Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Δυνατή αποφασιστικη φωνή και απειλητικό χτύπημα το ποδι προς το μέρος του επιτιθεμενου.
Ο πατέρας μου που έχει αναλάβει τώρα τη βόλτα του σκυλου έχει ένα ξύλο που το παίρνει μαζι και σαν γκλιτσα και μου λέει ότι τώρα πια τα αδέσποτα που έκαναν αγριαδες παλιοτερα στρίβουν μόλις τον βλέπουν! .hit.
Εμένα έχουν πάψει από καιρό να με πλησιάζουν. Αντίθετα έχουν αρχηση να με πλησιάζουν οι αδεσποτες.
 
Άσε γιατί υπάρχουν και κάτι ψευτοφιλοζωοι εδώ στη γειτονιά που νομίζουν ότι βάζοντας ένα μπολ νερό έγιναν οικολόγοι και προστάτες των αδέσποτων!
Μια μέρα κάπου έπιασε μυρωδιά από γάτα η σκύλα και πιστεύω όλοι έχετε ιδέα από κλαφουνισμα από beagle! Βγαίνει ο άλλος έξω και αρχίζει και φωνάζει στον πατέρα μου γιατί λέει χτύπησε το σκυλί με το ξύλο και εκλαψε!.buy buy.
Γυρνάει λοιπόν και ο πατέρας μου και του λέει με είδες να το χτυπαω;
Όχι λέει το άκουσα να κλαίει.
Καλύτερα να μου ξεραθεί το χέρι παρά να χτυπήσω το σκυλάκι μου, του λέει, εσένα όμως άμα συνεχίσεις τις λαλακιες θα έρθω εκεί και δε σε βλέπω καλα!
.very funny.
.shake hands..shake hands..sarcastic..sarcastic.
Και που να το ακούσει όταν πιάσει ντόρο :D
Εμείς εδώ έχουμε το άλλο φαινόμενο
Παίρνει ο κάθε ηλίθιος ένα σκύλο και τον φέρνει να κατουρήσει έξω από την αυλοπορτα δεν τον πάει στην γειτονιά του
Έχω κράξει κάνα δυο και μια φραγκοκοτα που μου είπε ότι ο δρόμος και το πεζοδρόμιο είναι δημόσια οπότε έχει όλο το δικαίωμα
Πρόσεξε καλά τις λέω γιατί έτσι και φάω φασολάδα και έρθω έξω από την πόρτα σου και αφοδευσω δεν θα σου αρέσει καθόλου
Από τότε εξαφανίστηκε
 
Φέτος ήταν η πρώτη φορά που μου επιτέθηκαν μέχρι τα 2 μέτρα.2 φορές.την 2η φορά φοβηθηκα πολύ πλησίαζα ένα δέντρο σιγά σιγά να αναιβω.η ταν γύρω στά εφτά σκυλιά,τα δύο πολύ επιθετικα,.ο βοσκος να είναι στο αμάξι μου δίπλα,να ρίχνω στον αέρα,.δεν έκανε τίποτα αυτός.γυρναω το όπλο στα σκυλια μην ρίχνεις μου λέει άρχιζε να φωνάζει.μαζεψε τα του λέω.ρίχνω στό χώμα μπροστά τους,παει το χώμα πάνω τούς και έτσι έφυγαν..αν έκανα κίνηση να τους ρίξω θα εμπλεκα .αν με δαγκωναν θα έκανε τον ανηξερο..
 
Last edited:
Φέτος ήταν η πρώτη φορά που μου επιτέθηκαν μέχρι τα 2 μέτρα.2 φορές.την 2η φορά φοβηθηκα πολύ πλησίαζα ένα δέντρο σιγά σιγά να αναιβω.η ταν γύρω στά εφτά σκυλιά,τα δύο πολύ επιθετικα,.ο βοσκος να είναι στο αμάξι μου δίπλα,να ρίχνω στον αέρα,.δεν έκανε τίποτα αυτός.γυρναω το όπλο στα σκυλια μην ρίχνεις μου λέει άρχιζε να φωνάζει.μαζεψε τα του λέω.ρίχνω στό χώμα μπροστά τους,παει το χώμα πάνω τούς και έτσι έφυγαν..αν έκανα κίνηση να τους ρίξω θα εμπλεκα .αν με δαγκωναν θα έκανε τον ανηξερο..

