Φυσίγγια για την Φάσσα

Λεβέντες καλησπέρα.Θέλω τα φώτα σας....Τα Τελευταία πέντε χρόνια κυνηγάω τη φασσα χειμωνα αποκλειστικά με φυσίγγι με tecna πυρίτιδα στα 36γρ.Πρόσφατα ένας πολύ καλός φίλος γέμισε δικά του με mb36 στα 36 γρ.Τι πελονεκτηματα και τι μειονεκτήματα υπάρχει περίπτωση να δω με την mb36?
 
Λεβέντες καλησπέρα.Θέλω τα φώτα σας....Τα Τελευταία πέντε χρόνια κυνηγάω τη φασσα χειμωνα αποκλειστικά με φυσίγγι με tecna πυρίτιδα στα 36γρ.Πρόσφατα ένας πολύ καλός φίλος γέμισε δικά του με mb36 στα 36 γρ.Τι πελονεκτηματα και τι μειονεκτήματα υπάρχει περίπτωση να δω με την mb36?

Δεν νομίζω να αντιληφθείς κάποια διαφορά, τρομερή πυρίτιδα και η mb36!! Προσωπικά την κυνηγάω χρόνια χωρίς κανένα παράπονο ;)
 
Λεβέντες καλησπέρα.Θέλω τα φώτα σας....Τα Τελευταία πέντε χρόνια κυνηγάω τη φασσα χειμωνα αποκλειστικά με φυσίγγι με tecna πυρίτιδα στα 36γρ.Πρόσφατα ένας πολύ καλός φίλος γέμισε δικά του με mb36 στα 36 γρ.Τι πελονεκτηματα και τι μειονεκτήματα υπάρχει περίπτωση να δω με την mb36?
Δημητρη η μβ36 στα πολλα κρυα μπορει να σε κρεμασει λιγο...στα πολλα κρυα ομως...εκει που εχουν ξυλιασει τα χερια σου και δυσκολευεσε να βαλεις φυσιγγι στην αποθηκη.....εκη λοιπον η τεκνα θα σκοτωσει καλητερα....εφοσον λοιπον κανεις ιδιογομωση ....θα σου πρωτηνα στα πολλα πολλα κρυα κατεβασε λιγο σκαγια και ανεβασε ελαχηστα μπαρουτι....και με ενα ησως και δυο νουμερα ποιο κατω απο αυτο που ρηχνεις κανονικα σε καλες μερες.....
 
Δημητρη η μβ36 στα πολλα κρυα μπορει να σε κρεμασει λιγο...στα πολλα κρυα ομως...εκει που εχουν ξυλιασει τα χερια σου και δυσκολευεσε να βαλεις φυσιγγι στην αποθηκη.....εκη λοιπον η τεκνα θα σκοτωσει καλητερα....εφοσον λοιπον κανεις ιδιογομωση ....θα σου πρωτηνα στα πολλα πολλα κρυα κατεβασε λιγο σκαγια και ανεβασε ελαχηστα μπαρουτι....και με ενα ησως και δυο νουμερα ποιο κατω απο αυτο που ρηχνεις κανονικα σε καλες μερες.....
Aπ'το κανονικό set up αν κόψει 2γρ σκάι καί ανεβάσει την ισχύ στο καψύλι είναι κομπλέ .
 
Λαμπη οχι......θες μπαρουτι να καει και να δωσει γκαζια....το καψουλι δεν θα βοιθηση
Ασε που με αυτο που λες ηπαρχει μια περηπτωση να σου χαλαση την σηγκεντρωση....
Τόχω τσεκαρισμένο στην τσίχλα καί δουλεύει απόλυτα .
cx 1.55 x32 νορμάλ
688 1.55 x30 πάγο
 
Λεβέντες καλησπέρα.Θέλω τα φώτα σας....Τα Τελευταία πέντε χρόνια κυνηγάω τη φασσα χειμωνα αποκλειστικά με φυσίγγι με tecna πυρίτιδα στα 36γρ.Πρόσφατα ένας πολύ καλός φίλος γέμισε δικά του με mb36 στα 36 γρ.Τι πελονεκτηματα και τι μειονεκτήματα υπάρχει περίπτωση να δω με την mb36?
αμα ειναι καλα στημενα τα φυσιγγια στο set up του δεν θα εχεις κανενα προβλημα,δοκιμασε τα να δεις αμα σου ταιριαζουν και αμα σου αρεσουν συνεχιζεις διαφορετικα πας σε κατι αλλο
 
