Φυσίγγια για την Φάσσα

2η δοκιμη στο τερεν για τα mygra, σημερα φουλ ομιχλη και πολυ υγρασια.

Πρωτη τουφεκια σε μια κουρουνα καπου 50 μετρα, εφαγε ολη την τουφεκια και συνεχισε καμια 30αρια μετρα μεχρι να πεσει ζωντανη

Δευτερη τουφεκια σε φασσα στην ιδια αποσταση, τραβερσες και οι δυο τουφεκιες και αρκετα χαμηλα τα πουλια λογω ομιχλης, πεταξε φτερα η καριολα αλλα δεν επεσε αν και ηταν καλη τουφεκια, εστριψε και γυρισε προς τα πισω τραυματισμενη και την πηρα με 34 νο6 psb1.

Δεν νομιζω να κανω αλλη δοκιμη στο mygra, σημερα το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι υπηρχε υπερδιατρηση και δεν επεσαν ξερα τα πουλια.
Ή υπερδιάτρηση ή υποδιάτρηση ή ξύρισμα φτερών.
Τα 2 τελευταία είναι πιο πιθανά.
Λέω εγώ τώρα ...
 
Σε δοκιμη που εκανα στα 41 μετρα με το mygra σε τενεκε λαδιου 5κιλο, 30 σκαγια ειχαν περασει την μια πλευρα του τενεκε και λιγο ηθελαν να περασουν και την πισω, γι αυτο εγραψα για υπερδιατρηση...

Βασιλη ξυρισμα φτερων δεν ηταν με τιποτα και ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο, δεν τα ξαναριχνω παντως γιατι με Ρουμελιωτη και περκορσο δεν εχω παθει ποτε τετοιο σκηνικο και η φασσα δεν ειναι για πειραματα...

Και ενα κουτι Οσκαρ 36 νο5 με τεκνα που εχω ριξει μερικα ειναι πολυ καλο φυσιγγι και δεν εχω κανενα παραπονο, πηρα μια κουρουνα πριν καποιες μερες σε μεγαλη αποσταση με ακαριαια καταβολη.
 
Σε δοκιμη που εκανα στα 41 μετρα με το mygra σε τενεκε λαδιου 5κιλο, 30 σκαγια ειχαν περασει την μια πλευρα του τενεκε και λιγο ηθελαν να περασουν και την πισω, γι αυτο εγραψα για υπερδιατρηση...

Βασιλη ξυρισμα φτερων δεν ηταν με τιποτα και ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο, δεν τα ξαναριχνω παντως γιατι με Ρουμελιωτη και περκορσο δεν εχω παθει ποτε τετοιο σκηνικο και η φασσα δεν ειναι για πειραματα...

Και ενα κουτι Οσκαρ 36 νο5 με τεκνα που εχω ριξει μερικα ειναι πολυ καλο φυσιγγι και δεν εχω κανενα παραπονο, πηρα μια κουρουνα πριν καποιες μερες σε μεγαλη αποσταση με ακαριαια καταβολη.
Βρε εσύ ήσουν ;;; :)
Δεν πρόσεξα σε ποιον απαντούσα ...
Υπερδιάτρηση σίγουρα !!!!! :)

Καλημέρα Άλεξ ...
 
Last edited:
Σε δοκιμη που εκανα στα 41 μετρα με το mygra σε τενεκε λαδιου 5κιλο, 30 σκαγια ειχαν περασει την μια πλευρα του τενεκε και λιγο ηθελαν να περασουν και την πισω, γι αυτο εγραψα για υπερδιατρηση...

Βασιλη ξυρισμα φτερων δεν ηταν με τιποτα και ειμαι 100% σιγουρος γι αυτο, δεν τα ξαναριχνω παντως γιατι με Ρουμελιωτη και περκορσο δεν εχω παθει ποτε τετοιο σκηνικο και η φασσα δεν ειναι για πειραματα...

