Φυσίγγια για την Φάσσα

Clasica, speed οπως ειπες και Ρουμελιωτη 34 εχω ριξει χωρις παραπονα και επειδη η φασσα ειναι καριολα δεν ειναι για πειραματα...
Καιρό είχαμε να τις βρίσουμε :p:p:p.very funny.
Πέρα από την πλάκα τώρα...μετά από την περσινή χρονιά που δοκίμασα 8αρακι 32 γραμμάρια και είδα τι κάνει μέχρι Σεπτέμβρη κάπου εκεί θα έπαιζα....θα ήθελα επίσης να δοκιμάσω και lambro sporting 28 gr ....τις πρώτες μέρες που δεν έχουν φάει τρελό τουφεκιδι και δεν έχουν πονηρευτει πιστεύω θα είναι οκ.
 
Καιρό είχαμε να τις βρίσουμε :p:p:p.very funny.
Πέρα από την πλάκα τώρα...μετά από την περσινή χρονιά που δοκίμασα 8αρακι 32 γραμμάρια και είδα τι κάνει μέχρι Σεπτέμβρη κάπου εκεί θα έπαιζα....θα ήθελα επίσης να δοκιμάσω και lambro sporting 28 gr ....τις πρώτες μέρες που δεν έχουν φάει τρελό τουφεκιδι και δεν έχουν πονηρευτει πιστεύω θα είναι οκ.
Αν ειναι σε λογικες αποστασεις ενα 7.5 τις ανατιναζει, αγαπημενο σε νο7.5 το classica αλλα επειδη συνη6ως δεν τουφεκαω κοντα το παιρνω σε νο6, το συγκεκριμενο 7.5 παντως εχει αρκετη δυναμη.
Κρητη μου εχουν πει τουφεκατε κοντα τις καριολες γιατι ειναι πολυ περιεργα τα μερη...αν ειναι ετσι και στα δικα σου καρτερια δεν νομιζω να θες χοντρα νουμερα, ακομα και με το νο8 θα πεφτουν σαν πατσαβουρες...
 
Αν ειναι σε λογικες αποστασεις ενα 7.5 τις ανατιναζει, αγαπημενο σε νο7.5 το classica αλλα επειδη συνη6ως δεν τουφεκαω κοντα το παιρνω σε νο6, το συγκεκριμενο 7.5 παντως εχει αρκετη δυναμη.
Κρητη μου εχουν πει τουφεκατε κοντα τις καριολες γιατι ειναι πολυ περιεργα τα μερη...αν ειναι ετσι και στα δικα σου καρτερια δεν νομιζω να θες χοντρα νουμερα, ακομα και με το νο8 θα πεφτουν σαν πατσαβουρες...
Έτσι είναι στα περισσότερα καρτερια που πάω εγω δεν περνάνε ψηλα αλλά παίζει να τους ρίξεις και στα 20 25 μέτρα και να θες ένα 20λεπτό για να πας εκεί που επεσε... Πέρσι στην έναρξη σε ήθελα στη νότια Κρήτη... έριξα σε μια για να μη φύγω ατουφεκιστος... φάσες και αγριοπεριστερα όλα από 45 50 μέτρα και πάνω....εγώ δεν φτάνω εκεί....
 
Έτσι είναι στα περισσότερα καρτερια που πάω εγω δεν περνάνε ψηλα αλλά παίζει να τους ρίξεις και στα 20 25 μέτρα και να θες ένα 20λεπτό για να πας εκεί που επεσε... Πέρσι στην έναρξη σε ήθελα στη νότια Κρήτη... έριξα σε μια για να μη φύγω ατουφεκιστος... φάσες και αγριοπεριστερα όλα από 45 50 μέτρα και πάνω....εγώ δεν φτάνω εκεί....
Φτανεις ανετα και ακομα παραπερα, ολα θεμα συνηθειας ειναι, το καλυτερο βεβαια ειναι να εχεις το 4αρι πανω και να τις τουφεκας κοντα, και να μη ψαχνεις να τις βρεις και να γ@μιεσαι...αλλα στα μερη μου ειναι σπανιο φαινομενο το κοντα.
.my man. Μη γίνεσαι αισχρός...
Εμαθα φιλαρακι το ΣΚ για επιδρομη αλεπους σε κοτες στο χωριο, δεν πιστευω να ηρθες προς τα δω και να μην πηρες ενα τηλ...??? .yel.
 
Για έναρξη με ποιο φυσίγγι θα πηγαίνατε για φάσσες;
Κάποια που έχω ρίξει και μου έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις είναι Neo velox,Lambro A1 speciale,Nsi Classica και Speed.
Υποκειμενικό θέμα βέβαια το φυσίγγι που ταιριάζει στον καθένα.
Gorilla 34 απλα θανατος
 
Καιρό είχαμε να τις βρίσουμε :p:p:p.very funny.
Πέρα από την πλάκα τώρα...μετά από την περσινή χρονιά που δοκίμασα 8αρακι 32 γραμμάρια και είδα τι κάνει μέχρι Σεπτέμβρη κάπου εκεί θα έπαιζα....θα ήθελα επίσης να δοκιμάσω και lambro sporting 28 gr ....τις πρώτες μέρες που δεν έχουν φάει τρελό τουφεκιδι και δεν έχουν πονηρευτει πιστεύω θα είναι οκ.
Με τα λαμπρο σπορτινγκ βαλε παραπανω προσκοπευση και ενα βαθμο ανοιχτοτερο τσοκ
 
Με τα λαμπρο σπορτινγκ βαλε παραπανω προσκοπευση και ενα βαθμο ανοιχτοτερο τσοκ
Τόλη είχα δουλέψει 2 κουτάκια σε τσίχλα περπατητο και απογευματινό καρτερι με 4 άστρα αλλά δεν παρατήρησα να θέλει πιο μπροστά...για να το λες όμως κάτι θα χεις δει...
 
