Φερ' το στα μέτρα σου...

φιλε θα σου πω την μικρή εμπειρία μου. δεν το απαξιωνω αλλά δεν ξερω τι θα μπορουσα να καταφέρω.
στην Μαλτα στο σκοπευτηριο υπαρχει ο κοουτσ του σκοπευτηριου, που σε καθε βολή είναι απο πισω σου και σου λεει τι μαλακία εκανες χωρίς εξτρα κοστος. Ετσι σιγουρα βελτιωνεσαι.
Στην ελλαδα πρέπει να πληρώσεις πολλα για να γίνει αυτο.
ετσι λοιπον κανεις ότι μπορείς μονος σου....
Εμένα χθες που ζήτησα έναν καφέ, μου είπαν ότι καφέ φτιάχνουν μόνο τα ΣΚ που δουλεύει μπουφετζής......fgr
 
Στην ελλαδα πρέπει να πληρώσεις πολλα για να γίνει αυτο.
ετσι λοιπον κανεις ότι μπορείς μονος σου..
εστι ειναι Αλεξανδρε βαλε κ κανενα φιλο να σε τραβαει βιντεο να βλεπεις αν στηνεσαι σωστα,τις επωμησεις σου
 
Εμένα χθες που ζήτησα έναν καφέ, μου είπαν ότι καφέ φτιάχνουν μόνο τα ΣΚ που δουλεύει μπουφετζής......fgr
παλι καλα που δεν σου ειπαν ο καφες η ζαχαρι τα καφομπρικα εκει φτιαξε μονο σου καν δε βαριεγιεσαι φτιαξε κ για μας .sarcastic.
 
φιλε θα σου πω την μικρή εμπειρία μου. δεν το απαξιωνω αλλά δεν ξερω τι θα μπορουσα να καταφέρω.
στην Μαλτα στο σκοπευτηριο υπαρχει ο κοουτσ του σκοπευτηριου, που σε καθε βολή είναι απο πισω σου και σου λεει τι μαλακία εκανες χωρίς εξτρα κοστος. Ετσι σιγουρα βελτιωνεσαι.
Στην ελλαδα πρέπει να πληρώσεις πολλα για να γίνει αυτο.
ετσι λοιπον κανεις ότι μπορείς μονος σου....
Δέν είναι ρε παιδιά μόνο στην Ελλάδα που παρατηρείται ιδιοτέλεια καί αδιαφορία για το γενικό καλό .
Όταν ο μικρός μου έπαιζε skeet σε μια προπόνηση έχανε συνέχεια μ'ένα άλλο παιδί τον mark στον 6 μονό .
Πέντε βήματα πιό πέρα ήταν ο ομοσπονδιακός (skeet) Τσέχος στην καταγωγή προπονητής κι'ούτε μια κουβέντα δέν είπε στους μικρούς .
Ασχολείτο μόνο με τους 3 της Εθνικής (εφήβους)
Οπόταν τα πήρα καί τούχωσα πολλά ,πάρα πολλά αυτουνού αλλά κ της ομοσπονδίας .

Υ.Γ Καί κάτι πάνω στο θέμα μας ,οι πλείστες ''επεμβάσεις πάνω στο ζύγισμα του όπλου ειδικά σε σκοπευτές αφορούν πρόσθεση βαρους πάνω στις κάννες .Λίγο μπροσθόβαρο δλδ
 
Last edited:
έλα έλα , όλο παράπονα είστε .
άμα κλείσουν όλα τα σκοπευτήρια όπως είχε γίνει πριν μερικά χρόνια , να δω τι θα λέτε , που σας φταίει ο καφές που δεν έχουν........... .yel. .yel. .yel.
Εγώ προσωπικά θα λέω ότι έλεγα και τότε, ότι είναι ανίκανοι να κρατήσουν τις επιχειρήσεις τους ανοιχτές και να πεις ότι τους έλειπαν τα χρήματα....:)
Από την άλλη δεν πάθαμε και τίποτα.
 
