Φυσίγγια για μπεκάτσα

Στις 100 μπεκάτσες με το direct ποσες θα χάναμε λόγω της τρύπας που αναφέρουμε ,και στις 100 μπεκάτσες πόσες πηραμε λόγω της διασποράς του direct
Προσωπικά με το direct έχω πάρει ουκ ολίγες φορές πουλιά που ήμουν λάθος σκοπευτικα και δν θα τις έπαιρνα σίγουρα με άλλα διασπορας. Δν έχω χάσει ποτέ πουλί που να περάσει μέσα αππο την τρύπα και το θεωρώ πολύ δύσκολο να συμβεί, (ισως 1/100) αν ρίξουμε με αυτόν το πολύ μέχρι τα 20μ με ic ή mod. Κάποιοι το ρίχνουν με κύλινδρο και τυχαίνει να τουφεκισουν στα 25+ μέτρα. Εκεί ναι οι πιθανότητες να περάσει το πουλί μέσα από τα κενά είναι μεγάλες
 
Δλδ για να καταλάβω έχει το άνοιγμα διασπορας πχ του Direct χωρίς το κενό στη μέση?
Μονο με δοκιμη στο χαρτί θα δείς!
Στις "βλητικες δοκιμές" ανέβασα δοκιμές με φυσίγγια ιδιογομωσης σε τενεκέ στα 42 μέτρα. Είχα κάνει 2 την μια μέρα 45 πάσα και την 2η μέρα με μετροταινία τα 45 πάσα ήταν 42 μέτρα και έκανα άλλες 2 δοκιμές, η μια από λάθος, όπου το φυσιγγι ήταν με αυτόν τον διασπορεα και ν6.

Αν θυμάμαι καλά είχε 15 σκάγια πάνω στα 42 μέτρα και τσοκαρισμα 2*!
Για αυτό μόνο με δοκιμες θα μπορούμε να έχουμε έναν μπουσουλα!
 
Τυπου direct εφτιαχνα και εγω αλλα μετα απο ορισμενες πατατες που εγιναν τα παρατησα..δηλαδη εχει τυχει να μου σηκωθει κατακορυφα η μπεκατσα τις ριχνω το φυσιγγι και βλεπω την ταπα να σκαει πανω στο πουλι πουπουλα χαμος αλλα πουλι πουθενα..αυτο το σκηνικο εγινε 3-4 φορες..βεβαια με εχει σωσει ενα τετοιο φυσιγγι σε τουφεκιες πραγματικα πολυ κοντα απο το πουλι και τουφεκιες τερμα στον αερα το οπλο..μετα με δοκιμες διαπιστωσα οτι επειδη το οπλο μου ειναι ακριβως στα μετρα μου τουφεκαω κεντρο οσο αστραπιαια ειναι η βολη και γι αυτο ειχα τοσες αυξημενες πιθανοτητες να βρει η ταπα το πουλι
ετσι ακριβως ,και μια φορα να το παθεις για μενα ειναι εκνευριστηκο.
 
Μονο με δοκιμη στο χαρτί θα δείς!
Στις "βλητικες δοκιμές" ανέβασα δοκιμές με φυσίγγια ιδιογομωσης σε τενεκέ στα 42 μέτρα. Είχα κάνει 2 την μια μέρα 45 πάσα και την 2η μέρα με μετροταινία τα 45 πάσα ήταν 42 μέτρα και έκανα άλλες 2 δοκιμές, η μια από λάθος, όπου το φυσιγγι ήταν με αυτόν τον διασπορεα και ν6.

Αν θυμάμαι καλά είχε 15 σκάγια πάνω στα 42 μέτρα και τσοκαρισμα 2*!
Για αυτό μόνο με δοκιμες θα μπορούμε να έχουμε έναν μπουσουλα!
θα εκανες ρε φιλεμου στα 42 μετρα τουφεκια σε μπεκατσααααα .think. ασε που δεν θα πρωλαβαινεςςς να την δηςςς.sarcastic..sarcastic. και με τσοκ 2;; βαλε ασοοοοο.big smile.
 