Μήπως γελούσε κιόλας ο καραγκιόζης;
 
Επειδή έχω βρεθεί πάμπολλες φορές αντιμέτωπος έχω να πω τα εξής.
Όταν είστε πεζοί ποτέ μην προτάσσετε όπλα η ξύλα και ποτε μην φωνάζετε . Θα το χάσετε το παιχνίδι ,ειδικά όσοι φοβάστε.
Αφήνετε κάτω όπλα και ξύλα και κανετε κίνηση να πάρετε πέτρες
.Αν χρειαστεί τις πετάτε .Πότε μην τα φοβάστε .Είναι κάτι που τα σκυλιά το καταλαβαίνουν αμέσως.Τελευταία φορα που ήρθα αντιμέτωπος ήταν τον Ιούλιο στην κορυφή των Τζουμέρκων,όταν άρχισαν να έρχονται καταπάνω μου γύρω στα 15 σκυλιά από μεγάλη απόσταση.Ήρθαν στα 5 μ και μου έδειχναν τα ..ούλα τους .Προσπαθούσα με τρόπο ήρεμο να τα αντιμετωπίσω .Αφού είδα ότι δεν έπαιρναν ,τότε κι εγώ τους έδειξα .....τι ωραίες πέτρες είχε διάσπαρτες τριγύρω.
Βέβαια ο ποδηλάτης στο παραπάνω βίντεο δεν θα είχε έρθει αντιμέτωπος άλλη φορά με τόσα σκυλιά και γι αυτό ούρλιαζε πάνω απο το ποδήλατο.Ήταν κοπρόσκυλα και γλύτωσε.Αν ήταν πραγματικά τσοπανόσκυλα δεν γλύτωνε.Σ αυτή την περίπτωση κατεβαίνεις από το ποδήλατο και κάνεις ότι παίρνεις πέτρες.Αν έχει τις παίρνεις στην πραγματικότητα και αναλόγως κάνεις .....
Βέβαια έχουμε και την περίπτωση του αυτοκινήτου.Εκει έχω υποστεί τραύματα.Δαγκωμένα φτερά και προφυλαχτήρα όπως και μια γρατσουνιά με βούλιαγμα στην πόρτα,οταν χειμωνιάτικα και 6 το πρωί μου την έπεσε από το πλάι και έσκασε πάνω στην πόρτα με όση δύναμη είχε.Πάντως όταν είμαστε με το αυτοκίνητο και δούμε οτι μας την πέφτουν ,το καλύτερο είναι να κόψουμε ταχύτητα και όχι να επιταχύνουμε.Τότε είναι χειρότερα γιατι αν ειναι και άλλα σκυλια μπροστά θα πέσουν πάνω μας.
Αυτά για σήμερα..buy buy.
 
Ισχυει μς το αυτοκινητο!!εμενα ολα τα φτερα πανω απο τις ροδες ειναι δαγκωμενα..εγω με το αμαξι συνηθως σταματαω και φευγουν!!ποτε δεν με πλησιαζαν τοσο τα σκυλια φετος εγινε αυτο,.και επειδη περπαταγα γρηγορα να παω στο αμαξι!αυτα πηραν θαρρος και με πλησιασαν πολυ!τοτε τα εχασα και αυτα το καταλαβαν και μαζευτηκαν ολα!
 
Επειδή έχω βρεθεί πάμπολλες φορές αντιμέτωπος έχω να πω τα εξής.
Όταν είστε πεζοί ποτέ μην προτάσσετε όπλα η ξύλα και ποτε μην φωνάζετε . Θα το χάσετε το παιχνίδι ,ειδικά όσοι φοβάστε.
Αφήνετε κάτω όπλα και ξύλα και κανετε κίνηση να πάρετε πέτρες.Αν χρειαστεί τις πετάτε.
Αυτά για σήμερα..buy buy.
ΠΟΛΥ καλές πληροφορίες, χρήσιμες για όλους και ειδικα για οσους δεν το ....έχουμε.
 
Αν δεν έχετε όπλο όμως τι κάνετε? Η συμβουλή του Ζολώ πολύ χρήσιμη. Το είπαν και άλλοι συνάδελφοι αυτό με την πέτρα!!

Mια φορά στο χωριό ήμασταν με τον γιό μου με τα ποδήλατα και καναμε μια μεγάλη διαδρομή.Καποια στιγμή και ενω ήμαστε σε ανηφόρα ,αρχίζουν και κατεβαίνουν απο την πλαγιά καμιά 10αριά τσοιπανόσκυλα αγριεμένα.Ο γιος μου έντρομος πάει να κάνει μεταβολή και να γυρίσει πίσω,Του φωνάζω να σταματήσει και να κατέβει αμέσως από το ποδήλατο,Σκύψε ,πάρε πέτρες και ορμά πανω τους ,του λεω.Το κάναμε και δυο και τα σκυλιά το έβαλαν στα πόδια .Σταματημένα πια στα 100μ απλά γάβγιζαν .
Αν κάναμε το λάθος και κάναμε μεταβολή με τα ποδήλατα ,ίσως να είχαμε χάσει από μια γάμπα ο καθένας
 
Mια φορά στο χωριό ήμασταν με τον γιό μου με τα ποδήλατα και καναμε μια μεγάλη διαδρομή.Καποια στιγμή και ενω ήμαστε σε ανηφόρα ,αρχίζουν και κατεβαίνουν απο την πλαγιά καμιά 10αριά τσοιπανόσκυλα αγριεμένα.Ο γιος μου έντρομος πάει να κάνει μεταβολή και να γυρίσει πίσω,Του φωνάζω να σταματήσει και να κατέβει αμέσως από το ποδήλατο,Σκύψε ,πάρε πέτρες και ορμά πανω τους ,του λεω.Το κάναμε και δυο και τα σκυλιά το έβαλαν στα πόδια .Σταματημένα πια στα 100μ απλά γάβγιζαν .
Αν κάναμε το λάθος και κάναμε μεταβολή με τα ποδήλατα ,ίσως να είχαμε χάσει από μια γάμπα ο καθένας
Για σου Δημήτρη μεγάλε θηρίοδαμαστη.
 
