Φυσίγγια Ρουμελιώτης Πάτρα

1,40 είναι το κανονικό και 1,45 το κυνγετικό;
Λίγο παραπάνω είναι οι δόσεις και στα δυο Χρήστο, και λίγο μικρότερη η διαφορά τους: 1,42-1,45 τα σκοπευτικά (Hyperion sporting & compak) και 1,46-1,47 το κυνηγετικό. Αλλά έχουν άλλη μια διαφορά: σε κάλυκα και καψούλι: Fiocchi με 8mm πάφυλα και 616 τα πρώτα, και MAXAM 10mm το δεύτερο.
Αυτά πριν 2-3 χρόνια που τα είχα πάρει. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στα τωρινά ...
 
Λίγο παραπάνω είναι οι δόσεις και στα δυο Χρήστο, και λίγο μικρότερη η διαφορά τους: 1,42-1,45 τα σκοπευτικά (Hyperion sporting & compak) και 1,46-1,47 το κυνηγετικό. Αλλά έχουν άλλη μια διαφορά: σε κάλυκα και καψούλι: Fiocchi με 8mm πάφυλα και 616 τα πρώτα, και MAXAM 10mm το δεύτερο.
Αυτά πριν 2-3 χρόνια που τα είχα πάρει. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στα τωρινά ...
Απόλυτα κατανοητός.Ευχαριστώ Στέλιο !
 
Ζω σε αυτόν τον κόσμο 15 λεπτά παραπάνω από τον αδερφό μου αρα είμαι ο μεγαλύτερος :cool:
Το αστείο είναι να σου πει ο αδερφός μου την θεωρία του γτ είναι εκείνος μεγαλύτερος. Μια θεωρία που βασίζεται σε μια μελιτζάνα .sarcastic.

Ο Μανος ειναι μεγαλυτερος....και να χτυπας τον κωλο σου κατω...αυτο δεν αλλαζει!!! :D
Ασχετα εαν ειδες το φως του ηλιου πρωτος....Το ωαριο του Μανου ειναι πρωτο στην συλληψη και
μετα το δικο σου και καταιδρωμενο....
Κατα συνεπεια....ο Μανος μεγαλυτερος....Το ιδιο και εγω...και ας βγηκα ενα τεταρτο της ωρας αργοτερα
απο την αδελφη μου!!!!! ;) .big smile. .love.
 
Ο Μανος ειναι μεγαλυτερος....και να χτυπας τον κωλο σου κατω...αυτο δεν αλλαζει!!! :D
Ασχετα εαν ειδες το φως του ηλιου πρωτος....Το ωαριο του Μανου ειναι πρωτο στην συλληψη και
μετα το δικο σου και καταιδρωμενο....
Κατα συνεπεια....ο Μανος μεγαλυτερος....Το ιδιο και εγω...και ας βγηκα ενα τεταρτο της ωρας αργοτερα
απο την αδελφη μου!!!!! ;) .big smile. .love.
Και εσυ είσαι η μελιτζάνα ε; .very funny.
 
Την πάτησα σήμερα, πρώτη φορά που έριξα σε μεγάλο αριθμό τα 30αρια του Αντρέα. Ή πάνω στο πουλί έπρεπε να ρίχνω ή που λέει ο λόγος ... πίσω του για να πέσει.
Δεν βλέπω να τα "βρίσκω" με την καμία και έχω πάρει από πέρυσι μεγάλη ποσότητα. Έχοντας κάψει 3 κουτιά με πενιχρά αποτελέσματα, γύρισα σε άλλο φυσίγγι και σώθηκε η παρτίδα στο τελευταίο μισάωρο.
Αν υπάρχει πρόταση για κάποιο λίγο πιο μαλακό/λίγο πιο αργό τσιχλοφύσιγγο του Αντρέα, καλοδεχούμενη.
 