Και ενα κουτι Οσκαρ 36 νο5 με τεκνα που εχω ριξει μερικα ειναι πολυ καλο φυσιγγι και δεν εχω κανενα παραπονο, πηρα μια κουρουνα πριν καποιες μερες σε μεγαλη αποσταση με ακαριαια καταβολη.
Περαστικά σου κανονιερη και κρατά τα μυγκρα για τα πολλά κρύα
 
Πάλι καλά γτ άμα μας τα χάλασε και η μπασιερη πάει καηκαμε
Σιγα ρε Τολη, κοψε κατι...υπαρχουν πολυ καλυτερα φυσιγγια
Ποτε δεν τα πηγα καλα με τα φυσιγγια της, το γιατι δεν το ξερω...με τα nsi ποτε δεν ειχα προβλημα παντως
 
Ακόμα είναι νωρίς για φασσες μια δυο καλά είναι άμα δε κάνει παγωνιά να σπάσουν τα πουλιά στο νερό δε γίνετε δουλειά είναι και κάτι παλικάρια χωρίς γνώσεις θεωρώ πάνε και βαρανε στην κουρνια τα πουλιά και τα στέλνουν σε άλλο νομό εγώ δε σκάω καθόλου κάθε φορά μια δυο φασσουλες τις κάνω αυτοί να δούμε που θα φτάσουν και αν πάρουν κάνα νούμερο της προκοπής τώρα που τα πουλιά πάνε μπουλούκι στο νερό στο φαι στη κουρνια αχαχαχαχα μια κάθε συνάντηση κι άν και μετά σε άλλη κορυφογραμμή όσο τις πιέζετε τόσο απομακρύνεστε από αυτές να ξέρετε
 
Σιγα ρε Τολη, κοψε κατι...υπαρχουν πολυ καλυτερα φυσιγγια
Ποτε δεν τα πηγα καλα με τα φυσιγγια της, το γιατι δεν το ξερω...με τα nsi ποτε δεν ειχα προβλημα παντως
Δεν εκθειασα την δύναμη αλλά τη σταθερότητα που έχουν χρόνια αυτά τα φυσίγγια γτ όταν τα παίρνεις ξέρεις 30 μέτρα στάνταρ γτ εδώ με τα κωλοκρυα με 90% υγρασία που κάνει στα φασσοτοπια κάποια που δουλεύουν εκεί εδώ απλά πάμε σπίτι υπόψη ακόμα ρίχνω 8αρια στη φάσσα μέχρι 40 μετρα
 
Δεν εκθειασα την δύναμη αλλά τη σταθερότητα που έχουν χρόνια αυτά τα φυσίγγια γτ όταν τα παίρνεις ξέρεις 30 μέτρα στάνταρ γτ εδώ με τα κωλοκρυα με 90% υγρασία που κάνει στα φασσοτοπια κάποια που δουλεύουν εκεί εδώ απλά πάμε σπίτι υπόψη ακόμα ρίχνω 8αρια στη φάσσα μέχρι 40 μετρα
Κι εγω για σταθεροτητα μιλαω και για το αν μου ταιριαζουν, εγω φιλε ειμαν φαν του νο6 ολο τον χρονο, για τις φασσες συμφωνουμε που εγραψες πιο πανω, 2-3 ειναι μια χαρα και μετα δρομο για το σπιτι
 
Είναι κάποιες μέρες που οι φασσες περιμένουν πάνω στις λευκές να ξεπαγωσει κάτω το έδαφος γτ δε ξεκολλάει το καλαμπόκι από το χώμα εκεί να δεις πόσα και πόσα φυσίγγια έχω πάρει επιτιδες να δω τι κάνουν και πιστέψεμε στα 25-30 μέτρα μόνο από σπασμένη φτερούγα περνεις πουλί στο χέρι κι αν... να βλέπεις 3 νούμερο σκάγια να σκάνε στο πουλί τρία φυσίγγια απανωτά πάνω του όλα να έχει 17 σκάγια αίμα φουλ να πας να την πάρεις και να ξαναπεταει φίλε
 
Δεν εκθειασα την δύναμη αλλά τη σταθερότητα που έχουν χρόνια αυτά τα φυσίγγια γτ όταν τα παίρνεις ξέρεις 30 μέτρα στάνταρ γτ εδώ με τα κωλοκρυα με 90% υγρασία που κάνει στα φασσοτοπια κάποια που δουλεύουν εκεί εδώ απλά πάμε σπίτι υπόψη ακόμα ρίχνω 8αρια στη φάσσα μέχρι 40 μετρα
Να σε ρωτήσω κάτι φίλε Τόλη;
Επειδή είσαι έμπειρος και πιθανόν να κυνηγάς και σε μέρη που έχω κυνηγήσει.....
Έχεις δει διαφορές σε απόδοση ανάμεσα σε μονοβασικές και διβασικές μπαρούτες;
Γιατί "με τα κωλοκρυα με 90% υγρασία" που λες κάποιοι φίλοι θα έλεγαν ότι φταίει η F2 που γεμίζονται τα μυγκρα.......very shoked.
 
