Φερ' το στα μέτρα σου...

Δημήτρη τι έχεις να πεις όταν η μετροληψια γίνεται σε έναν κλειστό χώρο και το κοντάκι φτιάχνεται μέχρι τέλους χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να το ρίξεις;
Σε ένα άτομο που έχει τελειοποιησει την επωμιση του , μετά από πολλες χιλιάδες φυσικά , ο κοντακας ο έμπειρος δεν έχει ιδιαίτερο προβλημα να σε φτιάξει σχεδόν τέλεια, για να γίνει το κοντακι τέλειο θέλει παρα πολυ εμπειρο χειριστη που ξέρει κ καταλαβαίνει ακριβώς τι αλλαγή κ που το θέλει, έχουμε μπερδέψει όλοι τους κοντακαδες με τους μάγους, δεν κάνουν μάγια οι κοντακαδες, απλώς μεταφέρουν στο ξυλο αυτό που οι σκοπευτές κυνηγοι απαιτουν, κ εκει βρίσκεται το μεγάλο προβλημα, οι 9 στους δέκα δεν ξέρουν ουτε καν ποια ειναι η σωστή εικόνα , ποσο μάλλον όταν παμε σε λαβή, πιτς κλπ κλπ κλπ
 
Σε ένα άτομο που έχει τελειοποιησει την επωμιση του , μετά από πολλες χιλιάδες φυσικά , ο κοντακας ο έμπειρος δεν έχει ιδιαίτερο προβλημα να σε φτιάξει σχεδόν τέλεια, για να γίνει το κοντακι τέλειο θέλει παρα πολυ εμπειρο χειριστη που ξέρει κ καταλαβαίνει ακριβώς τι αλλαγή κ που το θέλει, έχουμε μπερδέψει όλοι τους κοντακαδες με τους μάγους, δεν κάνουν μάγια οι κοντακαδες, απλώς μεταφέρουν στο ξυλο αυτό που οι σκοπευτές κυνηγοι απαιτουν, κ εκει βρίσκεται το μεγάλο προβλημα, οι 9 στους δέκα δεν ξέρουν ουτε καν ποια ειναι η σωστή εικόνα , ποσο μάλλον όταν παμε σε λαβή, πιτς κλπ κλπ κλπ
Αυτό ακριβώς εννοούσα όταν έγραφα ότι δεν έχει κάποιος σταθερή επωμιση.... όταν σε δέκα επωμισεις έχει δέκα διαφορετικές εικόνες δεν φταίει το κοντάκι.... όταν κρατά το όπλο και λαβή του είναι κάθε φορά και διαφορετική ....
 
Ο συγκυνηγος μου για παράδειγμα είχε το χούι να σηκώνει το κεφάλι από το κτενι για να βλέπει.... έφτιαξε στο Σκριβανο κοντάκι με ψηλό κτένι.... μετά όμως που άρχισε να κάνει και ξηρά προπόνηση σε επωμισεις και κίνηση του φαινόταν ότι ήταν άβολο όλο.... Ο κουμπάρος μου πάλι κάθε φορά που επωμιζει κρατά τη λαβή και διαφορετικά.... άλλοτε ψηλά, άλλοτε χαμηλά με το μικρό δάκτυλο στο κενό.... και του έφταιγαν τα όπλα....
 
Ο συγκυνηγος μου για παράδειγμα είχε το χούι να σηκώνει το κεφάλι από το κτενι για να βλέπει.... έφτιαξε στο Σκριβανο κοντάκι με ψηλό κτένι.... μετά όμως που άρχισε να κάνει και ξηρά προπόνηση σε επωμισεις και κίνηση του φαινόταν ότι ήταν άβολο όλο.... Ο κουμπάρος μου πάλι κάθε φορά που επωμιζει κρατά τη λαβή και διαφορετικά.... άλλοτε ψηλά, άλλοτε χαμηλά με το μικρό δάκτυλο στο κενό.... και του έφταιγαν τα όπλα....
Ακόμα κ το πως πιανουμε την παπια αλλάζει όλη η εικόνα φίλε, το πως έχουμε το στόμα, το ποσο γερνουμε το σώμα κ χίλια αλλα, θέλει πολλη προπονηση κ κάποιον να μας δείξει τουλάχιστον τα βασικά
 
Ακόμα κ το πως πιανουμε την παπια αλλάζει όλη η εικόνα φίλε, το πως έχουμε το στόμα, το ποσο γερνουμε το σώμα κ χίλια αλλα, θέλει πολλη προπονηση κ κάποιον να μας δείξει τουλάχιστον τα βασικά
Αυτο το πιασιμο της παπιας εχει καψει πολυ κοσμο.....
Αλαζει ολο το οπλο...
 
