Φυσίγγια για την Φάσσα

Το Όσκαρ supernitro το 33αρι που λες από αυτά που έχω δει στα κυνήγια μου είναι για καλό καιρό ενώ το gorilla για υγρασιες ομίχλες πιο χαμηλες θερμοκρασίες κτλ. Εγώ πλέον την επόμενη σεζόν πρώτα ο Θεός θα πορευτω στην φασσα με το b&p mb 36 long range, το gorilla 34 και το supernitro 33. Αυτά και τέλος, με κούρασαν οι τόσες πολλές δοκιμές. Μπέρδεμα στο κεφάλι είναι τα πολλά φυσιγγια
Και με καλό καιρό το 34αρι δεν θα σε απογοήτευση.
 
Και με καλό καιρό το 34αρι δεν θα σε απογοήτευση.
Μου έκανε προχτές σε μια φασσα υπερδιατρηση (διαμπερές) όταν ζέστανε αρκετά η θερμοκρασία που έβγαλε λιακάδα και έπεσε το πουλί ξερό μετά από 150-200 μέτρα ξαφνικά ενώ νόμισα ότι αστόχησα αλλά μπορεί να ήταν και τυχαίο γιατί έριξα μέσα από κλαριά δέντρου και δεν σημάδεψα καλα. Ευτυχώς το πουλί το είδα που έπεσε και το βρήκα. Ξέρεις αν τα ίδια τα gorilla στα 36 γρ όμως αν είναι το ίδιο καλα σε αποτέλεσματικοτητα και ταχύτητα??
 
Μου έκανε προχτές σε μια φασσα υπερδιατρηση (διαμπερές) όταν ζέστανε αρκετά η θερμοκρασία που έβγαλε λιακάδα και έπεσε το πουλί ξερό μετά από 150-200 μέτρα ξαφνικά ενώ νόμισα ότι αστόχησα αλλά μπορεί να ήταν και τυχαίο γιατί έριξα μέσα από κλαριά δέντρου και δεν σημάδεψα καλα. Ευτυχώς το πουλί το είδα που έπεσε και το βρήκα. Ξέρεις αν τα ίδια τα gorilla στα 36 γρ όμως αν είναι το ίδιο καλα σε αποτέλεσματικοτητα και ταχύτητα??
Ναι, είναι το ίδιο καλά και τα βρίσκεις και αυτά πολύ γρήγορα στην τουφεκια, ισοροπημενα και αυτά χωρίς μεγάλο λάκτισμα.
 
Φασσαδες μου χρησιμοποιεί κανείς τα gorilla 34 τα μαύρα με τον συγκεντρωτηρα στα γαλάζια? Το χρησιμοποίησα σε δύο κυνήγια και ειδικά στο ένα με αρκετη υγρασία και ομίχλη και το φυσιγγακι κενταει. Ιδιαίτερα μακρινά αλλά και καθαρά σκότωματα τόσο με το δικανο όσο και με την καραμπίνα. Σίγουρα θα δοκιμαστεί και την επομενη σεζόν πρώτα ο Θεός
Πολύ καλό Κώστα και αρκετά συγκεντρωτικο. Αλλά οι τιμές στα gorilla όπως είπε και ο outlander έχουν ξεφύγει.
 
Last edited:
Πολύ καλό Κώστα και αρκετά συγκεντρωτικο. Αλλά οι τιμές στα gorilla όπως είπε και ο outlander έχουν ξεφύγει.

Πολύ καλό Κώστα και αρκετά συγκεντρωτικο. Αλλά οι τιμές στα gorilla όπως είπε και ο outlander έχουν ξεφύγει.
Ναι συμφωνώ ρε Γιάννη αλλά πόσα φυσιγγια να ρίξεις στη φασσα όλη τη σεζόν? Για 4-5 κουτιά που ρίχνω εγώ προσωπικά δεν θα με νοιάξουν τα 1-2 ευρώ παραπάνω στο κουτί αν βρω αυτό που θέλω και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Τώρα αν ο άλλος μένει μέσα στα πουλιά και έχει τη δυνατότητα να την κυνηγάει κάθε μέρα εκεί αλλάζει..
 
