Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Σήμερα με αφορή ένα περιστατικό που είχα είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πεί ο καθένας τη γνώμη του και πως αντιμετωπίζει μια τέτοια κατάσταση.

Καθώς κυνηγούσα κάποια στιγμή στο χωράφι μπροστά μου ήταν αγρότες που μάζευαν την παραγωγή τους. Για να μην τους ενοχλήσω ανέβηκα στον δρόμο και αποφάσισα να περάσω την έκταση που δούλευαν απο εκεί. Στον δρόμο είχαν το φορτηγό τους που γέμιζαν με αυτά που μάζευαν. Μπροστά απο το φορτηγό κοιμόταν ένα σκυλί τους το οποίο δεν είχα δει και όταν με κατάλαβε έτρεξε κατα πάνω μου. Επειδή έχω ξανααντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις σε καμία περίπτωση δεν γυρνάω πλάτη στον σκύλο και δεν τρέχω. Είχε μείνει σε μια απόσταση 4 μέτρα απο εμένα και μου γαύγιζε.Σιγά σιγά με βήματα προς τα πίσω απομακρύνθηκα και μπήκα σε έναν χωματόδρομο. Οι αγρότες είδα πως παρακολουθούσαν το περιστατικό αλλά δεν έκανε κανένας τίποτα.Αν με δάγκωνε το σκυλί τι θα γινόταν?

Παρόμοιο περιστατικό μου έχει τύχει και στο χωριό που τότε είχα πλησιάσει μια αγροικία και με περικύκλωσαν 3 τσοπανόσκυλα.Όταν έφτασαν στα 2 μέτρα τουφέκισα στον αέρα και για καλή μου τύχη φοβήθηκαν και απομακρύνθηκαν.

Το χειρότερο το αντιμετώπισα πρίν δύο χρόνια στην θήβα. πέρναγα καμια 200αρια μέτρα απο μια στάνη στην μέση του πουθενά και ξαφνικά ακούω γαύγισμα γυρνάω και βλέπω έναν σκύλο να τρέχει καταπάνω μου.Ρίχνω στον αέρα αλλά ο σκύλος με πλησίασε στο μέτρο.Πάω να τον χτυπήσω με το κοντάκι και δαγκώνει το όπλο.Τότε έφαγε μια καλή κλοτσιά και έφυγε.

Τα τσοπανόσκυλα τα περισσότερα είναι πάνω απο 40 κιλά (και λίγα λέω) και αν θέλουν μπορούν να σου κάνουν μεγάλη ζημιά.Μέχρι στιγμής το έχω αποφύγει.Σκέφτομαι να πάρω κανα σπρέι πιπεριού και να κουβαλάω μαζί μου, για να αποφύγω τα χειρότερα ( αν απειληθεί σοβαρά η υγεία μου δεν θα διστάσω να πυροβολήσω) αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο.

Επειδή με έχει προβληματίσει το θέμα είπα να το μοιραστώ για να ακούσω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας.
 
Τότε έφαγε μια καλή κλοτσιά και έφυγε.
Λαθος κινηση ,Θα μπορουσε να σου είχε επιτεθει.Αν ψαξεις στο ίντερνετ θα βρεις τι συμβουλές πρεπει να ακολουθησουμε σε αναλογη περιπτωση καθως και τα "σημαδια" που δείχνουν ότι ο σκυλος ετοιμάζεται να επιτεθει..
Παντως σε καμια περιπτωση δεν χτυπαμε γιατι εξαγριωνεται..Δεν ειναι ολα τα σκυλια φοβητσιαρικα..
 
