Φερ' το στα μέτρα σου...

Καλημέρα γνωρίζει κάποιος αν έρθει το κοντάκι στα μέτρα μου με πρέσα αν μετά από καιρό μπορεί να ξανά επανέλθει στην αρχική του μορφή. Η μπορεί να σπάσει το κοντάκι κατά την ώρα που πρεσαρετε. Ευχαριστώ
Καμια τετοια εργασια δεν εχει εγγυηση ....υπαρχουν περιπτωσεις που το ξυλο επανηλθε κατα ενα βαθμο στην αρχικη του θεση....οπως και ραγισμα η ακομα και σπασιμο του κοντακιου....
Δεν εχουν ολες οι καρυδιες στα κοντακια την ιδια ανοχη στις πιεσεις....μια ριζα ειναι ποιο ευκολη στο σπασιμο απο ενα αλλο με ισια νερα.
 
φιλε ειχα το ιδιο προβλημα πηγα σε 3 οπλουργους και εδωσα τσαμπα λεφτα στον εναν ο αλλος δεν ασχοληθηκε οποτε πηρα τηλ τον ψυλλακη πηγα εκει και σε 20 λεπτα το οπλο ηταν στα μετρα μου και κοστος ελαχιστο
Αλλη η δουλεια του Ναυτη και αλλη του Καντυλαναυτη....
 
Καμια τετοια εργασια δεν εχει εγγυηση ....υπαρχουν περιπτωσεις που το ξυλο επανηλθε κατα ενα βαθμο στην αρχικη του θεση....οπως και ραγισμα η ακομα και σπασιμο του κοντακιου....
Δεν εχουν ολες οι καρυδιες στα κοντακια την ιδια ανοχη στις πιεσεις....μια ριζα ειναι ποιο ευκολη στο σπασιμο απο ενα αλλο με ισια νερα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.τελικα κλείνω στο να φάω την ράχη σε οπλουργο πιστεύω αυτό θα είναι πιο εφικτό για εμένα
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.τελικα κλείνω στο να φάω την ράχη σε οπλουργο πιστεύω αυτό θα είναι πιο εφικτό για εμένα
Πριν φας όπως γράφεις οτιδήποτε , ψάξε κ βρες εναν εμπειρο σκοπευτή η προπονητή σκοποβολής η κάποιον που να ασχολείται με κοντακι σοβαρά, αυτός θα σε δει πως επωμιζεις κ τι χρειάζεσαι, να ξέρεις πως ότι τρώγεται δεν ξαναγίνεται, καλυτερα ψηλά παρα πολυ χαμηλά
 
Πριν φας όπως γράφεις οτιδήποτε , ψάξε κ βρες εναν εμπειρο σκοπευτή η προπονητή σκοποβολής η κάποιον που να ασχολείται με κοντακι σοβαρά, αυτός θα σε δει πως επωμιζεις κ τι χρειάζεσαι, να ξέρεις πως ότι τρώγεται δεν ξαναγίνεται, καλυτερα ψηλά παρα πολυ χαμηλά
Φίλε μου έχεις χίλια δίκια αυτά που λες .αν ξέρεις κάποιον εσύ να μας βοηθήσει από Θεσσαλονίκη είμαι ανοιχτός σε προτάσεις
 
Φίλε μου έχεις χίλια δίκια αυτά που λες .αν ξέρεις κάποιον εσύ να μας βοηθήσει από Θεσσαλονίκη είμαι ανοιχτός σε προτάσεις
Έχω ακούσει για τον Σκριβάνο, κοντακάς με όνομα, στη Θεσσαλονίκη. Δεν έχω προσωπική εμπειρία.
 
Last edited:
Φίλε μου έχεις χίλια δίκια αυτά που λες .αν ξέρεις κάποιον εσύ να μας βοηθήσει από Θεσσαλονίκη είμαι ανοιχτός σε προτάσεις
Έχετε δυο τρομερους κοντακαδες, Σκριβανο κ Ανδριανόπουλο, επίσης παρα πολλους έμπειρους σκοπευτές, ψάξε κ θα βρεις
 
Έχετε δυο τρομερους κοντακαδες, Σκριβανο κ Ανδριανόπουλο, επίσης παρα πολλους έμπειρους σκοπευτές, ψάξε κ θα βρεις
Το θέμα είναι ότι δεν ψάχνω να κάνω καινούργιο κοντάκι αλλά να διορθώσω το είδη υπάρχων.και οι δύο κάνουν καινούργια μόνο κοντάκια. Στον έναν έχω κάνει είδη ένα σε μια καραμπίνα μου παλιά
 
Το θέμα είναι ότι δεν ψάχνω να κάνω καινούργιο κοντάκι αλλά να διορθώσω το είδη υπάρχων.και οι δύο κάνουν καινούργια μόνο κοντάκια. Στον έναν έχω κάνει είδη ένα σε μια καραμπίνα μου παλιά
Αφου εχεις κανει κοντακι λογικά ξέρεις τα μέτρα σου χοντρικα, πηγαινε το όπλο που θελεις να φτιάξεις να στο φέρει όσο πιο κοντά μπορεί στα μέτρα σου λοιπόν
 
Αφου εχεις κανει κοντακι λογικά ξέρεις τα μέτρα σου χοντρικα, πηγαινε το όπλο που θελεις να φτιάξεις να στο φέρει όσο πιο κοντά μπορεί στα μέτρα σου λοιπόν
Είναι κ ο Χατζηνάκος, ο εγγονός του Ζυγκλίνα που έφτιαχνε τα μονόκαννα.
 
Έχετε δυο τρομερους κοντακαδες, Σκριβανο κ Ανδριανόπουλο, επίσης παρα πολλους έμπειρους σκοπευτές, ψάξε κ θα βρεις
Δημήτρη τι έχεις να πεις όταν η μετροληψια γίνεται σε έναν κλειστό χώρο και το κοντάκι φτιάχνεται μέχρι τέλους χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να το ρίξεις;
 
Ο Χατζηνακος ήταν από τους καλύτερους κοντακαδες παλιότερα.... αλλά δυστυχώς έχει αποβιώσει. Το οπλουργειο το έχει ο γιος του ο Δημήτρης.Δεν ξέρω αν φτιάχνει και κοντάκια. Οι Σκριβανος και Ανδριανόπουλος είναι όντως πολύ καλοί . Ο πρώτος είναι ακριβουτσικος..... έκανε ο συγκυνηγος μου κοντάκια στο δίκανο και την καραμπίνα του εκεί. Αλλά όντως είναι πολύ καλή η δουλειά του. Και του Ανδριανόπουλου που έχω δει έτοιμα κοντάκια είναι πολύ καλά. Να υπολογίζεις 250 ευρώ και πάνω....
 
Ο συγκυνηγος μου δεν είχε σταθερή επωμιση....το είχαμε συζητήσει άπειρες φορές.... είναι και αριστερόχειρας....έφτιαξε κοντάκι στο fabarm elos που έχει και στη benelli modefeltro αριστερή..... μετά από δύο χρόνια... έβαλε πάλι τα εργοστασιακά και στα δύο....
 
Το Baikal που έχω ανεβάσει πολλές φορές σε φωτογραφίες το έκοψε ο Δημήτρης και του έβαλε το πρώτο πέλμα που είχα.
 
Back
Top