Τόποι Καταγωγής μας

Γεννημένος στην Αθήνα κοινώς μπ@υρδέλ@ αφού οι γονείς όπως των περισσοτέρων ήρθαν σε μικρή ηλικία για δουλειά απο τα χωριά τους κ συγκεκριμένα ο πατέρας απο Μεσολογγι και με καταγωγη απο Άμπλιανη Ευρυτανίας κ η μάνα απο Νεράιδα Ηλείας. Μέρη με πολλές αναμνήσεις και δυνατές συγκινήσεις,μέρη που λατρέυω κ λαχτάρω σαν μικρό παιδί την ώρα που θα ξαναπατήσω πόδι, να μυρίσω τον αέρα και να ακούσω τις χωριάτικες φωνές, ακόμα κ τα γαυγίσματα των σκύλων ήχουν διαφορετικά,μέχρι κ το δίχρονο παπί του ξάδερφου έχει γλυκό ήχο κ γουστάρω να τον ακούω απο μακριά!
Το Μεσολόγγι κ όλη η Αιτωλ/νια θεωρείται κυνηγετικός παράδεισος αφου σαν μεγαλύτερος νομός της χώρας που είναι μπορείς να βρείς τα πάντα...εκεί κάνω τα περισσότερα κυνήγια μου!
Η Νεράιδα είναι ένα μικρό χωριό στα ορεινά του νομού 307υψομ. με πολλές ιστορίες που εξιτάρουν τη φαντασία και δημιουργούν μια μαγέια!
Πολύ καλά κυνήγια για τους γνώστες της περιοχής! Κάποτε δυσκολα το διέκρινες απο το πράσινο κ την οργιώδη βλάστηση,οι φωτιές τα ισοπέδωσαν όλα αλλά η φύση ξέρει κ μπορεί.

Μεσολόγγι

free picture upload


Νεράιδα

image hosting 12mb

free photo upload
 
Last edited:
Εγώ είμαι από ένα ορεινό χωριό της επαρχίας Κισάμου (τώρα δήμος Κισάμου) Χανίων, το Βλάτος. Η γειτονιά μου (5 σπίτια) είναι σε μια πλαγιά, αρκετά ψηλότερα από το υπόλοιπο χωριό.
Κάθε σαββατοκύριακο εκεί πηγαίνω, και ασχολούμαι με αγροτικές δουλειές, και τα κυνήγια μου εκεί τα κάνω.
IMG259.jpg
20150106_103311.jpg
20150106_103552.jpg

Κοντά στο χωριό μου είναι ο αναπαλαιωμένος αγροτουριστικός οικισμός Μηλιά, οι ιδιοκτήτες του είναι χωριανοί μου. Παλαιότερα είχαμε κι εμείς λίγη περιουσία εκεί κι ένα σπιτάκι, αλλά τους τα πουλήσαμε. Εκεί στις 29 Αυγούστου του 1944 σκοτώθηκε ο παππούς μου από τους Γερμανούς, που έκαναν μια εξόρμηση αντιποίνων επειδή αντάρτες του ΕΛΑΣ είχαν χτυπήσει στις 9 Αυγούστου μια γερμανική αυτοκινητοπομπή έξω από τη σήραγγα στο Τοπολιανό φαράγγι:
20150821_191425.jpg


Η καταγωγή της μάνας μου είναι από το χωριό Πολυρρήνια λίγο πιο πάνω από το Καστέλλι (Κίσαμο)
DSC00630.jpg
DSC00311.jpg

...........................
Υ.Γ. Οι φωτογραφίες είναι από κινητό και τραβηγμένες πρόχειρα και σε ανύποπτους χρόνους, οπότε ... μην με κρίνετε αυστηρά! .vah.
 
Last edited:
Καταγωγή από Κάσο Δωδεκανήσου και οι δύο γονείς μου επίσης, αν και από τη μεριά της μάνας μου (πατερας) έχω ρίζες από την Χαλκη Δωδεκανήσου, περήφανος που ανατραφηκα στο νησί με τα ήθη και τα έθιμα του τόπου το αγαπάω και ας είναι ένας βράχος στη μέση του πουθενά. Δυστυχώς οι μικροί τόποι έχουν τα καλά αλλά και τα προβλήματα τους (γενικά η χώρα μας τα τελευταία χρονια)οι επιλογές στο νησί περιορισμενες και από επαγγελματική αποκατάσταση κάποιου νέου το απόλυτο μηδέν όχι τώρα στα χρονια της κρίσης αλλά από παντα. Τελειώνοντας το στρατιωτικο το πολεμισα κάποια χρόνια αλλά οι δρόμοι για τους νέους στο νησί είναι δύο καράβια η αμερικη, δυστυχώς τα τελευταία 10 χρόνια έχω μεταναστευσει στο μπρονξ της νεας υορκης αναγκαστικά με σκοπό όμως να γυρίσω όσο ποιο σύντομα στο νησί μόνιμα, και για να μην σας κουράζω αν θέλετε ρίχτε μια ματιά εδω: http://www.ribandsea.com/travels/27-2009-02-04-19-11-24
Θα θελα να κλείσω με μια. μαντινάδα δεν είναι δικιά μου αλλά με εκφράζει σε αυτή τη φάση της ζωής μου.
ΠΟΥΛΊ ΑΠΟΥΜΑΘΕ ΝΑ ΖΕΙ ΕΛΕΎΘΕΡΟ ΣΤΑ ΔΆΣΗ,ΜΙΑ ΜΈΡΑ ΜΈΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΊ ΝΑ ΚΑΜΕΙ ΘΑ ΓΕΡΑΣΕΙ.
 