Θα σου αρεσουν σιγουρα Στρατο
Αλεξανδρε τα δοκιμασα σημερα σε αγριοπεριστερα και περδικα...
Τα φυσεκια γα..νε σε αποσταση περιπου 35 με 40 μετρα που τα δοκιμασα σημερα....
Σαν να τα χτυπησε κεραυνος....φοβερο σκοτωμα και τα δυο πουλια χτυπηθηκαν με νο5 τραυματα διαμπερη και σπασμενες φτερουγες κ ποδια .θα παραγγειλω 2 3 κουτακια γιατι το επομενο σκ θα ξαναπαω στα αγριοπεριστερα...
F2 long range
 
Last edited:
Αλεξανδρε τα δοκιμασα σημερα σε αγριοπεριστερα και περδικα...
Τα φυσεκια γα..νε σε αποσταση περιπου 35 με 40 μετρα που τα δοκιμασα σημερα....
Σαν να τα χτυπησε κεραυνος....φοβερο σκοτωμα και τα δυο πουλια χτυπηθηκαν με νο5 τραυματα διαμπερη και σπασμενες φτερουγες κ ποδια .θα παραγγειλω 2 3 κουτακια γιατι το επομενο σκ θα ξαναπαω στα αγριοπεριστερα...
F2 long range
Εεεεμ?...Αφου φιλε ειναι long range ο φυσιγγος!;););)
 
ένα φυσίγγια που μου έδωσε ο φίλος Κώστας απο τα Γιάννενα μετά το τσιπουράδικο... :D
gorilla 34 no5 για το οποίο μου εχει πει οτι ειναι πολύ ευχαριστημένος.
έτσι το ενα απο τα δυο μπήκε στο σφαγείο ..













Μιας που βρέθηκα σήμερα στην Μαλακάσα , με την ευκαιρία έκανα μια δοκιμή κ σύγκριση με ενα δικό μου παρόμοιων προδιαγραφών .
*το gorilla πολύ γλυκιά τουφέκια , το δικό μου λιγο ποιο άγριο :cool:



 
Αν τα Percorso είναι καλά (που είναι) ... τότε θα είναι καλά και τα Speciale Palombe !!! ;)
Γιατί να είναι καλύτερα; δεν το καταλαβαίνω ... Επειδή έχει κάλυκα με πιο ψηλό μέταλλο ;;; και κόκκινο χρώμα αντί μπλε ;;; Αφού από ότι βλέπω στο site της NSI, αυτές είναι οι διαφορές τους !!! Σε όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια: ίδια μπαρούτη (TECNAn), ίδιος συγκεντρωτήρας (NSI 2 PEZZI®), ίδια σκάγια (temperato), ίδια ταχύτητα (422 m/s) ...
Μόνο που το percorso βγαίνει σε περισσότερα νούμερα σκαγιών (βασικά σε όλα!!!), ενώ το άλλο μόνο σε 4-5-6-7 ... Για να δικαιολογήσει την ... "εξειδίκευση" για τις φάσσες !!!
... "Εμπορικά κόλπα" !!! ;) ... Να υποθέσω ότι έχει και πιο τσιμπημένη τιμή από το percorso ;;;;;; :D
Ωριστε μια τουφεκια με τα palombe και με beretta 303 71 ποντους και 2* τσοκ στα 35 πραγματικά μέτρα τωρα για το νουμερο θα σας γελασω δεν θυμάμαι αν ήταν 5 η 6
 
ένα φυσίγγια που μου έδωσε ο φίλος Κώστας απο τα Γιάννενα μετά το τσιπουράδικο... :D
gorilla 34 no5 για το οποίο μου εχει πει οτι ειναι πολύ ευχαριστημένος.
έτσι το ενα απο τα δυο μπήκε στο σφαγείο ..













Μιας που βρέθηκα σήμερα στην Μαλακάσα , με την ευκαιρία έκανα μια δοκιμή κ σύγκριση με ενα δικό μου παρόμοιων προδιαγραφών .
*το gorilla πολύ γλυκιά τουφέκια , το δικό μου λιγο ποιο άγριο :cool:



ποια μπαρουτι ειναι?η 206?
 
