δεν θα το πιστευες...τις εσπασε το χοντρο κοκκαλο της φτερουγας το νο5 και περασε μεσα στο στηθος.
Απο κλωτσημα δεν καταλαβαινω καμια διαφορα, επιμενω οτι καπου κανεις λαθος με την προσκοπευση, τα εριξα και με υγρασια και ψιλοβροχο μια μερα και παλι δεν ειχα παραπονο.
Να φανταστεις συγκεκριμενα σε δυο φασσες χθες δεν θα σηκωνα το οπλο εκει που περνουσαν...ρουαγιαλ τουφεκιες και οι δυο, η μια με percorso no5 και η αλλη με ρουμελ 35 νο5, αλλα ηθελα να δω αν γινεται να εχω αποτελεσμα σε τετοιες αποστασεις και τελικα ειχα.
Επιμενω οτι ολα ειναι θεμα προσκοπευσης, γι αυτο εχεις και ξεπουπουλιασματα, επισης ιδια προσκοπευση και στα δυο φυσιγγια, ενταξει δεν εβαλα και χαρακα να μετρησω ακριβως ποσο μπροστα εβαλα αλλα η αισθηση ηταν ακριβως η ιδια, οπως εριξα στην 1η με το 35 εριξα και στην 2η με το 36.
Παρε εναν τενεκε και ριξε στα 45 η 50 μετρα ενα φυσιγγι περσινο και ενα φετινο και δες αν εχουν διαφορα στην ταχυτητα, θα το καταλαβεις πιστευω αν υπαρχει διαφορα.
 
Θα δοκιμάσω και το νο5 για τις μέρες με βροχή ή ομίχλη κτλ να δω τι παραπάνω μπορεί να μου δώσει από 6αρι.
πλακα κανεις!?τεραστια!ο καιρος αγριευει σιγα σιγα και τα πουλια γινονται ολο και πιο καχυποπτα,.
 
Για να μη χαλαμε το θεμα τσιχλα...
Εριξα φετος μερικα περσινα αλλα και φετινα σε καποιες δοκιμες αλλα και στο κυνηγι, μιλαω για το percorso Κωστα.
Δεν παρατηρησα καμια διαφορα, οι δυο φασσες χθες ηταν με percorso no5 και οι αλλες με Ρουμελιωτη, αν εβλεπες μια ποσο ψηλα ηταν δεν θα το πιστευες...τις εσπασε το χοντρο κοκκαλο της φτερουγας το νο5 και περασε μεσα στο στηθος.
Απο κλωτσημα δεν καταλαβαινω καμια διαφορα, επιμενω οτι καπου κανεις λαθος με την προσκοπευση, τα εριξα και με υγρασια και ψιλοβροχο μια μερα και παλι δεν ειχα παραπονο.
Να φανταστεις συγκεκριμενα σε δυο φασσες χθες δεν θα σηκωνα το οπλο εκει που περνουσαν...ρουαγιαλ τουφεκιες και οι δυο, η μια με percorso no5 και η αλλη με ρουμελ 35 νο5, αλλα ηθελα να δω αν γινεται να εχω αποτελεσμα σε τετοιες αποστασεις και τελικα ειχα.
Επιμενω οτι ολα ειναι θεμα προσκοπευσης, γι αυτο εχεις και ξεπουπουλιασματα, επισης ιδια προσκοπευση και στα δυο φυσιγγια, ενταξει δεν εβαλα και χαρακα να μετρησω ακριβως ποσο μπροστα εβαλα αλλα η αισθηση ηταν ακριβως η ιδια, οπως εριξα στην 1η με το 35 εριξα και στην 2η με το 36.
Παρε εναν τενεκε και ριξε στα 45 η 50 μετρα ενα φυσιγγι περσινο και ενα φετινο και δες αν εχουν διαφορα στην ταχυτητα, θα το καταλαβεις πιστευω αν υπαρχει διαφορα.
Ρε φιλε από την στιγμή που τα έχω βρει με το bp mb long range γιατί να επιμένω με το περκορσο και του ρουμελιωτη και να χάνω πουλιά? Τελοσπαντων μην χαλάμε το θέμα της τσιχλας άλλο topic.
 
