Φάτε Μάτια Ψάρια!

Θα το ανέβαζα στο θέμα της Perazzi αλλά τεριάζει καλύτερα εδώ....
Τόλμη και γοητεία.Τζενιφερ.....χωρις λόγια.Απολυτη οργάνωση,τίποτα δεν το κάνεις μόνος σου.Για κατούρημα να πας κάποιος θα στην τιναξει ,για χοντρό θα βγει χέρι με μωρομαντηλο.Και στο τέλος σαμπάνια και διάφορα ταρτακια.
 
Τόλμη και γοητεία.Τζενιφερ.....χωρις λόγια.Απολυτη οργάνωση,τίποτα δεν το κάνεις μόνος σου.Για κατούρημα να πας κάποιος θα στην τιναξει ,για χοντρό θα βγει χέρι με μωρομαντηλο.Και στο τέλος σαμπάνια και διάφορα ταρτακια.
Η ζωή τους είναι αυτή! Για εμάς, άκρως μη αποδεχτή! Για αυτό καλύτερα μόνοι μας στα καρτέρια ή στο βουνό και ας ρίχνουμε ένα σμπάρο που και που!
 
Η ζωή τους είναι αυτή! Για εμάς, άκρως μη αποδεχτή! Για αυτό καλύτερα μόνοι μας στα καρτέρια ή στο βουνό και ας ρίχνουμε ένα σμπάρο που και που!
Δεν ξέρω αν το λες για πλάκα, αλλά περισσότερο σκοπευτήριο σε ζωντανό στόχο θυμίζει.
Μια φορά έχω πάει σε ελεγχόμενη στην ορεινή Ναυπακτία.
Περπάτησα περισσότερο από την Τζένιφερ.
Όταν έβλεπα τα πουλιά να περπατάνε μπροστά μου κρέμασα το όπλο.
Έναν ντουμπλέ μόνο ευχαριστήθηκα και νομίζω ότι μόνο αυτά τα 2 πουλιά πήρα.

Δεν τους κατηγορώ όμως.
Αυτή είναι η παράδοσή τους ενδεχομένως ...
 
Δεν ξέρω αν το λες για πλάκα, αλλά περισσότερο σκοπευτήριο σε ζωντανό στόχο θυμίζει.
Μια φορά έχω πάει σε ελεγχόμενη στην ορεινή Ναυπακτία.
Περπάτησα περισσότερο από την Τζένιφερ.
Όταν έβλεπα τα πουλιά να περπατάνε μπροστά μου κρέμασα το όπλο.
Έναν ντουμπλέ μόνο ευχαριστήθηκα και νομίζω ότι μόνο αυτά τα 2 πουλιά πήρα.

Δεν τους κατηγορώ όμως.
Αυτή είναι η παράδοσή τους ενδεχομένως ...
Δεν αναφέρω κάτι ως πλάκα, αυτή είναι η παράδοσή τους στο κυνήγι και όπως έγραψες είναι σαν σκοπευτήριο σε ζωντανό στόχο και μάλιστα περί τα 15.000 ευρά κόστος!!! Οι άγγλοι και όχι τόσο οι άλλοι βρετανοί έχουν μέσα τους πολύ την δουλικότητα, ειδικά οι ευγενοίς. Θε ξένιζε πολύ τους ίδιους εαν η μαδάμ και κάθε μαδάμ δεν είχε δίπλα της τον γεμιστή και βαστάζο και όλες τις άλλες υπηρεσίες που παρέχονται!
 
Δεν αναφέρω κάτι ως πλάκα, αυτή είναι η παράδοσή τους στο κυνήγι και όπως έγραψες είναι σαν σκοπευτήριο σε ζωντανό στόχο και μάλιστα περί τα 15.000 ευρά κόστος!!! Οι άγγλοι και όχι τόσο οι άλλοι βρετανοί έχουν μέσα τους πολύ την δουλικότητα, ειδικά οι ευγενοίς. Θε ξένιζε πολύ τους ίδιους εαν η μαδάμ και κάθε μαδάμ δεν είχε δίπλα της τον γεμιστή και βαστάζο και όλες τις άλλες υπηρεσίες που παρέχονται!
Τα θηράματα τι γίνονται ;
Να φανταστώ ότι παραδίδονται έτοιμα καθαρισμένα ;

Έχεις "κυνηγήσει" έτσι ;
 
Οι λορδοι και οι πορδοι τα χω ξαναπεί πάρε και ένα αγγλικό δίκαιο μετά και τραβά γαμησου μαζί τους χρωστωντας ας επ άπειρον .Έτσι γίνονται οι μεγάλοι κυνηγοί με τα ζευγάρια ντουφέκια και τους είλωτες γεμιστές στέλνοντας τα πουλιά για αυτοκτονία πάνω στη κανη τούς.Το μόνο που γουστάρω από αυτούς τους είναι το ντύσιμο .
 
