Φυσίγγια Ρουμελιώτης Πάτρα

Γεια που έχεις σκοπό ρε μεγάλε.???? ΧΑ ΧΑ ΧΑ
Καλύτερα να περισέψουν, παρά να λείψουν! που ξερεις, μπορει να κάτσει καλή χρονιά και να τελειώσουν νωρίς :p :p
καλοριχτα. Ρουμελιωτη εριξες στην εναρξη Ηλια;
Ναι φιλε, πλεον μόνιμα Ρουμελιώτη ρίχνω, και εγω και η υπόλοιπη παρέα.
Καλόριχτα !
Να σαι καλα φιλε!
 
Καλύτερα να περισέψουν, παρά να λείψουν! που ξερεις, μπορει να κάτσει καλή χρονιά και να τελειώσουν νωρίς :p :p

Ναι φιλε, πλεον μόνιμα Ρουμελιώτη ρίχνω, και εγω και η υπόλοιπη παρέα.

Να σαι καλα φιλε!
Αλλαξε φυσιγγι μπας κ γλιτωσει καμια φασσα κ για εμας.
Αν συνεχισεις ετσι, τι να περασει? :D
 
Εχω δοκιμασει με τον ελικοειδη σε Νο.9. Σε αποστασεις 15-20 μετρα που εκανα καποιες τουφεκιες σε ορτυκια με 4* τσοκ ανοιγουν υπερβολικα. Τα Club διασπορας με Gualandi με βολεψαν περισσοτερο και αυτα δουλευω πλεον. Τωρα σε πυκνο στην μπεκατσα θα κανω παλι δοκιμη με του Ρουμελιωτη.

Υγ. Βγαζει ο Ρουμελιωτης διασπορας με διαφορετικο διασπορεα ;
Σημερα δοκιμασα και παλι τα διασπορας του Ρουμελιωτη στα ορτυκια. Τουφεκιες με 4* αλλα και με 2*. Τα πουλια ξερα και σχεδον καθολου αιματα. Συνειδητοποιησα οτι στα πουλια που εχασα στην εναρξη ηταν απο λαθος προσκοπευση και εμενα πισω. Ειχα συνηθισει με τα 28αρια του και τα διασπορας δεν τα δουλεψα καθολου περα απο 7-8 τουφεκιες που εχασα τα πουλια και δεν τα εβαλα ξανα. Σαν νεος νομιζα οτι φταει το φυσιγγι και δεν εκατσα αν ασχοληθω καν με το αν ημουν εγω σωστος πανω στο στοχο που ηταν μεγα λαθος. Απο τα λαθη μας μαθαινουμε λοιπον. Τα διασπορας του οπως εχουν πει και πολλοι συναδελφοι εδω μεσα ειναι εξαιρετικα και σε συνδυασμο με αυτη την τιμη σιγουρα θα ξανα προτιμηθουν !!
 
Σημερα δοκιμασα και παλι τα διασπορας του Ρουμελιωτη στα ορτυκια. Τουφεκιες με 4* αλλα και με 2*. Τα πουλια ξερα και σχεδον καθολου αιματα. Συνειδητοποιησα οτι στα πουλια που εχασα στην εναρξη ηταν απο λαθος προσκοπευση και εμενα πισω. Ειχα συνηθισει με τα 28αρια του και τα διασπορας δεν τα δουλεψα καθολου περα απο 7-8 τουφεκιες που εχασα τα πουλια και δεν τα εβαλα ξανα. Σαν νεος νομιζα οτι φταει το φυσιγγι και δεν εκατσα αν ασχοληθω καν με το αν ημουν εγω σωστος πανω στο στοχο που ηταν μεγα λαθος. Απο τα λαθη μας μαθαινουμε λοιπον. Τα διασπορας του οπως εχουν πει και πολλοι συναδελφοι εδω μεσα ειναι εξαιρετικα και σε συνδυασμο με αυτη την τιμη σιγουρα θα ξανα προτιμηθουν !!
Λάζο καλημέρα, για μένα καλύτερα γύρνα στα 28ρια, με το 4ρι που τα εριχνα εγω με καλυπτανε και στο σήκωμα των ορτυκιών, αλλα και στα απομακρισμενα. Τα διασπορας του Αντρέα στα γραμμάρια που ειναι, νομιζω πως ειναι υπερβολικά πολλά για το ορτύκι, ειδικα με το 4ρι τσοκ πιστεύω οτι για το ορτύκι τα διασποράς θα εχουν αρκετά κενά.
Τα συγκεκριμενα διασποράς εγω τα ρίχνω σε μπεκάτσα, φασσα και παπιά το σουρουπο, για το ορτύκι ακόμα και το 28ρι με συγκεντρωτήρα πολλες με κανει να λεω πως και λιγότερα γραμμαρια να ηταν, παλι θα πέφτανε ξερά..
 
