Φακοί

Ο 2ος πρεπει να ειναι πολυ δυναμη, εχω τον P30 με 1000 λουμενς και ειναι πολυ δυνατος


Ναι ειναι πολυ καλος...πολυ δυνατος, με πολυ καλο ανοιγμα, αλλα οχι thrower...
ελπιζω να εχει καλυτερο thrower o M3...τον πηρα γιατι μου αρεσε η Cree XHP70.2 δειχνει εντυπωσιακη...και δεν εχει μεγαλο μεγεθος σαν φακος ;)
 
Καλορίζικος φαίνεται πολύ δυνατός .shake hands.
Βάλε μπαταρίες και γράψε πρώτες εντυπώσεις.


Σημερα δοκιμαα στον καμπο τον Μ3...πολυ ωραιος φακος...με ανοιγμα, και δυναμη στα 100μ...
για τα χρηματα του,πολυ καλη περιπτωση .shake hands.
 
Εγώ πήρα αυτόν εδώ:
€ 25,50 8%OFF | New KDLITKER C8.2 Cree XHP50.2 White / Neutral White / Warm White 2600 Lumens 5-Mode LED Flashlight - Black ( 1x18650 )
https://s.click.aliexpress.com/e/q9gdBsqc
Όταν τον άναψα έπαθα πλάκα...Λες πως γίνεται ένας τόσο μικρός φακός να βγάζει τέτοιο φως;
Είναι φακός που δεν φωτίζει με δέσμη αλλά διαχέει το φως και έχει μεγάλη ακτίνα.Στα 100 μέτρα τα κάνει όλα μέρα...
Το μόνο αρνητικό είναι ότι επειδή έχει πολλά κεριά δεν κρατάει πολύ η μπαταρία, 50 λεπτά max.
Ωστόσο γι αυτούς που δεν τους πειράζει αυτό και θέλουν πολύ φως τον συστήνω πραγματικά ανεπιφύλακτα...Είναι απίστευτος για το μέγεθος του...
 
Όντως είναι ένα χρήσιμο μέρος του εξοπλισμού μας, παροτι αρκετοί δεν το έχουν παρει σοβαρά....

Ένα κυνήγι στο βουνό η σε περιοχή μακριά απο κατοικίες κ ιδιαίτερα σε όσους κάνουν απογευματινές εξορμήσεις κ σε αγνωστους τόπους είναι πάντα χρησιμος..
Δεν είναι τόσο δυσκολο να μας πιασει η νυχτα για κάποιο λόγο κ να "χαθουμε"...
Και να κάνουμε " σήματα"......

Μια άλλη χρήση του κ εφόσον πρόκειται για ισχυρό φακό είναι να φωτιζουμε στο εσωτερικό μεγάλων κ σκοτεινών θάμνων (που δεν μπένει ο ήλιος) για να εντοπίσουμε ένα χτυπημένο θήραμα....

Επίσης δεν νοείται καρτεριτζης να τουφεκαει τις μαυρες του σουρουπου(η και υδρόβια)κ να μην έχει μαζί του εναν καλό φακό, εστω κ αν απο πισω του είναι ο τοπος καθαρός..
Το φως που έκπεμπει το κινητο μας δεν μπορεί να μας βοηθήσει παντα κ κρίνεται ως ανεπαρκή...

Βλέπουμε παμφηνους φακους να μας εντυπωσιάζουν αρχικά με την ένταση του φωτός όμως συντομα αρχίσουν να "τρεμοπαίζουν", να θερμαινονται μετά από κάποια λεπτά χρήσης κλπ.....

Ένα άλλο προβλημα κ ιδιαίτερα των παλαιοτερων φακών ήταν σκουριά στις επαφες κ η διάβρωση της μπαταρίας κ η εκροή υγρών(ειδικα όσοι ψαρευουμε νυχτα έχουμε βλαστημησει κάποτε..)κ ιδιαίτερα όταν έμεινε για μεγάλο χρονικό διάστημα ανενεργός....

