Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Την δοσολογια που γραφει ο Βασιλης.... στην απαντηση 691 κατω δεξια.... ειναι υποθετικη....σε καμια
πυριτιδα δεν υπαρχει δοσολογια 1,45Χ36
Λες να 'χει φέρει τίποτα περίεργες πυρίτιδες ο Βασίλης από την Κίνα για τα Tungsten; :p
 
@Μονήρης Εγώ κοιτάω να φτιάξω κάτι αυτοματοποιημένο για μέτρημα σκαγιών από φωτογραφίες, υπολογισμό συγκεντρώσεων σε κύκλο Χ mm, πιθανότητα καταβολής θηράματος από επιφάνειά του λαμβάνοντας υπόψη τον αριθμό σκαγιών στην επιφάνεια που καλύπτει το θήραμα.
Σιγά σιγά θα τα κάνουμε όλα ...
Εσύ θα κάνεις τους κυνηγούς να μην θέλουν να σηκωθούν απ' τον υπολογιστή. :D
Τώρα όμως που θα απαγορευτεί και το κυνήγι, θα είναι όντως χρήσιμα - να σκοτώνουμε την ώρα μας. :p
 
Λες να 'χει φέρει τίποτα περίεργες πυρίτιδες ο Βασίλης από την Κίνα για τα Tungsten; :p

Μακαρι....Γιαννη αυτη η δουλεια που κανετε εσυ και ο Βασιλης ειναι ανεκτιμητη....απο την αλλη χωρις
να εχω τις γνωσεις σας....σας λεω οτι εχετε μπροστα σας την ''λερναια υδρα''....και το λεω αυτο γιατι
1ον δεν εχω τις γνωσεις σας....2ον πως θα βρειτε ''ακρη'' την στιγμη που ενα σεταπ με την οποια δοσολογια
εαν ρελιασεις 5 δεκατα χαμηλοτερα δλδ το 57,5 να το κανεις 57. εχεις αλλαξει τα παντα με την εννοια οτι
εαν στο 57,5 εχεις 700 bar στο 57. εχεις απο 750 εως775 bar αναλογα την πυριτιδα.
Καθε δεκατο του χιλιοστου +- = 10-15 bar φιλε.....Σας παρακολουθω....σας θαυμαζω....αλλα εχω χασει
αυγα και καλαθια φιλε!!!
 
Καθε δεκατο του χιλιοστου +- = 10-15 bar φιλε.....Σας παρακολουθω....σας θαυμαζω....αλλα εχω χασει
αυγα και καλαθια φιλε!!!
Νίκο, αντιλαμβάνομαι τις αμφιβολίες και τις ανησυχίες σου, όμως, για την ώρα, δε με αφορά η πίεση στη θαλάμη αλλά η ταχύτητα της γόμωσης στο στόμιο.
Σίγουρα, αν βουλώσεις και τελείως την κάννη, θα έχεις χιλιάδες bar μέσα της αλλά 0 ταχύτητα σκαγιών στο στόμιό της.
Σ' αυτό το σύμπαν, δεν υπάρχει σύστημα που να του βάλεις 1 και να σου βγάλει 1,2 (ούτε και μηχανή που να της βάζεις λουκάνικο και να σου βγάζει βόδι :)).

