Τόποι Καταγωγής μας

Hunterslife Team

Staff member
Εδώ μπορούμε να κουβεντιάζουμε για τα μέρη που γεννηθήκαμε ή για τα μέρη που γεννήθηκαν οι γονείς μας.
Μπορούμε να ανεβάζουμε φωτογραφίες από τα χωριά μας , τις πόλεις και τις γύρω περιοχές.
Θα ήταν όμορφο να μαθαίναμε και κάποιες ιδιαιτερότητες ή κάποια ιστορικά γεγονότα από τις πατρίδες μας.
Μεταφέρω κάποια μηνύματα σαν αρχή .....Από που αλλού;;;;;;;Φυσικά απο Τζουμέρκα.sarcastic..sarcastic.


.....και μια διασκεδαστική εφαρμογή που βάζοντας το επίθετο μας , βγάζει τα πιθανά σημεία καταγωγής μας.

http://apps.vrisko.gr/apo-pou-krataei-i-skoufia-sou
 
Χαιρετιζω την ωραία παρέα του forum. Είμαι ο Στέφανος από Αθήνα. Μυημένος από μικρός στο κυνήγι στα βουνά της Ηπείρου συνεχίζω αυτή την όμορφη ενασχόληση με σεβασμό στο θήραμα και στο περιβάλλον. Γιατί το δάσος και το βουνό είναι η καλύτερη ψυχοθεραπεία.
Κυνηγάω διάφορα θηράματα αναλόγως εποχής και παρέας με μια ιδιαίτερη αγάπη στη φασσα.
Καλώς σας βρήκα λοιπόν και καλές συζητήσεις!

Πατριώτη Στέφανε καλώς όρισες στην παρέα.
Αχ αυτές οι φάσσες ......τελευταία μου μαύρισαν την ψυχή.
Οι βουνοκορφές μου φαίνονται γνωστές.Απο που είσαι ;
 
Πατριώτη Στέφανε καλώς όρισες στην παρέα.
Αχ αυτές οι φάσσες ......τελευταία μου μαύρισαν την ψυχή.
Οι βουνοκορφές μου φαίνονται γνωστές.Απο που είσαι ;
Τα Τζουμέρκα είναι, είμαι σίγουρος ότι αν είσαι από εκεί εύκολα τα αναγνωρίζεις!
Σας ευχαριστώ όλους για την υποδοχή! :)
 
Τα Τζουμέρκα είναι, είμαι σίγουρος ότι αν είσαι Θέλω να τ'ακούω ,να τ ακούω να το λες.....από εκεί εύκολα τα αναγνωρίζεις!
Σας ευχαριστώ όλους για την υποδοχή! :)

Θέλω να τ'ακούω ,να τ' ακούω να το λες.....
Εμπα στα φωτογραφικά στο θαυμάζοντας και πες μου ...θαυμάζεις ;.sarcastic.
Τελευταία επειδή μου τι λένε μερικοι για τα Τζουμέρκα τώρα θα έχω και άλλον έναν στην ομάδα......banana..banana..banana.
 
Θέλω να τ'ακούω ,να τ' ακούω να το λες.....
Εμπα στα φωτογραφικά στο θαυμάζοντας και πες μου ...θαυμάζεις ;.sarcastic.
Τελευταία επειδή μου τι λένε μερικοι για τα Τζουμέρκα τώρα θα έχω και άλλον έναν στην ομάδα......banana..banana..banana.
Θαυμάζω!! Θα αρχίσω να ανεβάζω και εγω σύντομα να τους πηξουμε στο Τζουμερκο! Από τις φωτο προς Γραικικο ή Σγαρα σε υπολογίζω...
 
Ράμια... Τέλη Οκτώβρη βλέπω να τα λέμε στα φασσοκαρτερα στου "Σκοτωμενου"!
Παροιμία :
Βρήκε ο γυφτος τη γενιά του και
αναγαλλιασε η καρδιά του. .goodboy.
 
Last edited:
Θέλω να τ'ακούω ,να τ' ακούω να το λες.....
Εμπα στα φωτογραφικά στο θαυμάζοντας και πες μου ...θαυμάζεις ;.sarcastic.
Τελευταία επειδή μου τι λένε μερικοι για τα Τζουμέρκα τώρα θα έχω και άλλον έναν στην ομάδα......banana..banana..banana.
Από τη ζήλεια τους γιατι δεν μπορούν να βγάλουν μια φωτο της προκοπής.
 
Εμένα ο πατέρας μου από Καλαμίτσι Αλεξάνδρου στα Χανιά και η μητέρα μου Αθήνα. Και το μεράκι μου από μικρός ήταν να κατέβω μόνιμα στην Κρήτη. Ο αδερφός μου το τόλμησε πριν από 1 μήνα, αλλά εγώ στις εποχές που ζούμε δεν το παίρνω απόφαση να αφήσω την δουλειά....
 