Οι σοβαρές επιχειρήσεις που σέβονται αυτούς που τις στηρίζουν και τις τροφοδοτούν,φροντίζουν για σωστές παροχές και εγκαταστάσεις και δεν λειτουργούν σε παραπήγματα .
Πρεπει να απαιτούμε για το καλύτερο κι οχι να προσκυνάμε γι αυτό το .."όποιο" που μας παρέχουν
 
Οι σοβαρές επιχειρήσεις που σέβονται αυτούς που τις στηρίζουν και τις τροφοδοτούν,φροντίζουν για σωστές παροχές και εγκαταστάσεις και δεν λειτουργούν σε παραπήγματα .
Πρεπει να απαιτούμε για το καλύτερο κι οχι να προσκυνάμε γι αυτό το .."όποιο" που μας παρέχουν

επειδή από επιχειρήσεις έχω μία μικρή πείρα ( πάνω από 30 έτη ) σας λέω ότι τα πάντα , ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ , είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.
π.χ. αν έχεις ένα πανάθλιο μαγαζάκι στη μέση της ερήμου και πουλάς βρώμικο νερό , εφόσον δεν υπάρχει ανταγωνισμός , πουλάς ότι θέλεις , όσο θέλεις και σε ότι τιμή θέλεις.
και στη δική μας την περίπτωση , αν ...... λέω αν , τα Ψαχνά ήταν πιό κοντά , θα βλέπαμε ΜΕΓΑΛΕΣ αλλαγές σε όλα τα υπάρχοντα σκοπευτήρια.
 
επειδή από επιχειρήσεις έχω μία μικρή πείρα ( πάνω από 30 έτη ) σας λέω ότι τα πάντα , ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ , είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.
π.χ. αν έχεις ένα πανάθλιο μαγαζάκι στη μέση της ερήμου και πουλάς βρώμικο νερό , εφόσον δεν υπάρχει ανταγωνισμός , πουλάς ότι θέλεις , όσο θέλεις και σε ότι τιμή θέλεις.
και στη δική μας την περίπτωση , αν ...... λέω αν , τα Ψαχνά ήταν πιό κοντά , θα βλέπαμε ΜΕΓΑΛΕΣ αλλαγές σε όλα τα υπάρχοντα σκοπευτήρια.
Μπορεί να έρθει και πιο κοντά ,
επειδή από επιχειρήσεις έχω μία μικρή πείρα ( πάνω από 30 έτη ) σας λέω ότι τα πάντα , ΜΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ , είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.
π.χ. αν έχεις ένα πανάθλιο μαγαζάκι στη μέση της ερήμου και πουλάς βρώμικο νερό , εφόσον δεν υπάρχει ανταγωνισμός , πουλάς ότι θέλεις , όσο θέλεις και σε ότι τιμή θέλεις.
και στη δική μας την περίπτωση , αν ...... λέω αν , τα Ψαχνά ήταν πιό κοντά , θα βλέπαμε ΜΕΓΑΛΕΣ αλλαγές σε όλα τα υπάρχοντα σκοπευτήρια.
Εγώ αυτό που λες στο τέλος δεν το βλέπω αδύνατον .
 
Λοιπόν από καιρό ήθελα να κάνω μια ψιλοανακαίνιση του αγαπημένου μου Τoz34. Αν κάποιος σκεφτεί γιατί τόση εμμονή για ένα τόσο φτηνό όπλο θα του πω ότι πέρα από το χαμηλό προφίλ που μου αρέσει πολύ, η γρήγορη αλλαγή φυσιγγίων που μπορώ να έχω με το δίκαννο είναι ανεκτίμητη. Και αυτό που μ' αρέσει στο ΤΟΖ είναι οτι αλλάζω τα φυσίγγια με πολύ μικρό θόρυβο. Εως και αθόρυβα !!! Μου έτυχε να είμαι πολλές ώρες σε καρτέρι, να έχω ψιλά σκάγια και να μου βγεί χοντρό θήραμα - γουρούνια - που μέχρι να βάλω χοντρά εξαφανίστηκε. Ασε η ασφάλεια. Μου έτυχε και αρκούδα που για καλή μου τύχη με άφησε ήσυχο αν και είχε δύο μικρά (είχα την sx3 γεμάτη 4άρια για λαγό και αν μου την έπεφτε μόνο σαν ρόπαλο μπορούσα να την χρησιμοποιήσω. Από τότε δίκαννο ή το τρίτο πάντα δράμια).