Είναι κάποιες μέρες που οι φασσες περιμένουν πάνω στις λευκές να ξεπαγωσει κάτω το έδαφος γτ δε ξεκολλάει το καλαμπόκι από το χώμα εκεί να δεις πόσα και πόσα φυσίγγια έχω πάρει επιτιδες να δω τι κάνουν και πιστέψεμε στα 25-30 μέτρα μόνο από σπασμένη φτερούγα περνεις πουλί στο χέρι κι αν... να βλέπεις 3 νούμερο σκάγια να σκάνε στο πουλί τρία φυσίγγια απανωτά πάνω του όλα να έχει 17 σκάγια αίμα φουλ να πας να την πάρεις και να ξαναπεταει φίλε
στα 25 - 30μ δεν παιρνεις τη φασα με νο3??? :rolleyes:
 
εγώ την ψάχνω την "υπερδιάτρηση", την θέλω...... ειδικά στην φάσσα...
διότι:
1ον αν έχω "υπερδιάτρηση" στα 36,5 μ, τότε ακόμα και στα 45-50μ θα έχω επαρκή διάτρηση
2ον ακόμα και με "υπερδιάτρηση" τα πουλιά πέφτουν, με "υποδιάτρηση" όμως;;;;;;
 
2η δοκιμη στο τερεν για τα mygra, σημερα φουλ ομιχλη και πολυ υγρασια.

Πρωτη τουφεκια σε μια κουρουνα καπου 50 μετρα, εφαγε ολη την τουφεκια και συνεχισε καμια 30αρια μετρα μεχρι να πεσει ζωντανη

Δευτερη τουφεκια σε φασσα στην ιδια αποσταση, τραβερσες και οι δυο τουφεκιες και αρκετα χαμηλα τα πουλια λογω ομιχλης, πεταξε φτερα η καριολα αλλα δεν επεσε αν και ηταν καλη τουφεκια, εστριψε και γυρισε προς τα πισω τραυματισμενη και την πηρα με 34 νο6 psb1.

Δεν νομιζω να κανω αλλη δοκιμη στο mygra, σημερα το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι υπηρχε υπερδιατρηση και δεν επεσαν ξερα τα πουλια.
Φίλε μου Αλέξανδρε, μην βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα...
2 τουφεκιές στον κυνηγότοπο δεν αρκούν για να βγουν ΑΣΦΑΛΗ συμπεράσματα...
είναι αυτό που λέω για " ανεπαρκές στατιστικό πλήθος".....
αν έιχες μαζί σου χαρτιά και έριχνες 3 τουφεκιές στα 36,5 μ και έλεγχες την βλητική του τέλους θα μπορούσες να βγάλεις σχετικά ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα....
πάντως αν δεν σΕ κάνουν τα φυσίγγια θα τα δεχόμουν πολύ ευχαρίστως..... .yelling.
 
Όσοι πλάκωσαν τα χαζά φετιναρια και Κανανε νούμερο μπράβο άντε του χρόνου πάλι μια φότο στο φόρουμ και όλα καλά τα λέμε αχαχχααχα
Ρε Τολι έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες! Κ εχεις μεγάλη γνώση πάνω σε αυτά τα πουλιά! Αλλά ρε φίλε εγώ έκανα 1200 χιλιόμετρα κ βρήκα φασσες τις παρακολούθησα 2 μέρες κ πήραμε 5-6 πουλιά τρεις φίλοι! Ναι ήταν φετινές! Ναι ανέβασα φότο γιατί καταχαρηκα! Για μένα δεν είναι τόσο εύκολο να τις βρω γιατί μένω πολύ μακριά από τα μέρη τους! Τέλος πάντων ευχαριστώ για τίς πληροφορίες που μοιράζεσαι κ πάντα σε διαβάζω με πολύ προσοχή! Καλά κυνήγια αδερφέ!
 
Back
Top