δεν ξέρω πόσοι είχατε προλάβει να ρίξετε το fantom creek αλλά ήταν το αγαπημένο μου για φάσσα,,θυμάμαι όταν ανέβηκα στο χωριό το '18 και το έδωσα στον φίλο να το δοκιμάσει ( έριχνε saga 36 ) επαθε πλάκα και επί τόπου στον κυνηγότοπο πήραμε τον Αντώνη για 3x 20ρες παραγγελία
1638615112315.png
αυτή είναι τουφεκιά με το Creek No6 στα 40 μέτρα ( ή 45 δεν θυμάμαι εκεί τα δοκίμαζα ) με την fabarm l4s και kicks 20
1638615300365.png

σαν 2η επιλογή μετά από δοκιμές στα δύο δικά μου όπλα ( 930 & L4S ) το Condor το οποίο ήταν το πιο μαλακό από όλα της φωτό και 3η επιλογή το oscar το οποίο τρύπησε τενεκε σε αυτά τα μέτρα εμπρός πίσω,ήταν το πιο δυνατό με αρκετή ανάκρουση παρόμοια με του perscorso το οποίο percorso δεν με εντυπωσίασε,δεν ήμουν ποτέ φαν του έτσι και αλλιώς
1638615037155.png

λόγο του ότι δεν μπόρεσα εκείνη την ημέρα να βρω το rc4 caccia δεν είναι στις δοκιμές αλλά αυτό το φυσίγγι έχει κάτι το μαγικό,,είναι χάλια μαυρα στον πίνακα αλλά σκοτώνει καλά ,,έχω καιρό να πάω για φάσσα δεν το έχω ρίξει τελευταία,δεν ξέρω αν έχουν κάνει αλλαγές !

σαν επιλογές μου αν θα αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα condor και oscar !
 
δεν ξέρω πόσοι είχατε προλάβει να ρίξετε το fantom creek αλλά ήταν το αγαπημένο μου για φάσσα,,θυμάμαι όταν ανέβηκα στο χωριό το '18 και το έδωσα στον φίλο να το δοκιμάσει ( έριχνε saga 36 ) επαθε πλάκα και επί τόπου στον κυνηγότοπο πήραμε τον Αντώνη για 3x 20ρες παραγγελία
View attachment 37064
αυτή είναι τουφεκιά με το Creek No6 στα 40 μέτρα ( ή 45 δεν θυμάμαι εκεί τα δοκίμαζα ) με την fabarm l4s και kicks 20
View attachment 37065

σαν 2η επιλογή μετά από δοκιμές στα δύο δικά μου όπλα ( 930 & L4S ) το Condor το οποίο ήταν το πιο μαλακό από όλα της φωτό και 3η επιλογή το oscar το οποίο τρύπησε τενεκε σε αυτά τα μέτρα εμπρός πίσω,ήταν το πιο δυνατό με αρκετή ανάκρουση παρόμοια με του perscorso το οποίο percorso δεν με εντυπωσίασε,δεν ήμουν ποτέ φαν του έτσι και αλλιώς
View attachment 37063

λόγο του ότι δεν μπόρεσα εκείνη την ημέρα να βρω το rc4 caccia δεν είναι στις δοκιμές αλλά αυτό το φυσίγγι έχει κάτι το μαγικό,,είναι χάλια μαυρα στον πίνακα αλλά σκοτώνει καλά ,,έχω καιρό να πάω για φάσσα δεν το έχω ρίξει τελευταία,δεν ξέρω αν έχουν κάνει αλλαγές !

σαν επιλογές μου αν θα αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα condor και oscar !
Ωραία συλλογή Παύλο. Το κοντορ σε ταχύτητα, συγκέντρωση και σκοτωματα σε σχέση με biturbo και r plus πως σου φάνηκε?
 
