Φερ' το στα μέτρα σου...

Τριγυρίζει στο μυαλό μου τελευταία μια ανησυχία και ένας προβληματισμός . Πως μπορούμε να τεστάρουμε υπό πίεση ένα κοντάκι για να δούμε αν πραγματικά είναι στα σωστά μας μέτρα;
Αντε και στον πίνακα είσαι κέντρο....μήπως κλέβω;
Αντε και στους δίσκους είσαι κέντρο....μήπως επειδή ξέρω να τουφεκάω δίσκους;
Αντε και πουλιά βαράω...μήπως τα βάραγα και με το εργοστασιακό με λίγο "ψάξιμο";
Πώς μπορώ να κάνω ένα....stress test...και να βεβαιωθώ 100% για τα σωστά μέτρα;
Υπάρχει τέτοια δοκιμασία;
 
Τριγυρίζει στο μυαλό μου τελευταία μια ανησυχία και ένας προβληματισμός . Πως μπορούμε να τεστάρουμε υπό πίεση ένα κοντάκι για να δούμε αν πραγματικά είναι στα σωστά μας μέτρα;
Αντε και στον πίνακα είσαι κέντρο....μήπως κλέβω;
Αντε και στους δίσκους είσαι κέντρο....μήπως επειδή ξέρω να τουφεκάω δίσκους;
Αντε και πουλιά βαράω...μήπως τα βάραγα και με το εργοστασιακό με λίγο "ψάξιμο";
Πώς μπορώ να κάνω ένα....stress test...και να βεβαιωθώ 100% για τα σωστά μέτρα;
Υπάρχει τέτοια δοκιμασία;
Βεβαίως υπάρχει
 
Τριγυρίζει στο μυαλό μου τελευταία μια ανησυχία και ένας προβληματισμός . Πως μπορούμε να τεστάρουμε υπό πίεση ένα κοντάκι για να δούμε αν πραγματικά είναι στα σωστά μας μέτρα;
Αντε και στον πίνακα είσαι κέντρο....μήπως κλέβω;
Αντε και στους δίσκους είσαι κέντρο....μήπως επειδή ξέρω να τουφεκάω δίσκους;
Αντε και πουλιά βαράω...μήπως τα βάραγα και με το εργοστασιακό με λίγο "ψάξιμο";
Πώς μπορώ να κάνω ένα....stress test...και να βεβαιωθώ 100% για τα σωστά μέτρα;
Υπάρχει τέτοια δοκιμασία;
Ένας τρόπος πιστεύω είναι η επωμιση με κλειστά μάτια. Κλειδώνουμε σε ένα σημείο που βρίσκεται στο ύψος των ματιών και σε ευθεία γραμμή απέναντι μας και επωμιζουμε.Η απόκλιση που θα δούμε όταν ανοιξουμε τα μάτια θα μας δώσει μια πληροφορία για το πού πάει η τουφεκιά μας.

Δεν ξέρω αν υπάρχει σαν μέθοδος και αν μπορει να μας δώσει κάποια ασφαλή συμπεράσματα.
 
Τριγυρίζει στο μυαλό μου τελευταία μια ανησυχία και ένας προβληματισμός . Πως μπορούμε να τεστάρουμε υπό πίεση ένα κοντάκι για να δούμε αν πραγματικά είναι στα σωστά μας μέτρα;
Αντε και στον πίνακα είσαι κέντρο....μήπως κλέβω;
Αντε και στους δίσκους είσαι κέντρο....μήπως επειδή ξέρω να τουφεκάω δίσκους;
Αντε και πουλιά βαράω...μήπως τα βάραγα και με το εργοστασιακό με λίγο "ψάξιμο";
Πώς μπορώ να κάνω ένα....stress test...και να βεβαιωθώ 100% για τα σωστά μέτρα;
Υπάρχει τέτοια δοκιμασία;


