Φυσίγγια για μπεκάτσα

9αρι για όλα 32/33 γραμαριακια. Εκτός ορτυκιου ότι πετάει μέχρι 40 μέτρα με ανάλογο τσοκ πεθαίνει ακόμη και φάσες πέρδικες και τα μικρότερα θηράματα ακόμη μακρύτερα εννοείται.Αν και αν ντουφέκιας σε πολύ πυκνό μπεκάτσα και θες να τη παίρνεις και πίσω από κλαριά μπορείς να χρησιμοποιήσεις 7αρακι 33/34 για αυξημένες επιτυχίες σε δύσκολους τόπους .
 
Παλιότερα χρησιμοποιούσα πρώτο διασποράς και δεύτερο τρίτο κανονικά με τεσσάρι τσοκ και Νο8 σκάγια πάντα.
Τα τελευταία χρόνια, δύο χωρίς την περσινή, πεντάρι τσοκ και κανονικό φυσίγγι πάλι σε Νο8 και κάποιες φορές Νο9.
 
Πιστεύω πως τα ψιλά σκάγια στη μπεκάτσα (9,10,11,12) ναι μεν είναι αποδοτικά λόγω πυκνότητας,αλλά παράλληλα (υστερούν) σε σημεία πολύ πυκνά
(π.χ. κλάρες πεύκου,σκίντα) όταν καλούντε να διαπεράσουν αυτά τα εμπόδια στις μπιχτές τουφεκιές διότι σίγουρα υπάρχει εξωστρακισμός...άρα κατά τη γνώμη μου κ για τα μέροι μου, επιβάλεται το Νο7 κ το Νο8...όχι ψηλότετα σκάγια...
 
Εγώ πιστεύω ότι κανένα σκαγι ούτε 7 ούτε 8 αν πέσει σε κλαδι μετά μπορεί να σκοτώσει μπεκάτσα
Με τα γραφόμενα του Κώστα παραπανω πορευονται αρκετοί μπεκατσαδες....
Και εγώ το θεωρώ απίθανο, ακόμα κ αν θα βρουν σε μικρα κλαδακια σίγουρα θα τους στερήσουν αρκετο μέρος τις κινητική τους ενέργειας......

Ο χατζιωτης κάποτε είχε "θίξει" αυτό το θέμα λέγοντας κάτι πιο λογικό.. :

"Ακόμα κ αν σκαγι πχ ν7 καταφέρει να σπάσει ένα κλαδακι δεν ξέρω κατά ποσο θα μπορέσει να διατηρήσει την ευθυβολια του χωρίς να εκτραπει...
Προτιμότερη είναι η χρήση ψιλοτερων σκαγιων όπου κάποια από αυτά θα μπορέσουν να βρουν ένα ανοιγμα κ να συναντηθουν με το Θηραμα..."


ΥΓ Εγώ αυτό που πιστευω είναι ότι η μπεκάτσα "χτυπιέται" μια χαρά με σκάγια από ν7-12....
Ο καθένας επιλέγει το σκαγι που του ταιριάζει αναλόγως τις καιρικές συνθήκες κ τον κυνηγοτοπο ( απο αυτόν εξαρτάται το ποσο κοντά η όχι θα τουφεκισει)....

Επισης τα πολυ ψιλα νουμερα δεν πρεπει να χρησιμοποιούνται με το σκεπτικό ότι η μπεκατσα είναι ευαίσθητο πουλι κ ενα σκαγι να την παρει(σε οποιοδήποτε σημειο) έχει πεσει, γιατί αυτό δεν ισχυει ουτε κ με τα χοντροτερα σκάγια..
 
Last edited:
Όντως κανένα σκάι αν βρει σε κλαδί δεν μπορεί να συνεχίσει.
Εγώ μιλάω όμως για τα πολύ ψιλά σε κάποιο βάτο ή αγριοτριανταφυλλιας ή μικρού θαμνου με ψιλά κλαδακια.
Ειναι και ψυχολογικο θέμα τονθεμα φυσίγγι.
Πας με ότι σε κάνει να αισθανεσαι σιγουρος.
Εγώ π.χ. έχω θέμα με το Νο 7.
Οπότε το βάζω δεν σταυρώνω πουλί.
Αν έχω Νο 8 ρίχνω με άλλη ψυχολογία ακόμα και σε φασσες.

Αν είναι βλαμμένος ο άνθρωπος τα έχει αυτά... .my man.
 
1ο Direct 32gr No8,5 (τα Direct 34gr εμένα προσωπικά δεν με πάνε καθόλου).
2o Tordo Διασποράς 32gr με σταυροειδή διασπορέα Νο8,5

σε πιο ανοιχτό μέρος(γιατί και αυτό παίζει ρόλο)
1ο Lambro classic Διασποράς Νο9 32gr
2o B&P Mygra Beccaccia Μάλλινη Τάπα 34γρ Νο8,5

τσοκ πάντα κύλινδρος.
 
