Φασιανός & πέρδικες, Ορτύκια

Η συνταγή που ακολούθησα είναι η παρακάτω συν την δική μου πινελιά για να εξασφαλίσω ότι θα τρώγεται. Προσέθεσα κρασί κόκκινο από την αρχή ένα ποτηράκι για να σπάω τυχών μυρωδιά. Έγινε καταπληκτικό.

Μια πολύ εύκολη ,απλή στην εκτέλεση ,ιδανική και για παιδιά που πολλές φορές δεν τα ενθουσιάζει η κυνηγητική κουζίνα,ειναι ορτυκια γιουβέτσι !
Αφού ετοιμάσουμε τα ορτύκια,όσα περισσότερα τόσο καλύτερα,τα βάζουμε στο ταψί του φούρνου,προσθέτουμε νερό μέχρι να τα σκεπάσει οριακά,2 κρασοπότιρα ελαιόλαδο,αλάτι-πιπέρι, 2-3 κλαράκια ρίγανη ,αν δεν έχουμε κλαρακια ριγανη,βάζουμε τριμένη,2 φυλλα δάφνη (προαιρετικά) και τα βάζουμε στον (προθερμασμένο ) φούρνο στους 180 με 200 βαθμούς για μία ώρα περίπου,ίσως και λίγο παραπάνω.Οταν δοκιμάζοντας να εχουν γίνει τα ορτυκια μας ,τα τρυπάμε με το πηρούνι μας ή με το χέρι ,δούμε οτι είναι έτοιμα,ρίχνουμε μέσα το χοντρό κριθαράκι μας .Αν δούμε πως χρειάζεται,προσθέτουμε λίγο ζεστό νερό ακόμα,το ανακατεύουμε με τη κουτάλα μας τα στρωσει σωστά σε όλο το ταψί,και το αφήνουμε να βρασει για 15' περιπου,ανακατεύοντας μια δυο φορες ακόμα.Μόλις δούμε οτι εχει γίνει,έχει ''μελώσει'' το κριθαράκι μας,το βγάζουμε απο το φούρνο και το αφήνουμε 5 λεπτά να ''πιεί'' λίγο τα υγρά του. Ιδια ακριβως συνταγή μπορεί να γίνει και με τρυγόνια.Σας βεβαιώνω πως νοστιμότερο γιουβέτσι δεν θα έχετε ξαναφάει !
received_215076116496314.jpegreceived_225623938673879.jpeg
 
Το κυνηγι τελειωνει στο τραπεζι μας τιμωντας την καρπωση του θηραματος

Μια κυπριακη παραδοσιακη συνταγη αποψε με σπιτικο τραχανα- ξινογαλα δηλαδη ζυμωμενο με βρασμενο σιταρι που ξεραθηκε στον ηλιο και φυσικα περδικα.

Προτιμαμε πουλια που ηταν φαγωμενα με σχοινο και σχετικα μεγαλα σε μεγεθος

Το πουλι θα βρασει για περιπου μια ωρα
Στο νερο του που εχει βγαλει το λιπος του πουλιου θα προσθεσουμε τον τραχανα αλατι πιπερι λεμονι και αν θελουμε ενα ζωμο λαχανικων
Ανακατεβουμε μεχρι να δεσει η σουπα
Συνιθιζεται να προσθετουμε εαν εχουμε σπιτικο ωριμασμενο χαλουμι -σκληρο δηλαδη
Συνοδευεται με κοκκινο ξηρο κρασι η ζιβανια και φυσικα προζυμενο ψωμι
Καλη μας ορεξη
 

Attachments

  • D23B599F-12A5-4F19-B4E7-DE3157218A45.jpeg
    D23B599F-12A5-4F19-B4E7-DE3157218A45.jpeg
    268,3 KB · Προβολές: 24
Το κυνηγι τελειωνει στο τραπεζι μας τιμωντας την καρπωση του θηραματος

Μια κυπριακη παραδοσιακη συνταγη αποψε με σπιτικο τραχανα- ξινογαλα δηλαδη ζυμωμενο με βρασμενο σιταρι που ξεραθηκε στον ηλιο και φυσικα περδικα.

