Φερ' το στα μέτρα σου...

Γιώργο έχεις δίκιο. Αν και άρχισε να μου κάνει κουβέντα για φλάντζες κ.τ.λ. το αφήνει για του χρόνου αν δεν έχει πουληθεί το όπλο... :)
 
Μετά το τεστ στα 14,5μ. που κάνατε είναι φανερό γιατί ψάχνεται αλλά προς λάθος κατεύθυνση. Ας παίξει αρχικά με τις φλαντσες του όπλου και στην ανάγκη πάει για κοντάκι χειροποίητο.Σαμπως αν πάρει άλλο όπλο του εγγυάται κανεις ότι θα του έρχεται;
 
Μα και καινούργιο να πάρει πάλι πρέπει να το φέρει στα μέτρα του..Πολλοί δεν έχουν καταλάβει κάτι..ΑΝ ΔΕΝ ΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΟΠΛΟ ΣΤΑ ΜΕΤΡΑ ΣΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ..ιΘα σας δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβετε..Όταν μπαίνεις σε ένα αυτοκίνητο καινούργιο δεν πρέπει να φτιάξεις την θέση, τους καθρέπτες και όλα γενικά για να βολεύεσαι? Ακριβώς το ίδιο λοιπον ειναι και με το όπλο.. ;)
 
Μετά το τεστ στα 14,5μ. που κάνατε είναι φανερό γιατί ψάχνεται αλλά προς λάθος κατεύθυνση. Ας παίξει αρχικά με τις φλαντσες του όπλου και στην ανάγκη πάει για κοντάκι χειροποίητο.Σαμπως αν πάρει άλλο όπλο του εγγυάται κανεις ότι θα του έρχεται;
+1
 
Μετά το τεστ στα 14,5μ. που κάνατε είναι φανερό γιατί ψάχνεται αλλά προς λάθος κατεύθυνση. Ας παίξει αρχικά με τις φλαντσες του όπλου και στην ανάγκη πάει για κοντάκι χειροποίητο.Σαμπως αν πάρει άλλο όπλο του εγγυάται κανεις ότι θα του έρχεται;
σωστός
 
Καλησπερίζω την παρέα! Λοιπόν καθότι είμαστε σε περίοδο ανασύνταξης και στοκαρίσματος (ιδιογόμωση για τη νέα χρονιά) θέλω να φτιάξω τα 2 όπλα που έχω στην κατοχή μου. Πιο συγκεκριμένα, το δικαννάκι θέλω να το φέρω στα μέτρα μου ενώ την καραμπίνα θελώ εκτός των μέτρων να της περάσω και μια βαφή καθώς έχει πιάσει ψώρα και έχει ξεφτίσει σε κάποια σημεία με αποτέλεσμα να είναι αποτρεπτικό για εμένα να την κυνηγήσω. Η βαφή που σκέφτομαι να την περάσω είναι cerakote. Οι 2 οπλουργοί που έχω κατά νου είναι ο κ. Χρηστάκος στο Αιγάλεω για τον οποίο δεν γνωρίζω αν μπορώ να περάσω και τη βαφή και ο κ. Κούρκουλος στο Ν. Ψυχικό ο οποίος είναι ο μοναδικός που βρήκα στην Αθήνα που περνάει αυτή τη βαφή. Χρειάζομαι λοιπόν την εμπειρία σας από τους 2 αυτούς οπλουργούς να μου πείτε τη γνώμη σας και φυσικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!!
 
Στον κ Χρηστακο δεν έχει τύχη να πάω αλλά ακούω καλά λόγια.
Ο Κουρκουλος είναι πολύ έμπειρος αρκεί να τα βρείτε στο οικονομικό.
 
άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!!
Μην βάφετε τα τουφέκια. Αν η καραμπίνα έχει γίνει αποτρεπτική να την χρησιμοποιήσεις λόγω εμφάνισης, πούλησε την και πάρε μία που να σου κάνει κέφι. Η βαφή είναι κάτι που αξίζει πολύ, είναι λαχείο γιατί δεν ξέρεις πως θα εξελιχθεί και γενικά υποβαθμίζει την αξία του όπλου. Μιλάω εκ πείρας, έχω βάψει πλαγιόκαννο σε ένα εκ των δύο καλύτερων οπλουργείων της Αθήνας και το μετάνιωσα.
 
Στον κ Χρηστακο δεν έχει τύχη να πάω αλλά ακούω καλά λόγια.
Ο Κουρκουλος είναι πολύ έμπειρος αρκεί να τα βρείτε στο οικονομικό.

Για τον κ. Χρηστάκο έχω ακούσει τα καλύτερα, για τον κ. Κούρκουλο δεν έχω ακούσει τπτ. Θεωρείται ακριβός δλδ; Προφανώς θα πάω και στους 2 να πάρω προσφορές.