Για παράδειγμα, με μια 12V μπαταρία και έναν πολλαπλασιαστή, μπορείς να παράξεις τάση χιλιάδων Volt (πχ για ένα μπουζί). Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα μπορέσεις να τροφοδοτήσεις επαρκώς μια συσκευή που η ισχύς της ξεπερνάει την ικανότητα της μπαταρίας.
Βάλε στη θέση της μπαταρίας την πυρίτιδα και στη θέση των Volt τα bar και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 
Εντάξει, αν είναι περιττή πληροφορία ας μην καιγόμαστε άδικα.
Απλά, επειδή έχουμε ούτως ή άλλως όλα τα δεδομένα της κίνησης, είπα μήπως είναι χρήσιμη σε έναν ιδιογωμοτή για έναν χονδρικό υπολογισμό των υλικών του.
Δεν είμαι και γνώστης, αλλά, μου φαίνεται (φυσιο-λογικά) πως, το καψούλι και η στατική πίεση, δεν είναι σε θέση να αλλάξουν την "ποσότητα" της αποδιδόμενης ενέργειας αλλά μόνο τον τρόπο της απόδοσής της και ίσως να μην χρειάζονται στη συνάρτηση. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Αναλογα το καψουλι θα παρεις απο 10 εως 80 bar παραπανω.....
Αλλα λογο του οτι σχεδον τα περησσοτερα σεταπ ειναι με μικρης διαφορας καψουλια η διαφορα αυτη μπορει να κατεβει και στα 20 - 40 bar......πραγμα που το θεωρω αμελητεο....
Για το κλησημο και την στατηκη πιεση ......ναι αλαζουν τα δεδομενα της ενεργειας αλλα μονο ως προς τον χρονο παραγωγης της
 
Εγώ θυμάμαι κάτι τουφεκιές σε κάτι κορμούς ελιάς, με κάτι στρώματα με μαύρη καλλονή και εξωτικά υλικα που όλα αυτά μαζί έδιναν κάτι 500αρες αρχικές. Που πήγαν αυτές η τουφεκιές, ποιες ήταν η μενουσες, και ποιες η παραμενουσες σε αυτά τα σετ απ. Ποια η χρήση τους στο πρακτικό κυνήγι, και τελικά ποιο είναι το όριο στης παραμενουσες για μια ακαριαία καταβολή. Και τελικά η φίλοι μας οι αμερικανοί τι ενώνουν όταν λένε ότι μια Τουφεκιά στα 35 μέτρα είναι μια μακρινή Τουφεκιά; Μια Τουφεκιά στα 40 μέτρα είναι μια πολύ μακρινή Τουφεκιά, και μια τουφέκια στα 45 μέτρα είναι μια Τουφεκιά που δεν έπρεπε να επιχειρηθεί. Φαντάζομε ότι όλο αυτό εχει να κάνει με τα ποσοστά επαναλαμβανόμενης καταβολής ώστε να μειώνεται το ποσοστό επαναλαμβανόμενων τραυματισμών με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Εγώ θυμάμαι κάτι τουφεκιές σε κάτι κορμούς ελιάς, με κάτι στρώματα με μαύρη καλλονή και εξωτικά υλικα που όλα αυτά μαζί έδιναν κάτι 500αρες αρχικές. Που πήγαν αυτές η τουφεκιές, ποιες ήταν η μενουσες, και ποιες η παραμενουσες σε αυτά τα σετ απ. Ποια η χρήση τους στο πρακτικό κυνήγι, και τελικά ποιο είναι το όριο στης παραμενουσες για μια ακαριαία καταβολή. Και τελικά η φίλοι μας οι αμερικανοί τι ενώνουν όταν λένε ότι μια Τουφεκιά στα 35 μέτρα είναι μια μακρινή Τουφεκιά; Μια Τουφεκιά στα 40 μέτρα είναι μια πολύ μακρινή Τουφεκιά, και μια τουφέκια στα 45 μέτρα είναι μια Τουφεκιά που δεν έπρεπε να επιχειρηθεί. Φαντάζομε ότι όλο αυτό εχει να κάνει με τα ποσοστά επαναλαμβανόμενης καταβολής ώστε να μειώνεται το ποσοστό επαναλαμβανόμενων τραυματισμών με ότι αυτό συνεπάγεται.
Εμ...αφου τα πρασινα τα ντουφεκανε απο πανω απο της φιντες πως να μη τους φαινετε η ντουφεκια στα 45 μετρα πολλη μακρινη....
 
