Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Δείτε τι σκέφτονται οι άνθρωποι για να πετύχουν το τρίτο από τα παραπάνω.
Δώστε πόνο Νίκ και Μιχάλη

https://www.thefirearmblog.com/blog...spersion-delay-controlled-by-multi-layer-wad/

Εχω κανει κατι περιπου το ιδιο...με κομματι απο ακτινογραφια....Το ''προβλημα'' που ειχα , ηταν οταν
ξεκολλαγε η ενωση της ακτινογραφιας .....μου χαλαγε την συγκεντρωση και την κατανομη Βασιλη.
Το στησιμο που βλεπω....σε περιοριζει πολυ σε γραμμαρια σκαγιων φιλε!!!
 
Εχω κανει κατι περιπου το ιδιο...με κομματι απο ακτινογραφια....Το ''προβλημα'' που ειχα , ηταν οταν
ξεκολλαγε η ενωση της ακτινογραφιας .....μου χαλαγε την συγκεντρωση και την κατανομη Βασιλη.
Το στησιμο που βλεπω....σε περιοριζει πολυ σε γραμμαρια σκαγιων φιλε!!!
Εγώ με τον ξάδερφο το έχουμε κάνει πριν 20 χρόνια με πλαστικό σωλήνα κάτι σαν τους σημερινούς ηλεκτρολογικούς. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. Καμπούμ !!!!
Και επειδή οι ψυχάκηδες του remington team παραμονεύουν, τα φυσίγγια ρίχτηκαν με δίκανο αχαχαχαχα
 
Εγώ με τον ξάδερφο το έχουμε κάνει πριν 20 χρόνια με πλαστικό σωλήνα κάτι σαν τους σημερινούς ηλεκτρολογικούς. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ. Καμπούμ !!!!
Και επειδή οι ψυχάκηδες του remington team παραμονεύουν, τα φυσίγγια ρίχτηκαν με δίκανο αχαχαχαχα

Σχεδον σε δυο ακομα δοκιμες....και μετα θα ειμαι σιγουρος για πως μπορουμε να προφυλαξουμε
τις κατω στιβαδες σκαγιων κατα 90% περιπου.....ειναι αυτες που ευθυνονται για συγκεντρωσεις
κατανομες κτλ κτλ....εχω ετοιμα φυσεκια....δεν αφηνει ο καιρος να τα ριξω....σημερα το εστρωσε
με χιονι εδω....
 
Δείτε τι σκέφτονται οι άνθρωποι για να πετύχουν το τρίτο από τα παραπάνω.
Δώστε πόνο Νίκ και Μιχάλη

https://www.thefirearmblog.com/blog...spersion-delay-controlled-by-multi-layer-wad/
Ενώ προσπαθούμε(!) για ένα πιό οικολογικό κυνήγι και αφήνουμε να απαγορευθούν τα μολυβδένια σκάγια, ερχεται αυτός ο εφευρέτης να μας φλομώσει στο πλαστικό :(
 
Ενώ προσπαθούμε(!) για ένα πιό οικολογικό κυνήγι και αφήνουμε να απαγορευθούν τα μολυβδένια σκάγια, ερχεται αυτός ο εφευρέτης να μας φλομώσει στο πλαστικό :(
Μπορεί να είναι βιοδιασπώμενο ... Λέω εγώ τώρα ...
 
Μπορεί να είναι βιοδιασπώμενο ... Λέω εγώ τώρα ...
Αυτα ειναι τα χειρότερα, γίνονται τροφή σε ψάρια, έντομα, τρωκτικά, και μεταφέρονται με τον άνεμο και το νερό. Βιοδιασπώμενο σημαίνει απλά πως η συγκολητική ουσία ανάμεσα στα μεγαλομόρια του πλαστκού καταστρέφεται και αφήνει ανεξελεγκτα μικρο- και νανο κομματακια πλαστικού.Απλα δεν τα βλεπουμε με γυμνο ματι
 
Αυτα ειναι τα χειρότερα, γίνονται τροφή σε ψάρια, έντομα, τρωκτικά, και μεταφέρονται με τον άνεμο και το νερό. Βιοδιασπώμενο σημαίνει απλά πως η συγκολητική ουσία ανάμεσα στα μεγαλομόρια του πλαστκού καταστρέφεται και αφήνει ανεξελεγκτα μικρο- και νανο κομματακια πλαστικού.Απλα δεν τα βλεπουμε με γυμνο ματι
Δεν το ήξερα .... ωραίος !!!
 
