Φερ' το στα μέτρα σου...

carbon ριγα δεν έχεις? βάζεις την μαμά την ψήλη 10 χιλ. και καθάρισες, άλλα δοκίμασε πρώτα την D και βλέπεις πως θα πάει το πράγμα. η συγκεκριμένη έχει ένα 60ρι.
Ναι carbon άρα το θέμα του ψηλοτουφεκισματος διορθώνετε και κατά αυτόν τον τρόπο....θα το κοιτάξω για αρχή πάω για φλάντζα και μετά όπως με κόβω και για ρίγα!!
 
την είχα στο μυαλό μου την υπερυψωμένη ριγα και ήρθε η ώρα της να μπει και μου έλυσε και το πρόβλημα που είχα με την ίσια ριγα που ήθελα κλίση πέρα της D τώρα από την D+φτιαχτή φλάντζα με την ψηλή ριγα πετάχτηκα στην Α και όλα ήρθαν κέντρο. Η ριγα είναι αυτοκόλλητη πάνω στην υπάρχουσα ριγα 11 χιλιοστά πλάτος και 10 χιλιοστά ύψος + τα 4 της υπάρχουσας έφτασε στα 14 η αίσθηση της είναι το κάτι άλλο.
View attachment 4346
Απ το vendors τη χτυπισες???
 
Παι δια λιγη βοηθεια καπιος γτ αλλο δε το σπαω το κεφαλι μου λοιπον με την κλιση c στο m2 οταν επωμιζω απ το υψως των ματιων και πανω ειναι οκ και οταν παω για χαμηλα μου καθετε χαμηλα χανω την ακδα δλδ τι μπωρει να φτεει ακουω γνωμες
 
Παι δια λιγη βοηθεια καπιος γτ αλλο δε το σπαω το κεφαλι μου λοιπον με την κλιση c στο m2 οταν επωμιζω απ το υψως των ματιων και πανω ειναι οκ και οταν παω για χαμηλα μου καθετε χαμηλα χανω την ακδα δλδ τι μπωρει να φτεει ακουω γνωμες
Μηπως ειμαι για παραλληλο χτενι???
 
την είχα στο μυαλό μου την υπερυψωμένη ριγα και ήρθε η ώρα της να μπει και μου έλυσε και το πρόβλημα που είχα με την ίσια ριγα που ήθελα κλίση πέρα της D τώρα από την D+φτιαχτή φλάντζα με την ψηλή ριγα πετάχτηκα στην Α και όλα ήρθαν κέντρο. Η ριγα είναι αυτοκόλλητη πάνω στην υπάρχουσα ριγα 11 χιλιοστά πλάτος και 10 χιλιοστά ύψος + τα 4 της υπάρχουσας έφτασε στα 14 η αίσθηση της είναι το κάτι άλλο.
View attachment 4346
Αντρεα αυτη ειναι παραληλη ετσι δν εχει διαφορα μπρως πισω ε???
 
Παι δια λιγη βοηθεια καπιος γτ αλλο δε το σπαω το κεφαλι μου λοιπον με την κλιση c στο m2 οταν επωμιζω απ το υψως των ματιων και πανω ειναι οκ και οταν παω για χαμηλα μου καθετε χαμηλα χανω την ακδα δλδ τι μπωρει να φτεει ακουω γνωμες
Για να βλέπεις στόχαστρο όταν το όπλο χαμηλώνει κ έχοντας τώρα την C , θα πρέπει να βάλεις την Β κ να μείνεις στην Β
 
την είχα στο μυαλό μου την υπερυψωμένη ριγα και ήρθε η ώρα της να μπει και μου έλυσε και το πρόβλημα που είχα με την ίσια ριγα που ήθελα κλίση πέρα της D τώρα από την D+φτιαχτή φλάντζα με την ψηλή ριγα πετάχτηκα στην Α και όλα ήρθαν κέντρο. Η ριγα είναι αυτοκόλλητη πάνω στην υπάρχουσα ριγα 11 χιλιοστά πλάτος και 10 χιλιοστά ύψος + τα 4 της υπάρχουσας έφτασε στα 14 η αίσθηση της είναι το κάτι άλλο.
View attachment 4346
Ότι κάνεις για να διορθώσεις τη σκοπευτική σου γραμμή ώστε να παραλληλισθεί με τον βλητικό άξονα, είναι σωστό. Εξάλλου η δοκιμή θα γίνει σε κινητό στόχο, οπότε θα δείξει ...
 
Για να βλέπεις στόχαστρο όταν το όπλο χαμηλώνει κ έχοντας τώρα την C , θα πρέπει να βάλεις την Β κ να μείνεις στην Β
Με την Β ομως μου βγαινει ψιλα στις ψιλες επωμισεις και οταν επωμιζω χαμηλα ει ναι οκ
 
Last edited:
Με την Β ομως μου βγαινει ψιλα στις ψιλες επωμισεις και οταν επωμιζω χαμηλα ει ναι οκ
Όταν επωμίσεις, το άνω κάτω γίνεται με κάμψη της μέσης αντίστοιχα και όχι του λαιμού σε βοηθητικό ρόλο. Μια τουφεκιά κατακόρυφη σημαίνει υπερέκταση της μέσης και εισαγωγή σφάλματος. Για το κάτω, ευτυχώς αρκεί μια μικρή κάμψη της μέσης, ωστόσο και εκεί πολλοί σκύβουν το κεφάλι και βλέπουν όλη την πλάτη της ρίγας. Σε κάθε περίπτωση, όταν το βλεμμα πέσει στη ρίγα και στο στόχαστρο, η ΑΣΤΟΧΙΑ σε κινητό στόχο είναι ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ
 
Back
Top