Τα θηράματα τι γίνονται ;
Να φανταστώ ότι παραδίδονται έτοιμα καθαρισμένα ;

Έχεις "κυνηγήσει" έτσι ;
Τα θηράματα παραδίδονται στον γαιωκτήμωνα οπου του ανήκουν και πάνε προς πωληση στα τοπικά καταστηματα. Οι κυνηγοί ότι φάνε στον δειπνο και αν καποιος πάρει κάτι!
 
Οι λορδοι και οι πορδοι τα χω ξαναπεί πάρε και ένα αγγλικό δίκαιο μετά και τραβά γαμησου μαζί τους χρωστωντας ας επ άπειρον .Έτσι γίνονται οι μεγάλοι κυνηγοί με τα ζευγάρια ντουφέκια και τους είλωτες γεμιστές στέλνοντας τα πουλιά για αυτοκτονία πάνω στη κανη τούς.Το μόνο που γουστάρω από αυτούς τους είναι το ντύσιμο ....
...βρε κουμπάρε Γιάννη...τούτο τόχω σε καπελάκι...να το πάρω σε τραγιάσκα?....sarcastic..sarcastic..sarcastic.


NTRAGIASKA1-PLAINO.png

...αν είναι να με φωνάζετε λόρδο πόρδο χέστο!...πλάκα κάνω! :rolleyes: .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Τα θηράματα παραδίδονται στον γαιωκτήμωνα οπου του ανήκουν και πάνε προς πωληση στα τοπικά καταστηματα. Οι κυνηγοί ότι φάνε στον δειπνο και αν καποιος πάρει κάτι!
Άρα αν κατάλαβα καλά,

1. Πρέπει να έχεις διασυνδέσεις να σε καλέσει ο γαιοκτήμονας
2. Πρέπει να πληρώσεις τα φυσίγγια που θα ρίξεις
3. Πρέπει να πληρώσεις τον γαιοκτήμονα για την φιλοξενία, δείπνα, βαστάζο, κτλ
4. Πρέπει να πληρώσεις για να πάρεις θήραμα
5. Και όλα τα παραπάνω για να καθαρίσεις το κτήμα από τους φασιανούς ή να σκοτώσεις παγιδευμένα πουλιά που τα ελευθερώνουν εκείνη την στιγμή ...

Λαμπρά ...
Κυνηγάτε τώρα που μπορούμε ...
 
Άρα αν κατάλαβα καλά,

1. Πρέπει να έχεις διασυνδέσεις να σε καλέσει ο γαιοκτήμονας
2. Πρέπει να πληρώσεις τα φυσίγγια που θα ρίξεις
3. Πρέπει να πληρώσεις τον γαιοκτήμονα για την φιλοξενία, δείπνα, βαστάζο, κτλ
4. Πρέπει να πληρώσεις για να πάρεις θήραμα
5. Και όλα τα παραπάνω για να καθαρίσεις το κτήμα από τους φασιανούς ή να σκοτώσεις παγιδευμένα πουλιά που τα ελευθερώνουν εκείνη την στιγμή ...

Λαμπρά ...
Κυνηγάτε τώρα που μπορούμε ...
Λέω τώρα στις εκπτώσεις να κοιτάξω για καρώ μάλλινη τραγιασκα.
 
Άρα αν κατάλαβα καλά,

1. Πρέπει να έχεις διασυνδέσεις να σε καλέσει ο γαιοκτήμονας
2. Πρέπει να πληρώσεις τα φυσίγγια που θα ρίξεις
3. Πρέπει να πληρώσεις τον γαιοκτήμονα για την φιλοξενία, δείπνα, βαστάζο, κτλ
4. Πρέπει να πληρώσεις για να πάρεις θήραμα
5. Και όλα τα παραπάνω για να καθαρίσεις το κτήμα από τους φασιανούς ή να σκοτώσεις παγιδευμένα πουλιά που τα ελευθερώνουν εκείνη την στιγμή ...

