Φάτε Μάτια Ψάρια!

Παρακαλώ πολύ, συγχωρέστε μου το "παιδαριώδες" λάθος (λόγω βιασύνης κι αφηρημάδας) στην αμέσως προηγούμενη ανάρτησή μου...
Είναι κάτι παραπάνω από προφανές, πως το εν λόγω αλληλεπίθετο είναι της Remington, κι όχι της Βrowning! Εκ παραδρομής κι αφηρημάδας όμως, έγραψα λάθος...
Ορίστε λοιπόν και η ορθή διατύπωση...
Το θρυλικό ορθόκαννο δίκαννο της REMINGTON με το "συρταρωτό καπάκι" στο κλείδωμα (τo μιμήθηκαν μεταγενέστερα η Valvet, η Μarocchi και η Krieghoff).
 
Παρακαλώ πολύ, συγχωρέστε μου το "παιδαριώδες" λάθος (λόγω βιασύνης κι αφηρημάδας) στην αμέσως προηγούμενη ανάρτησή μου...
Είναι κάτι παραπάνω από προφανές, πως το εν λόγω αλληλεπίθετο είναι της Remington, κι όχι της Βrowning! Εκ παραδρομής κι αφηρημάδας όμως, έγραψα λάθος...
Ορίστε λοιπόν και η ορθή διατύπωση...
Ε μια που είσαι τόσο αφηρημένος Νικόλαε, ας διορθώσουμε και το Valmet....yel.
 
Ορθή επανάληψις:


Το θρυλικό ορθόκαννο δίκαννο της Remington με το "συρταρωτό καπάκι" στο κλείδωμα (τo μιμήθηκαν μεταγενέστερα η Valmet, η Μarocchi και η Krieghoff).

Ήταν (δεν παράγεται πια) τo Remington 3200!! www.youtube.com/watch?v=nA-y9QZ544Q .pray to God.
Και για να ακριβολογούμε, η Krieghof δεν το μιμήθηκε αλλά αγόρασε από την Ρέμινγκτον την πατέντα και τα σχέδια του όπλου και αναγκάζοντας την Ρέμι να μην το ξανά παράξει. Το τότε μοντέλο Ρεμι 32. Έτσι η Κ έβγαλε το πρώτο της μοντέλο το λεγόμενο Κ32 μετά εξέλιξε τον μηχανισμό της σκανδάλης και έβγαλε το γνωστό μοντέλο Κ80.
Η Ρέμι μετά από χρόνθα ξανά έβγαλε αυτό το όπλο ως μοντέλο Ρέμι 3200 με την μόνη διαφορά από το πρώτο ότι το κλείδωμα της είχε τις εγκοπές εσωχές του Boss κλεισίματος. Γενικά κανένα από όλα δεν πέτυχε σε πωλήσεις και προτιμήσεις των σκοπευτών μέχρι τις τελευταίες 2 δεκαετίες που το άθλημα του σπόρτινγκ με τα πολύ μακριά πιάτα και τις μακριές κάννες και φυσικά την αξιοπιστια του Κ80 έδωσε προβαδισμα σε αυτό μόνο το μοντέλο!
 
www.youtube.com/watch?v=gSTasO0Qodw

Ομολογουμένως, "εκθαμβωτικής" ομορφιάς και καλαισθησίας το νέο Caesar Guerini Invictus 9...!!! :oops::oops::oops: o_Oo_Oo_O .pray to God..pray to God..pray to God.

Από ιδρύσεώς τους, κάνουν εκπληκτική δουλειά οι της Caesar Guerini, προσφέροντάς μας διαρκώς ημι-χειροποίητα, ποιοτικότατα και πανέμορφα αλληλεπίθετα δίκαννα...!!! Και με εξαιρετικό value for money...!!!

Μπράβο τους και μακάρι να συνεχίσουν για πάντοτε έτσι...!!!
 
γενικά διάκειμαι θετικά υπέρ της C. Guerini θεωρώντας την εξαίρεση στον κανόνα: "απ' έξω κούκλα από μέσα πανούκλα" που δυστυχώς πλήττει την σύγχρονη οπλοβιομηχανία....(ειδικά της Ιταλίας)
αλλά δεν συμμερίζομαι τον ενθουσιασμό σου Φίλε Νικόλαε, για ένα όπλο που μιμείται το Boss χωρίς να είναι Boss, χώρια οι "διακοσμητικές πλάκες" χώρια τα σκαλίσματα με δρακους, κομπρες κ.λ.π. στα όρια του κιτς
Το απλό Tempio στα 2.800,00 € είναι μια χαρά...........
 
Στις ΗΠΑ, οι οποίες αποτελούν μακράν την μεγαλύτερη αγορά όπλων παγκοσμίως, η Caesar Guerini έχει δημιουργήσει τα τελευταία 20 χρόνια ένα υπερπλήρες δίκτυο πωλήσεων και τεχνικής υποστηρίξεως για τους πελάτες της...! Καλύτερο από αυτό της Ευρώπης...!
Το αποτέλεσμα...; Η Caesar Guerini στις ΗΠΑ πάει "καλπάζοντας" και κοντράρει στα ίσα πλέον τους 2 "κολοσσούς" του χώρου: την Βrowning και την Beretta...!
Δεν είναι και λίγο αυτό ε...;
 
www.youtube.com/watch?v=ub8TZkhVSMI :rolleyes::rolleyes:

Άντε πάλι ο ψηλέας με το καινούργιο του Longthorne...

Πάντως όμορφα δίκαννα είναι αυτά τα Longthorne! Και μού φαίνεται πως έχουν ιδιαιτέρως χαμηλό/λεπτό προφίλ βάσης...! Το "φετίχ" μου στα σουπερποζέ!
 
www.youtube.com/watch?v=ub8TZkhVSMI :rolleyes::rolleyes:

Άντε πάλι ο ψηλέας με το καινούργιο του Longthorne...

Πάντως όμορφα δίκαννα είναι αυτά τα Longthorne! Και μού φαίνεται πως έχουν ιδιαιτέρως χαμηλό/λεπτό προφίλ βάσης...! Το "φετίχ" μου στα σουπερποζέ!
Κάτσε να τον δεις στο επόμενο "κυνήγι".
Θα χάνει άχαστα πάλι ...
 
Back
Top