Εμ...αφου τα πρασινα τα ντουφεκανε απο πανω απο της φιντες πως να μη τους φαινετε η ντουφεκια στα 45 μετρα πολλη μακρινη....
Και γι αυτο ειναι και οι μονοι που δε καταλαβαν οτι δε σκωτωνουν οι μπενελλι αχαχαχαχαχαχαχαχ
 
Παιδιά,
ρίξτε μια ματιά παρακάτω ή μεταφράζω τα σημαντικά

Το μοναδικό πράγμα που επηρεάζει την ταχύτητα στομίου σε ένα φυσίγγι είναι το καψούλι και η θερμοκρασία της πυρίτιδας πριν την εκπυρσοκρότηση ... προσοχή ... όχι η θερμοκρασία περιβάλλοντος αλλά η θερμοκρασία της πυρίτιδας μέσα στο φυσίγγι !!!!
Προφανώς μιλάμε για σωστά συντηρημένες πυρίτιδες ... μονοβασικές ή διβασικές.

Τίποτα άλλο ... ούτε υγρασίες ούτε ατμοσφαιρικές πιέσεις ούτε θερμοκρασίες περιβάλλοντος κτλ ... αυτά επηρεάζουν όταν τα σκάγια βγουν από την κάνη και το excel δίνει μια πάρα πολύ καλή προσέγγιση.

Πάντα σε χαμηλότερες θερμοκρασίες πυρίτιδας οι ταχύτητες στομίου είναι μικρότερες !!! ΠΑΝΤΑ !!!
Το πόσο μικρότερες εξαρτάται από την πυρίτιδα.

Στην μελέτη έγιναν πειράματα από -54 ως +71 βαθμούς κελσίου.
 

Attachments

  • Temperature_Sensitivity_of_Propellant_Combustion_a.pdf
    1,4 MB · Προβολές: 22
Ναι αλλά όταν είμαστε έξω για πολύ ώρα σε -10 θα πέφτει και η θερμοκρασία της πυρίτιδας άρα και η ταχύτητα .

με λίγα λόγια θερμαινόμενη Παλάσκα και θερμαινόμενη αποθήκη προέκταση η επόμενες μεγάλες πατέντες.bye.
 
Last edited:
Περί μενουσών ταχυτήτων.
Μένουσα ταχύτητα είναι η ταχύτητα που έχουν τα σκάγια σε μια ορισμένη απόσταση πχ 36μ. Μένουσα στα 36μ. Μένουσα στα 50μ κοκ
Αν τα σκάγια κινούνταν ανεξάρτητα το ένα από το άλλο και τα προπορευόμενα δεν επηρέαζαν αυτά που ακολουθούν τότε 2 όμοια σφαιρικά σκάγια με ίδιες v0 θα είχαν τις ίδιες ταχύτητες στις ίδιες αποστάσεις δηλαδή πάντα τις ίδιες μένουσες!!!

Είναι δυνατόν 2 φυσίγγια με τις ίδιες αρχικές και το ίδιο νούμερο σκαγιών να έχουν διαφορετικές μένουσες ;

Ναι είναι.
Ποιό φυσίγγι έχει μεγαλύτερες μένουσες ;
1. Αυτό που τα σκάγια έχουν υποστεί μικρότερες παραμορφώσεις κατά την εκπυρσοκρότηση κτλ
2. Αυτό που έχει τα πιο σφαιρικά σκάγια.
3. Αυτό που με κάποιον μαγικό τρόπο τα σκάγια του καθυστερούν να ανοίξουν μετά την έξοδο από την κάνη. Ο πιο απλός τρόπος είναι ένα στενότερο τσοκ. Άλλο, ενα στύλ ανάποδου συγκεντρωτήρα. Και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε. Όσο περισσότερο χρόνο κινούνται τα σκάγια πολύ κοντά το ένα με το άλλο στα πρώτα μέτρα της πτήσης τόσο μεγαλύτερες μένουσες έχουν.
4. Να υπάρχουν μπροστά από την βασική μάζα των σκαγιών βαρύτερα σκάγια που θα "κόβουν" τον αέρα άρα τα πίσω να δέχονται μικρότερη αντίσταση από τον αέρα στα πρώτα μέτρα της πτήσης.
5. Το ένα φυσίγγι να έχει σκάγια από υλικό με μεγαλύτερη πυκνότητα από το άλλο.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top