........................................
Αν υπάρχει πρόταση για κάποιο λίγο πιο μαλακό/λίγο πιο αργό τσιχλοφύσιγγο του Αντρέα, καλοδεχούμενη.
Δοκίμασε το 32αρι CSB. Μπορεί να σου ταιριάξει καλύτερα. Για πιο μαλακό δεν μπορώ να πω αν είναι (αυτό είναι κάτι υποκειμενικό, και πάνε και 2-3 χρόνια που τα έριχνα και τα δυο και δεν θυμάμαι). Αλλά πιο αργό είναι σίγουρα. Βάσει δοσολογίας - σεταπ, όχι από υποκειμενική μου αντίληψη.
Το 30αρι του είναι όντως ρουκέτα ...
 
Την πάτησα σήμερα, πρώτη φορά που έριξα σε μεγάλο αριθμό τα 30αρια του Αντρέα. Ή πάνω στο πουλί έπρεπε να ρίχνω ή που λέει ο λόγος ... πίσω του για να πέσει.
Δεν βλέπω να τα "βρίσκω" με την καμία και έχω πάρει από πέρυσι μεγάλη ποσότητα. Έχοντας κάψει 3 κουτιά με πενιχρά αποτελέσματα, γύρισα σε άλλο φυσίγγι και σώθηκε η παρτίδα στο τελευταίο μισάωρο.
Αν υπάρχει πρόταση για κάποιο λίγο πιο μαλακό/λίγο πιο αργό τσιχλοφύσιγγο του Αντρέα, καλοδεχούμενη.
Eχεις σκεφτει οτι υπαρχει πιθανοτητα το συγκεκριμενο φυσιγγι να μη το "παει" τ οπλο σου?Υπαρχουν οπλα που οτι και να βαλεις τα ριχνουν,υπαρχουν ομως και οπλα που διαλεγουν φυσιγγια....το χω παθει...ισως αυτο να παθες και συ σημερα.Η προσκοπευση κατα τη γνωμη μου -το χω ξαναγραψει- λιγο πολυ ειναι ιδια...ισως καποια λιγα εκατοστα ανευ ουσιας....πανω στη ταχυτητα της βολης.....Αλλαξες προσκοπευση οταν αλλαξες φυσιγγια?μαλλον οχι.....η δυναμη της συνηθειας.Πανω στο πουλι...σιγουρη αστοχια.Μαλακο φυσιγγι και αρκετα καλο κατ εμε...lambro tordo κιτρινο 30gr.
 
Last edited:
Την πάτησα σήμερα, πρώτη φορά που έριξα σε μεγάλο αριθμό τα 30αρια του Αντρέα. Ή πάνω στο πουλί έπρεπε να ρίχνω ή που λέει ο λόγος ... πίσω του για να πέσει.
Δεν βλέπω να τα "βρίσκω" με την καμία και έχω πάρει από πέρυσι μεγάλη ποσότητα. Έχοντας κάψει 3 κουτιά με πενιχρά αποτελέσματα, γύρισα σε άλλο φυσίγγι και σώθηκε η παρτίδα στο τελευταίο μισάωρο.
Αν υπάρχει πρόταση για κάποιο λίγο πιο μαλακό/λίγο πιο αργό τσιχλοφύσιγγο του Αντρέα, καλοδεχούμενη.
Δοκιμασε τα 32αρια μεCSB.Με τα 30αρια καποια κουτια που ειχα παρει για δοκιμη δεν τα βρικα.Τα 32αρια μου εκατσαν απο την αρχη με πολυ καλα αποτελεσματα κοντα-μακρυα.Φιλος μου δεν τα αλλαζει τα 30αρια.Εχω παρατηρησει οτι οποιος τα βρει με τα 30αρια δεν τα βρισκει με τα 32αρια και το αναποδο.
 
Δοκιμασε τα 32αρια μεCSB.Με τα 30αρια καποια κουτια που ειχα παρει για δοκιμη δεν τα βρικα.Τα 32αρια μου εκατσαν απο την αρχη με πολυ καλα αποτελεσματα κοντα-μακρυα.Φιλος μου δεν τα αλλαζει τα 30αρια.Εχω παρατηρησει οτι οποιος τα βρει με τα 30αρια δεν τα βρισκει με τα 32αρια και το αναποδο.
Ακριβώς αυτό συμβαίνει και σε εμενα!
 