αν είσαι κέντρο παντού τι θες και το ψάχνεις άλλα για παμε :p :D :D :D :D
 
Τριγυρίζει στο μυαλό μου τελευταία μια ανησυχία και ένας προβληματισμός . Πως μπορούμε να τεστάρουμε υπό πίεση ένα κοντάκι για να δούμε αν πραγματικά είναι στα σωστά μας μέτρα;
Αντε και στον πίνακα είσαι κέντρο....μήπως κλέβω;
Αντε και στους δίσκους είσαι κέντρο....μήπως επειδή ξέρω να τουφεκάω δίσκους;
Αντε και πουλιά βαράω...μήπως τα βάραγα και με το εργοστασιακό με λίγο "ψάξιμο";
Πώς μπορώ να κάνω ένα....stress test...και να βεβαιωθώ 100% για τα σωστά μέτρα;
Υπάρχει τέτοια δοκιμασία;
Νομίζω Γιώργο ότι τα σωστά μέτρα είναι το μέσο για την επίτευξη του στόχου (κυριολεκτικά) και όχι αυτοσκοπός, όταν λοιπόν είσαι κέντρο στο στόχο, σπας πιατάκια και σκοτώνεις πουλιά (συνήθως υπό πίεση) τότε εκ του αποτελέσματος θεωρώ ότι είναι σωστά τα μέτρα.
Και κάτι άλλο, εργαλείο που δουλεύει δεν το πειράζεις, σε αντίθετη περίπτωση ισχύει ο νόμος του Murphy :cool:
 
Τριγυρίζει στο μυαλό μου τελευταία μια ανησυχία και ένας προβληματισμός . Πως μπορούμε να τεστάρουμε υπό πίεση ένα κοντάκι για να δούμε αν πραγματικά είναι στα σωστά μας μέτρα;
Αντε και στον πίνακα είσαι κέντρο....μήπως κλέβω;
Αντε και στους δίσκους είσαι κέντρο....μήπως επειδή ξέρω να τουφεκάω δίσκους;
Αντε και πουλιά βαράω...μήπως τα βάραγα και με το εργοστασιακό με λίγο "ψάξιμο";
Πώς μπορώ να κάνω ένα....stress test...και να βεβαιωθώ 100% για τα σωστά μέτρα;
Υπάρχει τέτοια δοκιμασία;

Εγώ προσπαθώ ,( δεν μου βγαίνει πάντα ) να κάνω το εξής.
Μετά την τουφεκιά δεν κατεβάζω το όπλο και ελέγχω αν είμαι σωστά. ( ασχέτως αν πετύχω ή όχι τον στόχο )
Το σημαντικό εδώ είναι ότι όντως το στήσιμο έχει γίνει υπό πίεση και χωρίς "κλέψιμο".
Έχω δεί , ότι σχεδόν πάντα αν χάσω τον στόχο , δεν είμαι σωστά επάνω στο όπλο και η επώμισή μου είναι λίγο ή πολύ λάθος.
Θεωρώ ότι αν ισχύει αυτό για την σωστή ή λάθος επώμιση , θα ισχύει προκειμένου να τσεκάρεις αν το όπλο είναι στα μέτρα σου.

Ειδικά όταν αλλάζω όπλο , στις πρώτες τουφεκιές το ποσοστό του λάθους στησίματος είναι σημαντικά μεγαλύτερο και όσο προχωράνε οι τουφεκιές και το σώμα προσαρμόζετε , μειώνετε.
 
http://oplognosia.com/?p=11271

Μια γνωστή παλιά μέθοδος για να δούμε αν ταριάζει ένα κοντάκι είναι να επωμίσουμε με μάτια κλειστά. Οταν το κοντάκι κλειδώσει στον ώμο και το μάγουλο αγγίξει στη ράχη του κοντακιόυ ανοίγουμε τα μάτια και βλέπουμε πως ευθυγραμμίζεται, ή όχι, η ρίγα.


Η διαφορετική μέθοδος αρχίζει με το κράτημα του όπλου μερικά εκατοστά μακριά από τον ώμο. Τα στόμια ευθυγραμμίζονται σε έναν ασφαλή στόχο και το κοντάκι μετατοπίζεται αργά και σταθερά προς τον ώμο. Διατηρουμε την σκοπευτικη εικόνα, κατά προτίμηση με τα δύο μάτια ανοικτά, όπως κάνουμε όταν ρίχνουμε σωστά σε στόχο ή σε θήραμα.


Η αργή προς τον ώμο κίνηση θα δειξει αν το κοντάκι ταιριάζει ή όχι. Ενα κοντάκι που ταιριάζει θα κουμπώσει στον ώμο χωρίς αλλοίωση της σκοπευτικής εικόνας. Αν δεν ταιριάζει το κοντάκι κατά την επαφή με το σώμα θα πάει όπου το οδηγουν οι «λάθος» διαστάσεις. Και εδώ έχουμε ένα πλεονέκτημα αυτής της μεθόδου: μας δείχνει ποια σημεία του κοντακιού είναι αυτά που θέλουν αλλαγή.


