Φάσσα

Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Σταύρος
Toξημερωμα μας βρήκε με θερμοκρασιας κοντα στο μηδεν και φυσικα ξαστεριά. Ξεκινησα για το ίδιο μερος που ειχα παει και την Παρασκευή,πιστευοντας πως ο δρόμος θα ειναι σε καλύτερη κατασταση λογω και της θερμοκρασιας ,αλλά και της χθεσινής λιακάδας.Γελαστηκα όμως και αφου μπήκα δεν ειχε γυρισμό.Βαθιές ροδιές απο χθες απο τους τους γουρουναδες ,πολύ λάσπη και ακομη χειροτερα απο τα γελαδια .Διανύοντας καπου 3χλμ και αφου βρήκα πλάτωμα σταμάτησα και το πηρα με τα ποδια .Η λασπουριά χειροτέρευε και ήταν εινα μιγμα λάσπης ,ουύρων και κοπριάς απο τα γελαδια.. Τα μπινελίκια φυσικα δεν έλειψαν .
Φτανοντας ,αποφασισα να κάτσω σε πολύ κλειστο σημείο,αφου ετσι κι αλλιως ξερω πως μονο 10 πουλια υπαρχουν και αφού το σημειο ειναι καλό,να περιμενω εκει τις 10 ομορφονιές.
Αφου η ώρα πηγε 8,με αιφνιδιάζουν 3 καριόλες που γλείφοντας τα δέντρα ,έσκασαν πανω μου και μηέεχοντας περιθώριο για πολλά και μόνο η κίνηση που έκανα τις γυρισε. Ηρθαν πολύ στρωτά δυστυχώς.
Η ωρα περνούσε και εμφανιζότανι,ακομη και οταν ξεπρόβαλε ο ήλιος απο το βουνό.Αποφασίζω να κατηφορίσω κι αλλο στις μεγα΄λες ρεματιές.Ρίχνω ενα φυσιγγι να δω αν ειναι χαμηλά μέσα και όντως ,ηταν εκεί. Τις παρακολουθώ λίγη ώρα και βλέπω οτι δεν έχουν σκοπο να μετακινηθούν . Απο κει που ήμουν ήταν πολύ δυσκολο να κατέβω εκει κατω και έτσι αποφασίζω να ανέβω στο αυτοκινητο.Το παιρνω και με δυσκολια μεν, αλλα καταφερα να βγω απο τόση λασπουριά .Τοσο ο Ομπάμα αλλλά και τα maxxis δεν με πρόδωσαν.Κανω λοιπόν εναν κύκλο γυρω στα 7 χλμ και βρίσκομαι στην απεναντι πλευρά. Αφηνω το αμάξι και κατηφοριζω γυρω στα 3χλμ και μπαίνω μεσα στην ρεματιά πλησιαζοντας το μερος που βρίσκοντας οι πουλάδες. Αριές ,και πλατάνια . Τρομαγμένες απο τις παγάνες του ΣΚ βρηκαν καταφύγιο εκει μεσα. Συνηθως τον χειμωνα με πολύ χαμηλές θερμοκρασιες και χιόνια πιάνουν εκει χαμηλά. Ηταν τοτε που για πάρτι τους μεχρι και σχοινιά κουβαλούσα μαζί για να κατέβω,
Τις παρακολουθούσα κάμποση ώρα και μια τετράδα σηκωνεται απο αλλο σημειοκι ερχεται προς το μέρος μου,.Προλαβαινω με το πρώτο και το τριτο και κρατάω τις δυο. Τότε σηκώθηκαν και οι αλλες και κάνοντας ενα κυκλο επιστρεφουν πάλι εκει μέσα. Δεν περασε πολυ ωρα και καταφερνω άλλες δυο μονές με που γυρόφερναν με διαφορα μισής ώρας . Απο κει και μετα σηκώθηκαν και τράβηξαν καταπάνω ολη την τεράστια ρεματιά και τις έχασα.
Πράσινο φίδι τις έφαγε.Δενδρογαλιά ήταν ,ανακοντα ΄ήταν ,δεν ξέρω,
Μαζι τους τέλειωσα γιατί θα με αποτελειωσουν αυτες. Αυτα άλλωστε ειναι και τα μοναδικά πουλιά σε όλη την περιοχή και το σημειο πολύ δυσκολο .
Κουρασμένος και ξεθεωμένος ,πήρα τον ανήφορο για τον Ομπάμα και γυρίσαμε στο στέκι μας .Οπότε απόψε μετα απο τόσο τεντωμα αλλά και με τις δουλειες που ειχα μέχρι το νύχτωμα,νομίζω πως δικαιούμαι λίγο ζυγούρι ψητο.Απο κεινο το ωραιο ξερετε .....
Μπραβο ρε Δημητρη σου αξιζε η σημερινη μερα, μετα απο τοση ταλαιπωρια και χιλιομετρα!!!!