Ωραία συλλογή Παύλο. Το κοντορ σε ταχύτητα, συγκέντρωση και σκοτωματα σε σχέση με biturbo και r plus πως σου φάνηκε?
Κώστα πριν 5 ημέρες ταχογραφησα το condor σε νο6 με κάννη 71εκ 18.6 κ 14 Κελσίου/75% υγρασία κ έδωσε 391 μέσο όρο στο 1. 5m από την καννη
 
Κώστα πριν 5 ημέρες ταχογραφησα το condor σε νο6 με κάννη 71εκ 18.6 κ 14 Κελσίου/75% υγρασία κ έδωσε 391 μέσο όρο στο 1. 5m από την καννη
Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο. Μήπως έχεις ταχογραφησει και κανένα άλλο 6αρι στα 36γρ (biturbo, bp mb long range, percorso κτλ) για να μπορέσω να συγκρίνω?
 
δεν ξέρω πόσοι είχατε προλάβει να ρίξετε το fantom creek αλλά ήταν το αγαπημένο μου για φάσσα,,θυμάμαι όταν ανέβηκα στο χωριό το '18 και το έδωσα στον φίλο να το δοκιμάσει ( έριχνε saga 36 ) επαθε πλάκα και επί τόπου στον κυνηγότοπο πήραμε τον Αντώνη για 3x 20ρες παραγγελία
View attachment 37064
αυτή είναι τουφεκιά με το Creek No6 στα 40 μέτρα ( ή 45 δεν θυμάμαι εκεί τα δοκίμαζα ) με την fabarm l4s και kicks 20
View attachment 37065

σαν 2η επιλογή μετά από δοκιμές στα δύο δικά μου όπλα ( 930 & L4S ) το Condor το οποίο ήταν το πιο μαλακό από όλα της φωτό και 3η επιλογή το oscar το οποίο τρύπησε τενεκε σε αυτά τα μέτρα εμπρός πίσω,ήταν το πιο δυνατό με αρκετή ανάκρουση παρόμοια με του perscorso το οποίο percorso δεν με εντυπωσίασε,δεν ήμουν ποτέ φαν του έτσι και αλλιώς
View attachment 37063

λόγο του ότι δεν μπόρεσα εκείνη την ημέρα να βρω το rc4 caccia δεν είναι στις δοκιμές αλλά αυτό το φυσίγγι έχει κάτι το μαγικό,,είναι χάλια μαυρα στον πίνακα αλλά σκοτώνει καλά ,,έχω καιρό να πάω για φάσσα δεν το έχω ρίξει τελευταία,δεν ξέρω αν έχουν κάνει αλλαγές !

σαν επιλογές μου αν θα αγόραζα σήμερα θα έπαιρνα condor και oscar !
Το Creek 36 του fantom ηταν το μόνο εμπορικό από οσα ειχα ριξει σε χαρτόνι, που είχε αξιοπρεπέστατη κατανομή στα 36m.....
 
Βρηκα και μερικα τετοια νο6 σημερα σε ενα καρτερι,δεν του εφυγε ο ωμος?
View attachment 37089
Aν είχε κανα όπλο σαν το δικό σου τι ώμος να του φυγει ρε Αλεξη?
Μην το βλεπεις έτσι, δεν είναι σκληρο Magnum........
Αν ήταν κανα Ελληνικο ίσως να το....συζητάγαμε.........

Τώρα γιατί έβαλε Magnum στην φασσα...
Ε ουτε ο πρωτος είναι ουτε ο τελευταίος....
Οπως βολεύεται κανείς....
 
Aν είχε κανα όπλο σαν το δικό σου τι ώμος να του φυγει ρε Αλεξη?
Μην το βλεπεις έτσι, δεν είναι σκληρο Magnum........
Αν ήταν κανα Ελληνικο ίσως να το....συζητάγαμε.........

Τώρα γιατί έβαλε Magnum στην φασσα...
Ε ουτε ο πρωτος είναι ουτε ο τελευταίος....
Οπως βολεύεται κανείς....
Δεν ξερω Τασο, εγω μια φορα παλια ειχα παρει μια δεκαδα λαμπρο πρασινο 50γρ για δοκιμες και μου εφυγαν τα σφραγισματα...στην χειροτερη να ριξω κανενα 38αρι κι αυτο παρα πολυ σπανια, 34 35 36 παιζω στη φασσα
 
Back
Top