Λαθος κινηση ,Θα μπορουσε να σου είχε επιτεθει.
Ισχύει, την είχα πατήσει πιο μικρός σε αντίστοιχη περίπτωση μας επιτέθηκε ένας με τον πατέρα μου και πήγα να τον κλοτσήσω, για πότε γύρισε και με δάγκωσε ούτε που το κατάλαβα. Ευτυχώς όχι πολύ σοβαρά, τα σημάδια τα έχω βέβαια ακόμη στο πόδι.
Τώρα σε κυνήγι να έρθω σε στενή επαφή αντιμέτωπος δεν μου έχει τύχει ακόμα, από μακριά μόνο γαβγίσματα και απομακρύνθηκα ήσυχα. Η τουφεκιά στον αέρα πιστεύω ότι θα τρομάξει το μέσο σκύλο, τώρα βέβαια κάποιοι κτηνοτρόφοι παίρνουν και άγριες φυλές και τους κόβουν και τα αυτιά για να αγριεύουν επιπλέον, εκεί νομικά δεν ξέρω αν είσαι κατοχυρωμένος να φτάσεις στα έσχατα (εφόσον χρειαστεί). Βέβαια θα μου πεις γιατί είναι νόμιμο να κυκλοφορούν έτσι τσοπανόσκυλα και άγρια κιόλας, για να μην πούμε προφανώς ότι αυτά τα σκυλιά δεν έχουν χαρτιά, εμβόλια κλπ.
Δυστυχώς έχουμε φτάσει να βάζουμε σε τέτοιες ακραίες περιπτώσεις το ζώο πάνω από τον άνθρωπο.
 
Σήμερα με αφορή ένα περιστατικό που είχα είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να πεί ο καθένας τη γνώμη του και πως αντιμετωπίζει μια τέτοια κατάσταση.

Καθώς κυνηγούσα κάποια στιγμή στο χωράφι μπροστά μου ήταν αγρότες που μάζευαν την παραγωγή τους. Για να μην τους ενοχλήσω ανέβηκα στον δρόμο και αποφάσισα να περάσω την έκταση που δούλευαν απο εκεί. Στον δρόμο είχαν το φορτηγό τους που γέμιζαν με αυτά που μάζευαν. Μπροστά απο το φορτηγό κοιμόταν ένα σκυλί τους το οποίο δεν είχα δει και όταν με κατάλαβε έτρεξε κατα πάνω μου. Επειδή έχω ξανααντιμετωπίσει τέτοιες καταστάσεις σε καμία περίπτωση δεν γυρνάω πλάτη στον σκύλο και δεν τρέχω. Είχε μείνει σε μια απόσταση 4 μέτρα απο εμένα και μου γαύγιζε.Σιγά σιγά με βήματα προς τα πίσω απομακρύνθηκα και μπήκα σε έναν χωματόδρομο. Οι αγρότες είδα πως παρακολουθούσαν το περιστατικό αλλά δεν έκανε κανένας τίποτα.Αν με δάγκωνε το σκυλί τι θα γινόταν?

Παρόμοιο περιστατικό μου έχει τύχει και στο χωριό που τότε είχα πλησιάσει μια αγροικία και με περικύκλωσαν 3 τσοπανόσκυλα.Όταν έφτασαν στα 2 μέτρα τουφέκισα στον αέρα και για καλή μου τύχη φοβήθηκαν και απομακρύνθηκαν.

Το χειρότερο το αντιμετώπισα πρίν δύο χρόνια στην θήβα. πέρναγα καμια 200αρια μέτρα απο μια στάνη στην μέση του πουθενά και ξαφνικά ακούω γαύγισμα γυρνάω και βλέπω έναν σκύλο να τρέχει καταπάνω μου.Ρίχνω στον αέρα αλλά ο σκύλος με πλησίασε στο μέτρο.Πάω να τον χτυπήσω με το κοντάκι και δαγκώνει το όπλο.Τότε έφαγε μια καλή κλοτσιά και έφυγε.

Τα τσοπανόσκυλα τα περισσότερα είναι πάνω απο 40 κιλά (και λίγα λέω) και αν θέλουν μπορούν να σου κάνουν μεγάλη ζημιά.Μέχρι στιγμής το έχω αποφύγει.Σκέφτομαι να πάρω κανα σπρέι πιπεριού και να κουβαλάω μαζί μου, για να αποφύγω τα χειρότερα ( αν απειληθεί σοβαρά η υγεία μου δεν θα διστάσω να πυροβολήσω) αλλά δεν ξέρω αν είναι νόμιμο.