Λάζο καλημέρα, για μένα καλύτερα γύρνα στα 28ρια, με το 4ρι που τα εριχνα εγω με καλυπτανε και στο σήκωμα των ορτυκιών, αλλα και στα απομακρισμενα. Τα διασπορας του Αντρέα στα γραμμάρια που ειναι, νομιζω πως ειναι υπερβολικά πολλά για το ορτύκι, ειδικα με το 4ρι τσοκ πιστεύω οτι για το ορτύκι τα διασποράς θα εχουν αρκετά κενά.
Τα συγκεκριμενα διασποράς εγω τα ρίχνω σε μπεκάτσα, φασσα και παπιά το σουρουπο, για το ορτύκι ακόμα και το 28ρι με συγκεντρωτήρα πολλες με κανει να λεω πως και λιγότερα γραμμαρια να ηταν, παλι θα πέφτανε ξερά..
Καλημερα Ηλια. Τα δοκιμασα γιατι δεν μπορει να λενε ολοι τα καλυτερα και εγω αν μην μπορω να παρω. Τωρα που καταλαβα τι εφταιγε ολα καλα. Τα σκοτωματα που ειδα ομως μου αρεσαν προσωπικα. Ασε που απο θεμα τιμης ειναι πολυ μπροστα οταν αλλα επωνυμα διασπορας εχουν 9ε+.
 
Last edited:
Λάζο καλημέρα, για μένα καλύτερα γύρνα στα 28ρια, με το 4ρι που τα εριχνα εγω με καλυπτανε και στο σήκωμα των ορτυκιών, αλλα και στα απομακρισμενα. Τα διασπορας του Αντρέα στα γραμμάρια που ειναι, νομιζω πως ειναι υπερβολικά πολλά για το ορτύκι, ειδικα με το 4ρι τσοκ πιστεύω οτι για το ορτύκι τα διασποράς θα εχουν αρκετά κενά.
Τα συγκεκριμενα διασποράς εγω τα ρίχνω σε μπεκάτσα, φασσα και παπιά το σουρουπο, για το ορτύκι ακόμα και το 28ρι με συγκεντρωτήρα πολλες με κανει να λεω πως και λιγότερα γραμμαρια να ηταν, παλι θα πέφτανε ξερά..
Ηλια τι τσοκ βάζεις στα διασποράς του Αντρέα;;;τα πήρα φέτος κ δν ξέρω αν είναι καλύτερα να τα δουλέψω με 3* η 4*....
 
Ηλια τι τσοκ βάζεις στα διασποράς του Αντρέα;;;τα πήρα φέτος κ δν ξέρω αν είναι καλύτερα να τα δουλέψω με 3* η 4*....
Στη μπεκάτσα σχεδόν πάντα 4*. Αλλά ποτε δεν τα βάζω όλα διασπορας, συνήθως βάζω τα 2 πρώτα, αλλα οταν είναι λιγο ανοιχτό το μερος βαζω μόνο το πρώτο. Σε παπιά και φάσσα, σε καποια μερη που τυχαίνει να βγαίνουν μες τη μουρη, ετυχε να βάλω και το 5*, πιο πολύ για ψυχολογικούς λογους, ένοιωθα οτι θα χαλαγαν τα πουλια και προσπαθησα να ανοιξω την τουφεκια όσο γίνεται.
(Σημείωση: επειδή το όπλο έχει πειραγμένο κώνο, τα τσοκ δίνουν λίγο πιο σφιχτή συγκέντρωση απ οτι οταν ηταν εργοστασιακό, οπότε σε οτι τσοκ σου ανέφερα, υπολόγισε περίπου ενα αστρο λιγότερο)
 
αυτες η τιμες ειναι μεχρι να πωληθουν ολα ,στην επομενη παραγγειλια θα ειναι πολυ πανω τα φυσιγγια .
Το είπε και σε εμένα αυτό. Εντάξει δεν γίνεται να ανεβαίνουν όλα και να μπαίνει μέσα ο άνθρωπος. Και πάλι φθηνοτερος απο όλους θα είναι.
 
Back
Top