Rio royal pigeon no6 εχτές στα παπιά...
Πήρα με 2 φυσίγγια 2 παπια σε διαφορετικές στιγμες.Αυτο που θέλω να αναφέρω όμως είναι ότι είχα 5* τσοκ και έριξα με μισή καρδιά σε ένα πράσινο θα πω 40 μέτρα (αν και είμαι σιγουρος ότι ήταν πάνω από 40 αλλά τέλος πάντων) και το πρασινοκεφαλο έσβησε κυριολεκτικά...δεν το πίστευα.
Θερμοκρασία -4 και 77% υγρασία.
Τα φυσίγγια αυτά τα είχα πάρει να τα δοκιμάσω στην φάσα αλλά δεν ετυχε και η δοκιμή έγινε στα παπιά με πολύ θετικά αποτελέσματα.Λογικα και στην φάσα θα κάνουν καλή δουλειά!
 
Rio royal pigeon no6 εχτές στα παπιά...
Πήρα με 2 φυσίγγια 2 παπια σε διαφορετικές στιγμες.Αυτο που θέλω να αναφέρω όμως είναι ότι είχα 5* τσοκ και έριξα με μισή καρδιά σε ένα πράσινο θα πω 40 μέτρα (αν και είμαι σιγουρος ότι ήταν πάνω από 40 αλλά τέλος πάντων) και το πρασινοκεφαλο έσβησε κυριολεκτικά...δεν το πίστευα.
Θερμοκρασία -4 και 77% υγρασία.
Τα φυσίγγια αυτά τα είχα πάρει να τα δοκιμάσω στην φάσα αλλά δεν ετυχε και η δοκιμή έγινε στα παπιά με πολύ θετικά αποτελέσματα.Λογικα και στην φάσα θα κάνουν καλή δουλειά!
Γεια σου Χρήστο. Γιατι δεν τα δοκίμασες στις φάσσες τέκνο μου ;.sarcastic.
Ανέβηκες καλύτερη περίοδο απο μένα και θα εισαι για ένα μήνα. Πιστεύω κάτι να φανεί αν σφίξει γενικοτερα ο καιρός και να δοκιμάσεις και τα φυσίγγια σου και να το ευχαριστηθείς.
Μέχρι τοτε ασχολήσου με τα παπάκια.
Αλήθεια ,δεν χιονισε εκει ;
 
Rio royal pigeon no6 εχτές στα παπιά...
Πήρα με 2 φυσίγγια 2 παπια σε διαφορετικές στιγμες.Αυτο που θέλω να αναφέρω όμως είναι ότι είχα 5* τσοκ και έριξα με μισή καρδιά σε ένα πράσινο θα πω 40 μέτρα (αν και είμαι σιγουρος ότι ήταν πάνω από 40 αλλά τέλος πάντων) και το πρασινοκεφαλο έσβησε κυριολεκτικά...δεν το πίστευα.
Θερμοκρασία -4 και 77% υγρασία.
Τα φυσίγγια αυτά τα είχα πάρει να τα δοκιμάσω στην φάσα αλλά δεν ετυχε και η δοκιμή έγινε στα παπιά με πολύ θετικά αποτελέσματα.Λογικα και στην φάσα θα κάνουν καλή δουλειά!

Πατριώτη το είχα γράψει και εγώ τον Οκτώβρη που είχαμε κάνει δοκιμές σε τενεκέ με τον Ηλία, το συγκεκριμένο φυσίγγι στα 50 μετρημένα μέτρα είχε πολλή δύναμη, μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση. Εγώ είχα ρίξει με δυάρι βέβαια, προφανώς εσύ ήσουν κατάκεντρο για αυτά τα μέτρα με 5άρι τσοκ. Θεωρώ ότι θα είχε ανοίξει η τουφέκια παρότι σφιχτό φυσίγγι.
 
Rio royal pigeon no6 εχτές στα παπιά...
Πήρα με 2 φυσίγγια 2 παπια σε διαφορετικές στιγμες.Αυτο που θέλω να αναφέρω όμως είναι ότι είχα 5* τσοκ και έριξα με μισή καρδιά σε ένα πράσινο θα πω 40 μέτρα (αν και είμαι σιγουρος ότι ήταν πάνω από 40 αλλά τέλος πάντων) και το πρασινοκεφαλο έσβησε κυριολεκτικά...δεν το πίστευα.
Θερμοκρασία -4 και 77% υγρασία.
Τα φυσίγγια αυτά τα είχα πάρει να τα δοκιμάσω στην φάσα αλλά δεν ετυχε και η δοκιμή έγινε στα παπιά με πολύ θετικά αποτελέσματα.Λογικα και στην φάσα θα κάνουν καλή δουλειά!
Μπράβο βρε Χρήστο! Δεν τα έχω ρίξει ποτέ αυτά αλλά διαβάζω καλά πράγματα!
 
Back
Top