Αν το κοντάκι παραείναι ίσιο θα μας «διώξει» προς τα πλάγια οταν κουμπώσει στον ώμο. Αν είναι ψηλό τότε θα μας πιέσει το μάγουλο και η εικόνα μας θα αποκτήσει πολλή ρίγα.


Αυτή η «νέα» μέθοδος δοκιμής, όπως και η γνωστή μέθοδος με τα κλειστά μάτια, είναι γρήγοροι τρόποι για έναν επιτόπου έλεγχο των μέτρων. Δεν αντικαθιστούν την λεπτομερή εφαρμογή που θα κάνει ένα δάσκαλος σκοποβολής ή ένας έμπειρος κοντακάς. Είναι όμως ένα χρήσιμο εφόδιο.
 
Επανέρχομαι στο κοντάκι comfort το πάλεψα και ήρθε λίγο ακόμα, επίσης πήρα και την μ1 για δοκιμή να δω που ρίχνει και είχα τόσο μεγάλη επιτυχία με μεγάλη έκπληξη είδα ότι θέλει παρέκκλιση λογικό δεν έχει καμία κλήση πάνω όπως την είχα πάρει πριν χρόνια έτσι και την είχα άφησει. Απορώ γιατί όπου την σηκωνα έπεφτε. Καιρός να την φέρω και ίσως και λίγο σήκωμα.

Raffaelo
3272

M1
3273
 
Επανέρχομαι στο κοντάκι comfort το πάλεψα και ήρθε λίγο ακόμα, επίσης πήρα και την μ1 για δοκιμή να δω που ρίχνει και είχα τόσο μεγάλη επιτυχία με μεγάλη έκπληξη είδα ότι θέλει παρέκκλιση λογικό δεν έχει καμία κλήση πάνω όπως την είχα πάρει πριν χρόνια έτσι και την είχα άφησει. Απορώ γιατί όπου την σηκωνα έπεφτε. Καιρός να την φέρω και ίσως και λίγο σήκωμα.

Raffaelo
View attachment 3272

M1
View attachment 3273
Αντρέα στα πόσα μέτρα έκανες τη δοκιμή για να δεις τα κέντρα σου περί κοντακίου...;;;;
 
Δεν ρίχνουμε μπουκαριστα στο κεντρο φίλε. Κλασσικό το λάθος. Ίσα να γαργαλάει το στόχαστρο το σημάδι. Νσ το βλέπουμε δηλαδή
Εγώ βρε Δημήτρη νομίζω ότι πρέπει να ρίξει άμεσα έχοντας στο μυαλό του ένα ορτύκι που φεύγει όπου το ορτύκι είναι το κέντρο του πίνακα ,εάν το μάτι του πάει στο στόχαστρο αυτόματα θα διορθώνει ,εννοείτε πως η επωμιση πρέπει να είναι ήρεμη και η ίδια και να ρίξει τουλάχιστον 3 φορές
 
Άρη σε τι χαρτί προτείνεις να ρίχνω ...θα πάρω από ένα φιλαράκι την D σήμερα και θα πάω να ρίξω.....

Τόλη όντως δεν πατάω πολύ ζυγοματικο δηλαδή δεν γέρνω πολύ το κεφάλι μου δεν το βάζω πολύ πάνω στο κοντάκι
Κανονικά δεν πρέπει να γερνεις το κεφάλι σου ,όπως κανονικά το ζυγωματικά σου πρέπει να πατάει στο κοντάκι ,και εγώ έχω αυτό το θέμα δεν πατάω στο κοντάκι ,ίσως η λύση για εμάς να είναι ένα monte carlo
 
Κανονικά δεν πρέπει να γερνεις το κεφάλι σου ,όπως κανονικά το ζυγωματικά σου πρέπει να πατάει στο κοντάκι ,και εγώ έχω αυτό το θέμα δεν πατάω στο κοντάκι ,ίσως η λύση για εμάς να είναι ένα monte carlo
Η ένα comfort κοντάκι???!!!
Που έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις και την ράχη που έχει 3 διαφορετικά υψη και όχι μόνο το πέλμα
 
Back
Top