Αυτο το πιασιμο της παπιας εχει καψει πολυ κοσμο.....
Αλαζει ολο το οπλο...
Αλλάζει η ευχέρεια στην κίνηση και παρακολούθηση του στόχου... όπως και η στάση του σώματος και η τοποθέτηση των πελμάτων.... αλλά αυτά είναι πολύ ψιλά γράμματα.... για την πλειοψηφία των κυνηγών
 
Last edited:
Εγώ έχω την ευχέρεια ή το χάρισμα να το πω να προσαρμοζομαι πάνω στο όπλο... ρίχνω με την αριστερή benelli και με αριστερό δίκανο ..... θέλω όμως να κάνω μια δύο ξερές επωμισεις για να δω τι βλέπω όταν επωμιζω και μετά να ρίξω δισκάκια ή κάλυκες ή ότι άλλο για χαβαλε... φυσικά αυτό δεν με κάνει αριστο σκοπευτή αλλά μπορώ να ανταποκριθώ σε ένα ποσοστό 80-90 % των περιπτώσεων....εκνευριζοντας το ζευγάρι μου....
 
Αλλάζει η ευχέρεια στην κίνηση και παρακολούθηση του στόχου... όπως και η στάση του σώματος και η τοποθέτηση των πελμάτων.... αλλά αυτά είναι πολύ ψιλά γράμματα....
Σωστα και αυτα αλλα .....δεν ειναι αυτο το προβλημα
Το σημειο που πιανεια την παπια αλλαζει ολη την εικονα που εχεις επωμιζοντας
Ανετα σου ακυρωνει τα μετρα του κοντακιου ......... αφου εκτος απο την εικονα επηρεαζει και το ζυγισμα αλλα και το σωστο κατσιμο στον ωμο


Πχ
Πολλοι που εχουν λαθος κοντακι πχ πολυ μακρυ πιανουν την παπια πολυ κοντα στην βαση και μπροστα
Μπορει να εχουν σωστη εικονα κανοντας το αλλα το ζυγισμα του οπλου στο συνολο της σωστης κινησης της επομισης οπου οι καννες δειχνουν το στοχο καθως κλειδωνεις παει ολο περιπατο
Σε αναγκαζει να κανεις πανω κατω στην καταδειξει ειδικα στην δευτερη βολη
 
Σωστα και αυτα αλλα .....δεν ειναι αυτο το προβλημα
Το σημειο που πιανεια την παπια αλλαζει ολη την εικονα που εχεις επωμιζοντας
Ανετα σου ακυρωνει τα μετρα του κοντακιου ......... αφου εκτος απο την εικονα επηρεαζει και το ζυγισμα αλλα και το σωστο κατσιμο στον ωμο


Πχ
Πολλοι που εχουν λαθος κοντακι πχ πολυ μακρυ πιανουν την παπια πολυ κοντα στην βαση και μπροστα
Μπορει να εχουν σωστη εικονα κανοντας το αλλα το ζυγισμα του οπλου στο συνολο της σωστης κινησης της επομισης οπου οι καννες δειχνουν το στοχο καθως κλειδωνεις παει ολο περιπατο
Σε αναγκαζει να κανεις πανω κατω στην καταδειξει ειδικα στην δευτερη βολη
Δεν ισχύει αυτό Χρυσανθε...το αριστερό χέρι στο λειοκανο απλά καταδεικνύει το στόχο και βοηθά στην παρακολούθηση.... δεν σφίγγει, δεν σπρώχνει...οι διάφοροι τρόποι κρατήματος υπάρχουν για να μπορεί ο καθένας να έχει μια λειτουργική λαβή και να είναι φυσικός ο τρόπος που κρατά το όπλο...
 