Last edited:
Το διασποράς που έχει βγάλει τώρα η nobel sport prestige dispersante το έχει ρίξει κανείς;
Φίλε, ό,τι καλύτερο έχω ρίξει για πρώτο φυσίγγι σε λαγό κι όχι μόνο, πάνω απο ένα χρόνο τώρα, με το παλιό BAIKAL USSR δικαννάκι μου. Βελτιώνει τη "στόχευση" στις κοντινές βολές πάρα πολύ, συν ότι με μιξ 4-6 είναι φονικότατο.
 
Εχει και ''παλαβους''.....50 γραμμαρια Ν8,5 !!!! :D

View attachment 36352View attachment 36353View attachment 36354
Για τον ξάδερφό μου το έφτιαξες ;;;
Τον ξεπέρασες.
#2 Rem Nitro magnum σε πέρδικα το τελευταίο το ξαδέφι έβαζε κάποτε. :)

Εγώ όταν κυνηγούσα #9 lambro κίτρινα διασποράς τα 2 πρώτα και μετά ότι νά ναι με συγκεντωτήρα σε #8 32γρ.
 
Εχει και ''παλαβους''.....50 γραμμαρια Ν8,5 !!!! :D

View attachment 36352View attachment 36353View attachment 36354
Nick στην 1η φωτό έχεις βάλει τον αποκεντρωτικά ανάποδα να το πω; Και στην 2η κανονικά. Ποιο στήσιμο κάνει καλύτερο άνοιγμα;

ΥΓ. Εννοείται δεν ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο φυσίγγι, τις θέλω τις μασέλες μου. Απλώς ρωτάω πληροφοριακά.
 
Nick στην 1η φωτό έχεις βάλει τον αποκεντρωτικά ανάποδα να το πω; Και στην 2η κανονικά. Ποιο στήσιμο κάνει καλύτερο άνοιγμα;

ΥΓ. Εννοείται δεν ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο φυσίγγι, τις θέλω τις μασέλες μου. Απλώς ρωτάω πληροφοριακά.

Μιχαλη μου μην προεξοφλεις το αποτελεσμα της τουφεκιας σε ''κλωτσο''....
Ασχετα τα 50 γραμμαρια εχει σωστη δοσολογια σε πυριτιδα Τεκνα....με ''μαγκιορο'' αμορτισερ...ετσι θελω
να πιστευω.....( δεν φαινεται ολοκληρο στην φωτο ) και μετα μην ξεχνας οτι ειναι σε ρελιαστο!!!
Τωρα ετσι για την συζητηση....τα εστησα μια ημερα βροχαριας...που δεν ειχα τι να κανω...
Εχω φτιαγμενα και αλλα με διαφορετικα στησιματα αλλα δεν δοκιμασα ακομα κανενα...
Πρεπει να φτιαξω στοχο 2χ2 ωστε να εχω ολοκληρωμενη εικονα!!!
Φιλε αυτα δεν ειναι για κυνηγι....γι' αυτο εγραψα το παλαβος....Ωστοσο θα τα δοκιμασω απο περιεργεια
και γιατι το αμορτισερ που εφτιαξα μπορει να εχει ''ενδιαφερον''....
Αυτα γινονται οταν ''δουλεια δεν ειχε ο διαολος''.....επλεκε πουλοβερ.... :D
 
Μιχαλη μου μην προεξοφλεις το αποτελεσμα της τουφεκιας σε ''κλωτσο''....
Ασχετα τα 50 γραμμαρια εχει σωστη δοσολογια σε πυριτιδα Τεκνα....με ''μαγκιορο'' αμορτισερ...ετσι θελω
να πιστευω.....( δεν φαινεται ολοκληρο στην φωτο ) και μετα μην ξεχνας οτι ειναι σε ρελιαστο!!!
Τωρα ετσι για την συζητηση....τα εστησα μια ημερα βροχαριας...που δεν ειχα τι να κανω...
Εχω φτιαγμενα και αλλα με διαφορετικα στησιματα αλλα δεν δοκιμασα ακομα κανενα...
Πρεπει να φτιαξω στοχο 2χ2 ωστε να εχω ολοκληρωμενη εικονα!!!
Φιλε αυτα δεν ειναι για κυνηγι....γι' αυτο εγραψα το παλαβος....Ωστοσο θα τα δοκιμασω απο περιεργεια
και γιατι το αμορτισερ που εφτιαξα μπορει να εχει ''ενδιαφερον''....
Αυτα γινονται οταν ''δουλεια δεν ειχε ο διαολος''.....επλεκε πουλοβερ.... :D
Ok!
 
Back
Top