Δοκιμασε τα 32αρια μεCSB.Με τα 30αρια καποια κουτια που ειχα παρει για δοκιμη δεν τα βρικα.Τα 32αρια μου εκατσαν απο την αρχη με πολυ καλα αποτελεσματα κοντα-μακρυα.Φιλος μου δεν τα αλλαζει τα 30αρια.Εχω παρατηρησει οτι οποιος τα βρει με τα 30αρια δεν τα βρισκει με τα 32αρια και το αναποδο.
Φίλε τι 32 τι 30 δώσε μου την ίδια μέρα και τα 2 και τα βρίσκω.Δεν ισχύει αυτό.
 
Φίλε τι 32 τι 30 δώσε μου την ίδια μέρα και τα 2 και τα βρίσκω.Δεν ισχύει αυτό.
Πολυ πιθανον φιλε μου.Δεν αντιλεγω,ουτε λεω οτι τα φυσιγγια(τα 30αρια) δεν ειναι καλα.Ισα-ισα που γνωρισω αλλους που τα προτιμουν περισσοτερο.Μια υποθεση εκανα απο την προσωπικη μου παρατηρηση και απο γνωμες που εχω ακουσει!Και με την πρωτη ευκαιρια θα τα ξαναδοκιμασω..
 
Δοκιμασε τα 32αρια μεCSB.Με τα 30αρια καποια κουτια που ειχα παρει για δοκιμη δεν τα βρικα.Τα 32αρια μου εκατσαν απο την αρχη με πολυ καλα αποτελεσματα κοντα-μακρυα.Φιλος μου δεν τα αλλαζει τα 30αρια.Εχω παρατηρησει οτι οποιος τα βρει με τα 30αρια δεν τα βρισκει με τα 32αρια και το αναποδο.
Εγω δουλεψα απο το καλοκαιρι μεχρι και τον φεβρουαριο τα 32γρ σε νουμερο 7 ! Πολυ καλο
Χειμωνα στα πρασινοκεφαλα δουλεψα τα 35γρ σε νουμερο 5 . Κηδείες εκαναν
 
Εγω δουλεψα απο το καλοκαιρι μεχρι και τον φεβρουαριο τα 32γρ σε νουμερο 7 ! Πολυ καλο
Χειμωνα στα πρασινοκεφαλα δουλεψα τα 35γρ σε νουμερο 5 . Κηδείες εκαναν
Δεν εχω δοκιμασει αλλα του φυσιγγια περα απο τα 30και32 του.Επειδη εχω στοκαρει απο περσι αλλα,μολις ξεφορτωσω λιγο και παραγγειλω θελω να παρω οποσδηποτε και 34-36 σε χοντρα.Εχει πολυ καλα φυσιγγια και σε πολυ καλες τιμες και αξιζει στηριξης.
 
Eχεις σκεφτει οτι υπαρχει πιθανοτητα το συγκεκριμενο φυσιγγι να μη το "παει" τ οπλο σου?Υπαρχουν οπλα που οτι και να βαλεις τα ριχνουν,υπαρχουν ομως και οπλα που διαλεγουν φυσιγγια....το χω παθει...ισως αυτο να παθες και συ σημερα.Η προσκοπευση κατα τη γνωμη μου -το χω ξαναγραψει- λιγο πολυ ειναι ιδια...ισως καποια λιγα εκατοστα ανευ ουσιας....πανω στη ταχυτητα της βολης.....Αλλαξες προσκοπευση οταν αλλαξες φυσιγγια?μαλλον οχι.....η δυναμη της συνηθειας.Πανω στο πουλι...σιγουρη αστοχια.Μαλακο φυσιγγι και αρκετα καλο κατ εμε...lambro tordo κιτρινο 30gr.
Καλημέρα..είμαι καινούργιος στο φόρουμ....περιση ξεκίνησα τα φυσίγγια Ρουμελιώτης ειδικά σε λαγό πέρδικα μβ36 σε 7 νούμερο σφαγείο...τα psb-2 35gr σε νούμερο 7 τα δοκίμασε κάνεις???τα βρήκα σε ένα μαγαζί από συζητήσεις σε ομάδα στο facebook...
 
Back
Top