Όνομα
Τολης
Εγω παιδες εφαγα πατατα εβαλα δυο φιλαρακια στα καλα ποστα και επεσε το πεταλο συνεφο εγω εκατσα στα πυκνα μου ρθε μια σα κοτα εκοψα δυο κλαδια με δυο τουφεκιες τους μαζεψα και δρομο απο δω και περα παλι μονος

Περιοχή
Ελευθερούπολη Καβάλας
Όνομα
Τέλης
Εγω παιδες εφαγα πατατα εβαλα δυο φιλαρακια στα καλα ποστα και επεσε το πεταλο συνεφο εγω εκατσα στα πυκνα μου ρθε μια σα κοτα εκοψα δυο κλαδια με δυο τουφεκιες τους μαζεψα και δρομο απο δω και περα παλι μονος
Δεν φωνάζεις εμένα περνεις άλλους χαχαχα
Δεν πειράζει ρε Τόλη άλλη φορά υπάρχει πολύς καιρός να κάνεις τα κυνήγια σου όπως σου αρέσουν....

Όνομα
Μιχαλης
Επιτέλους το Σάββατο έκανα σεφτέ
είδα κάμποσα πουλιά αλλά μόνο δυο μοναχικά μου έδωσαν ευκαιρία για βολή. Και τα δυο μονοτουφεκα μια κοντά η άλλη αρκετά μακρινή φυσίγγι biturbo 38gr 6αρι πρώτη δοκιμή θετική

Attachments

Όνομα
Κωστας
Toξημερωμα μας βρήκε με θερμοκρασιας κοντα στο μηδεν και φυσικα ξαστεριά. Ξεκινησα για το ίδιο μερος που ειχα παει και την Παρασκευή,πιστευοντας πως ο δρόμος θα ειναι σε καλύτερη κατασταση λογω και της θερμοκρασιας ,αλλά και της χθεσινής λιακάδας.Γελαστηκα όμως και αφου μπήκα δεν ειχε γυρισμό.Βαθιές ροδιές απο χθες απο τους τους γουρουναδες ,πολύ λάσπη και ακομη χειροτερα απο τα γελαδια .Διανύοντας καπου 3χλμ και αφου βρήκα πλάτωμα σταμάτησα και το πηρα με τα ποδια .Η λασπουριά χειροτέρευε και ήταν εινα μιγμα λάσπης ,ουύρων και κοπριάς απο τα γελαδια.. Τα μπινελίκια φυσικα δεν έλειψαν .
Φτανοντας ,αποφασισα να κάτσω σε πολύ κλειστο σημείο,αφου ετσι κι αλλιως ξερω πως μονο 10 πουλια υπαρχουν και αφού το σημειο ειναι καλό,να περιμενω εκει τις 10 ομορφονιές.
Αφου η ώρα πηγε 8,με αιφνιδιάζουν 3 καριόλες που γλείφοντας τα δέντρα ,έσκασαν πανω μου και μηέεχοντας περιθώριο για πολλά και μόνο η κίνηση που έκανα τις γυρισε. Ηρθαν πολύ στρωτά δυστυχώς.
Η ωρα περνούσε και εμφανιζότανι,ακομη και οταν ξεπρόβαλε ο ήλιος απο το βουνό.Αποφασίζω να κατηφορίσω κι αλλο στις μεγα΄λες ρεματιές.Ρίχνω ενα φυσιγγι να δω αν ειναι χαμηλά μέσα και όντως ,ηταν εκεί. Τις παρακολουθώ λίγη ώρα και βλέπω οτι δεν έχουν σκοπο να μετακινηθούν . Απο κει που ήμουν ήταν πολύ δυσκολο να κατέβω εκει κατω και έτσι αποφασίζω να ανέβω στο αυτοκινητο.Το παιρνω και με δυσκολια μεν, αλλα καταφερα να βγω απο τόση λασπουριά .Τοσο ο Ομπάμα αλλλά και τα maxxis δεν με πρόδωσαν.Κανω λοιπόν εναν κύκλο γυρω στα 7 χλμ και βρίσκομαι στην απεναντι πλευρά. Αφηνω το αμάξι και κατηφοριζω γυρω στα 3χλμ και μπαίνω μεσα στην ρεματιά πλησιαζοντας το μερος που βρίσκοντας οι πουλάδες. Αριές ,και πλατάνια . Τρομαγμένες απο τις παγάνες του ΣΚ βρηκαν καταφύγιο εκει μεσα. Συνηθως τον χειμωνα με πολύ χαμηλές θερμοκρασιες και χιόνια πιάνουν εκει χαμηλά. Ηταν τοτε που για πάρτι τους μεχρι και σχοινιά κουβαλούσα μαζί για να κατέβω,
Τις παρακολουθούσα κάμποση ώρα και μια τετράδα σηκωνεται απο αλλο σημειοκι ερχεται προς το μέρος μου,.Προλαβαινω με το πρώτο και το τριτο και κρατάω τις δυο. Τότε σηκώθηκαν και οι αλλες και κάνοντας ενα κυκλο επιστρεφουν πάλι εκει μέσα. Δεν περασε πολυ ωρα και καταφερνω άλλες δυο μονές με που γυρόφερναν με διαφορα μισής ώρας . Απο κει και μετα σηκώθηκαν και τράβηξαν καταπάνω ολη την τεράστια ρεματιά και τις έχασα.
Μαζι τους τέλειωσα γιατί θα με αποτελειωσουν αυτες. Αυτα άλλωστε ειναι και τα μοναδικά πουλιά σε όλη την περιοχή και το σημειο πολύ δυσκολο .
Κουρασμένος και ξεθεωμένος ,πήρα τον ανήφορο για τον Ομπάμα και γυρίσαμε στο στέκι μας .Οπότε απόψε μετα απο τόσο τεντωμα αλλά και με τις δουλειες που ειχα μέχρι το νύχτωμα,νομίζω πως δικαιούμαι λίγο ζυγούρι ψητο.Απο κεινο το ωραιο ξερετε .....
Μπράβο και τα ταίρια τους. Μας ταξίδεψες..