Εχω κλεισει για χηνα με ΤΕΚΝΑ και Μ92ς στα 50 γραμ. και οι δυο μπαρουτες με 00 =3,9 χιλιοστα διαμετρο
και με Ν2 =3,4 χιλιοστα διαμετρο...σε 12/76 καλυκα...
Εξω εχει χιονι...υπολογιζω μηδεν βαθμους ( θα εχω θερμομετρο ) θα βαλω τα φυσιγγια σε βαζο
κλεισμενα στο ψυγειο να εχουν 2 βαθμους + οσο περιπου και η τσεπη του κυνηγου... θα τα ριξω και
θα τα ταχογραφησω,,,,,εαν μπορεσω και βαλω και στοχο...οτι καλυτερο για μενα...
Αν μπορεσω και τα ριξω....θα σας πω αποτελεσματα...δοκιμων.
 
Διατηρώ τις αμφιβολίες μου αν το σύστημα θα δουλέψει όπως φαίνεται στο animation.
και εγώ, έχει όμως αρκετές πιθανότητες ...

επίσης ωραίες φωτογραφίες ...
http://kuulapaa.com/home/highspeed/Misc.html

Επίσης και μια αλήθεια μέσα στους πολλούς μύθους ...
Μήκος δέσμης και σύσφιγξη
Οι ερευνητικές ομάδες της WINCHESTER στο Ιλλινόις και της FEDERAL στη Μινεσότα των Ηνωμένων Πολιτειών, έχουν ασχοληθεί εκτεταμένα με το θέμα του μήκους της δέσμης και ήταν από τους πρώτους που παρουσίασαν φωτογραφίες σε μια απόσταση 2 μέτρων από το στόμιο της κάννης του όπλου στις οποίες έδειχναν, από τα πρώτα κιόλας μέτρα της πτήσης των σκαγίων, την ύπαρξη του προβλήματος του μεγάλου μήκους.
Από τις πρώτες αναλύσεις που είχαν γίνει από τους ερευνητές, είχε αποδοθεί το μεγάλο μήκος της δέσμης της τουφεκιάς στην ύπαρξη υψηλής σύσφιγξης της κάννης (φουλ τσοκ). Η στήλη των σκαγίων που έφευγε από την κάννη με φουλ τσοκ έμοιαζε με το μήκος που έχει ένα ρολό από καραμέλες… λάιφσεϊβερς.
Σε αντίθεση με τον τελείως κύλινδρο που έδινε ένα εύρος στα σκάγια σαν να ήταν ένα… στρογγυλό μπισκότο. Μπορεί να ακούγονται αστείες αυτές οι παρομοιώσεις, όμως είναι οι μόνες που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό και αντιπροσωπεύουν το φαινόμενο του μήκους.
“Αθέατοι” αλλά σημαντικοί παράγοντες
Όμως πρόσφατες και πιο εξελιγμένες αναλύσεις σε αποστάσεις μακρύτερες των 5 μέτρων από το στόμιο της κάννης, έδειξαν ότι το μήκος της δέσμης των σκαγίων της γόμωσης που φεύγει από μια κυλινδρική κάννη και από μια φουλ τσοκ κάννη είναι σχεδόν το ίδιο και παραμένει το ίδιο κατά την πτήση προς το στόχο.
Βέβαια, το μέτωπο των σκαγίων έχει περισσότερο εύρος όταν βγαίνει από μια κυλινδρική κάννη, αλλά το μήκος που έχει η δέσμη στο σύνολό της είναι σχεδόν όμοια. Η εξήγηση του μυστηρίου απαιτεί γνώση και σκέψη σε βαθύτερα πλαίσια για να γίνει κατανοητή.

Πηγή
https://kentavros.tv/η-σημασία-του-μήκους-της-ατράκτου-των-σ/

Και δεν διαβάζω πολύ κένταυρο ... εδώ όμως έπεσε μέσα ...
 
και εγώ, έχει όμως αρκετές πιθανότητες ...

