Φυσίγγια για μπεκάτσα

View attachment 6719

View attachment 6720

View attachment 6721

Η βασική διαφορά των δυο αποκεντρωτήρων είναι ότι του Στόκα είχαν 4 διαχωριστικά πτερύγια, ενώ του Lambro Direct έχει 3.
Με τα μαυρα ειχα παρει πολλες μπεκατσες τα κυνηγαγα χρονια δενμου εφευγε πουλι σπανια ,τα κοκκινα δεν μου εκατσαν καθολου
 
Με τα μαυρα ειχα παρει πολλες μπεκατσες τα κυνηγαγα χρονια δενμου εφευγε πουλι σπανια ,τα κοκκινα δεν μου εκατσαν καθολου
Μια απο τα ίδια και εγώ. Τα κόκκινα με τα δίπλα νούμερα δεν μου άρεσαν. Τα μαύρα maxD μου αρέσουν.
 
ηλια παρε με τον ελικοειδη για μπεκατσα θα παθεις πλακα ,δυνατο φυσιγγι στα 33γρ το βγαζει.το κλασικο διασπορας ειναι πιο καλο για περδικα γιατι εχει παραπανω μετρα.
Tο ενα κουτί τέτοιο το πηρα, θα ερθει απο εβδομάδα ομως η παραγγελία επειδή δεν έχει tecna τωρα και τη δευτέρα θα ξαναγεμίσει(για τα αλλα φυσιγγια).
Το κλασικο το εχω δουλέψει σε φασσα και ηταν τρομερό, δεν σου δημιουργούσε την "ανασφάλια" που εχουν τα διασποράς σε μεγαλες αποστασεις. εκεινο το ειχα ρίξει το 2017 πρωτη φορά με τη benelli 121 και με το μπαικαλ, με την μπενελι τοτε ειχε δεσει πολυ καλα λόγο των 2 αστρων και το είχα μόνιμο 1ο και μερικες φορες και 2ο...
 
Tο ενα κουτί τέτοιο το πηρα, θα ερθει απο εβδομάδα ομως η παραγγελία επειδή δεν έχει tecna τωρα και τη δευτέρα θα ξαναγεμίσει(για τα αλλα φυσιγγια).
Το κλασικο το εχω δουλέψει σε φασσα και ηταν τρομερό, δεν σου δημιουργούσε την "ανασφάλια" που εχουν τα διασποράς σε μεγαλες αποστασεις. εκεινο το ειχα ρίξει το 2017 πρωτη φορά με τη benelli 121 και με το μπαικαλ, με την μπενελι τοτε ειχε δεσει πολυ καλα λόγο των 2 αστρων και το είχα μόνιμο 1ο και μερικες φορες και 2ο...
πολυ σωστος φιλε.
 
Μια φορά πριν 3-4 χρόνια που τα είχα ρίξει είχαν σταυρο με πτερύγια, αν το άλλαξε μετά δεν τον ξέρω. Μιλάω για τα πράσινα σε 33 γρ.
Τα έχει αλλάξει προφανώς ο κάλυκας είναι πράσινο διάφανο και ο διασπορεας σταυρος με ποτηράκι στη μέση
 
Κύριοι καλησπέρα σας καταρχήν. Έχω δοκιμάσει και το direct και το DD του Στόκα....το πρώτο το προτιμω στο 9 1/2 στην 25αδα....του Στόκα την πρώτη χρονιά που κυκλοφόρησε ήταν η προσωποποίηση του θανάτου, μετά δεν ξέρω για ποιο λόγο άλλαξε. Θεωρώ ότι άλλαξε τη συνταγή, πυρίτιδα κτλ. Εγώ μετά από το DD έριχνα για χρόνια το διασποράς του Υψηλού που έχει ελικοειδή διασπορεα... φέτος επειδή ο Υψηλός κυνηγάει στα περιβόλια του ουρανού πήρα το elix σε 34 και 36 γραμμάρια σε 8 και 9 νούμερο. Στο χαρτί είναι πολύ καλά...σε πουλιά δεν τα έχω ρίξει ακόμη λόγω του ότι έχω ακόμη ένα κουτί του Υψηλού.... έχω δοκιμάσει και το αλεκτορις.... επίσης πολύ καλό. Για μένα πρέπει να δοκιμάσετε διαφορετικά φυσίγγια και να επιλέξετε αυτό που δίνει την κατανομή που θέλει ο καθένας.... ανάλογα με τον τόπο που κυνηγάτε , την συμπεριφορά των πουλιών και το όπλο σας...
 
