Φυσίγγια Διασποράς

Έχει δοκιμάσει κανένας με σκάγια σε μορφή φακής ;
Υπάρχουν τέτοια σκάγια στην Ελλάδα ;
Έχουμε καμιά αποτύπωση ;
αν έχει δοκιμάσει κανένας;;;;;;
ακου λέει!!!!!
υπήρχαν 2 μάρκες
RC & Mirage
τα RC καταργηθηκαν σίγουρα
 
αν έχει δοκιμάσει κανένας;;;;;;
ακου λέει!!!!!
υπήρχαν 2 μάρκες
RC & Mirage
τα RC καταργηθηκαν σίγουρα
Λες για τα παλια clever mirage ferma?

Να προσθεσω κ μια τρίτη, Τα επισης Ιταλικά Zanolleti double dispersor 40γρ που κ αυτα τα εισήγαγε ο Αλαμανος πριν κάτι χρόνια....

Τι είχες δει, είχαν όντως επικίνδυνη κ ακανόνιστη διασπορά?
 
Λες για τα παλια clever mirage ferma?

Να προσθεσω κ μια τρίτη, Τα επισης Ιταλικά Zanolleti double dispersor 40γρ που κ αυτα τα εισήγαγε ο Αλαμανος πριν κάτι χρόνια....

Τι είχες δει, είχαν όντως επικίνδυνη κ ακανόνιστη διασπορά?
θα σου απαντήσω ως εξής:
μετα απο δοκιμές, αποφασισα να χρησιμοποιω φακες (φακουδια τα ελεγαν καποιοι σαλονικιοι)σε κυνηγι μπεκατσας, σε συγκεκριμένες φάσεις, παροτι τα σκυλια μου δεν ειχαν "ακινησια" στο ξεπεταγμα...... με κάποιο ρισκο βεβαια
για καμια 2 χρονιές ήταν το βασικο μου μπεκατσοφυσιγγο
μετα περιήλθαν στην εφεδρεία για ειδικες φάσεις
εχω ακομα Λίγα

όσον αφορά τα κυβοειδη σκάγια ειναι όντως πολυ επικίνδυνα
 
Γιατί ;
Τελείως απρόβλεπτες κατανομές ;
ακριβώς
χάνονται σκάγια και δεν ξέρεις που πάνε
μιλαμε για δοκιμές σε χαρτί 1Χ1 τοποθετημένο σε τοίχο 3Χ12 (περίπου) να ψάχνεις σκάγια και στον τοιχο και να μην τα βρίσκεις
 
πενία τεχνας κατεργαζεται
τις πολλες δοκιμές και τις αλχημείες στα διασποράς
τις εκανα όταν κυνηγούσα φερμα με φουλ τσοκ
με ανοιχτό τσοκ τα διασποράς δεν τα πολυχρειαζεσαι
μονο στην μπεκατσα κι οχι πάντα
 
πενία τεχνας κατεργαζεται
τις πολλες δοκιμές και τις αλχημείες στα διασποράς
τις εκανα όταν κυνηγούσα φερμα με φουλ τσοκ
με ανοιχτό τσοκ τα διασποράς δεν τα πολυχρειαζεσαι
μονο στην μπεκατσα κι οχι πάντα
Αν με ανοιχτό τσοκ "δεν χρειάζονται τα διασποράς", τότε με φουλ τσοκ η λύση είναι απλούστατη: διασπορέας Gualandi !!!
Και στη μπεκάτσα ελικοειδής, ή ανάποδος αποκεντρωτήρας (κι όχι πάντα) !!!
Ούτε "τέχνες" ούτε "αλχημείες", ούτε "περίεργα" σκάγια, φακοειδή, τετράγωνα, ή ... τρίγωνα !!! .yel.
Η δική μου άποψη είναι ότι τα σκάγια πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ τα καλύτερα που μπορείς να βρεις με λογικό κόστος ανάλογα με το θήραμα, και τη "διασπορά" την κανονίζεις με τη βυσμάτωση ή/και το τσοκάρισμα.
 
Το εχω ξαναγραψει.Με σκαγια κυβους και φακες εχουν τραυματισει και σκοτωσει σκυλια Ας φευγει και καμοια ,θα την ξαναβρουμε πιο περα .
Ξερω κυνηγους που σκοτωσαν τα σκυλια τους.Μεγαλο φαρμακι πηραν Δεν ειναι αστεια .Χρονια πολλα σε ολους
 
Με σκαγια κυβους και φακες εχουν τραυματισει και σκοτωσει σκυλια
Μήπως δεν έχουν υπάρξει κ παρομοιες περιπτωσεις όταν σε τσοκ διασπορας χρησιμοποιήθηκαν φυσιγγια διασπορας.....

Η αναζήτηση μιας όσο το δυνατόν μεγαλυτερης διασπορας αυτά τα δεινά φέρνει καποτε.......
Για όλα υπαρχει ενα όριο.......
 
Last edited:
Το εχω ξαναγραψει.Με σκαγια κυβους και φακες εχουν τραυματισει και σκοτωσει σκυλια Ας φευγει και καμοια ,θα την ξαναβρουμε πιο περα .
Ξερω κυνηγους που σκοτωσαν τα σκυλια τους.Μεγαλο φαρμακι πηραν Δεν ειναι αστεια .Χρονια πολλα σε ολους
αλλο κυβοι
αλλο φακες
ΜΕΓΑΛΗ διαφορά
με φακές δεν άκουσα για ατύχημα
 
Back
Top