Φερ' το στα μέτρα σου...

Καλημέρα Κύριοι
Εχω μια 391 light και μια teknys και θέλω να αλλάξω το φλατζάκι-κλίση με αυτό που είχε μέσα στην βαλιτσα για να δω αν μου ταιριαζει καλυτερα.
Πως αλλάζεις το φλατζάκι? Μπορω να βρω καπου αυτη την πληροφορια?
Για ν αλλάξεις τη φλάντζα πρέπει να αλλάξεις κι αυτή της τζαβετας στην ίδια δηλαδή αν θες να βάλεις 60dx π.χ και το μεταλλικό της τζαβετας πρέπει να είναι το ίδιο δηλαδή 60dx .για να το κάνεις αυτό ξεβιδωνεις το πέλμα απο το κοντάκι μετά χρειάζεσαι ένα 13αρι καρυδάκι βγάζεις το παξιμάδι βγάζεις τη μεταλλική φλάντζα και το Γκρόβερ βγάζεις το κοντάκι και βρίσκεις το πλαστικό φλαντζακι
 
Last edited:
Για ν αλλάξεις τη φλάντζα πρέπει να αλλάξεις κι αυτή της τζαβετας στην ίδια δηλαδή αν θες να βάλεις 60dx π.χ και το μεταλλικό της τζαβετας πρέπει να είναι το ίδιο δηλαδή 60dx .για να το κάνεις αυτό ξεβιδωνεις το πέλμα απο το κοντάκι μετά χρειάζεσαι ένα 13αρι καρυδάκι βγάζεις το παξιμάδι βγάζεις τη μεταλλική φλάντζα και το Γκρόβερ βγάζεις το κοντάκι και βρίσκεις το πλαστικό φλαντζακι
Ευχαριστω!
 
Καλησπέρα σε όλους και από μένα. Να ευχαριστήσω κατ’ αρχήν όλους για τις απαντήσεις σας στο πρόβλημά μου και να ζητήσω συγνώμη που καθυστέρησα τις απαντήσεις μου καθώς με απασχόλησαν κάποια θέματα με τη δουλειά και δεν είχα αρκετό χρόνο. Λοιπόν στο θέμα μας.
Η δοκιμή που έκανα είναι να αλλάξω το pitchχρησιμοποιώντας ροδέλες στην πάνω μεριά του πέλματος ως εξής:
image hosting
https://postimg.cc/image/oq1om9p87/
Σήμερα λοιπόν πήγα σκοπευτήριο και νομίζω ότι η καλύτερη ρύθμιση είναι αυτή με τις τρεις ροδέλες. Η αλήθεια είναι ότι δεν δοκίμασα τέταρτη ροδέλα γιατί οπτικά μου φαινόταν υπερβολή.
Ακολουθούν και τα αποτελέσματα στους πίνακες (γνωστοί φαντάζομαι στους περισσότερους από σας). Χρησιμοποίησα * και ** μαμά με φυσίγγια RIO 28gr. Έχω την εντύπωση ότι ψηλοτουφεκάει αλλά βρίσκω θετικό την σταθερή συγκέντρωση. Στην δεύτερη φωτό είναι 6 φυσίγγια συνεχόμενα στον ίδιο στόχο. Λόγω χρόνου δεν έπαιξα κάποια πούλα (είχε και αρκετό κόσμο σήμερα) αλλά τις επόμενες μέρες θα το δω και σε πιατάκια. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν στο εμπόριο ενδιάμεσα πλαστικά σαν «σφήνες» για να βγάλω τις ροδέλες ή θα πρέπει να γίνει κάποια επέμβαση στο κοντάκι.





Τέλος να ξαναευχαριστήσω όλα τα παιδιά που απαντησαν είτε εδώ είτε με pm.
Αυτο με τις ροδέλες θα κανω και εγω μου φαίνεται.
Μαμω την τυραννια μου:(
 
Αυτο με τις ροδέλες θα κανω και εγω μου φαίνεται.
Μαμω την τυραννια μου:(
Καλύτερα μια σφήνα σιλικόνης.
Αλλά όπως λέει ο Altair Lusso
Η σειρά είναι να έρθει πρώτα το όπλο εκεί που πρέπει και μετά να ασχοληθούμε με το pitch.
 
Για εξήγα μας... ;)
Παιδεύτηκα ακόμα και με το castom. Το πρωτο που έκανα έριχνε χαμηλά. Ευτυχώς ο μάστορας δέχτηκε να του επιστρέψω το πρώτο και να μου κάνει δεύτερο παρά το ''χάσιμο'' για εκείνον απο μια τετοια ενέργεια οπως μου είχε πεί, ωστε να μεινω ικανοποιημένος σαν πελάτης. Δέχτηκα μη μπορώντας να κάνω κάτι άλλο, εβαλα καποια πρόσθετα και το εστειλα για να το φτιάξει με τις νέες κλίσεις μιάς και το δεύτερο θα ήταν και το τελικό. Το δεύτερο του είπα να το κάνει αφήνωντας ψωμί για να το φέρω εγω με σταδιακό κατέβασμα. Ετσι και το έκανε. Ομως με χτυπούσε πολύ καθώς ήταν ψηλό το χτένι. Παιδεύτηκα λίγο ώσπου να βρω το πίτς και εν τέλει το μακρυνα και 5 χιλιοστα ( τελικό lop 39 cm). Το έφερα σε ικανοποιητικό βαθμό να ρίχνει εκεί που θέλω και πλέον δεν με χτυπάει και τόσο πολύ. Θέλει ακόμα μερικές αλλαγές που θα γινούν αφου δοκιμαστει και στο πεδίο.
Να πώ ότι ο μάστορας με εξυπηρέτησε :cool: και μετά τις ενεργειες που έκανα ( τοποθετηση πέλματος, σκαλοπάτι τύπου μόντε, αλλαγες στο lop και στο Pitch) μπορώ να πώ πως είναι αρκετά κοντα στα τελικά μέτρα μου.