επίσης ωραίες φωτογραφίες ...
http://kuulapaa.com/home/highspeed/Misc.html

Επίσης και μια αλήθεια μέσα στους πολλούς μύθους ...
Μήκος δέσμης και σύσφιγξη
Οι ερευνητικές ομάδες της WINCHESTER στο Ιλλινόις και της FEDERAL στη Μινεσότα των Ηνωμένων Πολιτειών, έχουν ασχοληθεί εκτεταμένα με το θέμα του μήκους της δέσμης και ήταν από τους πρώτους που παρουσίασαν φωτογραφίες σε μια απόσταση 2 μέτρων από το στόμιο της κάννης του όπλου στις οποίες έδειχναν, από τα πρώτα κιόλας μέτρα της πτήσης των σκαγίων, την ύπαρξη του προβλήματος του μεγάλου μήκους.
Από τις πρώτες αναλύσεις που είχαν γίνει από τους ερευνητές, είχε αποδοθεί το μεγάλο μήκος της δέσμης της τουφεκιάς στην ύπαρξη υψηλής σύσφιγξης της κάννης (φουλ τσοκ). Η στήλη των σκαγίων που έφευγε από την κάννη με φουλ τσοκ έμοιαζε με το μήκος που έχει ένα ρολό από καραμέλες… λάιφσεϊβερς.
Σε αντίθεση με τον τελείως κύλινδρο που έδινε ένα εύρος στα σκάγια σαν να ήταν ένα… στρογγυλό μπισκότο. Μπορεί να ακούγονται αστείες αυτές οι παρομοιώσεις, όμως είναι οι μόνες που μου έρχονται αυτή τη στιγμή στο μυαλό και αντιπροσωπεύουν το φαινόμενο του μήκους.
“Αθέατοι” αλλά σημαντικοί παράγοντες
Όμως πρόσφατες και πιο εξελιγμένες αναλύσεις σε αποστάσεις μακρύτερες των 5 μέτρων από το στόμιο της κάννης, έδειξαν ότι το μήκος της δέσμης των σκαγίων της γόμωσης που φεύγει από μια κυλινδρική κάννη και από μια φουλ τσοκ κάννη είναι σχεδόν το ίδιο και παραμένει το ίδιο κατά την πτήση προς το στόχο.
Βέβαια, το μέτωπο των σκαγίων έχει περισσότερο εύρος όταν βγαίνει από μια κυλινδρική κάννη, αλλά το μήκος που έχει η δέσμη στο σύνολό της είναι σχεδόν όμοια. Η εξήγηση του μυστηρίου απαιτεί γνώση και σκέψη σε βαθύτερα πλαίσια για να γίνει κατανοητή.

Πηγή
https://kentavros.tv/η-σημασία-του-μήκους-της-ατράκτου-των-σ/

Και δεν διαβάζω πολύ κένταυρο ... εδώ όμως έπεσε μέσα ...
Αυτό που πρέπει όμως να τονιστεί είναι ότι όσο περισσότερα σκάγια έχεις ανά μονάδα όγκου τόσο περισσότερα σκάγια ταξιδεύουν προς το στόχο προστατευμένα από τις μπροστινές στοιβάδες.
 
Εγώ θυμάμαι κάτι τουφεκιές σε κάτι κορμούς ελιάς, με κάτι στρώματα με μαύρη καλλονή και εξωτικά υλικα που όλα αυτά μαζί έδιναν κάτι 500αρες αρχικές. Που πήγαν αυτές η τουφεκιές, ποιες ήταν η μενουσες, και ποιες η παραμενουσες σε αυτά τα σετ απ. Ποια η χρήση τους στο πρακτικό κυνήγι, και τελικά ποιο είναι το όριο στης παραμενουσες για μια ακαριαία καταβολή. Και τελικά η φίλοι μας οι αμερικανοί τι ενώνουν όταν λένε ότι μια Τουφεκιά στα 35 μέτρα είναι μια μακρινή Τουφεκιά; Μια Τουφεκιά στα 40 μέτρα είναι μια πολύ μακρινή Τουφεκιά, και μια τουφέκια στα 45 μέτρα είναι μια Τουφεκιά που δεν έπρεπε να επιχειρηθεί. Φαντάζομε ότι όλο αυτό εχει να κάνει με τα ποσοστά επαναλαμβανόμενης καταβολής ώστε να μειώνεται το ποσοστό επαναλαμβανόμενων τραυματισμών με ότι αυτό συνεπάγεται.
Θα δεις στο youtube έναν κύπριο που βγάζει 500άρες με στρωματοποίηση.
Άλλες βολές βγαίνουν άλλες όχι.
Περί μενουσών (δεν μου αρέσει η λέξη αλλά την γράφω γιατί έχει επικρατήσει) θα δεις παραπάνω.
Η μέγιστη αρχική δεν είναι πανάκεια.
Θέλει πολύ δουλειά για να τις εκμεταλευτείς αυτές τις ταχύτητες και δεν ξέρω κάν αν μπορείς στα μολύβδυνα.

Μακρυά από μαύρες καλλονές γιατι μπορεί να φτιάξουν μαύρες χήρες.
Καμιά ταχύτητα δεν αξίζει κομμένα δάχτυλα ή κατεστραμένα όπλα.

