Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Ωραίος ο εντουράς. Έχω βρεθεί σε ανάλογη κατάσταση, και πιο δύσκολη θα έλεγα, χωρίς τσοπάνη μόνο με επιθετικότατα σκυλιά να μου ορμάν από παντού. Είχε βρέξει τις προηγούμενες μέρες και είχε δημιουργηθεί μία τεράστια γούρνα από λάσπη, η χαρά της γουρούνας. Το μηχανάκι (γουρούνα) να έχει βυθιστεί στη λάσπη και να αγκομαχάει να βγει και τα σκυλιά τριγύρω να δαγκώνουν τα πλαστικά της μηχανής. Τελικά εμένα δε με δάγκωσαν παρότι μπορούσαν σίγουρα. Είχα φοβηθεί πάρα πολύ.

Δε ξέρω πιο είναι το νομικό καθεστώς, αλλά δεν έχουμε καμία υποχρέωση να κινδυνεύουμε να τραυματιστούμε και να πεθάνουμε από τόσο επιθετικά στον άνθρωπο σκυλιά. Θυμίζω ότι το 2020 στην πρώτη καραντίνα πολλοί άνθρωποι δαγκώθηκαν από άγρια σκυλιά, νοσηλεύτηκαν στην εντατική και ίσως κάποιος να πέθανε στη Θεσσαλονίκη από επίθεση σκυλιών.
 
παιδες το πρωβλημα δεν ειναι μωνο στους endoyrades αλα και στους παιζοπωρους που κανουνε την βωλτατους στην φυσηηηη,ΠΧ ποδηλατες ορειβατες κτλ τα βουνα ειναι για ολουσμας και οχι απωκληστηκα σε καπιες δραστηριωτητεςςςςς ΠΧ κυνηγι μηχανη κτλ,,ο κτηνοτροφωςςςς ωμος εχη ΜΕΓΑΛΗΗΗΗΗ υπωχρεωση να μπωρη να ελενχη τα σκυλια που εχη να φιλανε τα κοπαδιατουυυ, και πανω απωλα να τον ΑΚΟΥΝΕΕΕΕΕ ,, κρουζματα υπηρχανε και θα υπαρχουνε παρωμοιαααα ,λογικο ειναι οταν περασης απω ενα μαντρι ητε με τα ποδια η με μηχανη τα σκυλια να σε γαυγησουν η να σε παρουνε στο κυνηγι διωτι φυλανε τον χωροτουςςςς,,καλο ειναι να μην περναμε λοιπων δυπλα απο μαντριαααα,,,,εση κανης το χομπισουυυ αλα και ο σκυλος φυλακας κανη την δουλιατουυυυυ,,μην τον πρωκαλης τουλαχιστων ωπος ο entoyras που φωναζε στα σκυλιαααα ,την κατασταση την εκανε πιω δυσκωληηηηη,,,,,και εγω παλιως βετερανως endoyras αντοιμετωπισα πωλα τετεια επεισωδεια αλα με ψυχρεμαια και γνωση πανω απωλαααααα ολα πηγανε καλα,, στο χεριμας ειναι ολααααα ,,, η φυση ειναι για τα ζωα και τον ανθρωποοοοο
 
Όλοι έχουμε συναντήσει τσοπανόσκυλα σε ένα φίλο δάγκωναν το πλαστικό προφυλακτήρα και το γάμησαν στη κούρσα .Εγώ με το σκυλί προσέχω αλλά αν τύχει και έρθουν στο σκυλί και το κόψουν θα πάνε για κηδεία όλα και αν υπάρξει τσοπάνης θα φάει τόσες μπουνιές που θα ξεχάσει και ότι με είδε γιατί δεν ενοχλείς θα μάθει και αυτός να. έχει ελενχο στα σκυλιά του ειδικά όταν περνάς από στάνη στα 200 μέτρα .Αλλιώς τσιμπάω δύο ντογκο Αρζεντίνο του ξαδέλφου και πάω δίπλα στη στάνη βόλτα και θα δουμε πόσα απίδια βάζει ο σάκος .Γιατί δε λέω κάνουμε και εμείς λαθοι αλλά κάποιοι το έχουν ξεχειλίσει το έργο με τα τσοπανόσκυλα μου τύχει να πάρω τη σκύλα αγκαλιά και ούτε που έβλεπα στάνη .
 