Δεν είναι το λειοκανο, όπλο χειρός όπου το βοηθητικό χέρι είναι αυτό που έχει μεγαλύτερό ποσοστό στη λαβή....70-30 . Στο μακρυκανο το βοηθητικό χέρι είναι αυτό που δείχνει το στόχο... και το άλλο πιέζει τη σκανδάλη. Έχει να κάνει με το κυρίαρχο μάτι και πολλά άλλα. Υπάρχουν δεξιόχειρες που έχουν κυρίαρχο μάτι το αριστερό.... στο λειοκανο αν ρίχνουν με ανοικτά μάτια δεν έχουν θέμα....αν όμως κλείνουν μάτι είναι αλλού για αλλού. Επίσης αν στο ραβδωτό έχεις αντίθετο κυρίαρχο μάτι -χερι προτείνεται η αλλαγή ώμου επωμισης
 
Last edited:
Δεν ισχύει αυτό Χρυσανθε...το αριστερό χέρι στο λειοκανο απλά καταδεικνύει το στόχο και βοηθά στην παρακολούθηση.... δεν σφίγγει, δεν σπρώχνει...οι διάφοροι τρόποι κρατήματος υπάρχουν για να μπορεί ο καθένας να έχει μια λειτουργική λαβή και να είναι φυσικός ο τρόπος που κρατά το όπλο...
Το σημειο που πιανεια την παπια λεω
Το τι κανει το αριστερο χερι δεν αλαζει
Η εικονα ομως που εχεις αλλαζει
Δοκιμασε αντι να πιασεις την παπια σωστα στο υψος της να την πιασεις ειτε τελειως μπροστα ειτε τελειως πισω
Και πες μου εαν εχει την ιδια εικονα οταν επομιζεις
 
Νομιζω καπου το ειχα δει να αναφερετε και σε βιντεο
Εγω το διαπιστωσα οταν εφτιαχνα κοντακι και μου το εξηγησε ο μαστορας
Αλλα νομιζω το χα δει και σε βιντεο κατσε να δω αν το βρω
 
Το σημειο που πιανεια την παπια λεω
Το τι κανει το αριστερο χερι δεν αλαζει
Η εικονα ομως που εχεις αλλαζει
Δοκιμασε αντι να πιασεις την παπια σωστα στο υψος της να την πιασεις ειτε τελειως μπροστα ειτε τελειως πισω
Και πες μου εαν εχει την ιδια εικονα οταν επομιζεις
Εάν το κοντάκι είναι σωστό σε μήκος δεν έχει σημασία που πιάνει το βοηθητικό χέρι την πάπια.... ένας διμετρος θα πιάσει την πάπια πιο μπροστά για να έχει φυσικοτερη κίνηση.... κοιτάξτε τους σκοπευτές....ο δείκτης του βοηθητικού χεριού είναι παράλληλα με την κάνη του όπλου ακριβώς για να δείχνει το στόχο
 
Και στο βίντεο αυτό ακριβώς λέει.... υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι επειδή το κοντάκι είναι μακρύτερο αναγκάζονται να πιάσουν την πάπια πιο κοντά στη μπασκουλα. Έτσι όμως χαλά η ισορροπία....γι αυτό πρέπει το βάρος του όπλου να είναι ανάμεσα στα χέρια ώστε να μην κουράζει και να είναι ομαλή η παρακολούθηση του στόχου
 
Και φυσικά έχει να κάνει και με το θήραμα και την κίνηση που κάνει.... ένας ψηλός δε βολεύεται με ένα κοντό όπλο..... θέλει κάννες 71 και πάνω για να υπάρχει ομαλότητα στην κίνηση..... επίσης έχει να κάνει με την κίνηση που κάνουν οι στόχοι.....
 
Εγώ έχω την ευχέρεια ή το χάρισμα να το πω να προσαρμοζομαι πάνω στο όπλο... ρίχνω με την αριστερή benelli και με αριστερό δίκανο ..... θέλω όμως να κάνω μια δύο ξερές επωμισεις για να δω τι βλέπω όταν επωμιζω και μετά να ρίξω δισκάκια ή κάλυκες ή ότι άλλο για χαβαλε... φυσικά αυτό δεν με κάνει αριστο σκοπευτή αλλά μπορώ να ανταποκριθώ σε ένα ποσοστό 80-90 % των περιπτώσεων....εκνευριζοντας το ζευγάρι μου....
Εχω φίλο που παιρνει οποιοδήποτε όπλο κ ρίχνει αμέσως πολυ καλυτερα απο τον κατοχο του όπλου, με δεξί αριστερό η ισιο κοντακι, δεν λέει κάτι αυτό, ο κανόνας είναι το κοντακι να είναι σαν μέρος του σωματος μας
 
Όσο για το πιασιμο του εμπρός χεριου στην παπια , δεν αναφέρθηκα στο εμπρός πισω , αναφέρομαι στο αριστερά δεξιά ως προς τον άξονα , που παει το μυαλό σας ;;;
 
Back
Top