Φάτε Μάτια Ψάρια!

Ο Χρήστος Χατζιώτης μέσω του κατάστηματός του: https://gunandknifeclassics.gr/ διαθέτει για τους "θεριακλήδες" του καλού λειόκαννου πληθώρα αξιόλογων και συλλεκτικών δίκαννων (και όχι μόνο) για όλα τα "βαλάντια"...
Τουτέστιν, άλλα είναι (παν)ακριβά, άλλα μεσαίας τιμής και άλλα αρκετά οικονομικά, πάντοτες συναρτήσει της κατάστασής τους (καθώς και των υπολοίπων χαρακτηριστικών τους βεβαίως-βεβαίως)...
Αξίζει, έστω, μια επίσκεψη στον χώρο του, μόνο και μόνο για να νιώσουμε στα χέρια μας μερικά "αριστουργήματα" των οπλοκατασκευών, τα οποία θα μας χαρίσουν μία "θεϊκή" αίσθηση εις τας χείρας ημών...!
 
Last edited:
Ναι ναι κάνει καλή δουλειά έχει ασχοληθεί δυνατά και έχει καλά όπλα για όλες τις τσέπες με πλήρη ενημέρωση κυνηγάει με μπενελι όμως ιδού η απορία.
Δεν μπορεί να κυνηγήσει με πλαγιοκαννανο που είναι ο αγαπημένος του τύπος όπλου όσο και αν έχει προσπαθήσει
Κατάρα να έχειςτόσο ωραία πλάγια και να μην μπορείς να τα ευχαριστηθείς
 
Δεν μπορεί να κυνηγήσει με πλαγιοκαννανο που είναι ο αγαπημένος του τύπος όπλου όσο και αν έχει προσπαθήσει
Κατάρα να έχειςτόσο ωραία πλάγια και να μην μπορείς να τα ευχαριστηθείς
Όποιος τον έχει δει σε κυνηγετικά dvd πως έπιανε στα χέρια του αυτά τα οπλα κ πως μίλαγε με θαυμασμό θα καταλάβει......
Τραγική ειρωνία............
κυνηγάει με μπενελι
Οντως...Σε όσες φωτο τον έχω δει σε διάφορα αρθρα του πχ κυνήγι στον Έβρο, τσίχλες, κυνήγι στα Σκόπια κλπ παντα benelli κρατουσε.....
 
Ο Χρήστος Χατζιώτης μέσω του κατάστηματός του: https://gunandknifeclassics.gr/ διαθέτει για τους "θεριακλήδες" του καλού λειόκαννου πληθώρα αξιόλογων και συλλεκτικών δίκαννων (και όχι μόνο) για όλα τα "βαλάντια"...
Τουτέστιν, άλλα είναι (παν)ακριβά, άλλα μεσαίας τιμής και άλλα αρκετά οικονομικά, πάντοτες συναρτήσει της κατάστασής τους (καθώς και των υπολοίπων χαρακτηριστικών τους βεβαίως-βεβαίως)...
Αξίζει, έστω, μια επίσκεψη στον χώρο του, μόνο και μόνο για να νιώσουμε στα χέρια μας μερικά "αριστουργήματα" των οπλοκατασκευών, τα οποία θα μας χαρίσουν μία "θεϊκή" αίσθηση εις τας χείρας ημών...!
Εχεις πάει?
 
Αυτό δεν το ξερα αλλά πιστεύω αν κάτι το θες πολύ δεν είναι τραγικό να το πετύχεις το συγκεκριμένο .
Τι να σου πω έχω διαβάσει συνέντευξη του που εξηγεί τι τον χαλάει παρά τις προσπάθειες που έχει κάνει και με δάσκαλο
 
Όποιος τον έχει δει σε κυνηγετικά dvd πως έπιανε στα χέρια του αυτά τα οπλα κ πως μίλαγε με θαυμασμό θα καταλάβει......
Ναι, ναι, "φουλ της κ@ύλ@ς έδειχνε" τότες...!!! (Κατά παράφρασιν του "φουλ του άσσου".)
 