Επειδή με έχει προβληματίσει το θέμα είπα να το μοιραστώ για να ακούσω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας.
Κατα 99,9% τα σκυλια τους ειναι παρανομα ,χωρις τσιπακι ... εκτος κλειστου / οριοθετιμενου χωρου και πολυ πιθανον χωρις εμβολια. Λοιπον δεν θα βαλω την υγεια μου σε ? αν θα καυλωσει να μου επιτεθει ο σκυλος ή οχι! Ντουφεκια στον αερα και αν συνεχισει καταπανω μου ...δυστυχως εχασε! Κατα τα αλλα αμεσως τηλ στο δασαρχειο κ αστυνομια για να καταγραφει το συμβαν.
Απλα τα πραγματα. εδω ρε παιδια απαγορευεται να κυκλοφορουν λυτα τα σκυλια στο παρκο , αν μας κανουν καταγγελια τον ηπιαμε ...μη πω αν δαγκωσουν καποιον και ειδικα παιδι ..... τα αγρια κοπροσκυλα θα λυπηθουμε !! Μη τρελαθουμε , που να ειχες και κανα επανιελακι μαζι , να δεις πως θα του την επεφταν.
 
Οπως λεει ο Τολης παρανομα 100% ειναι οποτε η υγεια και η ακεραιοτητα μου προηγουνται
Ποτε δεν μου εχει τυχει να ερθουν προκλητικα κοντα μου μονο απο μακρυα τουφεκια στον αερα σε δυσκολη φαση και πανω τους αν επιτεθουν
Ενας γνωστος παλια ελεγε
<<απο το να σε πανε οι παπαδες καλυτερα οι χωροφυλακες>>
ha haaa
 
Last edited:
Ο μονος τροπος να πυροβοληθει σκυλι κ να εχεις ελαφρυντικο κ τονιζω το ελαφρυντικο ειναι να σου εχει έπιτεθει κ να σε εχει τραυματισει κ εννοειται εκτος της περιουσιας που φυλαει
Υπαρχουν παρα πολυ αυστηρες νομοθεσιες
Δεν ξερω κατα ποσον πρεπει να πω το πως αντιμετωπιζουμε ενα σκυλι με απειλιτικες διαθεσεις χωρις οπλο αλλα θα πω μονο οτι στα ματια μας δεν πρεπει να δει φοβο
Αν δει φοβο
Αν τρεξουμε
Αν πανικοβληθουμε μπορω σιγουρα να σας πω οτι προκαλουμε την επιθεση
Δεν θα επεκταθω αλλο
Το καλυτερο ειναι η προληψη γιαυτο μακρια απο περιουσιες που πιθανον φυλαουν σκυλια
 
Δεν εχουμε καμμια διαθεση/προθεση να ενοχλησουμε ΚΑΝΕΝΑΝ!!!
Δεν θελουμε να δημιουργησουμε προβληματα σε ΚΑΝΕΝΑΝ!!!
Εαν νοιωσω οτι ΚΙΝΔΥΝΕΥΩ - και μου εχει συμβει - ριχνω στον αερα, εχω κατι αλλο να κανω?
Εαν ομως υποστω επιθεση - δεν μου εχει συμβει - τοτε ριχνω ΧΑΜΗΛΑ, ποδια, εχω κατι αλλο να κανω?
 
εδώ εμένα σε αγροτική περιοχή με πήγε στην αστυνομία ένας που τον είχε κυνηγήσει ένας σκύλος που έμοιαζε στον δικό μου.
αυτός επέμενε οτι ήταν ο δικός μου κι ο αστυνομικός μου είπε ότι ο νόμος λέει να είναι πάντα δεμένος.(δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθεί αλλά ήταν εκτός κυνηγετικής περιόδου κι εννοείται ότι ο δικός μου ήταν κομπλέ τσιπ,εμβόλια κλπ και δεν είναι άγριος).
ακόμα κι όταν του είπα οτι ο σκύλος που σε κυνήγησε ήταν του τάδε αυτός επέμενε ότι ήταν ο δικός μου.
τέτοια κατάσταση πως την αντιμετωπίζεις?

είναι όπως και με τις κότες
κάποιοι σκύλοι τσιμπάνε καμμια κι αμέσως είναι ο δικός σου.άσχετα αν ήταν μες στο σπίτι.
τελικά εμεις οι ιδιοκτήτες σκύλων κυνηγετικών κατά βάση και μη τι υποχρεώσεις και τι δικαιώματα έχουμε?
δηλαδή εγω που τον βγάζω βόλτα χωρίς λουρί χειμώνα καλοκαίρι (τονίζω σε αγροτική περιοχή) είμαι παράνομος.(κατά τα λεγόμενα του αστυνομικού)
κι οι συγχωριανοί μου που τα χουν και γυρίζουν πρωί βράδυ ελεύθερα (άσχετα αν πειράζουν η οχι ) ειναι νόμιμοι αφού δεν βρίσκονται με τον σκύλο και δεν πρόκειται κανείς να τους βρει και να τους πάει στην αστυνομία.