Προτιμαμε πουλια που ηταν φαγωμενα με σχοινο και σχετικα μεγαλα σε μεγεθος

Το πουλι θα βρασει για περιπου μια ωρα
Στο νερο του που εχει βγαλει το λιπος του πουλιου θα προσθεσουμε τον τραχανα αλατι πιπερι λεμονι και αν θελουμε ενα ζωμο λαχανικων
Ανακατεβουμε μεχρι να δεσει η σουπα
Συνιθιζεται να προσθετουμε εαν εχουμε σπιτικο ωριμασμενο χαλουμι -σκληρο δηλαδη
Συνοδευεται με κοκκινο ξηρο κρασι η ζιβανια και φυσικα προζυμενο ψωμι
Καλη μας ορεξη
Μπράβο, συγχαρητήρια. Έτσι πρέπει γιαυτό το υπέροχο πουλί αλλά κ για όλα τα άλλα βέβαια... Να τα τιμουμε, να κυνηγαμε για να τα τρώμε..
 
Μαγειρεμένη αλλιώς δεν την έχω δοκιμάσει....
Αλλά περδικα κοκκινιστη το ωραιοτερο γευστικά θήραμα για εμενα...........
Εδώ σε έχω! ... και για τα δικά μου γούστα για πέρδικα είναι το καλύτερο!!!!
Αν έχουν φάει και σχινόκαρπο που λέει και ο Χρύσανθος δεν παίζεται!!!
 

Attachments

  • DSC00041.JPG
    DSC00041.JPG
    307,1 KB · Προβολές: 27
Περδικες ροστο

Συνταγη της αγαπημενης μου γιαγιας
Πραγματικα δοκιμαστε την και δεν θα χασετε

Προσωπικα για μενα δεν υπαρχει πιο ωραιος τροπος μαγειρεματος για πουλια περδικας φασσας μπεκατσας φραγκολινας

Μικροτερος δεν μου αρεσε να τρωω το κυνηγι -πουλια μεχρι που εφαγα ετσι τις περδικες

σωταρουμε τα πουλια σε ελαιολαδο να ροδισουν
Πριν το τελειωμα ριχνουμε σκορδο ωστε να δωσει την μυρωδια κ να μην καει
Οταν ειναι ετοιμα προσθετουμε κοκκινο κρασι ξηρο και τα αφηνουμε να πιουν για δεκα λεπτα
Αναλογα ποσο ´´μεθυσμενό´´ -βαρυ μας αρεσει μπορουμε να ξαναπροσθεσουμε κρασι σε λιγοτερη ποσοτητα
Με το κρασι θα προσθεσουμε αναλογα 1-2 φυλλα δαφνη, μαυρο πιπερι κοκκους, γαρυφαλλο και αλατι
Πίνοντας το
Κρασι τους θα προσθεσουμε νερο να τα σκεπασει περιπου δυο δακτυλα χαμηλονουμε την φωτια σκεπαζουμε την κατσαρολα κ τα αφηνουμε να δεσουν
Πρεπει το κρεας να χωριζει απο το κοκκαλο φια να ειναι ετοιμα
Οταν ειναι ετσι βαζουμε τα πουλια σε πιατελα και αφηνουμε στην κατσαρολα το ζουμι
Σε ενα μπωλ με λιγο κρυο νερο αραιωνουμε αναλογα 1-2 κουταλιες του γλυκου αλευρι και το ενωνουμε με το ζουμι νεκατωνοντας καλα για να μην κανει σβωλους

Περιχυνουμε την σατσα στα πουλια και σερβιρουμε με πατατα τηγανιτη η πουρε κοκκινο χωριατικο κρασι και χωριατικο ψωμι γιατι πιστεψτε με θα σκουπισετε με αυτο το ψωμι το πιατο σας μεχρι να ξεβαψει
 
Last edited:
Back
Top