Για έναρξη με ποιο φυσίγγι θα πηγαίνατε για φάσσες;
Κάποια που έχω ρίξει και μου έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις είναι Neo velox,Lambro A1 speciale,Nsi Classica και Speed.
Υποκειμενικό θέμα βέβαια το φυσίγγι που ταιριάζει στον καθένα.
Εγώ αυτά τα δύο θα δοκιμάσω φέτος στην έναρξη. Το Α1 σε 7 νούμερο και το NSI σε 7,5. Θα βάλω πάνω το anaconda mid και ότι προκύψει!
 
Last edited:
Εγώ αυτά τα δύο θα δοκιμάσω φέτος στην έναρξη. Το Α1 σε 7 νούμερο και το NSI σε 7,5. Θα βάλω πάνω το anaconda mid και ότι προκύψει!
Το lambro a1 σε 32 η 34 γραμμάρια; Το 34αρι είναι κάπως δυνατό για έναρξη... Για το 32 δεν ξέρω...
 
Εγώ αυτά τα δύο θα δοκιμάσω φέτος στην έναρξη. Το Α1 σε 7 νούμερο και το NSI σε 7,5. Θα βάλω πάνω το anaconda mid και ότι προκύψει!
Όχι το 34 Α1 ...κλωτσαει σα μουλάρι ακόμη και με βαρύ όπλο...Πριν δύο χρόνια που το δοκίμασα έναρξη είδα αστέρια μετά από καμιά 10ρια ντουφέκια ...
 
Όχι το 34 Α1 ...κλωτσαει σα μουλάρι ακόμη και με βαρύ όπλο...Πριν δύο χρόνια που το δοκίμασα έναρξη είδα αστέρια μετά από καμιά 10ρια ντουφέκια ...
Με ζεστη και ν7 διαμπερή τραυματα στα τρυγόνια.... Από μέσα Σεπτέμβρη και μετά πολύ καλό για μικτό κυνήγι φασα τρυγόνι(και τσιχλοκοτσυφα)
 
Το lambro a1 σε 32 η 34 γραμμάρια; Το 34αρι είναι κάπως δυνατό για έναρξη... Για το 32 δεν ξέρω...
Όχι το 34 Α1 ...κλωτσαει σα μουλάρι ακόμη και με βαρύ όπλο...Πριν δύο χρόνια που το δοκίμασα έναρξη είδα αστέρια μετά από καμιά 10ρια ντουφέκια ...
To 32 εννοώ.
 
Εγώ αυτά τα δύο θα δοκιμάσω φέτος στην έναρξη. Το Α1 σε 7 νούμερο και το NSI σε 7,5. Θα βάλω πάνω το anaconda mid και ότι προκύψει!
Με το classica πιστεύω θα μείνεις πολύ ικανοποιημένος.Αν κυνηγάς σε ρεματιές που τα πουλιά βγαίνουν κοντά βάλε ανοικτό τσοκ.
Τι A1 το 32αρι δεν το έχω ρίξει Βασίλη.Για το 34αρι έγραφα πιο πάνω.
 
Το lambro a1 σε 32 η 34 γραμμάρια; Το 34αρι είναι κάπως δυνατό για έναρξη... Για το 32 δεν ξέρω...
Όχι το 34 Α1 ...κλωτσαει σα μουλάρι ακόμη και με βαρύ όπλο...Πριν δύο χρόνια που το δοκίμασα έναρξη είδα αστέρια μετά από καμιά 10ρια ντουφέκια ...
Εντύπωση μου κάνει αυτό που λέτε.Εγω που το ρίχνω δύο χρονιές δεν έχω καταλάβει κλώτσημα και είναι αποδοτικοτατο ακόμα και καταμεσήμερο τον Αύγουστο.
 
Gorilla 34 απλα θανατος
Πολυ καλό απ οσα εχω δει ,αλλα οχι για έναρξη Ηλια. Μεσα Σεπτέμβρη που το δοκίμασα ,το έριχνα σε αγριοπερίστερα.Τα πουλια σουρωτηρι, τα τραύματα διαμπερή και έπεφταν ζωντανά .
Δεκέμβρη που το δοκίμασα ,ηταν πολυ καλό και με εξαιρετική συγκέντρωση .
 
Πολυ καλό απ οσα εχω δει ,αλλα οχι για έναρξη Ηλια. Μεσα Σεπτέμβρη που το δοκίμασα ,το έριχνα σε αγριοπερίστερα.Τα πουλια σουρωτηρι, τα τραύματα διαμπερή και έπεφταν ζωντανά .
Δεκέμβρη που το δοκίμασα ,ηταν πολυ καλό και με εξαιρετική συγκέντρωση .
Δημήτρη μήπως είχες επαληθευσει εκείνη την τρομερή τουφεκιά στα 45+ μετρα που είχες ποσταρει και σε 2η δοκιμη με παρόμοια αποτελεσματα?
 
Πολυ καλό απ οσα εχω δει ,αλλα οχι για έναρξη Ηλια. Μεσα Σεπτέμβρη που το δοκίμασα ,το έριχνα σε αγριοπερίστερα.Τα πουλια σουρωτηρι, τα τραύματα διαμπερή και έπεφταν ζωντανά .
Δεκέμβρη που το δοκίμασα ,ηταν πολυ καλό και με εξαιρετική συγκέντρωση .
Ναι ειναι λιγο βαρη για εναρξη
 
Back
Top