Όνομα
Μήτσος
Εχει από την προηγούμενη εβδομάδα που παίζουν πουλιά εδώ Δυτική Μακεδονία. Τα παρακολουθούσα να δω που κουρνιάζουν και που αράζουν για φαΐ και νερό. Τελικά τα εντόπισα σ' έναν λάκκο. Κυριακή πρωί που ετοιμάστηκα να τις στριμώξω γινόταν πανηγύρι. Αυτοκίνητα από Θεσσαλία μέχρι από Ζάκυνθο και Καλαμάτα. Μπράβο στα παλληκάρια που έχουν τέτοια πληροφόρηση. Αλλά εκτός από πληροφόρηση έπεσε και πολλή παρακολούθηση. Ζωντάνεψαν τα χωριά , που είναι σχεδόν έρημα αυτήν την εποχή. Περνούσαν όλη την εβδομάδα αυτοκίνητα από παντού. Τελικά το Σάββατο και την Κυριακή έπεσε πολύ τουφεκίδι αλλά για το πλήθος των πουλιών μικρή η κάρπωση. Εγώ που βγήκα μόνο Κυριακή και που νόμιζα οτι θα είμαι μόνος όταν έφτασα στο σημείο στις 7 παρά, δεν έβρισκα μέρος να σταθώ. Τελικά εκεί που κατέληξα δεν ήταν στις πρώτες επιλογές μου. Μέχρι τις 11 απ' το σημείο που ήμουν πέρασαν 3 - 4 κοπαδάκια των 10 - 15 πουλιών πολύ ψηλωμένα και ένα μόνο αρκετά μεγάλο γύρω στα 100 πουλιά πολύ ψηλωμένο κι αυτό. Από τα 4 -5 μεμονωμένα που πέρασαν σε απόσταση βολής πέσανε δύο και βρήκα μόνο ένα. ( Η κατάρα των χαμένων πουλιών από πέρσι συνεχίζεται). Εφυγα κατά τις 11:30 . Κάτι φίλοι που έμειναν μέχρι το απόγευμα κάνανε μερικά πουλιά ακόμα αλλά όχι πολλά. Ηταν 4 και πήρανε περίπου 10 πουλιά με ολοήμερο κυνήγι.
Από τα θετικά τα σκοτώματα της L4S. Εδεσε πολύ καλά με τα καφέ Grand prix Super 36 που είχα πάρει από Κέρκυρα.
Εντύπωση μου έκανε επίσης που οι μπεκατσάδες κάνανε καλή δουλειά.
Δευτέρα πρωί φεύγοντας, απ' όσο μπόρεσα να δω πουλιά δεν είχε. Μπορεί να τρόμαξαν από το πολύ τουφεκίδι.Μπορεί και να μην τα είδα στον λίγο χρόνο που έκατσα στο πέρασμά μου. Το άλλο ΣΚ η συνέχεια της ανταπόκρισης.

Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Κώστας
Γεια σου Δημήτρη ..... ο αγώνας, η αναζήτηση και η ταλαιπωρία σου έπρεπε να δικαιωθεί .congrats.

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Γεια σου Δημήτρη ..... ο αγώνας, η αναζήτηση και η ταλαιπωρία σου έπρεπε να δικαιωθεί .congrats.
Τι να δικαιωθεώ ρε φίλε, με 4 πουλιά ;
Ειλικρινά ειπα να ξεσκάσω και εχει γινει αγχωτικο. Τοσο που δεν θελω να μείνω άλλο εδώ.
Ειλικρινά δεν εχει νοημα.
Αυριο σχεδίαζα να ανέβω πιο βόρεια ,αλλά όταν ξεπατώνεσαι και δεν βλέπεις πουλιά, μοιάζει με κυνηγι μαγισσών .

Last edited:
Περιοχή
Πόρτο ράφτη
Όνομα
Γεράσιμος
Τι να δικαιωθεί ρε φίλε, με 4 πουλιά ;
Ειλικρινά ειπα να ξεσκάσω και εχει γινει αχωτικο. Τοσο που δεν θελω να μειίνω αλλο εδώ.
Ειλικρινά δεν εχει νοημα.
Αυριο σχεδίαζα να ανέβω πιο βόρεια ,αλλά όταν ξεπατωνεσαι και δεν βλέπεις πουλιά, μοιάζει με κυνηγι μαγισσών .
Βάσανο σου έχει καταντήσει η φάσσα κάθε χρόνο.. .yelling..sarcastic.

Περιοχή
Λαμία
Όνομα
Κώστας
Χθες πρωι που πηγα ψηλα για μπεκατσα ειδα σε ενα μερος καποιες φασσες, πριν λιγο σχολασα απο νυχτα αλλα θα κανω ενα κουραγιο να παω παλι μπας και μου κανουν την τιμη...
Άσε τα πουλάκια στην ησυχία τους και πήγαινε για ύπνο ......κυκλοφορεί και γρίπη.yelling.

Όνομα
Αλεξανδρος
Άσε τα πουλάκια στην ησυχία τους και πήγαινε για ύπνο ......κυκλοφορεί και γρίπη.yelling.
Δεν εχω γριπη φιλαρακι, μολις γυρισα, μια τουφεκισα και την καπνισα αλλα επεσε στην κορφη απο ενα τεραστιο πουρναρι, οταν λεω τεραστιο εννοω δεντρο κανονικο!!!
Επι μια ωρα προσπαθουσα να δω που εχει σταθει αλλα ματαια, αν βαλω μονο τις πετρες που εριξα θα εχτιζα μια μικρη περιοχη... .fool. τελικα εριξα τα βρισιδια μου και γυρισα σπιτι να πεσω για υπνο.

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Η μερα ξημέρωσε όπως το περίμενα . Ψιλόβροχο ,συννεφιά και ομίχλες και σημερα σχεδίαζα να παω καπου πολυ κοντά και χαμηλα προς το ποταμι.
Έχω ξεκινήσει με το αυτοκίνητο και φτάνοντας στο μέρος ,τρώω ένα φλας" τα μαζεύω και φεύγω για ένα άλλο σημείο με αργιές που άλλοτε τετοια εποχή με τέτοιο κλεισμένο καιρό και βροχή ,έβρισκα πουλιά. Δεδομένου οτι οι χθεσινες ειχαν βελάνι αργιας ,ήταν ένα ακόμη κινητρο .Βέβαια πριν λίγες μέρες στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπήρχε ούτε δείγμα φασσας,όμως επειδή μ αυτές δεν ξέρεις ποτέ πότε θα εμφανιστούν ξεκινησα και εχω ήδη φτάσει ωχ αχ ..
Μετα απο πεζοπορία μισής ώρας,κάθισα για μια ανάσα αλλά και για να αφουγραστώ . Τι να αφουγκραστώ ; πέρα απο τη βρόχα που πεφτει και το εντερό μου που γουργουριζει , μεχρι στιγμής τιποτα αλλο !
.sarcastic.