Φάτε Μάτια Ψάρια!

Αυτο με τα βελτιωμένα Baikal, ειναι για αυτούς που δεν εχουν ανακαλύψει ακόμα, ή ζουν με την ψευδέσθηση ότι κρατούν οπλάρα, οτι με λιγοτερα λεφτά πέρνεις μακραν καλυτερα τουφέκια όπως τα Βr. 3, 4, 525 και Ber. S55 56 57..
Μπορεις να προσδιορισεις το "οπλαρα" και τι κανει τα παραπανω καλυτερα τουφεκια απο τα baikal, υποκειμενικα και αντικειμενικα.
 
Το baikal το παίρνεις γι'αυτό που είναι .
Συμφωνω..
Το ίδιο πιστευα κ πιστευω.....

Πολλά δίνεις, λίγα πέρνεις....
Και μπορώ να πω ότι ειναι από τα λίγα όπλα που ξέρεις που "πανε" τα λεφτά σου...
Και αν παμε κ στην αγορά των μεταχειρισμένων ενίοτε κ με μόλις 150-200€ πέρνεις "οπλαρα"...

Ωστόσο, αξιζει μια βελτίωση-διασκευη σε ένα baikal για όποιον το επιθυμεί?
Ναι για εμενα αξιζει.....
Και αν το κόστος μιας τέτοιας ενέργειας ξεπεράσει την αξία του όπλου?
Τι γίνεται? Εχω χάσει?
Η απάντηση είναι όχι, αρκεί το αποτελεσμα να ανταποκριθεί στις προσδοκιες του κατόχου του...
Από εκεί κ περα θα έχει ένα όπλο που θα του βγάλει δεκαετίες(βέβαια αυτό είναι κάτι που το γνωριζεις εξαρχής για αυτό τον λόγο "το προχωρας.." )
Αν αργότερα σκοπεύεις να το πουλησει κατά πασα πιθανότητα δεν θα παρειτα λεφτά που έδωσε, αλλά μην ξεχνάμε ότι αυτός που πουλαει σχεδόν παντα χάνει.......

Ε τώρα..........
Δεν πιστευω να υπάρχει κάποιος που πιστευει οτι "πειραζοντας" το baikal του θα γίνει....perazzi**..
Mην παλαβωσουμε εντελώς......

Θα εχει ένα "μοναδικο" baikal με διαφορετικα χαρακτηριστικά σε σχέση με όσα κυκλοφορουν στο εμπόριο,που θα είναι φτιαγμένο συμφωνα με τα δικά του γουστα κ καταλληλα προσαρμοσμένο με τα κυνήγια που θέλει να κάνει....


** Δεν ανέφερα τυχαία αυτή την μάρκα, γιατί πολλοί είναι αυτοί που κάνουν αυτοί την σύγκριση, κ πραγματικα δεν καταλαβαίνω τον λόγο........
...... Αν ειχε το baikal τα χρήματα του perazzi το συζητάγαμε, η αν το perazzi ήταν στα χρήματα τoυ baikal, το ξανασυζητάγαμε...........

Αν υπάρχει κάποιο κοινό ανάμεσα σε αυτά τα όπλα(που χρηματικά απέχουν πολυυυ), είναι πως κ τα δυο τους είναι φημισμένα κ ξακουστα,το καθένα στην δική του κατηγορια..........
 
Μπορεις να προσδιορισεις το "οπλαρα" και τι κανει τα παραπανω καλυτερα τουφεκια απο τα baikal, υποκειμενικα και αντικειμενικα.
Αυτό φίλε Γιάννη ας το απαντήσουν αυτοί που βελτίωσαν ένα Μπαϊκάλ πληρώνοντας μιαμιση φορά την αξία του όπλου και το σύγκριναν όχι με ένα περάτσι που ανέφερε ο Τάσος αλλά με αγγλικό Πέρντι!! Έτσι τους είπαν για να δικαιολογίσουν τα λεφτά που έδωσαν, έτσι λένε και αυτοί για να δικαιολογίσουν τα λεφτά που πλήρωσαν.
Και αν ένα όπλο για να ξεκινάει να είναι όπλο θέλει βελτίωση της τάξης των μιάμιση φοράς της αξίας του ως καινούριο, αυτό λέει πολλά!
Εγώ είμαι ο πρώτος που δεν κατακρείνω τα μπαϊκάλ αλλά είμαι ο πρώτος που κατακρείνω τους κατόχους τους για ασχετοσύνη!
 