Είχα κάνει παλιότερα τα μέταλλα και ήθελα να ξανακοιτάξω τα ξύλα του. Δεν ήταν ταλαιπωρημένα αλλά ήταν ... κακοφτιαγμένα. Βάζω μία φωτογραφία με την ψάθα της πάπιας για να καταλάβετε τι εστί κακοφτιαγμένη ψάθα. Και είναι εργοστασιακή εεε; Κακοφτιαγμένη και βαθιά. Από το κοντάκι τις έφαγα με γυαλόχαρτο και τις ξανάκανα αλλά από την πάπια, η οποία αποτελείται από δύο κομμάτια ξύλινα που είναι αρκετά λεπτά, φοβήθηκα να τα φάω και να τα ξανακάνω για να μην τα λεπτύνω πολύ. Ετσι, δυστυχώς, μείνανε οι παλιές ψάθες στην πάπια.

Επίσης έκανα και το κοντάκι αγγλέ. Δεν ξέρω αν ταιριάζει αγγλέ κοντάκι σε τόσο ρώσικο όπλο , αλλά ήθελα τέτοιο κοντάκι σε δισκάνδαλο όπλο και το αποφάσισα. Το αποτέλεσμα εμένα μ' αρέσει αλλά θα ήθελα να ακούσω και την άποψή σας για την συγκεκριμένη "ανορθογραφία".

Ολα τα ξύλινα τρίφτηκαν διαδοχικά με ντουκόχαρτα έως 2000 και μετά λινέλαιο και τελείωμα με κερί της Birchwood Wax Gun Stock και πολύ τρίψιμοgeneral.jpgpsatha left.jpg. Το αποτέλεσμα παρακάτω. Εγιναν κι άλλα που δεν φαίνονται πχ. κοίλωμα στο κοντάκι, πέρασμα με σίλερ για προστασία σε όλα τα σημεία, πιό σκούρο χρώμα κ.α. (Αυτό το πιο σκούρο χρώμα βοήθησε και στο κοντάκι της L4S που έκαμνα ταυτόχρονα, το πως, θα το γράψω σε άλλο ποστ για την Fabarm)
 
Σορυ για την ποιότητα του ανεβάσματος αλλά είμαι σε μέρος που έχω ιντερνετ μόνο από το κινητό. Θα μου πεις τι τα θες τα ανεβάσματα στην μέση του πουθενά , αλλά ... έχει μια ώρα που ρίχνει καρέκλες. Ναι κύριοι ξέρω ότι αλλού έχει καύσωνα αλλά εδώ (ορεινά Γρεβενά) ρίχνει καρεκλοπόδαρα και λίγο πριν και χαλάζι .sarcastic.. Ανεβάζω και μια φωτογραφία από την "εργοστασιακή" ψαθα:
mapa psatha.jpg
 

Attachments

  • mapa psatha.jpg
    mapa psatha.jpg
    211 KB · Προβολές: 3
Λοιπόν από καιρό ήθελα να κάνω μια ψιλοανακαίνιση του αγαπημένου μου Τoz34. Αν κάποιος σκεφτεί γιατί τόση εμμονή για ένα τόσο φτηνό όπλο θα του πω ότι πέρα από το χαμηλό προφίλ που μου αρέσει πολύ, η γρήγορη αλλαγή φυσιγγίων που μπορώ να έχω με το δίκαννο είναι ανεκτίμητη. Και αυτό που μ' αρέσει στο ΤΟΖ είναι οτι αλλάζω τα φυσίγγια με πολύ μικρό θόρυβο. Εως και αθόρυβα !!! Μου έτυχε να είμαι πολλές ώρες σε καρτέρι, να έχω ψιλά σκάγια και να μου βγεί χοντρό θήραμα - γουρούνια - που μέχρι να βάλω χοντρά εξαφανίστηκε. Ασε η ασφάλεια. Μου έτυχε και αρκούδα που για καλή μου τύχη με άφησε ήσυχο αν και είχε δύο μικρά (είχα την sx3 γεμάτη 4άρια για λαγό και αν μου την έπεφτε μόνο σαν ρόπαλο μπορούσα να την χρησιμοποιήσω. Από τότε δίκαννο ή το τρίτο πάντα δράμια).