υπάρχει κάνεις που να γνωρίζει 100% να τι ισχύει σε ανάλογες περιπτώσεις?

κι όπως γράφω αυτα θυμήθηκα 2 περιστατικά.

σκυλος γείτονα έρχεται μαζί με τα δικά μου,ανοίγω το κοτέτσι και μπουκαρει και κυνηγάει τις κότες.ήρεμος τον βγάζω έξω και τις είπα να έχει το νου της γιατί δεν είναι όλοι τόσο υπομονετικοί όπως εγώ και να τον μάθει να μην πειράζει.αυτή μου απαντάει οτι ο σκύλος παιζει και να τις κλεισετε τις κοτες να μην τις εχετε ελευθερες (σημειωτεον σε περιφραγμενο κοτετσι που ανοιξα για να μπω.

περιπτωση 2
φιλόζωος έχει φερει περι τις 40 γατες και γυρνάν παντού.κανει το ασυλο .ο σκυλος οταν βγει εξω και παμε βολτα κυνηγα αν βρει καμμια τις ανεβαζει στα δεντρα και μετα ερχεται (δεν σκοτωνει)
εγω χωρις λουρι ειμαι παρανομος κι αυτος με τις 40 γατες που γυρναν παντου και αφοδευουν οπου εχει γλαστρα η ζαρζαβατικο νομιμος.

αν γνωριζει καποιος αυτα τα νομικά να μας πει 5 πράγματα για να ξέρουμε,γιατι ο νόμος είναι όποως κι ο κώλος.
όλοι έχουν κι από έναν.
 
Αυτά τα σκυλιά από ένστικτο προστατεύουν την περιοχή όπου ζούνε.
Καλό είναι να αποφεύγουμε περιοχές με μαντριά διότι το πιο πιθανό είναι να αντιμετωπίσουμε μια δύσκολη κατάσταση.
Τώρα αν πετύχουμε μια τέτοια κατάσταση σε καμία περίπτωση δεν τρέχουμε.Σιγά σιγά αποχωρούμε με πίσω βήματα και χωρίς να γυρίσουμε πλάτη.
Κατά 90% τα σκυλιά θα υποχωρήσουν.Τώρα αν δεν το κάνουν ενεργούμε με άλλον τρόπο....
 
Πραγματικά πολύ δύσκολη κατάσταση στην οποία δεν υπάρχει κάποια ασφαλής "οδηγία" διαφυγής .
Όπως πολύ σωστά λέει πιο πάνω ο Γιώργος @Freeman.1989 , από ένστικτο προστατεύουν την περιοχή όπου ζούνε.O "εισβολέας" είμαστε εμείς και αυτό πρέπει να κάνει την δουλειά του.Δεν θέλει να μας κάνει κακό , να μας διώξει θέλει .
Εχουν πυροβοληθεί τέτοια σκυλιά από λάθος εκτίμηση διότι "παρερμηνεύτηκαν" οι προθέσεις του .Είναι φυσιολογικό άλλωστε να τρομοκρατηθεί κάποιος στην θέα ενός άγριου και τεράστιου ποιμενικού.
Να αποφεύγουμε να πλησιάζουμε στον χώρο εποπτείας του και σε περίπτωση που τον παραβιάσουμε άθελα μας καλό είναι να υποχωρήσουμε χωρίς πανικό και τρεχάλες.
 