Για σου Δημήτρη μεγάλε θηρίοδαμαστη.
Μια φορά φίλε πριν 20 περίπου χρόνια ζορίστηκα πολύ.Και να φανταστείς ότι ήταν μόνο ένα.
Ημασταν για πέρδικες σε υψετρο 2000 μ. κάπου μρταξθ Χαλίκι Τρικάλων και Καλαριτών στα Τζουμέκα.
Μόλις ειχαμε βγει σε μια κορφή καο ξαφνικά πέφτω πάνω σε ενα τεράστιο μαύρο σκυλί ,το οποίο μας ειχε δει απο μακριά και μας έστησε καρτέρι πισω απο κατι βράχια..Τετοιο πράμα δεν εχω ξαναδεί.Πετάχτηκε ξαψνικά μπροστά μου στα δυο μέτρα και ήταν ότι πιο άγριο έχω δει ποτέ.Του ειχαν διπλώσει τα χείλη και φαινόταν τα ούλα και τα δόντια του.Αγριεμένο τόσο που δεν καταλάβαινε απο τίποτα.Πως βλέπεις εναν λύκο αγριεμένο ,κάπως ετσι.Αναγκάστηκα να πυροβολήσω ,όμως ψωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.Απομακρύνθηκε δυο τρία μέτρα και ξανά πάνω μου . Ηταν η μόνη φορά στη ζωή μου που πίστεψα οτι θα χρειαστεί να πυροβολήσω σκύλο..Ο ξαδελφός μου που ήταν πιο πέρα ,αφου έπιασε τα σκυλιά του , φώναζε και έριχνε ντουφεκιές Μάταια όμως.Η παρτίδα σώθηκε όταν απο την απέναντι κορυφή είδαμε τον τσοπάνο να τρέχει και να φωνάζει τον σκύλο ο οποίος τότε και μόνο τότε απομακρύνθηκε απο μένα.Οχι με τη μια ,αλλά σταματούσε κατα διαστήματα και μου γάβγιζε.
Μετα απο ώρα που μας ζύγωσε ο τσοπάνης ,μας ειπε πως όντως ειναι το πιο άγριο σκυλί που είχε ποτέ και οτι το ειχε για τις αρκούδες.
Αυτή την εμπειρία δεν την ξεχνάω ποτέ.Δτην ίδια περιοχή μια άλλη φορα καο ενώ ξεκουραζόμασταν, μας την πεφτειια ομάδα απο πολύ αγρια και μεγαλόσωμα σκυλιά.Κινηθήκαμε προς το αμάξι και αφου ξεκινήσαμε ,ειχαν περικυκλώσει το αμάξι το οποίο κινούταν αργά στον χωματόδρομο και με το πλάι του σωματός του έπεφταν με δύναμη πάνω στα φτερά και τις πόρτες του αυτοκινήτου για τουλάχισυον 100μ.
Με τσοπάνηδες που μίλαγα και τους ελεγα οτι τα πιο άγρα σκυλιά τα έχω δει σ'αυτή την περιοχή ,το επιβεβαίωναν και οι ίδιοι
 
Παντως αυτο μου κανει εντυπωση
Πως γινεται ενα σκυλι οσο και αγριο να ειναι να μην φοβαται την τουφεκια ? .xm.
Δεν μιλαμε για κυνηγοσκυλα που εχουν συνηθισει τον ηχο αλλα για τσοπανοσκυλα
Δεν είναι η πρώτη φορά που την ακούνε;)
 
Με αυτά που ακούω από την άλλη φορά θα παίρνω και τον δικόμου στο καρτέρι.sarcastic..

Το μόνο που μένει είναι να βρω τρόπο να μην τον βλέπουν οι φάσσες:D:D.
Κάτω από τον λαιμό και ανάμεσα στα μπροστινά πόδια είσαι μια χαρά κρυμμένος! .big smile.
 
Αυτό που μου φαίνεται εμένα περίεργο είναι η κίνηση με τις πέτρες. Λογικά για να φοβηθεί ο σκύλος πρέπει να έχει δεχτεί επίθεση με πέτρες, αλλιώς πως ξέρει ότι η συγκεκριμένη κίνηση θα έχει οδυνηρα αποτελεσματα για αυτόν;
 
Back
Top