Όποτε καλό είναι να μην τσιγκουνευτουμε τα χρήματα όταν αγοράζουμε φακό κ ιδιαίτερα δε όταν προκειται για τέτοιες χρήσεις......

Σημείωση: Κάνω ένα UP στο θέμα αυτό μήπως κάποιο νέο μέλος δεν το έχει δει, για να μας πει την άποψη του από κάποια αγορά που έκανε κ έμεινε ευχαριστημένος.....
 
Όντως είναι ένα χρήσιμο μέρος του εξοπλισμού μας, παροτι αρκετοί δεν το έχουν παρει σοβαρά....

Ένα κυνήγι στο βουνό η σε περιοχή μακριά απο κατοικίες κ ιδιαίτερα σε όσους κάνουν απογευματινές εξορμήσεις κ σε αγνωστους τόπους είναι πάντα χρησιμος..
Δεν είναι τόσο δυσκολο να μας πιασει η νυχτα για κάποιο λόγο κ να "χαθουμε"...
Και να κάνουμε " σήματα"......

Μια άλλη χρήση του κ εφόσον πρόκειται για ισχυρό φακό είναι να φωτιζουμε στο εσωτερικό μεγάλων κ σκοτεινών θάμνων (που δεν μπένει ο ήλιος) για να εντοπίσουμε ένα χτυπημένο θήραμα....

Επίσης δεν νοείται καρτεριτζης να τουφεκαει τις μαυρες του σουρουπου(η και υδρόβια)κ να μην έχει μαζί του εναν καλό φακό, εστω κ αν απο πισω του είναι ο τοπος καθαρός..
Το φως που έκπεμπει το κινητο μας δεν μπορεί να μας βοηθήσει παντα κ κρίνεται ως ανεπαρκή...

Βλέπουμε παμφηνους φακους να μας εντυπωσιάζουν αρχικά με την ένταση του φωτός όμως συντομα αρχίσουν να "τρεμοπαίζουν", να θερμαινονται μετά από κάποια λεπτά χρήσης κλπ.....

Ένα άλλο προβλημα κ ιδιαίτερα των παλαιοτερων φακών ήταν σκουριά στις επαφες κ η διάβρωση της μπαταρίας κ η εκροή υγρών(ειδικα όσοι ψαρευουμε νυχτα έχουμε βλαστημησει κάποτε..)κ ιδιαίτερα όταν έμεινε για μεγάλο χρονικό διάστημα ανενεργός....

Όποτε καλό είναι να μην τσιγκουνευτουμε τα χρήματα όταν αγοράζουμε φακό κ ιδιαίτερα δε όταν προκειται για τέτοιες χρήσεις......

Σημείωση: Κάνω ένα UP στο θέμα αυτό μήπως κάποιο νέο μέλος δεν το έχει δει, για να μας πει την άποψη του από κάποια αγορά που έκανε κ έμεινε ευχαριστημένος.....
Οι Γάλλοι και οι Γερμανοί κυνηγοί χρησιμοποιούν συνήθως φακούς, οι οποίοι εκπέμπουν εκτός από λευκό και τουλάχιστον κόκκινο φως.
Ιδιαίτερα για σκοτεινές απογευματινές (αλλού το λένε και βραδυνές ή νυχτερινές ;)) εξόδους βοηθά το κόκκινο φως αρκετά, μια και τα περισσότερα ζώα δεν το βλέπουν.

Συνήθισμένος συνδυασμός φακού είναι: λευκό, πράσινο, κόκκινο και strobe. Μιά ενδιαφέρουσα περίπτωση είναι η Nextorch
 
Όντως είναι ένα χρήσιμο μέρος του εξοπλισμού μας, παροτι αρκετοί δεν το έχουν παρει σοβαρά....

Ένα κυνήγι στο βουνό η σε περιοχή μακριά απο κατοικίες κ ιδιαίτερα σε όσους κάνουν απογευματινές εξορμήσεις κ σε αγνωστους τόπους είναι πάντα χρησιμος..
Δεν είναι τόσο δυσκολο να μας πιασει η νυχτα για κάποιο λόγο κ να "χαθουμε"...
Και να κάνουμε " σήματα"......

