Φυσίγγια για δίκαννα

σε αυτο το διλλημα εχουμε μπει ολοι μας πιστευω αλλος λιγοτερο αλλος περισσοτερο. ειδικα οσοι ριχνουμε χοντρα σκαγια. ειναι αρκετα πυκνη η τουφεκια μου ? με καλυπτει σε ενα μεγαλο ευρος αποστασεων? προσωπικα στον λαγο εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα. ποιο ψηλα σκαγια, ποιο χοντρα σκαγια, ελαφρια φυσιγγια, ποιο βαρια φυσιγγια κτλ. ο καθενας βρισκει μια χρυση τομη και αναλογα πρατει. τα 36γρ πχ για οποιον ριχνει με αυτογεμες ειναι μια αρκετα νορμαλ γομωση. στα δικαννα δεν υπαρχει λογος να καταπονεις παραπανω το οπλο και τα 34γρ ειναι αρκετα. σε φυσιγγια εμποριου εχεις μεν αρκετες επιλογες θελει ομως ψαξιμο και δοκιμες για να βρεις αυτο που ταιριαζει στο οπλο σου και σε σενα.
 
για καρακάξες τα πήρα κα εγώ και ειναι οτι πρέπει.. τέλεια προπόνηση...για αυτο τα πήρα και εγώ & για τον πατερα να ρίχνει με το μονόκαννο σε καμια κουρούνα στο χωριό.
*πάντως να ξέρεις η ανάκρουση ειναι μεγαλύτερη απο τα 28γρ που ρίχνεις .. οχι υπερβολική , αλλα μεγαλύτερη
βάζω δυο δοκιμές που ειχα κάνει πριν λιγο καιρό , τα σκαγια ειναι λίγα και θέλει ακρίβεια ..


Συμφωνω με οσα γραφετε παραπανω. Αν προσεξετε καλυτερα το πρωτο μυνημα μου θα δειτε οτι γραφω για ορισμενες κοντινες αποστασεις. Αν δειτε και τις φωτο του Μανθου στα 35 μετρα μπορειτε να φανταστειτε καλιστα πως θα ηταν αυτές στα 20 25 μετρα μαξ. Η πυκνοτητα τους ειναι αρκετη. Και φυσικα στα 25 μετρα δε χρειαζεται νο5 αλλα νο6. Παλι δηλαδη κερδιζουμε σε πυκνοτητα λογω μεγαλυτερου πληθους σκαγιων.
Επιμενω στα 28γρ γιατι τα σκοτωματα που ειδα δεν τα εχω ξαναδει με κανενα αλλα εμπορικο φυσιγγι με το δικαννο μου σε εύρος θερμοκρασιας 35 βαθμων περίπου. Επισης μου ταιριαζουν περισσοτερο σκοπευτικα.
Συνταγη αγγλων 28γρ νο 6 για τα πεισσοτερα θηραματα σε νορμαλ αποστάσεις. Χαιρεσαι που παίρνεις το θηραμα που καποιος αλλος εχασε χρησιμοποιωντας περισσοτερα γρ.
Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν. Κουβεντα κανουμε.
Φιλικα τολιος
 
Τα μικρα φορτια,εχουν προτερηματα και ελαττωματα.
Τα σκαγια λογω μικτοτερης ταλαιπωριας τους,δημιουργουν ωραιοτερες κατανομες,πιο κλειστες ροζετες (αναλογικα)και κοντυτερες ατρακτους.Αποτελεσμα,καλυτερα σκοτωματα,μικροτερη ανακρουση,πιο καλοβολη συμπεριφορα του οπλου,την οποια αντιλαμβανομαστε στα ελαφρυτερα,λιγοτερη ταλαιπωρια του οπλου.
Στην πραξη,ειναι "αυστηροτερα"!
Τα παραπανω προτερηματα,μας στερουν καποια θηραματα λογω αυτης της αυστηροτητας.....
Οπως σε πολλα πραγματα,η χρυση τομη ειναι το ζητουμενο.
Αν το πιστεψουμε και ΜΠΟΡΟΥΜΕ,γιατι οχι?
Γενικοτερα,στα λιγοτερα γραμμαρια,παμε σε ψιλοτερο σκαγι.
Ενα 28αρι με #91/2,ειναι "σφαχτης" στα τσιχλοκοτσυφα!Με #71/2....το κανουμε δυσκολοτερο!
Αναλογικα,το ιδιο συμβαινει και στα υπολοιπα θηραματα.
Την χρυση τομη ψαχνουμε....
 