Και οι δύο γονείς γεννημένοι σε χωριά της Ορεινής Αρτας.Απο το Γραικικό ο πατέρας μου και απο τα Κουκούλια η μητέρα. μου.
Δύσκολοι τόποι με φτώχεια,δυσκολίες και πολλά προβλήματα.Ολα αυτά τους ανάγκασαν απο πολύ νέους να βρεθούν στο τρελάδικο της Αθήνας όπου γεννήθηκα κι εγώ.
Μακριά απο τον τόπο που γεννήθηκαν και παρ όλες τις δυσκολίες που πέρασαν εκει μας μετέδωσαν μόνο αγάπη για τον τόπο και γι αυτό τους ευχαριστώ παρα πολύ.Μια αγάπη που δεν μεταδόθηκε μόνο μέ λογια και ιστορίες αλλά στην πράξη.Οταν τα καλοκαίρια απο πολύ μικρά η μητέρα μου μας πήγαινε στο χωριό όταν ακόμη δεν ειχαμε ηλεκτρικό αλλά ούτε και νερό στα σπίτια.
Μέσα απ όλες αυτές τις ιδιαιτερότητες που ζήσαμε κι εμείς, δεθήκαμε και αγαπήσαμε όχι μόνο το χωριό και την περιοχή των Τζουμέρκων αλλά όλη την Ηπειρο και ολη την ελληνική ύπαιθρο με τις ατελείωτες ομορφιές της.
Πέρα απο όλα αυτά είναι γνωστή η αγάπη των Ηπειρωτών για τον τόπο τους και το δείχνουν εμπρσκτα .
Εγώ με τη σειρά μου προσπαθώ να μεταδώσω όλα αυτά στα παιδιά μου και τα προτρέπω να ζήσουν μακριά απο το τρελάδικο στην επαρχία όπου και κει υπάρχουν ευκαιρίες αρκει να το θέλεις να τις βρεις και να πιαστείς απο αυτές.
 
Μανα, πατερας απο Κερκυρα. Ο πατερας μου που δεν ζει πια φανατικος κυνηγος οπως και ολοι οι θειοι μου. Απο 6 χρονων ακολουθουσα τον πατερα μου στο κυνηγι, παρα τη γκρινια της μανας μου. 10 χρονων γεμιζα φυσιγγια με τον πατερα μου, στα 12 αρχισα να χρησιμοποιω οπλο υπο την εποπτεια του πατερα μου. Το κυνηγι που μου αρεσε τοτε ηταν η τσιχλα, τα υδροβια και το τρυγονι, οπως και τωρα δηλαδη.
 
Ο πατέρας μου είναι απο ενα ορεινό χωριό της Ηλείας,κοντά στον ποταμό Νέδα,που είναι το φυσικό σύνορό μας με την Μεσσηνία.Η μάνα μου είναι ξηρομερίτισα,γεννήθηκε και μεγάλωσε στον Αστακό Αιτωλοακαρνανίας και όπως προείπε ο Μήτσος,για τους ίδιους λόγους,ηρθαν στην Αθήνα όπου και γεννήθηκα και εγώ.
Στα μέρη της μάνας μου δεν παω,λόγω του οτι δεν υπάρχει κεραμίδι,όμως στο χωριό του πατέρα μου,παω κάθε χειμώνα για κυνήγι βασίλισας.Καλοκαίρια δεν πολυπάω,σπάνια,γιατί δεν έχεις τι να κάνεις,η θάλασσα είναι μακρυά(40χλμ),μόνο φαί,πιόμα και υπνο εισαι και έτσι πηγαίνω στο γυναικοχώρι στη Χίο.Από μικρός ο πατέρας μου ,μου πέρασε το ''μικρόβιο'' και έτσι με ενα φλομπεράκι για αρχή,μετά ενα γκρά 28αρι με κινητό ουραίο,ενα μονόκανο Σμιθ,έστηνα καρτέρι για τσίχλες,κοτσύφια,κεφαλάδες,ασπροκόλες κλπ,αναλόγως εποχής.
https://el.wikipedia.org/wiki/Φιγαλεία

http://zourtsa.gr/Neda.htm

http://zourtsa.gr/Epikourios.htm

ο υπεραιωνόβιος πλάτανος,με την χωριοεκκλησιά και τις γούρνες με το τρεχούμενο νερό στην πλατεία του χωριού μου:
473c4d13205d2d76aedaf4b605940546_zps7bd45434.jpg~original

4e155fa9ff6120467a14517a212cb547_zpsc37f6662.jpg~original

b710e176312a5c71097dffe8477bae2b_zpsf5555722.jpg~original


Τοπία απο το σπίτι:
8b8febf06a86faa4f2c29932813cf0b1_zpsfa1a4b3e.jpg~original

64d25d791d19c2725f71617c8ca2c04e_zps7f6dcf02.jpg~original


το σπίτι:
d3cc7c7ce1afb3695b0c1067af316256_zpsbc11deee.jpg~original


και μια τουριστική πινακίδα στην πλατεία του χωριού:
173073191d9ed7d67014df0fc93c9fac_zps3122e577.jpg~original
 
Ο τόπος καταγωγής μου είναι η Γερακαρού.Εκεί γεννήθηκε και μεγάλωσε ο πατέρας μου.
Η Γερακαρού απέχει 35 χιλιόμετρα περίπου από την Θεσσαλονίκη πηγαίνοντας για Καβάλα και βρίσκεται στους πρόποδες του όρους Χορτιάτη.
Η μάνα μου έχει ρίζες από την Κρήτη,αλλά γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Θεσσαλονίκη.



 
Ο πατέρας μου από την Αμφίκλεια κοινώς Δαδι στο νομό Φθιώτιδας και η μάνα μου από Καστελια λίγο παραδιπλα. Δεν έχω κάποιο σπίτι εκεί και περιοριζομαι σε σπανιες επισκέψεις σε λίγους γερους θειους. Και τα πεθερικα μου από εκεί τριγύρω.
Ωραίοι κυνηγοτοποι αλλά για τους ντόπιους πλέον.
 
Last edited:
Back
Top