Last edited:
Εχεις πάει?
Όχι Άρη, εγώ δεν έχω επισκεφθεί για την ώρα την εξαίσια έκθεσή του (θα το κάμω με την πρώτη ευκαιρία), αλλά έχω δει όλα του τα όπλα τόσο εις την ιστοσελίδα του, όσο και σε παλαιότερα, δικά του dvd όπου παρουσιάζονται από τον ίδιονε τα πιο αντιπροσωπευτικά κομμάτια...
Επίσης, έχω μιλήσει αρκετές βολές με τον ίδιονα στο τηλέφωνο για διάφορα "καλούδια" του τα οποία διαθέτει προς πώλησιν...
Μου έχει πωλήσει, δε, και κάτι χειροποίητα μαχαιράκια, αλλά και μερικά αυθεντικά κομπολόγια από γνήσιο κεχριμπάρι βαλτικής, τα οποία είναι... σκέτη απόλαυση και στην όψη και στην αφή και στον ήχο...!!!
Γενικότερα, ο Χρήστος Χατζιώτης είναι μέγας μερακλής και βαθύς γνώστης του αντικειμένου...! Επιπλέον, εξαιρετικός (συν)ομιλητής...!
Τον έχω προσκαλέσει στο χωριό μου και μου υποσχέθηκε ότι θα έλθει...
 
Τι να σου πω έχω διαβάσει συνέντευξη του που εξηγεί τι τον χαλάει παρά τις προσπάθειες που έχει κάνει και με δάσκαλο
Τι τον χαλαει;

Προσωπικα απο τοτε που εμαθα για τα μετρα και ααχοληθηκα με το θεμα κοντακι δεν με χαλα καμια εικονα στο οπλο
Ριχνω καλα ειτε με μια καννη ειτε με δυο
Και ειναι λογικο γιατι εαν εχεις τα σωστα μετρα και εστιαζεις στο στοχο, δεν βλεπει κατι αλλο το ματι ωστε να ξενιζει
Ετσι πρεπει τουλαχιστον

Το παραπονο που ακουω συχνα απο κοσμο που επομιζει με πλαγιο και δεν ειναι στα μετρα του ειναι οτι βλεπει τις κανες να ´´κουρμπαρουν´´
Ναι εαν δεν ειναι στα μετρα σου αυτο θα βλεπεις


Την διαφορα σε πλαγιο και ποζε - καραμπινα ,την κανει για μενα το κρατημα του οπλου- βρισκω το πλαγιο πολυ πιο αμεςο στο κρατημα στο κυνηγι γιατι καθετε πλατια μεσα στην χουφτα , επιπλεον πιο αμεσα τοποθετησιμο στον στοχο και πιο ευκολοχρηστο
Στο τελος ομως το βρισκω προσωπικα και ετη φωτο πιο ομορφο!!!
Και πρεπει να σου αρεσει κατι που θες να ειναι προεκταση του χεριου σου
Ειναι πολυ βασικο αυτο
 
Ναι ναι κάνει καλή δουλειά έχει ασχοληθεί δυνατά και έχει καλά όπλα για όλες τις τσέπες με πλήρη ενημέρωση κυνηγάει με μπενελι όμως ιδού η απορία.
Απ' ό,τι έχω καταλάβει έχει συνηθίσει για τα καλά με το αυτογεμές του και δεν νιώθει σιγουριά με κάποιο άλλο ντουφέκι, παρά ανασφάλεια... Βλέπετε, είναι και ζήτημα ψυχολογίας η ντουφεκιά...
 
Δεν υπάρχει πιο γρήγορο όπλο και πιο ευχρηστο από το πλάγιο σε θηράματα Φέρμας .Θα σας το περιγράψω όπως ο παππούς μου με το ρωσικό πολύ καλός κυνηγός γιατί τότε μετρούσα και τα φυσίγγια μη πω ακόμη και τα βοτσαλάκια για τη σφεντόνα .Ειδικά στα ορτυκια δε θα βιαζεσε και όταν βάλεις τα κανουλια πάνω του και 50μετεα να ναι θα πέσει
 
ο Χρήστος Χατζιώτης είναι μέγας μερακλής και βαθύς γνώστης του αντικειμένου...! Επιπλέον, εξαιρετικός (συν)ομιλητής...!
Συμφωνώ.
Να πάς και να είσαι ξεκούραστος γιατί τα όπλα που μου έδινε συνεχώς να επωμίζω πρέπει να έφτασαν τα 100... .big smile.
 
