Φάσσα

elias930i

Administrator
Περιοχή
Περιστερι και Άρτα
Όνομα
Ηλιας
29 βελανίδια σε φάσσα εχετε ξαναδεί ; Εγω πρώτη φορά το βλέπω .
Μπορεί να μην ειναι πολύ μεγάλα ,αλλά οπως και να χει, μαζί με οτι μου έπεσε απ το χερι ήταν 29.

grant baby name meaning

Ζυγίζουν καμία δεκαριά κιλά η καθεμία για αυτό στραβώνεις από καμία και πεφτει.yel..yel..bye2.

Περιοχή
ΚΕΡΚΥΡΑ
Απάντησα στην ερώτηση που μου έκανε ο Τόλης. Είναι πολύ καλύτερο ποιοτικά απο τα benelli στην ίδια ισως και ακριβότερη τιμή ;)
Αυτη σκεφτομαι να παρω κι εγω.Ελπιζω μετα τη ρεμ 1187 που εχω να μην απογοητευτω!αυτο που ρωτησε ο Τολης,και με απασχολει κι εμενα,ειναι οι διαφορες μεταξυ affinity και intesity.Γιατι εχουν διαφορα στην τιμη,γι αυτο ρωταω κι εγω....

Περιοχή
Ελευθερούπολη Καβάλας
Όνομα
Τέλης
Αυτη σκεφτομαι να παρω κι εγω.Ελπιζω μετα τη ρεμ 1187 που εχω να μην απογοητευτω!αυτο που ρωτησε ο Τολης,και με απασχολει κι εμενα,ειναι οι διαφορες μεταξυ affinity και intesity.Γιατι εχουν διαφορα στην τιμη,γι αυτο ρωταω κι εγω....
Πέρα από ότι η μία είναι magnum και η άλλη super magnum εγώ δεν βλέπω διαφορά...

Όνομα
Λεωνίδας
Απογευματινο κυνηγι φασσας και κατα τις τρεισημισι εμφανιστηκαν 3 πουλια,σε μια που εριξα,επεσε.Σε δεκα λεπτα περασε και μια μοναχικη αλλα ηταν τυχερη και οριακα περασε ατουφεκιστη......αυτο ηταν,τελος....μεχρι τις 5 και τεταρτο δεν ειδα αλλη.Ειχα κι ενα λαγο μου σπασε τα νευρα.....ντάλα ηλιο στις 4 παρα τεταρτο κι αυτος βαραγε βολτες σ ενα μονοπατι.Σκιερό μεν, αλλα τοσο νωρις...τον ετρωγε ο κ@λ@ς του ....."και μετα λεει φταιει ο φονιας"

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Άγγελος
Στην πρωτη ταινια χριστογιαννη για την φασσα(ν8) εβγαλαν 13 βενανιδια απο την γουσα φασσας...
Και απο οτι ελεγαν οταν αυτο συμβαινει προμηνυεται κακοκαιρια..
29 πρωτη φορα το ακουω..
Λετε να εχουμε κατακλυσμους?? .sarcastic.
Αν υπολογίσεις και ποιος τα κρατάει!!! .my man. .big smile.
Μπορεί να ρίξει καμιά βροχούλα...

Στην πρωτη ταινια χριστογιαννη για την φασσα(ν8) εβγαλαν 13 βενανιδια απο την γουσα φασσας...
Και απο οτι ελεγαν οταν αυτο συμβαινει προμηνυεται κακοκαιρια..
29 πρωτη φορα το ακουω..
Λετε να εχουμε κατακλυσμους?? .sarcastic.
Να ερθει τασο να τις λιανισουμε! :)

Καλησπέρα σε όλους ελπίζω να είστε όλοι καλά. Σήμερα πήγα για φασσες με άπνοια κ περνάγανε ψηλά Όχι σε ανεπίτρεπτο όριο κ αργό πέταγμα αλλά σε τρείς που έριξα αστοχησα ενώ έβλεπα τα πουλιά να μπαλατσαρουν πέρα δώθε....Της προηγούμενες ημέρες που είχε αέρα όλες πέρασαν κοντά κ τις ξερανα.Ριχνω με τσοκ 3 αστέρια κ κάνη 71 εκατοστά.Τη προτείνεται να κάνω να σφίξω τσοκ άσο η δύο κ να βάλω ακόμη πιο μεγάλη προσκόπευση η δεν χρειάζεται μιας κ πετανε αργά?

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Καλησπέρα σε όλους ελπίζω να είστε όλοι καλά. Σήμερα πήγα για φασσες με άπνοια κ περνάγανε ψηλά Όχι σε ανεπίτρεπτο όριο κ αργό πέταγμα αλλά σε τρείς που έριξα αστοχησα ενώ έβλεπα τα πουλιά να μπαλατσαρουν πέρα δώθε....Της προηγούμενες ημέρες που είχε αέρα όλες πέρασαν κοντά κ τις ξερανα.Ριχνω με τσοκ 3 αστέρια κ κάνη 71 εκατοστά.Τη προτείνεται να κάνω να σφίξω τσοκ άσο η δύο κ να βάλω ακόμη πιο μεγάλη προσκόπευση η δεν χρειάζεται μιας κ πετανε αργά?
Βάλε το ΙΜ (**) και όσο κι αν σου φαίνεται οτι περνάνε αργά ,σε ξεγελάει το μεγεθός τους και το ύψος. Οπότε βάλε προσκόπευση μεγαλύτερη

Όνομα
Λεωνίδας
Αναλογως την αποσταση που ριχνεις. Οσο πιο μακρια,τοσο πιο σφιχτο τσοκ και μεγαλυτερη προσκοπευση.Για μενα στη φασσα το καλυτερο τσοκ ειναι το 2.Στη προσκοπευση μη ξεγιελιεσαι,δε πετανε αργα απλα ειναι δυνατα πουλια και σε καθε φτερουγισμο παιρνουν μετρα

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας για το 2 αστρα προσανατολιζομουν κ εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος....Ναι ξέρω ότι ξεγελάει το μέγεθος αλλά έχω παρατήρηση ότι όταν περνάνε στουκας η με κλειστά τα φτερά αλλά σε κοντινή απόσταση της καπνίζω αλλά τις ψηλωμενες όσο αργά κ να περνάνε φαίνεται ότι δεν της κολλάνε τα σκάγια.Ποση προσκόπευση βάζετε περίπου?