Αν έχεις ducks unlimited, ομοιώματα, σφυρίχτρες κτλ τα 35 είναι μακρινή τουφεκιά. :)

Αν είσαι έλληνας είναι μια κοντινή ;)
 
Last edited:
Το μονο που δεν εχω ψαξει ειναι πως μεταβαλετε η υσχη του καψουλιου συναρτηση της θερμοκρασιας....
Για αλλη μια φορα εχεις δικιο Billy...
Καψούλια κοινά (lead styphnate) δεν επηρεάζεται η ισχύς τους από την θερμοκρασία ή τουλάχιστον τόσο ώστε να επηρεάσουν το φυσίγγι.

Κατά 99,999% ισχύει.

Δεν έχω δει κάτι αντίθετο με το παραπάνω.
Επίσης περίμενα απαντήσεις σε 2-3 email που είχα στείλει σε ανθρώπους που γνωρίζουν πολλά περισσότερα από εμένα και μου απάντησαν το ίδιο.
 
Καψούλια κοινά (lead styphnate) δεν επηρεάζεται η ισχύς τους από την θερμοκρασία ή τουλάχιστον τόσο ώστε να επηρεάσουν το φυσίγγι.

Κατά 99,999% ισχύει.

Δεν έχω δει κάτι αντίθετο με το παραπάνω.
Επίσης περίμενα απαντήσεις σε 2-3 email που είχα στείλει σε ανθρώπους που γνωρίζουν πολλά περισσότερα από εμένα και μου απάντησαν το ίδιο.
Εδω ντουφεκαμε με 36 " inches goose gun για να παρουμε ενα 2-3 % παραπανω και εση μου λες 99.999% .....
Σε παρακαλω....συγκεντρωσου....
Χα χα χα χα χα...
 
Εδω ντουφεκαμε με 36 " inches goose gun για να παρουμε ενα 2-3 % παραπανω και εση μου λες 99.999% .....
Σε παρακαλω....συγκεντρωσου....
Χα χα χα χα χα...
Πολλοί λένε ... Έλα μωρέ τι 66 τι 71 τι 75 τι 81 πόντους κάνη αφού η πυρίτιδα καίγεται στους πρώτους 30 πόντους.

Δεν είναι ακριβώς έτσι συμφωνώ μαζί σου.

Το 3% στην ταχύτητα είναι πολύ περισσότερο στην ενέργεια !!!

Γι αυτό έχω πει ότι και να μου χαρίζανε όπλο 66άρι δεν θα το έπαιρνα.
Φυσικά εξαρτάται και από το κυνήγι που κάνεις. Για μπεκάτσα μια χαρά είναι.

Ps
Εσύ θες το 99cm remington 870 που είχε ο παππούς μου ;-)
 
Ναι αλλά όταν είμαστε έξω για πολύ ώρα σε -10 θα πέφτει και η θερμοκρασία της πυρίτιδας άρα και η ταχύτητα .

με λίγα λόγια θερμαινόμενη Παλάσκα και θερμαινόμενη αποθήκη προέκταση η επόμενες μεγάλες πατέντες.bye.εχει ο digweed ενα βιντεακι με φυσιγηια που τα θερμενει σε ενα ειδικο κουτι σαν ψυγειακι και δειχνει οτι η πυριτιδα εδεν μενει πλεον ακαφτη
 
Πολλοί λένε ... Έλα μωρέ τι 66 τι 71 τι 75 τι 81 πόντους κάνη αφού η πυρίτιδα καίγεται στους πρώτους 30 πόντους.

Δεν είναι ακριβώς έτσι συμφωνώ μαζί σου.

Το 3% στην ταχύτητα είναι πολύ περισσότερο στην ενέργεια !!!

Γι αυτό έχω πει ότι και να μου χαρίζανε όπλο 66άρι δεν θα το έπαιρνα.
Φυσικά εξαρτάται και από το κυνήγι που κάνεις. Για μπεκάτσα μια χαρά είναι.

Ps
Εσύ θες το 99cm remington 870 που είχε ο παππούς μου ;-)
Ναι βρηκαμε την καραμελα των 30 ποντων και την λεμε...
Τα αερια στους ποσους ποντους εκτονωνουν το 90++ την δυναμης τους...???
Μεχρι ποσους ποντους σταματανε να σπρωχνούν....??
Αλλο να καις 1.90 γρ μπαρουτι στα 800 bar και αλλο 2.20 στα 800....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top