Last edited:
Καταγωγή από Κάσο Δωδεκανήσου και οι δύο γονείς μου επίσης, αν και από τη μεριά της μάνας μου (πατερας) έχω ρίζες από την Χαλκη Δωδεκανήσου, περήφανος που ανατραφηκα στο νησί με τα ήθη και τα έθιμα του τόπου το αγαπάω και ας είναι ένας βράχος στη μέση του πουθενά. Δυστυχώς οι μικροί τόποι έχουν τα καλά αλλά και τα προβλήματα τους (γενικά η χώρα μας τα τελευταία χρονια)οι επιλογές στο νησί περιορισμενες και από επαγγελματική αποκατάσταση κάποιου νέου το απόλυτο μηδέν όχι τώρα στα χρονια της κρίσης αλλά από παντα. Τελειώνοντας το στρατιωτικο το πολεμισα κάποια χρόνια αλλά οι δρόμοι για τους νέους στο νησί είναι δύο καράβια η αμερικη, δυστυχώς τα τελευταία 10 χρόνια έχω μεταναστευσει στο μπρονξ της νεας υορκης αναγκαστικά με σκοπό όμως να γυρίσω όσο ποιο σύντομα στο νησί μόνιμα, και για να μην σας κουράζω αν θέλετε ρίχτε μια ματιά εδω: http://www.ribandsea.com/travels/27-2009-02-04-19-11-24
Θα θελα να κλείσω με μια. μαντινάδα δεν είναι δικιά μου αλλά με εκφράζει σε αυτή τη φάση της ζωής μου.
ΠΟΥΛΊ ΑΠΟΥΜΑΘΕ ΝΑ ΖΕΙ ΕΛΕΎΘΕΡΟ ΣΤΑ ΔΆΣΗ,ΜΙΑ ΜΈΡΑ ΜΈΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΊ ΝΑ ΚΑΜΕΙ ΘΑ ΓΕΡΑΣΕΙ.
Κων/νε πολύ ωραίο το οδοιπορικο της Κασου.
Εύχομαι σύντομα να απολαύσεις την επιστροφή.
Πάρε και ένα βαρκακι γιατί νησί χωρίς βαρκακι δε λέει.
 
Σε νησιά με λίγους δρόμους το βαρκακι δίνει τη δυνατότητα για κυνηγια σε μέρη που δεν πας αλλοιως. Κανεις ωραία διημερα κυνηγια και σε συνδυασμό με ψαρεμα.
Δυστυχώς Γιάννη πας παντού τώρα εχουν φτιάξει τους δρόμους και ασφαλτοστ
ρωμενοι. Για ψαρεμα είναι ότι πρέπει, και για να πας σε παραλίες από την νότια μεριά του νησιού που δεν είναι προσβασιμες.
 
Δυστυχώς Γιάννη πας παντού τώρα εχουν φτιάξει τους δρόμους και ασφαλτοστ
ρωμενοι. Για ψαρεμα είναι ότι πρέπει, και για να πας σε παραλίες από την νότια μεριά του νησιού που δεν είναι προσβασιμες.
Οι πολλοί δρόμοι είναι κακοί για το ντοπιο θηραμα.
 
Και οι δύο γονείς γεννημένοι σε χωριά της Ορεινής Αρτας.Απο το Γραικικό ο πατέρας μου και απο τα Κουκούλια η μητέρα. μου.
Δύσκολοι τόποι με φτώχεια,δυσκολίες και πολλά προβλήματα.Ολα αυτά τους ανάγκασαν απο πολύ νέους να βρεθούν στο τρελάδικο της Αθήνας όπου γεννήθηκα κι εγώ.
Μακριά απο τον τόπο που γεννήθηκαν και παρ όλες τις δυσκολίες που πέρασαν εκει μας μετέδωσαν μόνο αγάπη για τον τόπο και γι αυτό τους ευχαριστώ παρα πολύ.Μια αγάπη που δεν μεταδόθηκε μόνο μέ λογια και ιστορίες αλλά στην πράξη.Οταν τα καλοκαίρια απο πολύ μικρά η μητέρα μου μας πήγαινε στο χωριό όταν ακόμη δεν ειχαμε ηλεκτρικό αλλά ούτε και νερό στα σπίτια.
Μέσα απ όλες αυτές τις ιδιαιτερότητες που ζήσαμε κι εμείς, δεθήκαμε και αγαπήσαμε όχι μόνο το χωριό και την περιοχή των Τζουμέρκων αλλά όλη την Ηπειρο και ολη την ελληνική ύπαιθρο με τις ατελείωτες ομορφιές της.
Πέρα απο όλα αυτά είναι γνωστή η αγάπη των Ηπειρωτών για τον τόπο τους και το δείχνουν εμπρσκτα .
Εγώ με τη σειρά μου προσπαθώ να μεταδώσω όλα αυτά στα παιδιά μου και τα προτρέπω να ζήσουν μακριά απο το τρελάδικο στην επαρχία όπου και κει υπάρχουν ευκαιρίες αρκει να το θέλεις να τις βρεις και να πιαστείς απο αυτές.

ddd.jpg


bbb.jpg


aaa.jpg

I1234.jpg



tirollo.jpg


IMG_0363.jpg
 
Βάλτε και καμιά χαρακτηριστική φωτογραφία ρε παιδιά, πείτε και κάτι για τον τόπο σας!!!!!:)

Τι ποιο χαρακτηριστικό θέλεις απο την Ηπειρο εσύ κι ο άλλος που διαμαρτύρεται για το προηγούμενο αρνί και τον φραπέ ;
Πάρτε λοιπόν αρνί σε ξύλινη σούβλα από κυπαρίσσι φτιαγμένη απο μένα ..yelling.


IMG_0524.jpg
 
Back
Top