Γιώργο δεν διαφωνώ, σου αναφέρω το σκεπτικό μου. Αντί να το πουλήσω 400 €, γτ όποιος δει το φάγωμα δεν θα το θέλει οπότε τα 400 € που λέω μπορεί να είναι και πολλά, λέω να το φέρω σε μια κατάσταση που να μου αρέσει. Η αφαίρεση μεταπωλητικής αξίας δεν με ενδιαφέρει εφόσον αποφάσισα να το κρατήσω. Εφόσον το αφήσω έτσι δεν το γουστάρω, αν τλκ δεν βγει η βαφή επιστρέφουμε πάλι εδώ που είμαι τώρα, άρα θεωρώ πως αξίζει το ρίσκο. Σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη σου, αν έχεις κάποια άποψη και για τη δουλειά των συγκεκριμένων οπλουργών ή κάποιων άλλων θα την εκτιμούσα.
 
Έχεις σκεφτεί να γυαλοχαρταρεις το όπλο και να γίνει ασημί όλη η μπασκουλα;
Κοστίζει 5-10 €, όσο δηλαδή τα γυαλοχαρτα.
Ένας φίλος εφτιαξε μια Α302 και είναι ΟΚ.
 
καλημέρα μπορεί κάποιος φίλος να πει που να πάρουμε μέτρα για το κοντάκι του όπλου;Έχω ένα skb 705s και θα ήθελα να το φέρω στα μέτρα μου...τουλάχιστον όσον αφορά το μήκος και το Pitch για την πλάγια κλήση δεν ξέρω αν θέλω να το χαλάσω γιατί με το ζεστό λάδι που τα γυρνάνε αν έχω καταλάβει καλά αφήνει σημάδι.
Ευχαριστώ.
 
Αν δεν θέλεις να το "γυρίσεις" όπως γράφεις, τότε η επέμβαση στις εφαρμογές του ξύλου με το μέταλλο είναι μονόδρομος. Τέτοιου είδους δουλειά κάνει ο Αντωνάκος στην Νίκαια.
 
Ποιά λύση θεωρείται πιο σωστή κατά τη γνώμη σου και που αλλού θα μπορούσα να απευθυνθώ;;Ευχαριστώ.
 
Ποιά λύση θεωρείται πιο σωστή κατά τη γνώμη σου και που αλλού θα μπορούσα να απευθυνθώ;;Ευχαριστώ.
Η ιδανική λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η κατασκευή κοντακιού custom made στα μέτρα σου.
Από εκεί και πέρα ή "γυρίζεις" το κοντάκι ή το φέρνεις από τις εφαρμογές. Όλες οι λύσεις εκτός από την κατασκευή νέου, έχουν τα μειονεκτήματα τους, το γύρισμα με λάδι πάντως δεν αφήνει σημάδι και το έχω παρατηρήσει τόσο στο δικό μου, όσο και σε φίλου. Τώρα που το σκέφτομαι, σε φινίρισμα με βερνίκι ίσως να αφήνει. Άλλο μειονέκτημα του γυρίσματος με λάδι ή με ζεστό αέρα είναι ότι κάποια στιγμή το ξύλο θα ΄"ξαναγυρίσει", αφού έχει την τάση να "θυμάται" την αρχική του κατάσταση.
Τώρα το γύρισμα από τις εφαρμογές του ξύλου, έχει να κάνει με το πως γίνεται. Αν δηλαδή γίνεται "τρώγοντας" ξύλο ή προσθέτοντας κάποιο υλικό. Πάρε τηλέφωνο αυτόν που σου πρότεινα και ρώτα τον.
Εξαιρετικός ωστόσο, με μεγάλο ταλέντο σε αυτόν τον τομέα, είναι ο Γιώργος ο Ψυλάκης, ο οποίος όμως τα "γυρίζει" τα κοντάκια.
 
Η ιδανική λύση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η κατασκευή κοντακιού custom made στα μέτρα σου.
Από εκεί και πέρα ή "γυρίζεις" το κοντάκι ή το φέρνεις από τις εφαρμογές. Όλες οι λύσεις εκτός από την κατασκευή νέου, έχουν τα μειονεκτήματα τους, το γύρισμα με λάδι πάντως δεν αφήνει σημάδι και το έχω παρατηρήσει τόσο στο δικό μου, όσο και σε φίλου. Τώρα που το σκέφτομαι, σε φινίρισμα με βερνίκι ίσως να αφήνει. Άλλο μειονέκτημα του γυρίσματος με λάδι ή με ζεστό αέρα είναι ότι κάποια στιγμή το ξύλο θα ΄"ξαναγυρίσει", αφού έχει την τάση να "θυμάται" την αρχική του κατάσταση.
Τώρα το γύρισμα από τις εφαρμογές του ξύλου, έχει να κάνει με το πως γίνεται. Αν δηλαδή γίνεται "τρώγοντας" ξύλο ή προσθέτοντας κάποιο υλικό. Πάρε τηλέφωνο αυτόν που σου πρότεινα και ρώτα τον.
Εξαιρετικός ωστόσο, με μεγάλο ταλέντο σε αυτόν τον τομέα, είναι ο Γιώργος ο Ψυλάκης, ο οποίος όμως τα "γυρίζει" τα κοντάκια.
Δυο οπλα που εχω γυρισει με λαδι εδω και 15 -17 χρονια ουτε σημαδι αποκτησαν ουτε ξαναεπανηλθαν στην αρχικη κατασταση.
Ισως εχει σχεση και το πως ειναι τα νερα του ξυλου.
 
Back
Top