Θέλω να ευχαριστήσω επίσης τον χώρο αυτό για την πολύτιμη γνώση αλλα και τις γνωριμίες με ανθρώπους που αν δεν με συμβούλευαν πραγματικά δε θα μπορούσα να γίνω και εγω ''μαστοράκι'' για να φτιάξω το κυνηγετικό κοντάκι μου :)

Βλέπετε οι εποχές αλλάξανε και μπορεί και ένας ''πιτσιρίκος'' 25 ετών να γνωρίζει πράγματα, να καταλαβαίνει και να εξακριβώνει.Καμιά φορά καλό είναι να ακουμε.
Οσο ζώ, μαθαίνω. Είτε όντας νεότερος, είτε γηρεότερος.
 
Μπράβο Τολη, ουδέν κακόν......, αν δεν είχαν γίνει έτσι τα πράγματα, δεν θα είχες μάθει πολλά, οπότε υπάρχει και η θετική πλευρά....!!!!




Μ'αρεσεις!:)
Εισαι λιγο γκρινιας,ακους ομως....
Εισαι και χρυσοχερης!.sarcastic.
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.Πρόσφατα αγόρασα μια Beretta Vitoria deluxe 71 cm.οι φλαντζες που έχει δεν με καλύπτουν και ζητώ τη γνώμη σας για οπλουργο,ώστε να φέρω το κοντακι στα μέτρα μου,καθώς και το κόστος περίπου των εργασιών.μένω Αθήνα
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.Πρόσφατα αγόρασα μια Beretta Vitoria deluxe 71 cm.οι φλαντζες που έχει δεν με καλύπτουν και ζητώ τη γνώμη σας για οπλουργο,ώστε να φέρω το κοντακι στα μέτρα μου,καθώς και το κόστος περίπου των εργασιών.μένω Αθήνα
Θα σου φύγουν περιπου 100€ (τόσα μου είχε πει οπλουργος για να μου δώσει cast off στη Benelli) ,αν βάλεις και κανένα πέλμα για το μήκος άλλα 50€.φτιαξε έναν κοντάκι εξαρχής κατά την γνώμη μου.200-250€ το πολύ έχουν.και η δουλεια είναι πολύ καλύτερη από το να φέρεις το υπάρχον με μετατροπές,το,οποίο κατά την γνώμη μου ποτέ δεν θα έρθει οπως πρέπει..
Πουλάς και το υπάρχον μετα και σου βγαίνει το νέο κοντάκι αρκετά καλη τιμή.
 
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.Πρόσφατα αγόρασα μια Beretta Vitoria deluxe 71 cm.οι φλαντζες που έχει δεν με καλύπτουν και ζητώ τη γνώμη σας για οπλουργο,ώστε να φέρω το κοντακι στα μέτρα μου,καθώς και το κόστος περίπου των εργασιών.μένω Αθήνα
Που εντοπιζεις το προβλημα σου,στα μετρα?
Εισαι ψηλα,δεξια,αριστερα?
Τι φλατζες εχει και ποιες χρησιμοποιησες?
Το εριξες σε πινακα?
 
Με τις.φλαντζες που έχει ρυθμίζεται μόνο το πάνω κατω.Εκεί το έχω βρει
Αρα εισαι παααρα πολυ κοντα!
Προμηθευεσαι μια φλατζα σαν αυτη που εχεις(για να μην χαλάσεις την υπαρχουσα και ξεμεινεις) και την τρως φαλτσο απο την δεξια μερια της οπως κοιτας το οπλο απο πανω.
Να ξερεις πως θα κερδισεις οσο cust σου επιτρεπει η τζαβετα και με την προυποθεση πως εχεις "αερα"εσωτερικα στο κοντακι.
Αν οχι,πρεπει να φας εσωτερικα το ξυλο και να ανοιξεις και την τρυπα της μεταλλικης κοντρας.
Αν ειναι τοσο λιγο που λες,θα παρεις το ζητουμενο!:)
Γλυτωνεις εξωτερικο φαγωμα του χτενιου και φινιρισμα απο την αρχη...;)
Οι στοχευμενες δεν λαμβανονται υποψη!
Τις κανεις μονο αν εχεις υποψια πως στραβοντουφεκαει η κανη σου!
Αυθορμητες τουφεκιες σε καποιο σημαδι που εχεις βαλει στον πίνακα!
Δεξιοχειρας ?
 
το βράδυ δεν μπόρεσα να κοιμηθώ δεν ξέρω γιατί...αν ξέρετε εσείς να μου πείτε και εμένα ε ;

@ από ελληνικά χέρια παρακαλώ !
40468055_10155982114591799_4821218527698485248_o.jpg
 
Back
Top