Διαβαζω για διασπορας το ενα καλο για φασα αν καταλαβα καλα το αλλο για μπεκατσα του Στοκα καλο , τα Ντιρεκτ κ αυτα καλα .Βλεπω κομενα φυσιγγια διασπορας σε φωτο δεν ειδα πουθενα φωτο με τουφεκιες λογια λογια......Οταν λετε διασπορας πως το οριζετε? Τι ΑΝΟΙΓΜΑ πρεπει να εχει κ στα ποσα ΜΕΤΡΑ για να το πουμε διασπορας. οχι θεωριτικα αλλα μετα απο δοκιμες.Αν καταλαβα καλα κ λεω αν καταλαβα καλα διοτι δεν τα καταλαβενομε κ ολα την ντουφεκια σας δεν την εχετε δει σε πινακαΑν καποιοι εχουν ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ καποια απο αυτα που περιγραψατε θα τους παρακαλουσα κ θα το εκτιμουσα παρα πολυ να εγραφαν τα αυτονοητα αποστασι βολης ανοιγμα θα βοηθουσαν ασχετους σαν κ εμενα να μπουμε στον κοσμο των φυσιγγιων διασπορας. Ευχαριστω
 
Γι αυτό ακριβώς έγραψα πιο πάνω φίλε μου Μιχάλη ότι ο καθένας ανάλογα με τον τόπο που κυνηγάει ( πυκνά, πουρνάρια κτλ) το σκύλο του και πόσο κοντά του πάει,αν κυνηγάει με συγκυνηγο ή μόνος και τέλος το όπλο του πρέπει να κάνει δοκιμές....
 
Επίσης εγώ προσωπικά πάντα δοκιμάζω στο χαρτί ή σε πίνακα τα φυσίγγια και μετά σε πουλιά.... αυτό έκανα και με το direct κι όμως όσα πουλιά τουφεκισα έπεφταν είτε ζωντανά είτε με ένα ή δύο σκάγια σε φτερά κτλ. Στον πίνακα όμως δεν είχε κενά παρά μόνο στο κέντρο κάτι λογικό λόγω του αποκεντρωτηρα.....γι αυτό δοκιμές και στα δύο .
 
Και για να μιλήσω και για αποστάσεις και κύκλο διασποράς..... συνήθως δοκιμάζω στα 15 και στα είκοσι μέτρα και περιμένω κύκλο διασποράς από 70 εκατοστά και πάνω με επιθυμητή για τις βολές που κάνω εγώ γύρω στα 80-90 ......
 
