Φερ' το στα μέτρα σου...

Φίλε πριν ακουμπήσεις κοντάκι πρεπει να έχεις γνώση το τι ακριβώς θέλεις από το κοντάκι. Άλλο το κοντάκι για φερμα άλλο για γουρούνι, άλλο για πάπια, άλλο για καλοκαίρι, άλλο για χειμώνα κλπ κλπ κλπ. Πάνω από όλα πρέπει τουλάχιστον στις 10 επωμισεις να κάνεις 8 ίδιες. Πράγμα αδύνατο για έναν κυνηγο. Μην με παρεξηγήσεις την ωμή αλήθεια γράφω. Πρεπει να σε δει κάποιος έμπειρος πριν κάνεις οτιδήποτε
Ρε συ Μήτσο σε οπλουργο θα πάω να κάνω ότι κάνω...μόνος φυσικά κ δν πειράζω τπτ...απλά στην ουσία θέλω να το μακρύνω κατά κύριο λόγο...γτ βλέπω ότι όταν θα επωμισω δν Μ έρχεται όπως το θέλω...
 
Ρε συ Μήτσο σε οπλουργο θα πάω να κάνω ότι κάνω...μόνος φυσικά κ δν πειράζω τπτ...απλά στην ουσία θέλω να το μακρύνω κατά κύριο λόγο...γτ βλέπω ότι όταν θα επωμισω δν Μ έρχεται όπως το θέλω...
Θεσσαλονίκη δεν είσαι;
 
Φίλε πριν ακουμπήσεις κοντάκι πρεπει να έχεις γνώση το τι ακριβώς θέλεις από το κοντάκι. Άλλο το κοντάκι για φερμα άλλο για γουρούνι, άλλο για πάπια, άλλο για καλοκαίρι, άλλο για χειμώνα κλπ κλπ κλπ. Πάνω από όλα πρέπει τουλάχιστον στις 10 επωμισεις να κάνεις 8 ίδιες. Πράγμα αδύνατο για έναν κυνηγο. Μην με παρεξηγήσεις την ωμή αλήθεια γράφω. Πρεπει να σε δει κάποιος έμπειρος πριν κάνεις οτιδήποτε

μας αρέσουν οι ωμές αλήθειες Δημήτρη .my man.
 
Ρε συ Μήτσο σε οπλουργο θα πάω να κάνω ότι κάνω...μόνος φυσικά κ δν πειράζω τπτ...απλά στην ουσία θέλω να το μακρύνω κατά κύριο λόγο...γτ βλέπω ότι όταν θα επωμισω δν Μ έρχεται όπως το θέλω...
Λες θες να το μακρυνεις. Όταν επωμιζεις κ κουμπώνεις ακουμπάει την μύτη σου ο αντίχειρας;
 
μας αρέσουν οι ωμές αλήθειες Δημήτρη .my man.
Παύλο θέλει πολλή δουλεια κ τρομερή εξάσκηση για να γίνει ένα με το όπλο το σώμα. Φυσικά ξέρεις τι εννοώ. Δεν ξέρω κυνηγο να εξασκείται καθημερινά για 1 ώρα τουλάχιστον όλο τον χρόνο. Όσους ξέρω κ είναι ελάχιστοι, είναι σκοπευτες που κυνηγάνε
 
Τεστ τσωρτσιλ. Το θαυματουργό τεστ. Φέρνουμε λοιπόν το κοντάκι να ρίχνει κεντρο στα 15 μ στο ύψος των ματιών; Κ λοιπόν;;;;; τι έγινε;;;; είναι το κοντάκι στα μέτρα μας;;;;;; ούτε 50 % δεν είναι
Το κοντάκι όταν έρθει στα μέτρα σου, είναι στα μέτρα σου. Αν εσύ (ο σκοπευτής/χρήστης/κυνηγος και όχι προσωπικά εσύ) δεν γνωρίζεις τα βασικά στην επώμιση και τη σκόπευση, πάλι χρειάζεται δουλειά, αλλά όχι στο κοντάκι. Το τεστ ΔΕΝ είναι θαυματουργό, αλλά η ΑΡΧΗ μιας μεθοδολογίας βελτίωσης των αποτελεσμάτων. Το 90% είσαι εσύ ο ίδιος, το 10% είναι το όπλο και το πυρομαχικό μαζί.
 