Και για να μην παρεξηγιθώ από τους κατόχους που το απέκτισαν γνωρίζοντας το τι πέρνουν και που το αγαπούν σαν οπλο αλλά για αυτούς που κάθονται και κάνουν συγρίσεις άνευ ουσίας!
 
Και για να μην παρεξηγιθώ από τους κατόχους που το απέκτισαν γνωρίζοντας το τι πέρνουν και που το αγαπούν σαν οπλο αλλά για αυτούς που κάθονται και κάνουν συγρίσεις άνευ ουσίας!
Συμφωνω εν μερη. Ποτε δε θα συγκρινω ενα βαικαλ με ενα ομορφο εξωτερικα οπλο, γιατι ποτε δε θα το φτασει (πλην εξαιρεσεων).
Θα το συγκρινω ομως στο πεδιο, στη βλητικη του αποδοση, και στο παγκο του οπλοτεχνιτη.
 
Ενα φτηνό μονόκαννο Baikal έχει δώσει καλύτερες τουφεκιές από χειροποίητο αγγλικό όπλο με το ίδιο τσοκ, μήκος κάννης και με το ίδιο φυσίγγι, και αυτό είναι ένα από τα πολλά παραδείγματα δοκιμών.

Το λεει ο Κυπρισημος εδω:
http://oplognosia.com/?p=2040
 
Αυτό φίλε Γιάννη ας το απαντήσουν αυτοί που βελτίωσαν ένα Μπαϊκάλ πληρώνοντας μιαμιση φορά την αξία του όπλου και το σύγκριναν όχι με ένα περάτσι που ανέφερε ο Τάσος αλλά με αγγλικό Πέρντι!! Έτσι τους είπαν για να δικαιολογίσουν τα λεφτά που έδωσαν, έτσι λένε και αυτοί για να δικαιολογίσουν τα λεφτά που πλήρωσαν.
Αυτό έχει ειπωθεί για το ζυγισμα ότι "φτανει" ακριβά χειροποιητα οπλα κ έχει γραφτεί κ σε κάποια άρθρα...
Δεν ξέρω αν έχει αίσθηση σαν ένα purdey όμως η αλλαγή είναι μεγάλη απο ότι λέγεται...

Και αν ένα όπλο για να ξεκινάει να είναι όπλο θέλει βελτίωση της τάξης των μιάμιση φοράς της αξίας του ως καινούριο, αυτό λέει πολλά!
Εμένα δεν μου λέει τιποτα...
Γιατί δεν είναι απαραίτητη μια τέτοια βελτίωση για να βγει κ να κυνηγησει με επιτυχια στους κυνηγοτοπους....


Θα το συγκρινω ομως στο πεδιο, στη βλητικη του αποδοση, και στο παγκο του οπλοτεχνιτη.
Ρίχνεις αλλου για αλλου κ αυτό σου βρίσκει τον στόχο?
Κάνει την διαφορά κ γυρίζεις με γεμάτο σακίδιο κάθε φορά?
Δεν ξέρεις τι θα πει αστοχία?
Ότι σκατα φυσιγγια κ να του βάλεις δεν θα πει οχι?
Δεν ξέρεις τι θα πει οπλουργος?
Δεν θα υπαρχουν ανταλλακτικά γιατί δεν χαλάει?

Ε τότε τι συγκριση να κάνουμε??

.... Εννοείται πλάκα κάνω.......


Φτάσαμε στο σημείο να υπάρχουν κυνηγετικά όπλα που κοστίζουν όσο ένα σπίτι.....
Για εφοπλιστες, σεΐχηδες κ μαχαραγιαδες....
Λες κ οι περισσοτεροι κυνηγάνε, αλλά τι άλλο θα καταδεχτουν να αγορασουν........

Οποιος φασιανός πεσει από αυτά τα όπλα, μεγάλη του τιμη...........
 
Last edited:
Παιδιά, για να μην το "κουράζουμε" άλλο: τα Baikal είναι άριστα οπλάκια, αλλά αυτό ισχύει μόνον και μόνον σε άμεση συνάρτηση με τα "ευτελή" χρηματικά ποσά που απαιτώνται διά την απόκτησίν τους, είτε ως καινούργια, είτε ως μεταχειρισμένα... Με άλλα λόγια, τα Baikal διαθέτουν άριστο "value for money"... Αλλά μέχρις εκεί! Τόσο απλό! Απλούστατο δηλαδή!
Απ' εκεί και πέρα, δεν χρειάζεται να ειπωθεί κάτι περσσότερο... Ο νοών νοείτω...