Ναι συμφωνώ ρε Γιάννη αλλά πόσα φυσιγγια να ρίξεις στη φασσα όλη τη σεζόν? Για 4-5 κουτιά που ρίχνω εγώ προσωπικά δεν θα με νοιάξουν τα 1-2 ευρώ παραπάνω στο κουτί αν βρω αυτό που θέλω και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Τώρα αν ο άλλος μένει μέσα στα πουλιά και έχει τη δυνατότητα να την κυνηγάει κάθε μέρα εκεί αλλάζει..
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό.Θα το ευχαριστηθεις παντως.Εγω το ρίχνω από Σεπτέμβρη και μετά μέχρι να πιάσουν τα γερά κρύα.
 
φετος σε ενα απο τα ελαχιστα κυνηγια που εκανα.δοκιμασα το prestige dispersante ,Το μερος που κυνηγησα ηταν μια μικρη λακα πανω απο μια ρεματια και τα πουλια σου εσκαγαν στα 10 μετρα ξαφνικα.Αυτο που με εντυπωσιασε στο συγκεκριμενο φυσιγγι ειναι οτι ντουφεκισα πουλια που με καβαλισαν και επεφταν ξερα, μιλαμε για ντουφεκιες πανω απο 20-25 μετρα.Μενει να το ριξω σε πινακα να δω τι βγαζει ,παντως οι πρωτες εντυπωσεις ηταν καλες20220325_190141.jpg
 
φετος σε ενα απο τα ελαχιστα κυνηγια που εκανα.δοκιμασα το prestige dispersante ,Το μερος που κυνηγησα ηταν μια μικρη λακα πανω απο μια ρεματια και τα πουλια σου εσκαγαν στα 10 μετρα ξαφνικα.Αυτο που με εντυπωσιασε στο συγκεκριμενο φυσιγγι ειναι οτι ντουφεκισα πουλια που με καβαλισαν και επεφταν ξερα, μιλαμε για ντουφεκιες πανω απο 20-25 μετρα.Μενει να το ριξω σε πινακα να δω τι βγαζει ,παντως οι πρωτες εντυπωσεις ηταν καλεςView attachment 45235
Πολύχρονος βαγγε‼️
 
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό.Θα το ευχαριστηθεις παντως.Εγω το ρίχνω από Σεπτέμβρη και μετά μέχρι να πιάσουν τα γερά κρύα.
Και όταν πιάσουν τα γερά κρύα ποια χρησιμοποιείς? Τα 36αρια ή τα 38σεμι του ίδιου προτιμάς?
 
Και όταν πιάσουν τα γερά κρύα ποια χρησιμοποιείς? Τα 36αρια ή τα 38σεμι του ίδιου προτιμάς?
Τα 38 σεμι τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση ‼️μαλακό -φονικό-αλατιερα...μόνο σε 5 ‼️στα 50+ μέτρα έριξα σε τσίχλα καθιστή ,μόνο κ μόνο να τσεκαρω ....ξαπλα κ χωρίς αίματα‼️με τα τόσα όμως λίφτινγκ που έχει φάει φοβάμαι μην αρχίσω να κυνηγάω με τον Ψινάκη στη θαλάμη‼️
 
Τα 38 σεμι τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση ‼️μαλακό -φονικό-αλατιερα...μόνο σε 5 ‼️στα 50+ μέτρα έριξα σε τσίχλα καθιστή ,μόνο κ μόνο να τσεκαρω ....ξαπλα κ χωρίς αίματα‼️με τα τόσα όμως λίφτινγκ που έχει φάει φοβάμαι μην αρχίσω να κυνηγάω με τον Ψινάκη στη θαλάμη‼️
Για τα gorilla μιλάμε πάντα σωστά? Μην γίνει καμία παρανοηση..
 
Τα 38 σεμι τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση ‼️μαλακό -φονικό-αλατιερα...μόνο σε 5 ‼️στα 50+ μέτρα έριξα σε τσίχλα καθιστή ,μόνο κ μόνο να τσεκαρω ....ξαπλα κ χωρίς αίματα‼️με τα τόσα όμως λίφτινγκ που έχει φάει φοβάμαι μην αρχίσω να κυνηγάω με τον Ψινάκη στη θαλάμη‼️
38γρ σε τσιχλα .my man. ελαφρη ειναι.απο 52 και πανω,να πευτη στα σηγουρα .very funny.
 
Back
Top