Λαμπρά ...
Κυνηγάτε τώρα που μπορούμε ...
Βασίλη από όσο ξέρω ισχύουν όλα όσα λες για να πληρώσεις πολλά και για τα πάντα, αλλά δεν νομίζω ότι χρειάζονται ιδιάιτερες διασυνδέσεις, τα κτήματα έχουν έντονο ανταγωνισμό για αυτό και κοιτάνε να βρουν τρόπο να προμοτάρουν όσο καλύτερα μπορούν το χώρο και τις υπηρεσίες τους και να κλείσουν τις θέσεις που έχουν διαθέσιμες μεσα στη σαιζόν. Αυτή τη δουλειά κάνει και ο Dave Carrie με βασικό του quote στα video
1652373674042.png
1652373696143.png

Τώρα τα πουλιά σε αυτά τα κτήματα δεν έχουν καμία σχέση με τις δικές μας ή άλλες ρεζέρβες... Έχουν εκκολαφθεί από μηχανή, έχουν εκτραφεί αρχικά σταβλισμένα και μετά είναι σε ανοικτά χωράφια με άφθονη τροφή από καλλιέργειες που προορίζονται ακριβώς για αυτά, ενώ περνάνε από διάφορες διαδικασίες προσαρμογής στο περιβάλλον ακόμα και εκγύμνασης με τακτικά ξεσηκωματα που προσομοιάζουν το σενάριο θήρευσης που θα γίνει αργότερα. Υπάρχουν σχετικά βίντεο που δείχνουν και αυτό το κομμάτι αυτής επιχείρησης. Κανένας φασιανός που μέχρι πριν λίγο στοιβαζόταν σε κλουβί δεν θα είχε τέτοιες ουρές και φτέρωμα και δεν θα πέρναγε σε τέτοια ύψη. Τα κτήματα είναι ήδη διαμορφωμένα ώστε να υπάρχουν λωρίδες με δασύλλια που κρύβονται τα πουλιά και από τα οποία εκδιώχνονται από τους υπαλλήλους του κτήματος και έχουν χωράφια με τις καλλιέργεις που τρώνε τα πουλιά από τη μια μεριά και τα μέρη που στήνονται τα καρτέρια από την άλλη και έτσι διαμορφώνονται τα διάφορα drives που προσφέρουν.

Φυσικά συμφωνώ απόλυτα ότι αυτό δεν έχει καμία σχέση με κυνήγι, αλλά όπως έχετε σωστά επισημάνει είναι απλά μια απαιτητική σκοποβολή σε ζωντανό στόχο που απευθύνεται σε μια ειδική κάστα ανθρώπων...
 
Να συμπληρώσω στην πολύ σωστή άνω παρατήρηση ότι.
Τα πουλιά αυτά είναι ίσως και 2 χρόνια ελεύθερα. Και το κάθε κτήμα έχει πολύ περιορισμένες ανα χρόνο εξόδους για κυνήγι, άλλα έχουν μόνο 1 ενώ άλλα 3 με 4.
Για τον βρετανό κυνηγό είναι μία εκδήλωση κοινωνική που θα παρεμβρεθεί με γνωστούς και θα συζητηθούν διάφορα θέματα. Μπορεί επίσης να είναι κλεισμένο το κτήμα από κάποια εταιρεία που θέλεο να κάνει ένα μιτινγκ στα μέλη της και να κάνουν και κυνήγι λαι ας είναι και κάποιοι άσχετοι με αυτό. Δεν είναι σαν εμάς π.χ. κάθε Κυριακή πάμε στα βουνά! Για αυτούς συνήθως υπάρχει κάποιος λόγος.
 
Η κάθε χώρα έχει τα δικά της .Έχω ακούσει και για τους πορδους (λόρδους)ότι όπλο θεωρούν μόνο το δίκανο και αν έχεις αυτογεμες σε περιφρονούν .Αλλά με κάνα μπουκαλάκι τσίπουρο 2 κιλά προβατίνα στο κάρβουνο ένα (Holland) και δύο καλοπλυμενες αγγλιδουλες για επιδόρπιο θα πήγαινα να τους δείξω την εστί Έλλην (sportsman).
 
Δεν νομίζω να το έχω ξαναποστάρει στο παρελθόν το κάτωθι βιντεάκι, αλλά και μια βολά ακόμη δεν βλάπτει...

www.youtube.com/watch?v=5tfQ0811xCk o_O

Εκτός απ' το πανέμορφο, ολοσκάλιστο κι αποστρογγυλεμένο ορθόκαννο (της γνωστής "συνταγής": εγγλέζικη φίρμα, ιταλιάνικη κατασκευή), στο 15':00'' του ανωτέρω βίντεο, ο ψηλός μάς βγάζει απ' τον "μαγικό" οπλοβαστό πίσω του κι ένα 10άρι πλαγιόκαννο με πλευρικό μοχλό, σκέτο "ποίημα"...!!!
 
Last edited:
Back
Top