Last edited by a moderator:
Αυτο εδω δινει η μπενελι για τα οπλα της

View attachment 4243
Αυτό απλά εξηγεί το πως είναι σεταρισμένο το όπλο και ιδιαίτερα αφορά την κάννη που έχει μια θετική κλίση προς τα επάνω, ώστε να ψηλοτουφεκάει. Όταν σκοπεύουμε, δεν κρύβουμε το θήραμα πίσω από το στόχαστρο, αλλά συνεχίζουμε να το βλέπουμε. Αυτή η ελαφριά απόκλιση της κάννης προς τα επάνω, επιλύει το σφάλμα.
 
Καπου ειχα διαβασει για το test churcill αλλα δεν το θυμαμαι,μηπως εχεις καποιο συνδεσμο;;;
Επειδή σου έδωσε σύνδεσμο ο tortora, απλά θα συμπληρώσω: Κάθε βολή και ξεχωριστή επώμιση. Κάθε βολή μπηχτή και γρήγορη, δηλαδή επώμιση καλή, αλλά βολή άμεση. Τα μάτια ΜΟΝΟ στο στόχο. Δεν κοιτάς ρίγα, δεν κοιτάς στόχαστρο.
 
Τεστ τσωρτσιλ. Το θαυματουργό τεστ. Φέρνουμε λοιπόν το κοντάκι να ρίχνει κεντρο στα 15 μ στο ύψος των ματιών; Κ λοιπόν;;;;; τι έγινε;;;; είναι το κοντάκι στα μέτρα μας;;;;;; ούτε 50 % δεν είναι
Πεστα Μητσο γτ θα τρελαθουμε
 
Πεστα Μητσο γτ θα τρελαθουμε
Σαν αρχή κάτι δείχνει. Είναι μια ένδειξη χοντρικά τι θέλει. Αλλά θέλει πολύ κοπο κ δοκιμές για να ρίχνει το κοντάκι σε όλες τις γωνίες κ τροχιές κεντρο. Είναι πολλές οι ρυθμίσεις κ οι παράμετροι. Φυσικά κάνουμε όλοι, ακόμα κ πολύ έμπεροι σκοπεύτες, τρομερά λάθη στην κίνηση με το όπλο, που μόνο προπονητές την καταλαβαίνουν κ τα ρίχνουν στο κοντάκι. Χοντρικά είναι μεγάλο μπέρδεμα, αλλά αξίζει τον κόπο ένα όπλο φτιαγμένο ραμμένο στα μέτρα του χειριστή
 
Σαν αρχή κάτι δείχνει. Είναι μια ένδειξη χοντρικά τι θέλει. Αλλά θέλει πολύ κοπο κ δοκιμές για να ρίχνει το κοντάκι σε όλες τις γωνίες κ τροχιές κεντρο. Είναι πολλές οι ρυθμίσεις κ οι παράμετροι. Φυσικά κάνουμε όλοι, ακόμα κ πολύ έμπεροι σκοπεύτες, τρομερά λάθη στην κίνηση με το όπλο, που μόνο προπονητές την καταλαβαίνουν κ τα ρίχνουν στο κοντάκι. Χοντρικά είναι μεγάλο μπέρδεμα, αλλά αξίζει τον κόπο ένα όπλο φτιαγμένο ραμμένο στα μέτρα του χειριστή

Έτσι είναι, μια αρχή κάνουμε με το τεστ Churchill και εισαγωγή στον κόσμο της ορθής σκόπευσης. Ξυπνάμε την μαθησιακή συνείδηση όσων θέλουν να βελτιωθούν και να μάθουν γιατί αστοχουν αυτοί, ενώ οι άλλοι είναι καλύτεροι. Στο δικό μου μυαλό λειτουργώ ως ρομπότ. Εντοπισμός στόχου και οπτικό tracking (εγκλωβισμός/παρακολούθηση) - ορθή επώμιση και στροφή/κάμψη μέσης για κατεύθυνση όπλου στο επιθυμητό σημείο συνάντησης γόμωσης/στόχου - πυροδότηση. Επανατροφοδοτηση δεδομένων - επανάληψη βολής σε περίπτωση αστοχίας (και χαμηλόφωνα το σχετικό απολυτίκιο σε ήχο πλάγιο δ' )
 