Πολλά τσοπανόσκυλα έχω συναντήσει στο βουνό.
Δεν είναι επιθετικά.
Ένα στον κάμπο για ορτύκια όμως παραλίγο να το τουφεκίσω.
Στα 2 μέτρα και έκανε σαν τρελό.
Να του αγριεύω, να παίρνω πέτρα και να ορμάει ακόμα περισσότερο.
1 τουφεκιά ήταν μπροστά του.
Τον χαβά του αυτό ...
Αν γυρνούσα κεφάλι θα με άρπαζε.
Ο τσοπάνης 50μ παραπέρα και στα @@ του.
Ρε μάζεψέ το, ... τίποτα.
Ήμουν στο όριο να το ξαποστείλω.
Πίσω σιγά σιγά με τα μάτια πάντα στο σκυλί.
Το χειρότερο που μου έχει συμβεί.
 
Πλέον είναι απλά τα πράγματα παιδιά.Ο καθένας οφείλει να έχει τσιπαρισμενο το σκύλο του και πέραν αυτού ακόμη και όταν είναι έξω το κοπάδι ο ιδιοκτήτης πρέπει να έχει τα σκυλιά υπό επιτήρηση και περιορισμενα.Επομενως σε περίπτωση επίθεσης τσιπαρισμενου σκύλου πάει κατηγορούμενος και σε περίπτωση αναγκαστικής αποδημίας ατσιπαριστου η θα πληρώσει το πρόστιμο για όλα τα ατσιπαριστα η θα υποστηρίξει ότι δεν είναι δικό του....
Όταν έχουμε τέτοια θέμα ειδοποιούμε τους τοπικούς συλλόγους,τα τοπικά Α.Τ. και ομοσπονδίες οι οποίες πλέον έχουν σκάνερ ...Πάνε μερικές μέρες στην περιοχή κάνουν τη δουλειά τους και ξαφνικά μαζεύεται μέχρι και το τελευταίο πεκινουα του χωριού....
 
Κωπαΐδα πριν 11 χρόνια μου δάγκωσαν το Suzuki του κουτιού. Φοβήθηκα μην τα κτυπησω και έκοψα, αποτέλεσμα 400 ευρώ ζημιά: διάτρηση το μπροστινό δεξιά φτερό, το πίσω δεξιά και η πόρτα του συνοδηγού σημάδια στην πίσω πόρτα πήραν μέχρι και την φλάντζα. Η τροχαία με έστειλε στο δασαρχείο, το δασαρχείο στον αγροφύλακα του κωπαιδικου πεδιου. Η θηροφυλακη τίποτα.
Δεν βρήκα άκρη. Η πλάκα ήταν ότι δεν κατάλαβα πως το έπαθα μέχρι που πήγα στον φαναρτζη που ήταν κυνηγός. Μόλις το είδε μου λέει πηγές Κωπαΐδα, δεν είσαι ο πρώτος. Τα πλαστικά νεύρα στην πόρτα έχουν ακόμα τα σημάδια.
 
Πολλά τσοπανόσκυλα έχω συναντήσει στο βουνό.
Δεν είναι επιθετικά.
Ένα στον κάμπο για ορτύκια όμως παραλίγο να το τουφεκίσω.
Στα 2 μέτρα και έκανε σαν τρελό.
Να του αγριεύω, να παίρνω πέτρα και να ορμάει ακόμα περισσότερο.
1 τουφεκιά ήταν μπροστά του.
Τον χαβά του αυτό ...
Αν γυρνούσα κεφάλι θα με άρπαζε.
Ο τσοπάνης 50μ παραπέρα και στα @@ του.
Ρε μάζεψέ το, ... τίποτα.
Ήμουν στο όριο να το ξαποστείλω.
Πίσω σιγά σιγά με τα μάτια πάντα στο σκυλί.
Το χειρότερο που μου έχει συμβεί.
Πρίν από καμιά εικοσαριά χρόνια και βάλε, στην Μεσοποταμία στην Καστοριά, εάν δεν έκανα ράλλυ με το Τζίπ μέσα στην σταριά, για να τον σώσω, θα τον είχαν ξεσκίσει τον φίλο μου!. Τουλάχιστον εκείνος ο Βοσκός είχε ζητήσει συγνώμη!.
 
