Φερ' το στα μέτρα σου...


Εχω σπάσει το κεφάλι με αυτό άλλαζα τις φλατζες τελικά κατέληξα.. αλλα νομίζω θελω και στην επομηση μια εξάσκηση.
Νικόλα στην μία ( πάνω αριστερά) είσαι καλά, στην άλλη (πάνω δεξιά) φεύγεις αριστερά και στην άλλη ( κάτω κέντρο) δεξιά. Κάτι παίζει με την επώμισή σου φίλε. Σταθεροποίησέ την για να μπορέσουμε να δόσουμε κάποια χρήσιμη συμβουλή.
 
Νικόλα στην μία ( πάνω αριστερά) είσαι καλά, στην άλλη (πάνω δεξιά) φεύγεις αριστερά και στην άλλη ( κάτω κέντρο) δεξιά. Κάτι παίζει με την επώμισή σου φίλε. Σταθεροποίησέ την για να μπορέσουμε να δόσουμε κάποια χρήσιμη συμβουλή.
Αυτο με την επομιση πως θα σταθεροποιώ;
 
Ανέβασα στο Baikal team πως διαμορφωθηκε τελικά το ΤοΖ34 μου. Επειδή κάτι μου ξέφυγε στην μέτρηση μου βγήκε τελικα το κοντάκι λίγο χαμηλό. Για να το διορθώσω του έβαλα μηχανισμό ρύθμισης. Αν και είναι λίγο παράξενο να βλέπεις δισκάνδαλο, με αγγλέ κοντάκι και μηχανισμό ρύθμισης το έκανα και το αποτέλεσμα με δικαιώνει. Η ρύθμιση έγινε με τρία Churchill test . Θα μπορούσε να γίνει και την ίδια μέρα μέσα σε 1-2 ώρες. Χρειάζονται 2 allen ένα 2,5 και ένα 4. Εγώ το έκανα σε τρεις μέρες γιατί ... τις δύο πρώτες φορές ... ξέχασα να πάρω μαζί μου τα allen .hair. . Στην φωτογραφία εκτός από τις κλίσεις που έδωσα στο χτένι φαίνονται τα τρία τεστ Churchillπου έκανα . Στην πρώτη έφευγα κατω δεξιά, στην άλλη πάνω και στο τέρμα δεξιά είναι το τελικό αποτέλεσμα που είναι όπως ακριβώς το θέλω. Οι διορθώσεις εγιναν σε όλες τις περιπτώσεις σε 5 λεπτά.

Επίσης αυτό το ΤοΖ παίζει να είναι και το πιό ρυθμίσιμο ΤοΖ που υπάρχει. Εκτός από μηχανισμό ρύθμισης ράχης κοντακιού, "εφάρμοσα" και ρύθμιση του balance ... μου ήρθε φλασιά και μέτρησα την διάμετρο ενός φυσιγγίου . Ηταν λίγο κάτω από 20mm. Εκανα δύο τρύπες στο κοντάκι Φ20 και εκεί φωλιάζουν σφινωτά τα "αντίβαρα" που δεν είναι τιποτα άλλο από κάλυκες από φυσίγγια Remington magnum που τα γέμισα με σκάγια. Βγήκαν αντίβαρα των 100γρ ( αν γεμίσεις με σκάγια ένα φυσίγγι) αλλά βάζοντας όσα σκάγια θέλεις, κάνεις ότι αντίβαρο θέλεις. Εγώ με 180 γρ στο κοντάκι έφερα το κέντρο βάρους του όπλου 2 cm πιό κοντά στην σκανδάλη. Το "σφινωτό" είναι σημαντικό για να μην μετακινούνται τα αντίβαρα από το κλώτσημα της τουφεκιάς.

IMG_20211106_143753.jpgIMG_20211106_143812.jpgIMG_20211106_144931.jpgIMG_20210929_182311.jpgIMG_20210929_210215.jpg
 
Last edited:
Σε κοντάκι με kick off πώς μπορώ να αλλάξω το pitch?? Το ιδανικό θα ήταν έτοιμα υποπελματα σε διαφορετικά μεγέθη, αλλά όσο έψαξα δεν νομίζω να υπάρχουν.
Μήπως βγάζει η SHU ,ρώτα τον Μανδηλαρά.Στη beretta ρώτησες;Το πέλμα βιδωτό είναι η κουμπωτο.;
 
Last edited:
Το πέλμα είναι βιδωτό. Η Beretta δεν βγάζει δυστυχώς.
Airgunshop
Το πέλμα είναι βιδωτό. Η Beretta δεν βγάζει δυστυχώς.
Προσθήκη κλήσης έχει το airgunshop και αν σου βγεί μακρύ βάζεις πέλμα με μικρότερο πάχος . Ίσως να θέλει φαγωμα η προσθήκη .Από ποια περιοχή είσαι;
 
Όντως ο vendors έχει μεγάλη ποικιλία και καλές τιμές.
Ακριβώς αυτό. Πρόσθετο κοντακιου κεκλιμένο. Φαντάζομαι πρέπει να δουλεύτει για να το φέρεις ακριβώς στα μέτρα του κοντακιου και να εφάπτεται.
 
Last edited:
Ακριβώς αυτό. Πρόσθετο κοντακιου κεκλιμένο. Φαντάζομαι πρέπει να δουλεύτει για να το φέρεις ακριβώς στα μέτρα του κοντακιου και να εφάπτεται.
Και οι οπλουργοι θα έχουν και θα στο φέρουν το κοντάκι εκεί που το θέλεις.
 
Ακριβώς αυτό. Πρόσθετο κοντακιου κεκλιμένο. Φαντάζομαι πρέπει να δουλεύτει για να το φέρεις ακριβώς στα μέτρα του κοντακιου και να εφάπτεται.
Πανε σε τσαγκαρη να στο τροχισει πιο φθινα θασου βγει και το κανει πολυ καλα αφου τροχιζει σολες ολη μερα αυτο του ειναι πεχνιδακι
 
Πανε σε τσαγκαρη να στο τροχισει πιο φθινα θασου βγει και το κανει πολυ καλα αφου τροχιζει σολες ολη μερα αυτο του ειναι πεχνιδακι

Πάντως όταν πάω σε καποιον επαγγελματια και ψαχνω κατι να αγορασω ή να τροποποιήσω κατι για το κυνηγι και με ρωτανε " τι το θες να το κανεις αυτό" και τους πω το λογο με κοιτάνε σα να βλεπουν τον σμίγκολ
 
Back
Top