Διαβαζω για διασπορας το ενα καλο για φασα αν καταλαβα καλα το αλλο για μπεκατσα του Στοκα καλο , τα Ντιρεκτ κ αυτα καλα .Βλεπω κομενα φυσιγγια διασπορας σε φωτο δεν ειδα πουθενα φωτο με τουφεκιες λογια λογια......Οταν λετε διασπορας πως το οριζετε? Τι ΑΝΟΙΓΜΑ πρεπει να εχει κ στα ποσα ΜΕΤΡΑ για να το πουμε διασπορας. οχι θεωριτικα αλλα μετα απο δοκιμες.Αν καταλαβα καλα κ λεω αν καταλαβα καλα διοτι δεν τα καταλαβενομε κ ολα την ντουφεκια σας δεν την εχετε δει σε πινακαΑν καποιοι εχουν ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ καποια απο αυτα που περιγραψατε θα τους παρακαλουσα κ θα το εκτιμουσα παρα πολυ να εγραφαν τα αυτονοητα αποστασι βολης ανοιγμα θα βοηθουσαν ασχετους σαν κ εμενα να μπουμε στον κοσμο των φυσιγγιων διασπορας. Ευχαριστω
Σωστός ο τρόπος σκέψεις σου. Προσωπικά έχω σταματήσει τις δοκιμές μετά τόσα χρόνια . Εχω κατασταλάξει, Σταύρος με πτερύγια το θεωρώ ημι-διασπορας, max D του στοκα και direct υπερσιασπορας μόνο για πολλή κλειστά κομμάτια μέχρι 15 το πολύ 20 μέτρα, ελικοειδής διασπορεας το χρεισημποιω σαν πρώτη μου επιλογή και τελευταίο ένα φυσηγγι που φέτος μέ εχει εκπλήξει το bashieri disersantre με το ιδιαίτερο βύσμα του σταυρού χωρίς πτερύγια και τη κολονα στη μέση.
Ειναι προσωπική επιλογή ανάλογα τόπου και βιωμάτων η επιλογή του φυσηγγιου για τη μπεκατσα. Επίσης ας μην ξεχνάμε και τα "μαλινα ' που με κύλινδρο ή βελτιωμένο μπορούν να σταθούν επάξια στα πυκνά και όχι μόνο.
 
Σωστός ο τρόπος σκέψεις σου. Προσωπικά έχω σταματήσει τις δοκιμές μετά τόσα χρόνια . Εχω κατασταλάξει, Σταύρος με πτερύγια το θεωρώ ημι-διασπορας, max D του στοκα και direct υπερσιασπορας μόνο για πολλή κλειστά κομμάτια μέχρι 15 το πολύ 20 μέτρα, ελικοειδής διασπορεας το χρεισημποιω σαν πρώτη μου επιλογή και τελευταίο ένα φυσηγγι που φέτος μέ εχει εκπλήξει το bashieri disersantre με το ιδιαίτερο βύσμα του σταυρού χωρίς πτερύγια και τη κολονα στη μέση.
Ειναι προσωπική επιλογή ανάλογα τόπου και βιωμάτων η επιλογή του φυσηγγιου για τη μπεκατσα. Επίσης ας μην ξεχνάμε και τα "μαλινα ' που με κύλινδρο ή βελτιωμένο μπορούν να σταθούν επάξια στα πυκνά και όχι μόνο.
Σωστα τα λες Γιαννη..περιπου για τον καθε διασπορεα ισχυουν αυτα..ο σταυρος που εχει το b&p ειναι οντως πολυ καλος και σου δινει αρεκτα ολοκληρωμενη τουφεκια γιατι ο σωληνας που εχει στη μεση σου δινει και καποια σκαγια στο κεντρο..πλεον ειναι το πρωτο μου φυσιγγι στην μπεκατσα και ακολουθουν 2 μαλλινοταπα και σε πιο σφηχτο μερος ελικα το πρωτο..πολυ καλα επισης δουλευουν και τα φυσιγγια με φελλο αναμεσα στα σκαγια σε 2 ή 3 στοιβαδες που αναλογα αν θες να γεμισεις περιφερεια ή κεντρο βαζεις τα σκαγια σε αναλογιες 60-40 50-50 αλλα δυστυχως στο εμποριο δεν κυκλοφορουν.
Το διασπορας ειναι τελειως υποκειμενικο αναλογα με το μερος που κυνηγαει ο καθενας και για να ορισειε ενα ανοιγμα σε καποιον που καλυπτει το 80 εκ κυκλο στα 15 μετρα στο αλλο θεωρειται ανεπαρκες..για μενα που πολλα μερη ειναι τελειως κλειστα και οι τουφεκιες ειναι στα 15 μετρα μαξ με περισσοτερες να μου βγαινουν στα 5 θελω το διασπορας μου να εχει ανοιγμα στο 1 μετρο με 1.10. Οτι λεω ειναι μετα απο παρα πολλες δοκιμες στον πινακα αλλα και πανω σε πουλια και εχω καψει αρκετα κιλα πυριτιδα και σιγουρα ενα 20κιλο σκαγια
 
ρε παιδες απο περυση δουλευω τα gorilla elix 34gr n8 dispersanse και εμηνα ευχαριστημενως πωληηηηη και συνεχηζωωω,το θεμα ειναι οτι με μια τουφεκια που θα κανης η κανες γεμιζουνε μολιβδιαση μωνο μπρωστα στο κονο και εαν το αφυσης μετα απο καμια 10αρια τουφεκιες δεν καθαριζουν η κανες ευκωλα,,,μηπως κανενας απο σας τα δουλευη;; και παθαινη τα ιδια.think.
 