Δεν μπορεί να κυνηγήσει με πλαγιοκαννανο που είναι ο αγαπημένος του τύπος όπλου όσο και αν έχει προσπαθήσει
Κατάρα να έχειςτόσο ωραία πλάγια και να μην μπορείς να τα ευχαριστηθεί
Τον Χρήστο τον γνωρίζω προσωπικά..
Όντως δε μπορεί να κυνηγήσει με.πλαγια όσο κι αν το θέλει...
Κυνηγάει φανατικά όμως με τη benelli του με 65 εκατοστά κάννη,σταθερό τσοκαρισμα 4*
Απλή θαλάμη(είναι λάτρης της απλής θαλάμης άλλωστε) επίσης με 18,3 αυλό..
Παρομοίως αγαπάει τους στενούς αυλούς...
Το συγκεκριμένο όπλο που κυνηγάει το είχε κάνει παραγγελία στον Κύργια με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που σας έγραψα...
 
Τι τον χαλαει;

Προσωπικα απο τοτε που εμαθα για τα μετρα και ααχοληθηκα με το θεμα κοντακι δεν με χαλα καμια εικονα στο οπλο
Ριχνω καλα ειτε με μια καννη ειτε με δυο
Και ειναι λογικο γιατι εαν εχεις τα σωστα μετρα και εστιαζεις στο στοχο, δεν βλεπει κατι αλλο το ματι ωστε να ξενιζει
Ετσι πρεπει τουλαχιστον

Το παραπονο που ακουω συχνα απο κοσμο που επομιζει με πλαγιο και δεν ειναι στα μετρα του ειναι οτι βλεπει τις κανες να ´´κουρμπαρουν´´
Ναι εαν δεν ειναι στα μετρα σου αυτο θα βλεπεις


Την διαφορα σε πλαγιο και ποζε - καραμπινα ,την κανει για μενα το κρατημα του οπλου- βρισκω το πλαγιο πολυ πιο αμεςο στο κρατημα στο κυνηγι γιατι καθετε πλατια μεσα στην χουφτα , επιπλεον πιο αμεσα τοποθετησιμο στον στοχο και πιο ευκολοχρηστο
Στο τελος ομως το βρισκω προσωπικα και ετη φωτο πιο ομορφο!!!
Και πρεπει να σου αρεσει κατι που θες να ειναι προεκταση του χεριου σου
Ειναι πολυ βασικο αυτο
Δεν είναι θέμα μέτρων, είναι θέμα λάθος εκπαίδευσης, εστιάζουν στα σκοπευτικα οι πιο πολλοι κ βλέπουν θαμπα τον στόχο, όπως όταν ρίχνουμε με πιστολι , όπως με το G3 στον στρατό, ενώ η βολή σε κινούμενο στόχο θέλει πληρη εστίαση στον στόχο , κ αγνόηση των ριγα στόχαστρο
 
Ο Χρήστος Χατζιώτης μέσω του κατάστηματός του: https://gunandknifeclassics.gr/ διαθέτει για τους "θεριακλήδες" του καλού λειόκαννου πληθώρα αξιόλογων και συλλεκτικών δίκαννων (και όχι μόνο) για όλα τα "βαλάντια"...
Τουτέστιν, άλλα είναι (παν)ακριβά, άλλα μεσαίας τιμής και άλλα αρκετά οικονομικά, πάντοτες συναρτήσει της κατάστασής τους (καθώς και των υπολοίπων χαρακτηριστικών τους βεβαίως-βεβαίως)...
Αξίζει, έστω, μια επίσκεψη στον χώρο του, μόνο και μόνο για να νιώσουμε στα χέρια μας μερικά "αριστουργήματα" των οπλοκατασκευών, τα οποία θα μας χαρίσουν μία "θεϊκή" αίσθηση εις τας χείρας ημών...!
Νικολαε, άσχετο αλλά μήπως είσαι ψάλτης;
 
Τον Χρήστο τον γνωρίζω προσωπικά..
Όντως δε μπορεί να κυνηγήσει με.πλαγια όσο κι αν το θέλει...
Κυνηγάει φανατικά όμως με τη benelli του με 65 εκατοστά κάννη,σταθερό τσοκαρισμα 4*
Απλή θαλάμη(είναι λάτρης της απλής θαλάμης άλλωστε) επίσης με 18,3 αυλό..
Παρομοίως αγαπάει τους στενούς αυλούς...
Το συγκεκριμένο όπλο που κυνηγάει το είχε κάνει παραγγελία στον Κύργια με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που σας έγραψα...
2/10 κυριολεκτικά ίσως το καλύτερο τσοκαρισμα μεικτής χρήσης ασχέτως αν έχουν θεοποιήσει το mod κάποιοι
 
Back
Top