Και να γράψω κι εγώ για τη κουβεντούλα μας, την δική μου, βιωματική εμπειρία από ένα πλαγιόκαννο Baikal κατασκευής 2004, το οποίο ήτανε magnum, με 72εκ. κάννες κι εναλλασσόμενα τσοκάκια, μία σκαντάλη κι επιλογέα κάννης επί της σκαντάλης.
Το είχα αγοράσει ολοκαίνουργιο στην απίστευτη τιμή των 370(!) ευρουλακίων από την "Ballistic EΠE" του κου Σωτηρόπουλου στο Χαλάνδρι (εάν ενθυμούμαι καλώς).
Αυτός πρωτοέφερνε και τα "νεογέννητα" τότε, Caesar Guerini...
Το προαναφερθέν λοιπόν πλάγιο της Baikal, απετέλεσε το πρώτο μου τουφεκάκι στην Ανατολή της (επίσημης) κυνηγετικής μου σταδιοδρομίας...
Βλέπετε, από μικρός, μου αρέσανε τα δίκαννα, τόσο πλάγια, όσο και ορθά... Οπότε, δεν "ονειρευόμουν" κάτι άλλο πέραν αυτών...
Το συγκεκριμένο πλαγιοδικαννάκι το δούλεψα αρκετά έως πολύ, αρχικώς κατ' αποκλειστικότητα, κατόπιν εκ περιτροπής (δηλ. περιστασιακώς)...
Το αφόπλισα οριστικά και αμετάκλητα το 2011 και το πούλησα το 2016 σε αρίστη κατάσταση, στην τιμή των 190 ευρουλακίων.

Ορίστε λοιπόν, αυτά που μού έκαμαν εντύπωση (αρνητική κυρίως) στο συγκεκριμένο οπλάκι:
(α) Κακό ζύγισμα κι αίσθηση ανά χείρας... Εμπροσθόβαρο και βαρύ... Μου κούραζε το αριστερό χέρι που το βαστούσε από τον ξυστό στα καρτέρια...
(β) Μέτριο φινίρισμα στα μεταλλικά του μέρη, εσωτερικώς κι εξωτερικώς...
(γ) Άσχημα, εντελώς "ξενέρωτα" και κακοβαμμένα ξύλα οξυάς...
(δ) Πολύ κοντό κοντάκι, τόσο... που συντελούσε σε μειωμένη εργονομία και χρηστικότητα...
(ε) Υπερβολικώς, υπέρμετρα σφικτό στα κλειδιά του... Σε βαθμό ενοχλητικό... Για να κουμπώνω τις κάννες του στη μπάσκουλα... "ίδρωνα"!
(στ) Δυσκολία από την αρχή και καθόλου ομαλό το πάτημα του μπουτόν επί της σκανδάλης για την επιλογή της κάννης... Μάλλιστα, γρήγορα μού κόλλησε εντελώς το μπουτόν αυτό, και μαζί μ' αυτό, η δυνατότητα επιλογής κάννης απλά έπαψε να υπάρχει...

Παρά ταύτα, και πάλι το ξαναλέω: για τα λεφτά που δαπάνησα τότες για να το αποκτήσω καινούργιο (μόλις 370 ευρώ!), μού έκανε μια χαρά στα καρτεράκια μου...!
Μού προσέφερε με το παραπάνω το υψηλό "value for money" που λέγαμε...
Και στο κάτω-κάτω, με δαύτο έμαθα κι έφερνα χάμω τα ιπτάμενα τσιχλάκια και κοτσυφάκια...!
Επαρκέστατο βλητικώς...! ;):)
 
Last edited:
Το αμέσως παρακάτω απόσπασμα, μόλις το διάβασα στο oplognosia.com του Νικήτα Κυπρίδημου, το βρήκα ευφυέστατο και πάρα πολύ εύστοχο, και σας το παραθέτω αυτούσιο:

"Ένα όμορφο, καλοζυγισμένο όπλο δεν ρίχνει καλύτερα από ένα άσχημο, κακοζυγισμένο όπλο. Όμως όπως λένε μερικοί, είναι καλύτερα να αστοχείς με ένα όμορφο, παρά με ένα άσχημο..."