Μπορεί ενα 28αρι νο 6 να σκοτώσει μια φάσσα? αν είσαι επάνω σε φυσιολογική απόσταση μπορεί. Ομως σε ένα θήραμα τέτοιο που ειδικά εμείς οι νότιοι συναντάμε λίγες φορές πειράματα δε θα έκανα. Θα έπαιρνα ένα καλό 34 άρι για το δίκαννο η ένα καλό 33αρι όπως το λάμπρο καφέ που προαναφέρθηκε για να μην έχω και αμφιβολία.Εγω προσωπικά μάλιστα θα έπαιρνα την xlr5 σε αυτό το κυνήγι κι ένα ωραιο 36 αρι φυσίγγι καθότι πιο άνετη στην ανάκρουση και επιπλέον τρίτη βολή.
 
Μπορεί ενα 28αρι νο 6 να σκοτώσει μια φάσσα? αν είσαι επάνω σε φυσιολογική απόσταση μπορεί. Ομως σε ένα θήραμα τέτοιο που ειδικά εμείς οι νότιοι συναντάμε λίγες φορές πειράματα δε θα έκανα. Θα έπαιρνα ένα καλό 34 άρι για το δίκαννο η ένα καλό 33αρι όπως το λάμπρο καφέ που προαναφέρθηκε για να μην έχω και αμφιβολία.Εγω προσωπικά μάλιστα θα έπαιρνα την xlr5 σε αυτό το κυνήγι κι ένα ωραιο 36 αρι φυσίγγι καθότι πιο άνετη στην ανάκρουση και επιπλέον τρίτη βολή.
κι εγω θα συμφωνησω απολυτα,η φασσα δεν ειναι για πειραματα.οποιος θελει να τη κυνηγησει με δικανο εχω να προτεινω το εξης περαν των 34 γραμμαριων υπαρχει ενα φυσιγγι στα 33 γραμ.εκτος του καφε που ειναι σφαχτηρι.λεγεται 206 formula της nsi με πολυ στενη τουφεκια λογω συγκεντρωτηρα.δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει ακομα.μπορειτε επισης να δοκιμασετε παντα στο δικανο το Α1 36 του λαμπρου.παρα πολυ μαλακο για 36αρι και αυτο με κλειστη τουφεκια
 
Παιδιά φυσιγγια για φάσσα συγκεντρωτικα είναι το nsi speed στα 34 γρ τώρα για τσίχλα με τα 30 γρ και με τα 28 γρ σε 9 νούμερο κάνεις παπάδες τουλάχιστον τα τελευταία χρόνια που είμαι φανατικός θιασωτης του δικανου αυτά είναι τα συμπεράσματα μου!!!
 
206 formula της nsi
δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει ακομα.
Δεν υπαρχει στην σελίδα της..Όποτε πάει (και) αυτό..
Για μένανε έχει χάσει τελείως την μπάλα η εταιρία..
Πολλές και άσκοπες αλλαγές τα τελευταία χρόνια..
 
Δεν υπαρχει στην σελίδα της..Όποτε πάει (και) αυτό..
Για μένανε έχει χάσει τελείως την μπάλα η εταιρία..
Πολλές και άσκοπες αλλαγές τα τελευταία χρόνια..
Ναι δυστυχως δεν το κανουν μονο εδω,παντος εδω εκανα λαθος που ελεγα καποτε οτι τχα τα ΝΣΙ ειναι βελτιωμενα φυσσιγκια η συγκεντρωσεις ειναι απλα σωστες,ενταξει υπερσυγκεντρωσις συμβαινουν σε ολα.Πιστευω οτι ειναι το καλυτερο φυσσιγκι εμποριου παντος η ενα απο τα καλυτερα.Σε χοντρα νουμερα τουλαχιστον.
 
Άλλη μια μέρα που τα lambro classic 32 νο8 έδειξαν τα δόντια τους στο 690. Με τσοκάρισμα **** στην κάτω και *** επάνω δεν γλίτωσε τίποτα μέχρι τα 35 μέτρα, κάνα δυο που ήταν λίγο ψηλότερα έπεσαν ζωντανές αλλά αδύναμες να προχωρήσουν. Πολύ ευχαριστημένος απο τα φυσίγγια και δικαιωμένος για το όπλο που το πήρα ακυρώνοντας το 725.
 
Άλλη μια μέρα που τα lambro classic 32 νο8 έδειξαν τα δόντια τους στο 690. Με τσοκάρισμα **** στην κάτω και *** επάνω δεν γλίτωσε τίποτα μέχρι τα 35 μέτρα, κάνα δυο που ήταν λίγο ψηλότερα έπεσαν ζωντανές αλλά αδύναμες να προχωρήσουν. Πολύ ευχαριστημένος απο τα φυσίγγια και δικαιωμένος για το όπλο που το πήρα ακυρώνοντας το 725.
Μπραβο τασο! Δοκίμασε ρε φιλε ενα 28αρι και αν ειναι με μαλλινη ακομα καλυτερα.. Δικαννακι, μαλλινη, μια ουγγια σκαγια και κουλτουρα ολε! Μερακλιδικα...
 
Back
Top