ρε παιδες απο περυση δουλευω τα gorilla elix 34gr n8 dispersanse και εμηνα ευχαριστημενως πωληηηηη και συνεχηζωωω,το θεμα ειναι οτι με μια τουφεκια που θα κανης η κανες γεμιζουνε μολιβδιαση μωνο μπρωστα στο κονο και εαν το αφυσης μετα απο καμια 10αρια τουφεκιες δεν καθαριζουν η κανες ευκωλα,,,μηπως κανενας απο σας τα δουλευη;; και παθαινη τα ιδια.think.
Πάρε τον αφρό που είναι για το καθάρισμα της κανης κάνει θαύματα
 
ρε παιδες απο περυση δουλευω τα gorilla elix 34gr n8 dispersanse και εμηνα ευχαριστημενως πωληηηηη και συνεχηζωωω,το θεμα ειναι οτι με μια τουφεκια που θα κανης η κανες γεμιζουνε μολιβδιαση μωνο μπρωστα στο κονο και εαν το αφυσης μετα απο καμια 10αρια τουφεκιες δεν καθαριζουν η κανες ευκωλα,,,μηπως κανενας απο σας τα δουλευη;; και παθαινη τα ιδια.think.
Δν ξέρω τη βύσμα έχουν μέσα....Αλλά στα δικά μου τα διασποράς που φτιάχνω έχω κ εγώ μολυβδώσεις στην αρχή της κάννης...ψεκάζω λαδάκι Α2 το αφήνω 10' και μετά τρίβω....
 
ρε παιδες απο περυση δουλευω τα gorilla elix 34gr n8 dispersanse και εμηνα ευχαριστημενως πωληηηηη και συνεχηζωωω,το θεμα ειναι οτι με μια τουφεκια που θα κανης η κανες γεμιζουνε μολιβδιαση μωνο μπρωστα στο κονο και εαν το αφυσης μετα απο καμια 10αρια τουφεκιες δεν καθαριζουν η κανες ευκωλα,,,μηπως κανενας απο σας τα δουλευη;; και παθαινη τα ιδια.think.
Τα ιδια παθαινω και εγω Σακη
Στο βιντεο να δεις πως φαινεται το καπνισμα
 
Το ίδιο και εγώ με άλλα φυσίγγια με ελικοειδή διασπορεα.... μάλλον αυτό φταίει.... καλός ο αφρός... εγώ χρησιμοποιώ και ψιλό σύρμα κατσαρόλας,το τυλίγω στην βούρτσα και βάζω και καθαρή βενζίνη.....με το δράπανο σε χαμηλές στροφές επιμένω στα σημεία που έχει περισσότερα κατάλοιπα. Μάλλον είναι μόλυβδος και πλαστικό μαζί...με υπομονή όμως βγαίνει
 
Καλημέρα,

Και γώ που ρίχνω μόνο μαλλινόταπα στην αριστερή κάνη που έχει τσοκάρισμα εχω μολύβδωση φούλ, αλλα οπως ειπώθηκε ήδη, υπομονή και επιμονή!!

Έχω μια ερώτηση, με τη νούμερο σκάγια την κυνηγάτε την Κυρία; Εγώ βάζω στο δίκανο πρώτη 30γμ ν10(1.9μμ) και στη δέυτερη 32γμ ν9(2.1μμ) ιδιογόμωση, αλλα κάτω που μαζέυω κάλυκες βλέπω όλα τα διασποράς 8-9 και γρμ το ελάχιστο 34.
 
Back
Top