Φερ' το στα μέτρα σου...

Το έκανα προχηρα για φέτος μετά θα κάνω ένα καλό,Τώρα από φυνηρισμα θέλεις χρωνο για να το κάνεις πάντως είναι ακριβώς στα μέτρα μου
Το Mossberg είναι πολύ καλό έχω δύο 930 αλλά θέλει καθάρισμα το πιστόνι συχνά γιατί πιάνει βρομα και κάνει εμπλοκή αν είναι πολύ βρόμικο η κανη ισάξια της Remington
Ωραιος! Αχρωμιωτες καννες εχουν?
 
Τι δουλειά έχει ο ποιοτικός έλεγχος με τα μέτρα του όπλου;
Μάλλον χαθήκαμε στην μετάφραση.
Όταν έγραψα ότι εγώ νόμιζα πως ήμουν κέντρο αλλά τελικά το αποτύπωμα και η κάμερα έδειχναν άλλα, δεν εννοούσα ότι το όπλο ήταν στραβό αλλά ότι το όπλο δεν είχε έρθει ακόμα στα μέτρα μου!
Είναι που ακούω καμιά φορά την φράση, "πέρασα από ένα μαγαζί και επομισα το όπλο Χ και μου έρχεται φοβερά "!
Υπάρχουν αποκλίσεις που δεν μπορείς να τις καταλάβεις με το μάτι, είναι όμως ικανές να σε οδηγούν σε κατ'επανάληψη τραυματισμούς θηραμάτων και μίζερα σπασίματα!
Συμφωνώ, μάλλον χαθήκαμε στη μετάφραση. Το δικό μου ποστ αναφέρεται στην συναρμολόγηση και την ευθύτητα ενός όπλου ή/και στη σύγκλιση των καννών, σε σχέση με τον ποιοτικό έλεγχο (δια βολής) που επιτρέπει σε μια εταιρεία να δώσει το όπλο στη κυκλοφορία είτε όχι. Αυτό κατά τη γνώμη μου ήταν και το νόημα από τα λόγια του οπλουργού.
 
Λοιπόν κύριοι μετά από 4 - 5 μήνες αξιώθηκα να τελειώσω το κοντάκι της SX3. Από την όλη διαδικασία μου μένει η επαλήθευση του ρητού "αν θέλεις κάτι να γίνει σωστά , κάντο μόνος σου". Η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι ήταν το πρώτο κοντάκι που έκανα εξ αρχής από τάκο, αλλά και στο ότι στο κοντάκι αυτό έπρεπε όλα να γίνουν σωστά μια που θα είναι το δείγμα για τα επόμενα. Πολλές δοκιμές , διορθώσεις, πάλι δοκιμές κλπ αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε. Τελικά κατέφυγα στην λύση tru oil γιατί με το λινέλαιο θα μου έπαιρνε ακόμα κανένα μήνα και ήθελα να το κυνηγήσω το όπλο μέχρι το τέλος της περιόδου. Δεν είναι κι άσχημο το αποτέλεσμα. Φυσικά κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.IMG_20200202_065916.jpgIMG_20200201_113534.jpg
 
Λοιπόν κύριοι μετά από 4 - 5 μήνες αξιώθηκα να τελειώσω το κοντάκι της SX3. Από την όλη διαδικασία μου μένει η επαλήθευση του ρητού "αν θέλεις κάτι να γίνει σωστά , κάντο μόνος σου". Η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι ήταν το πρώτο κοντάκι που έκανα εξ αρχής από τάκο, αλλά και στο ότι στο κοντάκι αυτό έπρεπε όλα να γίνουν σωστά μια που θα είναι το δείγμα για τα επόμενα. Πολλές δοκιμές , διορθώσεις, πάλι δοκιμές κλπ αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε. Τελικά κατέφυγα στην λύση tru oil γιατί με το λινέλαιο θα μου έπαιρνε ακόμα κανένα μήνα και ήθελα να το κυνηγήσω το όπλο μέχρι το τέλος της περιόδου. Δεν είναι κι άσχημο το αποτέλεσμα. Φυσικά κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.View attachment 9054View attachment 9056
Παρά πολύ καλό μπράβο αλά μου φενετε λίγο χοντρό το χτένι
 
Παρά πολύ καλό μπράβο αλά μου φενετε λίγο χοντρό το χτένι
Ρε Τεό μη μου βάζεις ιδέες και είδα κι έπαθα να το τελειώσω .tired. . Πάντως όντως το χτένι , στην φωτογραφία που ανέβασα , φαίνεται πολύ χοντρό. Δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα. Ισως να φταίει η οπτική γωνία θα ανεβάσω κι άλλη φωτογραφία, μπορεί να φαίνεται καλύτερα. :)
 
Last edited:
Ρε Τεό μη μου βάζεις ιδέες και είδα κι έπαθα να το τελειώσω .tired. . Πάντως όντως το χτένι , στην φωτογραφία που ανέβασα , φαίνεται πολύ χοντρό. Δεν είναι έτσι στην πραγματικότητα. Ισως να φταίει η οπτική γωνία θα ανεβάσω κι άλλη φωτογραφία, μπορεί να φαίνεται καλύτερα. :)
Τώρα πως φαίνεται;
 