Όνομα
Λεωνίδας
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας για το 2 αστρα προσανατολιζομουν κ εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος....Ναι ξέρω ότι ξεγελάει το μέγεθος αλλά έχω παρατήρηση ότι όταν περνάνε στουκας η με κλειστά τα φτερά αλλά σε κοντινή απόσταση της καπνίζω αλλά τις ψηλωμενες όσο αργά κ να περνάνε φαίνεται ότι δεν της κολλάνε τα σκάγια.Ποση προσκόπευση βάζετε περίπου?
Αναλογως την αποσταση και τη ταχυτητα που εχει.Αλλο να πηγαινει ευθεια αμεριμνη κι αλλο τουφεκισμενη ή να χει γερακωσει.Χοντρικα παντως για αποστασεις 30-35 μετρα και ανω κατα τη γνωμη μου οχι κατω απο 2 μετρα Η φωτο μπορει να σε βοηθησει.

δε πετανε αργα απλα ειναι δυνατα πουλια και σε καθε φτερουγισμο παιρνουν μετρα
Και οι μονόφασσα( οπως ελεγαν εδω οι παλιοι τα "μοναχικα" πουλια) ξεγελανε περισσοτερο..
Και μετα αναρωτιεται κανεις μα αφου τις τσιχλες που ειναι πιο μικροι στοχοι κ που πετανε πιο γρηγορα(ετσι νομιζουμε..)τις περνω..
Στις φασσες που ειναι μεγαλα πουλια κ πετανε αργα(παλι ετσι νομιζουμε..) πως γινεται να αστοχω...

Ναι ξέρω ότι ξεγελάει το μέγεθος αλλά έχω παρατήρηση ότι όταν περνάνε στουκας η με κλειστά τα φτερά αλλά σε κοντινή απόσταση της καπνίζω αλλά τις ψηλωμενες όσο αργά κ να περνάνε φαίνεται ότι δεν της κολλάνε τα σκάγια.
Αυτο νομιζω το εχουμε ζησει ολοι μας κ σε ολα τα θηραματα..
Στις γρηγορες κ αυθορμητες βολες δεν υπαρχει καθολου σκεψη..ενω αντιθετα καποιες φορες στις φαινομενικα ευκολες βολες υπαρχει αστοχια γιατι προσπαθουμε να σιγουρεψουμε το θηραμα γιατι εχουμε μεγαλυτερο χρονικο περιθωριο κ εκει γινεται το λαθος..

Last edited:
Όνομα
Alex
Αναλογως την αποσταση και τη ταχυτητα που εχει.Αλλο να πηγαινει ευθεια αμεριμνη κι αλλο τουφεκισμενη ή να χει γερακωσει.Χοντρικα παντως για αποστασεις 30-35 μετρα και ανω κατα τη γνωμη μου οχι κατω απο 2 μετρα Η φωτο μπορει να σε βοηθησει.
Να ρωτησω....δεξια γραφει την προσκοπευση που πρεπει να χρησιμοποιησουμε??

Όνομα
Alex
Ναι αλεξ.. δείχνει το πως φαίνεται ο στόχος σε αυτά τα μέτρα και με το βέλος ποσο περίπου πρέπει να είσαι μπροστά σε αυτά τα μέτρα..
Ευχαριστω! Τωρα συνειδητοποιω γιατι εχω χασει αρκετες φασες.....οταν τυχαινει να τις κυνηγησω....θελει αρκετη προσκοπευση!!!

Ευχαριστω! Τωρα συνειδητοποιω γιατι εχω χασει αρκετες φασες.....οταν τυχαινει να τις κυνηγησω....θελει αρκετη προσκοπευση!!!
Αρκετή.... μπορείς να εντυπώσεις μια σε κανονική διάσταση και να τη βάλεις στα 20-30-40-50 μέτρα να εξοικειωθείς με τη φιγούρα... αν τη βλέπεις σπάνια... αλλοιώς αν έχεις συχνές συναντήσεις στο πεδίο βολής που είναι και το καλύτερο! ;)

Όνομα
Γιαννης
Απογευμα μια βολτα μετα τη δουλεια 10 με 12 πουλια ειδα ολα κι ολα, ηθελα να δοκιμασω κι καποια φυσιγγια...champion 36 no6 RC4 35 no6 και ΔΥ 38 νο5
Η 1η επεσε με τα champion no6, η 2η με το RC4 που ηταν ενα ωραιο συννεφακι και η 3η και μακρυτερη με ΔΥ νο5 πολυ μακρινη τουφεκια και λαθος υπολογισμος πτωσης... επεσε σε πολυ χαλια σημειο αλλα πηγα να τη βρω...
Εψαχνα αρκετη ωρα σε κλειστο κομματι αλλα δεν μπορεσα να τη βρω, τελικα εφυγα με δυο στο χερι και στεναχωρημενος που δεν μπορεσα να βρω τη 3η φασσα, τσοκ ξανα το goose
View attachment 8201
Αφήνεις τα μυθια Άλεξ!