Είχα κάνει παλιότερα τα μέταλλα και ήθελα να ξανακοιτάξω τα ξύλα του. Δεν ήταν ταλαιπωρημένα αλλά ήταν ... κακοφτιαγμένα. Βάζω μία φωτογραφία με την ψάθα της πάπιας για να καταλάβετε τι εστί κακοφτιαγμένη ψάθα. Και είναι εργοστασιακή εεε; Κακοφτιαγμένη και βαθιά. Από το κοντάκι τις έφαγα με γυαλόχαρτο και τις ξανάκανα αλλά από την πάπια, η οποία αποτελείται από δύο κομμάτια ξύλινα που είναι αρκετά λεπτά, φοβήθηκα να τα φάω και να τα ξανακάνω για να μην τα λεπτύνω πολύ. Ετσι, δυστυχώς, μείνανε οι παλιές ψάθες στην πάπια.

Επίσης έκανα και το κοντάκι αγγλέ. Δεν ξέρω αν ταιριάζει αγγλέ κοντάκι σε τόσο ρώσικο όπλο , αλλά ήθελα τέτοιο κοντάκι σε δισκάνδαλο όπλο και το αποφάσισα. Το αποτέλεσμα εμένα μ' αρέσει αλλά θα ήθελα να ακούσω και την άποψή σας για την συγκεκριμένη "ανορθογραφία".

Ολα τα ξύλινα τρίφτηκαν διαδοχικά με ντουκόχαρτα έως 2000 και μετά λινέλαιο και τελείωμα με κερί της Birchwood Wax Gun Stock και πολύ τρίψιμοView attachment 2488View attachment 2491. Το αποτέλεσμα παρακάτω. Εγιναν κι άλλα που δεν φαίνονται πχ. κοίλωμα στο κοντάκι, πέρασμα με σίλερ για προστασία σε όλα τα σημεία, πιό σκούρο χρώμα κ.α. (Αυτό το πιο σκούρο χρώμα βοήθησε και στο κοντάκι της L4S που έκαμνα ταυτόχρονα, το πως, θα το γράψω σε άλλο ποστ για την Fabarm)
Ωραία δουλειά έκανες Μήτσο, μπράβο !!! .shake hands.
Ωραίο το Toz 34, κάποτε σκεφτόμουν να πάρω και εγώ ένα, και να του κάνω τις ίδιες περίπου βελτιώσεις-παρεμβάσεις (... ναι, και αγγλέ το κοντάκι ...);) αλλά τελικά, λόγω χρημάτων, πήρα το μονόκαννο Baikal ... και τελικά ούτε αυτό το πείραξα !!!.yel.
Μια χαρά ταιριάζει το αγγλέ κοντάκι στο Toz, καθόλου "ανορθογραφία" κατά την γνώμη μου, γιατί έχει βάση χαμηλού προφίλ ... Κι εμένα μου αρέσει.
Εκεί που το αγγλέ δεν ταίριαζε και τόσο, αισθητικά, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, ήταν στο ΣΚΥΘΙΚΟΝ (την μετατροπή που έκανε ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ στο Baikal IZH 27) ακριβώς λόγω του (πολύ) υψηλού προφίλ του συγκεκριμένου σουπερποζέ ...;)
Υ.Γ. ... mapa psatha ... χαχαχαχ !!! Πράγματι, έχεις δίκιο !.very funny..sarcastic.
 