Κωπαΐδα πριν 11 χρόνια....
Κωπαιδα πριν μερικα χρονια σε μια τεραστια τριφυλλια φερμαρει η σκυλα το κεντρο του χωραφιου και ενω εγω ειμαι ακομη στην ακρη και πηγαινω προς αυτην βλεπω απο την απεναντι πλευρα γυρω στο 500μ απο την σκυλα να μπαινει ενα τσοπανοσκυλο τρεχοντας για να την κοψει!
Τρεχω τουφεκοντας το να το αποτρεψω και αυτο τιποτα συνεχισει ακαθεκτο!
Η σκυλα να μη δινει σημασια και να συνεχιζει ακινητη!
Το τσοπανοσκυλο να ερχετε και εγω να γεμιζω ξανα και ξανα και να του ριχνω!
Ωσπου βρισκομαστε σε αποσταση βολης και σηκωνεται το ορτυκι , τρεχει πισω του η σκυλα , πισω το τσοπανοσκυλο και πισω εγω....
Μια τουφεκια το ¨εκαψε¨και γυρισε στο αφεντικο του που ειχε βγει στο καναλι και παρακολουθουσε...

Σας φαινεται σαν ταινια φαντασιας?
Και ομως ετσι εγινε...το μαντρι ηταν απο την αλλη μερια του καναλιου κοντα στα 700 μετρα...
 
Ενημέρωση των αρχών ότι σε δάγκωσε τσοπανόσκυλο και πιθανόν να είναι φορέας της λύσσας.....να δείτε πως τρέχουν οι τσοπάνηδες να μαζέψουν τα σκυλιά μόλις τους πεις ότι πρέπει να μεταφέρουν 10-15-20 σκυλιά για να ελεγχθούν για το αν έχουν τσιπακι, αντιλυσσικό και αν φέρουν ταμπελακι.....100 ευρώ είναι το πρόστιμο αν δεν έχει ταμπέλακι.... υπολογίστε για 10 σκυλιά....κτλ
 
Πριν 3-4 χρόνια κυνηγούσαμε σε ένα σημείο που απείχε από το πλησιέστερο μαντρί 1 χιλιόμετρο και βάλε.... έρχεται ο τσοπάνος με το κοπάδι στην απέναντι πλαγιά και είναι 200-300 μέτρα μακριά.....τα σκυλιά του γαυγιζουν και έρχονται τρέχοντας προς το μέρος μας... δένουμε τα δικά μας και του λέω μάζεψε τα.... πάμε στο αυτοκίνητο και έρχεται με μαγκιά να γράψει τις πινακίδες των αυτοκινήτων.....μου έχουν ρίξει φολες λέει και φοβάμαι.... μισό λεπτό του λέω να πάρω τηλέφωνο στην αστυνομία να έρθει στο μαντρί να ελέγξει εμάς τα σκυλιά μας και εσένα και τα δικά σου εάν είναι εμβολιασμενα και έχουν τσιπακι....σε πέντε λεπτά έγινε φίλος μας και γνωστός φίλων.....
 
Κάποτε περνούσα αλάργα από ένα μαντρί που θεωρητικά δεν υπήρχε τίποτα εκεί, μιας και ο άνθρωπος που ζούσε σε αυτό το μέρος είχε φύγει από τη ζωή. Έλα όμως που είχαν μείνει εκεί τα σκυλιά του συγχωρεμενου, ζώντας σε ημιαγρια κατάσταση και δεν το γνώριζα. Ξαφνικά βλέπω το σεττερ να τρέχει έντρομο κάνοντας ένα ανοικτό ημικύκλιο για να βρεθεί μπροστά μου και πίσω του να τρέχουν μανιασμένα πέντε τσοπανόσκυλα. Ευτυχώς, λίγα μέτρα πριν το φτάσουν, μια τουφεκιά στον αέρα ήταν αρκετή για να τα τρέψει σε φυγή και δεν αναγκάστηκα να προστατεύσω τον σκύλο μου. Στο βουνό αποφεύγω να συναντήσω κοπάδι, αν καταλάβω ομως ότι έρχεται κοπάδι στο μέρος που είμαι, δένω το σκυλάκι. Ευτυχώς δεν έχω συναντήσει ηλίθιο άνθρωπο που να μην ενδιαφέρεται αν θα φάνε τα σκυλιά του εμένα ή τον σκύλο μου. Όποτε χρειάστηκε, ο κτηνοτρόφος φώναξε τα σκυλιά του και είχαμε φιλική κουβέντα.
 