θα εκανες ρε φιλεμου στα 42 μετρα τουφεκια σε μρπεκατσααααα .think. ασε που δεν θα πρωλαβαινεςςς να την δηςςς.sarcastic..sarcastic. και με τσοκ 2;; βαλε ασοοοοο.big smile.
Όχι βρε Σάκη.sarcastic.
Αν δεις πιο πάνω λέω ότι έριξα απο λάθος το διασποράς! Ένα 6αρι με συγκεντρωτηρα ήθελα να δοκιμάσω. Απλά μου έκανε εντύπωση που αν και διασποράς φτάσανε μερικά σκάγια στο ντενεκε!
 
Στις 100 μπεκάτσες με το direct ποσες θα χάναμε λόγω της τρύπας που αναφέρουμε ,και στις 100 μπεκάτσες πόσες πηραμε λόγω της διασποράς του direct
Άντε να χάσεις στις 100 2-3 πουλιά, χωρίς το direct όμως τα 100 θα ήταν 70 ,σε γενικές γραμμές είναι ένα φυσιγγι πολύ καλό στην μπεκάτσα ανεπηρέαστο στον καιρό και τίμιο ,οκ ναι στον πίνακα θα δεις το κενό στο κέντρο στο κυνήγι δύσκολα να χαθεί πουλί λόγω του κενού ,ξαναλέω δύσκολα όχι ότι δεν γίνεται ,σε τελική ανάλυση όμως το πλεονέκτημα του σαφέστατα υπερτερεί του μειονεκτηματος
 
Τυπου direct εφτιαχνα και εγω αλλα μετα απο ορισμενες πατατες που εγιναν τα παρατησα..δηλαδη εχει τυχει να μου σηκωθει κατακορυφα η μπεκατσα τις ριχνω το φυσιγγι και βλεπω την ταπα να σκαει πανω στο πουλι πουπουλα χαμος αλλα πουλι πουθενα..αυτο το σκηνικο εγινε 3-4 φορες..βεβαια με εχει σωσει ενα τετοιο φυσιγγι σε τουφεκιες πραγματικα πολυ κοντα απο το πουλι και τουφεκιες τερμα στον αερα το οπλο..μετα με δοκιμες διαπιστωσα οτι επειδη το οπλο μου ειναι ακριβως στα μετρα μου τουφεκαω κεντρο οσο αστραπιαια ειναι η βολη και γι αυτο ειχα τοσες αυξημενες πιθανοτητες να βρει η ταπα το πουλι
Συμφωνώ απόλυτα, γι'αυτό τα έχω απορρίψει όπως έχω γράψει παλαιότερα.
Αυτό όμως που σκέφτομαι χρόνια και δεν έχω απάντηση είναι γιατί το maxD του στοκα ενώ είναι ίδιας φιλοσοφίας με το direct είναι ανωτερο.
 
Άντε να χάσεις στις 100 2-3 πουλιά, χωρίς το direct όμως τα 100 θα ήταν 70 ,σε γενικές γραμμές είναι ένα φυσιγγι πολύ καλό στην μπεκάτσα ανεπηρέαστο στον καιρό και τίμιο ,οκ ναι στον πίνακα θα δεις το κενό στο κέντρο στο κυνήγι δύσκολα να χαθεί πουλί λόγω του κενού ,ξαναλέω δύσκολα όχι ότι δεν γίνεται ,σε τελική ανάλυση όμως το πλεονέκτημα του σαφέστατα υπερτερεί του μειονεκτηματος
Ακριβώς, μπορεί εγώ να μην τα γουστάρω αλλά άλλοι κυνηγοί τα έχουν Θεό.
 