Μια άλλη χρήση του κ εφόσον πρόκειται για ισχυρό φακό είναι να φωτιζουμε στο εσωτερικό μεγάλων κ σκοτεινών θάμνων (που δεν μπένει ο ήλιος) για να εντοπίσουμε ένα χτυπημένο θήραμα....

Επίσης δεν νοείται καρτεριτζης να τουφεκαει τις μαυρες του σουρουπου(η και υδρόβια)κ να μην έχει μαζί του εναν καλό φακό, εστω κ αν απο πισω του είναι ο τοπος καθαρός..
Το φως που έκπεμπει το κινητο μας δεν μπορεί να μας βοηθήσει παντα κ κρίνεται ως ανεπαρκή...

Βλέπουμε παμφηνους φακους να μας εντυπωσιάζουν αρχικά με την ένταση του φωτός όμως συντομα αρχίσουν να "τρεμοπαίζουν", να θερμαινονται μετά από κάποια λεπτά χρήσης κλπ.....

Ένα άλλο προβλημα κ ιδιαίτερα των παλαιοτερων φακών ήταν σκουριά στις επαφες κ η διάβρωση της μπαταρίας κ η εκροή υγρών(ειδικα όσοι ψαρευουμε νυχτα έχουμε βλαστημησει κάποτε..)κ ιδιαίτερα όταν έμεινε για μεγάλο χρονικό διάστημα ανενεργός....

Όποτε καλό είναι να μην τσιγκουνευτουμε τα χρήματα όταν αγοράζουμε φακό κ ιδιαίτερα δε όταν προκειται για τέτοιες χρήσεις......

Σημείωση: Κάνω ένα UP στο θέμα αυτό μήπως κάποιο νέο μέλος δεν το έχει δει, για να μας πει την άποψη του από κάποια αγορά που έκανε κ έμεινε ευχαριστημένος.....
Αυτον εχω εγω για το καρτερι , πολυ καλο φως , αν και θα το ηθελα λιγο πιο ανοιχτο ...7 ευρω και 2 ευρω εξτρα μπαταρια ...τον βαζω και στο πετο και οταν γυρναω προς το αμαξι δεν χρειαζεται να τον κραταω ή οταν βγαζω τις μποτες στο αμαξι , γιατι εχει και την πλαινη φώτιση
 

Attachments

  • 158780645_294812078647291_3835201624527316440_n.jpg
    158780645_294812078647291_3835201624527316440_n.jpg
    143,5 KB · Προβολές: 28
Μετά από αλλαγές αρκετών κινεζικών φακών της πλάκας είπαμε να σοβαρευτούμε και χτύπησα έναν μικρό αλλα δυνατό σε χαρακτηριστικά φακό .....πολύ βολικός στο χέρι και ελαφρύς με αρκετό φως και σε μακρινές αποστάσεις!!!!
IMG_20210531_151738.jpg
 
Μετά από αλλαγές αρκετών κινεζικών φακών της πλάκας είπαμε να σοβαρευτούμε και χτύπησα έναν μικρό αλλα δυνατό σε χαρακτηριστικά φακό .....πολύ βολικός στο χέρι και ελαφρύς με αρκετό φως και σε μακρινές αποστάσεις!!!!
View attachment 27515
Χτύπησες διάνα Τέλη!! Εξαιρετικοί φακοί οι nitecore. Είχα πάρει έναν κεφαλής αν θυμάμαι καλά τον NU32 ή NU25 και τότε το είχα ψάξει καλά και είχα διαβάσει εξαιρετικές κριτικές, κάτι που είδα και εγώ. Εύχομαι να τον ευχαριστηθείς!
 
Μετά από αλλαγές αρκετών κινεζικών φακών της πλάκας είπαμε να σοβαρευτούμε και χτύπησα έναν μικρό αλλα δυνατό σε χαρακτηριστικά φακό .....πολύ βολικός στο χέρι και ελαφρύς με αρκετό φως και σε μακρινές αποστάσεις!!!!
View attachment 27515
Άστα αυτά πες ότι τον πήρες για να φωτίζεις καλύτερα τις προσφορές..sarcastic..my man..yelling..very funny.
 