Ερώτηση
Αν σε ενα πελμα κοντακιου το πελμα ειναι φλατ,αλαξουμε πελμα στα ειδια χηλ απλος ναχει κηλο προς τα μεσα σαν μισοφεγαρο οστε να αγαλιαση τον ομο.βελτιονετε η σοστη επομηση λογο πελματος?????
Καλο θα ηταν να εχει καθετα στο μεσον του ενα μικρο "φουσκωμα". Τα flat πελματα ειναι για πιο προχωρημενους.
 
Ερώτηση
Αν σε ενα πελμα κοντακιου το πελμα ειναι φλατ,αλαξουμε πελμα στα ειδια χηλ απλος ναχει κηλο προς τα μεσα σαν μισοφεγαρο οστε να αγαλιαση τον ομο.βελτιονετε η σοστη επομηση λογο πελματος?????
Εγώ πιστεύω πως ναι...
Γιατί το εργοστασιακό (πέλμα) στη Fabarm μου τη ώρα της επόμησης δν πατάει ολόκληρο στν ώμο μου,με αποτέλεσμα να με ψιλοενοχλεί......
Το πέλμα όμως το εργοστασιακό στο Rizzini είναι "κοίλο" όπως λες,με αποτέλεσμα εμένα να μου έρχεται και να κουμπώνει σαν να έφτιαξα custom κοντάκι.....

(Τα πέλματα που αναφέρομαι είναι τα εργοστασιακά πλαστικά/κοκκάλινα flat)....
 
Εγώ πιστεύω πως ναι...
Γιατί το εργοστασιακό (πέλμα) στη Fabarm μου τη ώρα της επόμησης δν πατάει ολόκληρο στν ώμο μου,με αποτέλεσμα να με ψιλοενοχλεί......
Το πέλμα όμως το εργοστασιακό στο Rizzini είναι "κοίλο" όπως λες,με αποτέλεσμα εμένα να μου έρχεται και να κουμπώνει σαν να έφτιαξα custom κοντάκι.....

(Τα πέλματα που αναφέρομαι είναι τα εργοστασιακά πλαστικά/κοκκάλινα flat)....
Χαχα το ψηλιαστικα θελη δεν θελη θα κουμποση στον ομο το κοντακι σωστα.αν οχη δεν καθηζη πανο με τηποτα.αυτο ειδα σημερα
 
Ερώτηση
Αν σε ενα πελμα κοντακιου το πελμα ειναι φλατ,αλαξουμε πελμα στα ειδια χηλ απλος ναχει κηλο προς τα μεσα σαν μισοφεγαρο οστε να αγαλιαση τον ομο.βελτιονετε η σοστη επομηση λογο πελματος?????
Τα κοιλα πελματα φωτοβολιδα λέγονται κ τραπ. Έτσι τα λένε οι εταιρίες που φτιάχνουν πελματα κ διευκολύνουν το κουμπωμα αλλά όχι την επωμιση. Το βασικό πρόβλημα είναι στην γωνία του πέλματος που δίνει το κοντακι. Το λεγόμενο πίτς. Αυτό πρέπει να φτιάξεις σύμφωνα με το σώμα σου κ με το που συνήθως ρίχνει το όπλο σου
 
Μετά τον αγώνα να φέρω την benelli στο 50/50 δεν έρχεται την έχω φτάσει πέρα της d κλήσης φάγωμα κοντακίου εσωτερικά την έχω φτάσει στα τέρματα, αν ήταν το ξύλινο κάτι θα γινόταν στο χτένι φάγωμα, η κάννη είναι ίσια την έχω τσεκάρει πολλές φορές. Οπότε το θέμα κοντακα δεν θα το γλυτώσουμε η πλάκα είναι ότι θέλω και πάπια αφού είναι πλαστικά, τώρα ποιόν κοντακα να επιλέξω? Αντε και να συνεννοηθούμε από το τηλ και τις φωτογραφίες εκεί θα πέσει το γέλιο.
287628772878
 
Back
Top