ετσι ακριβως ,και μια φορα να το παθεις για μενα ειναι εκνευριστηκο.
Ειδικα την πρωτη φορα που ειδα τοσα πουπουλα εφαγα με ενα φιλαρακι 2 ωρες να ψαχνουμε ενα ανυπαρκτο πουλι αλλα επειδη το θεωρησα τυχαιο γεγονος του δωσα και αλλες ευκαιριες αλλα ματαια
Συμφωνώ απόλυτα, γι'αυτό τα έχω απορρίψει όπως έχω γράψει παλαιότερα.
Αυτό όμως που σκέφτομαι χρόνια και δεν έχω απάντηση είναι γιατί το maxD του στοκα ενώ είναι ίδιας φιλοσοφίας με το direct είναι ανωτερο.
Αν ειχα εικονα απο τον διασπορεα του max d Γιαννη μπορει να σου εδινα μια απαντηση..παντως του direct δεν ειναι κακος..εμενα μ αρεσει σε φυσιγγι γυρισμενος κανονικα..εκει που παει το μυαλο μου ειναι επειδη στο direct η βαση του διασπορεα εχει ενα κοιλωμα προς τα μεσα με την εξοδο απο την καννη εχει μεγαλυτερη αντισταση στον αερα και γι αυτο ανοιγουν γρηγοροτερα τα σκαγια
 
Ειδικα την πρωτη φορα που ειδα τοσα πουπουλα εφαγα με ενα φιλαρακι 2 ωρες να ψαχνουμε ενα ανυπαρκτο πουλι αλλα επειδη το θεωρησα τυχαιο γεγονος του δωσα και αλλες ευκαιριες αλλα ματαια

Αν ειχα εικονα απο τον διασπορεα του max d Γιαννη μπορει να σου εδινα μια απαντηση..παντως του direct δεν ειναι κακος..εμενα μ αρεσει σε φυσιγγι γυρισμενος κανονικα..εκει που παει το μυαλο μου ειναι επειδη στο direct η βαση του διασπορεα εχει ενα κοιλωμα προς τα μεσα με την εξοδο απο την καννη εχει μεγαλυτερη αντισταση στον αερα και γι αυτο ανοιγουν γρηγοροτερα τα σκαγια
Και του Στόκα (Max D) ο αποκεντρωτήρας είχε αυτό το κοίλωμα προς τα μέσα Μίλτο !
 
View attachment 6719

View attachment 6720

View attachment 6721

Η βασική διαφορά των δυο αποκεντρωτήρων είναι ότι του Στόκα είχαν 4 διαχωριστικά πτερύγια, ενώ του Lambro Direct έχει 3.
Στελιο εχει και μια αλλη διαφορα..του direct αν το δεις στην βαση απο τα πτερυγια εχει εναν κωνο που παει περιπου στο 1/3 του διασπορεα..ισως παιζει και αυτο ρολο..οι ιταλοι παντως αυτον τον διασπορεα οταν τον γεμιζουν του προσθετουν και στοιβαδα με σκαγια απο πανω και μετα κλεινουν
 
Εχει δοκιμάσει κανείς τα διασποράς του Ρουμελιώτη σε μπεκάτσα; περα απ το κλασικό διασπορας που έχει, μου ειπε σημερα οτι εχει και με ελικοειδή διασπορέα, του ειπα να μου βάλει και ένα τέτοιο στην παραγγελια για δοκιμή.
 
Εχει δοκιμάσει κανείς τα διασποράς του Ρουμελιώτη σε μπεκάτσα; περα απ το κλασικό διασπορας που έχει, μου ειπε σημερα οτι εχει και με ελικοειδή διασπορέα, του ειπα να μου βάλει και ένα τέτοιο στην παραγγελια για δοκιμή.
Περιμένουμε παρουσίαση Ηλία να δούμε το στήσιμο του...
 
Εχει δοκιμάσει κανείς τα διασποράς του Ρουμελιώτη σε μπεκάτσα; περα απ το κλασικό διασπορας που έχει, μου ειπε σημερα οτι εχει και με ελικοειδή διασπορέα, του ειπα να μου βάλει και ένα τέτοιο στην παραγγελια για δοκιμή.
ηλια παρε με τον ελικοειδη για μπεκατσα θα παθεις πλακα ,δυνατο φυσιγγι στα 33γρ το βγαζει.το κλασικο διασπορας ειναι πιο καλο για περδικα γιατι εχει παραπανω μετρα.
 
Back
Top