 
Last edited:
Μία αμερικάνικη, 20άρα χράπα-χρούπα της MOSSBERG, με σιγαστήρα στη μπούκα της, παρακαλώ πολύ...!!!

www.youtube.com/watch?v=bTMb5Ttlw64 :oops::oops::oops:




Υ.γ.: Μου θύμισε αυτήν την σκηνή-μακελειοοοοοό (με μία χράπα-χρούπα Remington 1100) από την οσκαρική ταινιάρα "Καμιάν πατρίδα για τους μελλοθάνατους"...!!
www.youtube.com/watch?v=PKJiwcGvaqI .terror.

Και αυτές...!! www.youtube.com/watch?v=QWkClAiB4Rw & www.youtube.com/watch?v=PZlwofdi3yg
 
Last edited:
(με μία χράπα-χρούπα Remington 1100) από την οσκαρική ταινιάρα "Καμιάν πατρίδα για τους μελλοθάνατους"...!!
...Λάθος μου εκ παραδρομής και βιασύνης!
Το "δολοφονικό" αυτογεμές του "παρανοϊκού" πρωταγωνιστή από την εν λόγω ταινία με τον ασημί σιγαστήρα, δεν είναι χράπα-χρούπα, αλλά κανονικό ημιαυτόματο αερίων, κι επίσης, δεν είναι το μοντέλο 1100, μα το μοντέλο 11-87 της Remington.
Αυτά, προς αποκατάστασιν της πραγματικότητος (για να μην αφήνουμε ανακρίβειες).

Περί αυτού ακριβώς πρόκειται: www.youtube.com/watch?v=QDvmd0nenW0
 
Last edited:
Ορίστε λοιπόν φίλε μου!

www.youtube.com/results?search_query=boss+%26+co+gunmakers

Εδώ έχει πολλά και διάφορα από την Boss & Co...!! Μπόλικο πράμα...!!
.love.o_Oo_Oo_O.tired.


Το 1ο βίντεο από τον παραπάνω σύνδεσμο είναι φυσικά το ολοκαίνουργιο και πιο πρόσφατο από τον φιλαράκο μας, τον Εγγλέζο τον ψηλέα...!

Να το και μόνο του, ξεχωριστό: www.youtube.com/watch?v=tlPx3MzwjOA :oops::oops::oops::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Last edited:
Ζεύγος σκωτσέζικων αλληλεπίθετων, από τη θρυλική "John Dickson & Son", με αποστρογγυλεμένη βάση, σύστημα Βοss, φινίρισμα ταρταρούγας και, παραδόξως, μονή σκαντάλη με επιλογέα κάννης...!!

www.youtube.com/watch?v=Ipv5bD94mws

Πανέμορφα πραγματικά, με ανώτατης ποιότητος ξύλα και σκαλίσματα...!!! o_Oo_O
 
Last edited:
Ζεύγος σκωτσέζικων αλληλεπίθετων, από τη θρυλική "John Dickson & Son", με αποστρογγυλεμένη βάση, σύστημα Βοss, φινίρισμα ταρταρούγας και, παραδόξως, μονή σκαντάλη με επιλογέα κάννης...!!

www.youtube.com/watch?v=Ipv5bD94mws

Πανέμορφα πραγματικά, με ανώτατης ποιότητος ξύλα και σκαλίσματα...!!! o_Oo_O
Επειδή δεν μπορώ να το δω. Λέει περίπου έτος κατασκευής? Ή είναι εμφανές ότι είναι παλιά?
 
Επειδή δεν μπορώ να το δω. Λέει περίπου έτος κατασκευής? Ή είναι εμφανές ότι είναι παλιά?
Tα δύο αυτά συγκεκριμένα του ανωτέρω βίντεο, απ' ό,τι μάς λέει ο ψηλέας, είναι παραγγελιά του 2006 και ολοκληρώθηκαν και παραδόθηκαν το 2010. Οπότε, είναι σύγχρονα και πρόσφατα αλληλεπίθετα. Ωστόσο, δεν παύουν να είναι εξαιρετικά, χειροποίητα δίκαννα...!
 
Tα δύο αυτά συγκεκριμένα του ανωτέρω βίντεο, απ' ό,τι μάς λέει ο ψηλέας, είναι παραγγελιά του 2006 και ολοκληρώθηκαν και παραδόθηκαν το 2010. Οπότε, είναι σύγχρονα και πρόσφατα αλληλεπίθετα. Ωστόσο, δεν παύουν να είναι εξαιρετικά, χειροποίητα δίκαννα...!
Κατασκευασμένα από τους φίλους στο Γκαρδόνε!
Ότι είναι εξαιρετικά είναι! Όπως και πανέμορφα!
 
Back
Top