Φίλος μου έδωσε 2 φυσίγγια με πλαστικά βόλια ο οποίος μου είπε ότι τα είχε για συναντήσεις με σκυλιά τα οποία αν με τουφεκιές στον αέρα κλπ προσπάθειες δεν μπορούσε να τα αποφύγει τα χρησιμοποιούσε ώστε να μην τα σκοτώσει. Κατά πόσο μπορεί να είναι νόμιμα τέτοια φυσίγγια ;

Τα φυσίγγια είναι 15βολα της Fiocchi. https://fiocchi.com/en/862156.html

1663105646983.png
 
Last edited:
Φίλος μου έδωσε 2 φυσίγγια με πλαστικά βόλια ο οποίος μου είπε ότι τα είχε για συναντήσεις με σκυλιά τα οποία αν με τουφεκιές στον αέρα κλπ προσπάθειες δεν μπορούσε να τα αποφύγει τα χρησιμοποιούσε ώστε να μην τα σκοτώσει. Κατά πόσο μπορεί να είναι νόμιμα τέτοια φυσίγγια ;

Τα φυσίγγια είναι 15βολα της Fiocchi. https://fiocchi.com/en/862156.html

View attachment 55588
Μη ρωτας κανε αυτο που πρεπει ενωητε απλα εαν εχεις καραμπινα θα οπλισεις με το χερι ξανα γτ αυτα δε φτανει για να οπλισει το κλειστρο να ξερεις
 
Και εμενα με κυκλωσαν πανω απο 10 τσοπανοσκυλα μεχρι την αρβυλα μου δαγκωσαν και ο τσοπανης 100 μετρα ποιο περα δεν τα μαζευε οσο και αν του φωναζα .Μολις κατεβασα το δικανο φοβισμενος αλλα αποφασισμενος τα μαζεψε .Ψυχραιμια παιδια ,περιεργη φαρα οι τσοπανηδες .Νομιζουν οτι εχουν δικοιο και οτι το βουνο ειναι δικο τους
 
Μη ρωτας κανε αυτο που πρεπει ενωητε απλα εαν εχεις καραμπινα θα οπλισεις με το χερι ξανα γτ αυτα δε φτανει για να οπλισει το κλειστρο να ξερεις
Απλώς ήθελα να ξέρω κατά πόσο είναι νόμιμα. Προτιμώ τα 4άρια στη φυσιγγιοθήκη μου. Προσπαθώ να αποφεύγω μαντριά κλπ ειδικά όταν είμαι με το σκυλί αλλά αν γίνει καμιά στραβή κρίμα τα σκυλιά. Αν δεν τα μαζέψουν θα πάνε άκλαυτα.
 
Ζώο το οποίο έχει επιτεθεί και δαγκώσει άνθρωπο πρέπει να θανατώνεται. Είτε είναι σκυλί, είτε είναι αρκούδα, είτε είναι λύκος.
Για οποιονδήποτε λόγο αν έφτασε σε σημείο να επιτεθεί σε άνθρωπο σημαίνει ότι έχει ξεπεράσει το φόβο του ανθρώπου και είναι βέβαιο ότι θα το ξανακάνει.

Αυτό δεν το βγάζω από το μυαλό μου αλλά είναι αυτό που έλεγαν σε περιπτώσεις όπου ειδικά συνεργεία του δασαρχείου είχαν συγκροτηθεί για να θανατώσουν κάποια αρκούδα στην Αμερική και ξανά τα ίδια έλεγαν και στη Ρωσία. σε αντίστοιχη περίπτωση Στη Ρωσία και σε μία περίπτωση που άνθρωπο είχε φάει μία τίγρης το ίδιο έκαναν. Επίσης σε διεθνή επιστημονικά χωριά στην Ανταρκτική είδα πάλι το ίδιο. Απαγορεύεται να απομακρύνεσαι από το χωριό χωρίς τυφέκιο, η οπλοφορία ήταν υποχρεωτική. Απαγορεύεται να ταΐσεις κάποια πολική αρκούδα που πλησίασε το χωριό. Αν αρκούδα επιτεθεί σε άνθρωπο θανατώνεται.
 
Συνάδελφοι προτείνω συγκράτηση!
Δεν είναι λύση να σκοτώνουμε οποίον σκυλο παει να μας επιτεθεί.
Με έχουν δαγκώσει κάμποσες φορες σκυλιά.
Αλίμονο αν τα σκότωνα ολα.
Όταν πλησιάζουμε ένα κοπάδι με πρόβατα η ένα μαντρί, ο σκύλος μας βλέπει σαν εισβολείς και κανει την δουλεια του. Προσπαθεί είτε να μας αποθησει ή να μας εξουδετέρωσει.
Επίσης ο βοσκός δεν θα χαρεί αν του σκοτώσουν έναν σκύλο.
Γενικοτερα, λύσεις για να χωρέσουμε όλοι στο βουνο υπάρχουν!
Διάθεση χρειάζεται για να τις εφαρμόσουμε !
 
Back
Top