Χτύπησες διάνα Τέλη!! Εξαιρετικοί φακοί οι nitecore. Είχα πάρει έναν κεφαλής αν θυμάμαι καλά τον NU32 ή NU25 και τότε το είχα ψάξει καλά και είχα διαβάσει εξαιρετικές κριτικές, κάτι που είδα και εγώ. Εύχομαι να τον ευχαριστηθείς!
Σε ευχαριστώ φίλε μου το έψαξα αρκετά για τα ποτίσματα τον ήθελα κυρίως αλλά και σε κανένα κυνήγι μπορεί να τον έχω μαζί μου αν βραδιαστω.....στην αρχή πήγαινα για τον mh40gtr αλλά μου φάνηκε αρκετά μεγάλος και δύσχρηστος από το μέγεθος γιατί έχω ένα παρόμοιο ultrafire( μαϊμού) και τελικά κατέληξα σε αυτόν τον έχει και ο κολλητός μου και τον δοκίμασα οπότε ήξερα τι επερνα....
Άστα αυτά πες ότι τον πήρες για να φωτίζεις καλύτερα τις προσφορές..sarcastic..my man..yelling..very funny.
Χαχαχαχαχα θα ψάχνω και τα βράδια τώρα χααχα
 
Πολύ ποιοτικοί φακοί, ιδιαίτερα φωτεινοί. Αρκετά ακριβοί περισσότερο απευθύνονται σε επαγγελματίες... στο πότισμα θα φωτίζεις από το σπίτι και θα αλλάζει θέση το καρούλι ο γείτονας.... χαχαχα να τον χαρείς. Όντως πολύ καλός φακός. Το κακό με τους φακούς είναι ότι ένας ίσον κανένας. Για το κυνήγι θεωρώ ότι ένας κεφαλής είναι πιο εύχρηστος όταν νυχτωθεις στις πέρδικες... Αλλά και το πρωί που ετοιμάζεσαι έχεις τα χέρια ελεύθερα...
 
Πολύ ποιοτικοί φακοί, ιδιαίτερα φωτεινοί. Αρκετά ακριβοί περισσότερο απευθύνονται σε επαγγελματίες... στο πότισμα θα φωτίζεις από το σπίτι και θα αλλάζει θέση το καρούλι ο γείτονας.... χαχαχα να τον χαρείς. Όντως πολύ καλός φακός. Το κακό με τους φακούς είναι ότι ένας ίσον κανένας. Για το κυνήγι θεωρώ ότι ένας κεφαλής είναι πιο εύχρηστος όταν νυχτωθεις στις πέρδικες... Αλλά και το πρωί που ετοιμάζεσαι έχεις τα χέρια ελεύθερα...
Έχω ένα μικρό από αλι τον πήρα που μπαίνει στο καπέλο μέχρι 15-20 μέτρα όλα μέρα τα κάνει!!!!
Αυτός είναι 2.5€ έκανε....
IMG_20210531_173939.jpgIMG_20210531_174001.jpg
 
Μετά από αλλαγές αρκετών κινεζικών φακών της πλάκας είπαμε να σοβαρευτούμε και χτύπησα έναν μικρό αλλα δυνατό σε χαρακτηριστικά φακό .....πολύ βολικός στο χέρι και ελαφρύς με αρκετό φως και σε μακρινές αποστάσεις!!!!
View attachment 27515
Καλοριζικος φιλαρακι και θα τον ευχαριστηθεις πολυ γιατι ειναι δυναμη!!!
 
Μετά από αλλαγές αρκετών κινεζικών φακών της πλάκας είπαμε να σοβαρευτούμε και χτύπησα έναν μικρό αλλα δυνατό σε χαρακτηριστικά φακό .....πολύ βολικός στο χέρι και ελαφρύς με αρκετό φως και σε μακρινές αποστάσεις!!!!
View attachment 27515
Καλορίζικος, να τον ευχαριστηθείς Τελη!
 
Back
Top