Last edited by a moderator:
Έτσι είναι, μια αρχή κάνουμε με το τεστ Churchill και εισαγωγή στον κόσμο της ορθής σκόπευσης. Ξυπνάμε την μαθησιακή συνείδηση όσων θέλουν να βελτιωθούν και να μάθουν γιατί αστοχουν αυτοί, ενώ οι άλλοι είναι καλύτεροι. Στο δικό μου μυαλό λειτουργώ ως ρομπότ. Εντοπισμός στόχου και οπτικό tracking (εγκλωβισμός/παρακολούθηση) - ορθή επώμιση και στροφή/κάμψη μέσης για κατεύθυνση όπλου στο επιθυμητό σημείο συνάντησης γόμωσης/στόχου - πυροδότηση. Επανατροφοδοτηση δεδομένων - επανάληψη βολής σε περίπτωση αστοχίας (και χαμηλόφωνα το σχετικό απολυτίκιο σε ήχο πλάγιο δ' )
Asta la vista, baby! .hunter.
 
Το τεστ Churchill είναι μια καλή αρχή. Μια καλή συνέχεια είναι η αξιοποίηση των αποτελεσμάτων του. Βλέπεις που φεύγεις και διορθώνεις το κοντάκι. Αν μπορείς μόνος σου . Τρως , σύμφωνα με τα παραπάνω, δοκιμάζεις, ξανά τρως , ξαναδοκιμάζεις , μέχρι που τελικά το φέρνεις. Δεν μπορεί ο καθένας όμως να πάρει μια ράσπα και να αρχίσει να τρώει ένα κοντάκι που μπορεί να είναι και πανέμορφο με ωραία νερά και λούστρα, από ένα ολοκαίνουργιο όπλο. Θέλει γνώση και αποφασιστικότητα. Κι αν πιάνουν τα χέρια σου καλώς. Αλλιώς ο κοντακάς είναι μονόδρομος. Πρέπει όμως να του πας τα αποτελέσματα για να καταλάβει . Το ιδανικό είναι να ξέρεις τι χρειάζεσαι και να του το πεις. Η να μπορέσει να έρθει μαζί σου στο σκοπευτήριο να σε δει. Σχετικά δύσκολο αλλά κάποιοι κοντακαδες που σεβονται το όνομά τους το κάνουν.

Αλλά όλα τα παραπάνω βασίζονται στην σταθερή επώμιση. Αν δεν υπάρχει αυτή η βάση όλα πάνε περίπατο.
Και μην βιαζόμαστε να πούμε ότι εκεί είμαστε σταθεροί γιατί απέχει πολύ το τι κάνουμε από αυτό που νομίζουμε ότι κάνουμε.
Είναι πολύ χρήσιμο να βάλουμε έναν φίλο να μας βιντεοσκοπήσει την ώρα που τουφεκαμε. Το τι θα δούμε μετά μπορεί να είναι έκπληξη.
 
την είχα στο μυαλό μου την υπερυψωμένη ριγα και ήρθε η ώρα της να μπει και μου έλυσε και το πρόβλημα που είχα με την ίσια ριγα που ήθελα κλίση πέρα της D τώρα από την D+φτιαχτή φλάντζα με την ψηλή ριγα πετάχτηκα στην Α και όλα ήρθαν κέντρο. Η ριγα είναι αυτοκόλλητη πάνω στην υπάρχουσα ριγα 11 χιλιοστά πλάτος και 10 χιλιοστά ύψος + τα 4 της υπάρχουσας έφτασε στα 14 η αίσθηση της είναι το κάτι άλλο.
4346
 
την είχα στο μυαλό μου την υπερυψωμένη ριγα και ήρθε η ώρα της να μπει και μου έλυσε και το πρόβλημα που είχα με την ίσια ριγα που ήθελα κλίση πέρα της D τώρα από την D+φτιαχτή φλάντζα με την ψηλή ριγα πετάχτηκα στην Α και όλα ήρθαν κέντρο. Η ριγα είναι αυτοκόλλητη πάνω στην υπάρχουσα ριγα 11 χιλιοστά πλάτος και 10 χιλιοστά ύψος + τα 4 της υπάρχουσας έφτασε στα 14 η αίσθηση της είναι το κάτι άλλο.
View attachment 4346
Λες να διορθώσω και εγώ το πρόβλημα μου έτσι...τι κόστος έχει η συγκεκριμένη και που την βρίσκουμε??
Υπόψην βαράω 90/10 με την B
 
Back
Top