Attachments

  • IMG_20200202_124848[1].jpg
    IMG_20200202_124848[1].jpg
    238,1 KB · Προβολές: 94
Λοιπόν κύριοι μετά από 4 - 5 μήνες αξιώθηκα να τελειώσω το κοντάκι της SX3. Από την όλη διαδικασία μου μένει η επαλήθευση του ρητού "αν θέλεις κάτι να γίνει σωστά , κάντο μόνος σου". Η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι ήταν το πρώτο κοντάκι που έκανα εξ αρχής από τάκο, αλλά και στο ότι στο κοντάκι αυτό έπρεπε όλα να γίνουν σωστά μια που θα είναι το δείγμα για τα επόμενα. Πολλές δοκιμές , διορθώσεις, πάλι δοκιμές κλπ αλλά το αποτέλεσμα με δικαίωσε. Τελικά κατέφυγα στην λύση tru oil γιατί με το λινέλαιο θα μου έπαιρνε ακόμα κανένα μήνα και ήθελα να το κυνηγήσω το όπλο μέχρι το τέλος της περιόδου. Δεν είναι κι άσχημο το αποτέλεσμα. Φυσικά κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη.View attachment 9054View attachment 9056
Τι παρατήρηση να κάνουμε, αν είσαι κέντρο δεν υπάρχει καμιά παρατήρηση. Να είσαι καλά να το χαρείς.
 
Οι γνώστες να μοιράσουν την γνώση τους.

Το μόνο που βρήκα εγώ είναι το παρακάτω
test churcill.jpg
 
Kαι κάτι που ( για εμένα) είναι Απαραίτητο για το τεστ.....ομοιόμορφη επωμιση....
Και θα ήταν ενδιαφέρον ένα γκάλοπ για το πόσοι εχουν ομοιόμορφη επωμιση......νομίζω, μόνο όσοι ασχολούνται, η εχουν ασχοληθεί έστω και για λίγο με σκοπευτήριο....γιατί πολλοί λένε ( και ίσως έτσι ειναι) ότι εάν ασχοληθείς στο σπίτι σου με την ξηρή επωμιση ενα 10λεπτο, θα την έχεις πήρα ματοποιησει σε μεγάλο βαθμό....Αραγε πόσοι έχουμε την επιμονή να ασχοληθούμε κάθε μέρα από ένα 10λεπτο?
 
Υπάρχουν σχολές σκέψης και εφαρμογής σκόπευσης λειόκαννου, όλες εμπειροτεχνικές διότι αφορά δεξιότητα και όχι γνώση. Από το καλαμάκι του φραππέ στη κάννη, το τεστ Churchill, τα φυσίγγια laser, τις ξηρές επωμίσεις, τα αμέτρητα μαθήματα επώμισης/σκόπευσης, κλπ.

Το αποτέλεσμα των μεθόδων στο τέλος δικαιώνει/ή όχι κάθε σκοπευτή ξεχωριστά, μιας και έχει διαφορετικό σωματότυπο και ικανότητα.

Το τεστ Churchill είναι ενέργεια που ΔΕΝ ψάχνεις το ΓΙΑΤΙ, αλλά το κρίνεις σε σχέση με το θεωρητικά απόλυτο ορθό και εισάγεις ένα στάνταρ "λάθος" στο κοντάκι που φερνει τη κάννη εντός του οπτικού άξονα: ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΜΑΤΙ - ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΚΟΠΕΥΣΕΩΣ.

Αν στο τεστ δεν έχεις μια σταθερή απόκλιση από τον στόχο, αλλά οι βολές σου είναι πέριξ αυτού, θα πρέπει να εξετάσεις (γενικά το γράφω και όχι προσωπικά) τη σταθερότητα της επώμισης και την εφαρμογή του πέλματος, κάτι που ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ του τεστ.

Η εμπειρία των οπλουργών έχει διαπιστώσει κάννες στραβές (ακόμη και η 1 από τις 2 σε δίκαννο), ρίγες στραβές, κοντάκια ανάποδα. Η εμπειρία των οφθαλμίατρων έχει διαπιστώσει ακόμα και ποσοστιαία κυριαρχία οφθαλμών. Ο σωματότυπος του καθένα μας είναι διαφορετικός, ο τρόπος επώμισης ομοίως, η έλλειψη εκπαίδευσης σχεδόν καθολική σε σημείο που δεν έχουμε συννενόηση σε ορολογίες (πύργος Βαβέλ) ακόμη και όταν συμφωνούμε.

ΔΕΝ είναι πανάκεια το τεστ Churchill, απλά παρέχει ως ΤΕΣΤ, κάποια στοιχεία που ίσως μας οδηγήσουν στη λύση μιας βελτίωσης είτε στον εντοπισμό ενός σφάλματος.

Στο ΠΒ Μαχης το αντίστοιχο τεστ Churchill καλείται επισήμανση ακριβείας και ισχύει για 4 ώρες λόγω μετεωρολογικών συνθηκών (που θεωρούνται αμετάβλητες για ένα 4ωρο ...), έχοντας φυσικά μετρήσει την αρχική ταχύτητα των πυροβόλων για κάθε μερίδα προωθητικού γεμίσματος. Αν δεν γνωρίζουμε τα μετεωρολογικά στοιχεία της διαδρομής του βλήματος, την αρχική ταχύτητα, τη συγκριτική ισχύ της μερίδας προωθητικού γεμίσματος, το βάρος του βλήματος, την επίδραση της δύναμης Coriolis λόγω περιστροφής της γης και ένα μάτσο άλλα στοιχεία, τότε μια βολή στα 25-30 km δύναται να εκτραπεί του επιθυμητού σημείου προσβολής κατά 500-1200 μέτρα !!!
 
Τί να κάνουμε μπορεί κάποιοι να τους λένε με διάφορα κοσμητικά επίθετα .....αλλά.....χρόνια μπροστά... (εντάξει το ομολογώ τους έχω μια αδυναμία όσον αφορά το κυνηγετικό όπλο)

Ωραίο βιντεάκι αρκεί να μην πάρεις στα σοβαρά τον τύπο που επωμιζει .
 
Back
Top