Σε αυτες τις περιπτωσεις τα μονα που δεν φερουν ευθυνη ειναι τα αδεσποτα και τα τσοπανοσκυλα
Το προβλημα ξεκιναει απο το κρατος που αδιαφορησε στην ασυδοσια αρκετων Τσελιγκαδων που οριοθετησαν δασικες περιοχες σαν τσιφλικι τους
με αρκετες παμπονηρες μεθοδους πχ αλυσιδες σε χωματοδρομους και αμολυμενα τσοπανοσκυλα που τις περισσοτερες φορες δεν εχουν εμβολιαστει ουτε για λυσσα
Κανεις τοσα χρονια δεν τους εχει εξηγησει οτι το μαντρι πρεπει να ειναι περιφραγμενο και τα σκυλια τους μεσα στην περιφραξη και οχι αμολυμενα να σουλατσαρουν
δυσκολευοντας την προσβαση στην υπαιθρο
Αρκετα κυνηγοσκυλα εχω δαγκωθει και αλλα κατασπαραχτει απο τσοπανοσκυλα και κανεις δεν εχει βρει το δικιο του
Ασυδοσια σε ολο της το μεγαλειο
 
φιλόζωος έχει φερει περι τις 40 γατες και γυρνάν παντού...
Απο τοτε που πήρα Ακίτα ηρέμησα απο τις γάτες χε χε χε .my man.
Οι αγρότες είδα πως παρακολουθούσαν το περιστατικό αλλά δεν έκανε κανένας τίποτα.....
Επειδή με έχει προβληματίσει το θέμα είπα να το μοιραστώ για να ακούσω τις γνώμες και τις εμπειρίες σας.
Αν όντως δεν έκαναν κάτι για να σταματήσουν το σκυλί τους την τουφεκιά την θέλουν αυτοί !!! .kkk..kkk.
 
Και σε μενα ετηχε φετοσ σε ενα λακομα να μου την πεσουν δυο αδεσποτα τσοπανοσκυλα που εχαν φυγή του βοσκου πολυ μακρια απο το μαντρι του Ευτυχώς ημουν κοντα στο αυτοκηνιτο και μπηκα μεσα σε αλλοι περίπτωση θα τα ειχα ντουφεκιση γιατι θα με ειχαν κάνει κομμάτια πολυ αγρια σκυλια φιλου μου του επιτέθηκαν αλλα την γλίτωσε και αυτοσ γιατι ηταν κοντα στο αυτοκηνιτο
 
Στο μέρος που αντιμετώπισα το περιστατικό έχω πετύχει αρκετές φορές ομάδες 4-6 σκύλων που μοιάζουν αδέσποτα. Επίσης έχω πετύχει δύο φορές φέτος σκύλο με κότα στο στόμα.Αυτό μου δίχνει ότι δεν είναι καλοταισμένα.
Σίγουρα δεν κυνηγάω να έχω κοντινές επαφές με σκυλιά και σίγουρα όταν ακούω γαύγισμα απο μακριά δεν πλησιάζω το σημείο.Το θέμα είναι αν έρθεις αντιμέτωπος εκεί που δεν το περιμένεις.Και στις τρείς περιπτώσεις που έγραψα δεν υπήρχε προειδοποίηση απο τα σκυλία μιας και δεν με είχαν δεί ούτε αυτά εμένα ούτε εγώ αυτά.
 
Έχω βρεθεί σε αρκετές περιπτώσεις σε παρόμοια κατάσταση και με το ποδήλατο και στο κυνήγι και χειρότερα σε εκπαιδευτικό με το σκύλο μαζί.
Στο ποδήλατο είχα πάντα μαζί μου σπρέι πιπεριού για κάθε περίπτωση μιας και πήγαινα και σε απομερα σημεία. Δεν έχει χρειαστεί ποτέ να φτάσω σε χρήση του σπρέι η του όπλου έστω και στον αέρα.
Η πρώτη αντίδραση είναι να μη δείξεις φόβο και να κρατήσεις το χώρο σου. Δυνατή βαριά φωνή και προσοχή αν είναι αγέλη να μην περάσει κάποιο στα νώτα σου. Με αργά πίσω βήματα συνήθως ξεφεύγεις από το 95% των καταστάσεων. Αν τα χτυπήσεις έχασες. Αν γυρίσεις να τρέξεις έχασες. Αν συνεχίσεις την πορεία σου προς το κοπάδι η το μαντρί έχασες.
 
μία συμβουλή που είχα διαβάσει είναι να γυρίσεις πλάγια ως προς τον σκύλο....
να μην βλέπει όλο το "πλάτος" του σώματός σου(που είναι μεγαλύτερο απο τον ίδιο) και σε θεωρήσει απειλή....
να βλέπει δηλαδή , κεφάλι, ένα χέρι και ένα πόδι...να δίνεις την οπτική μια λεπτής φιγούρας ώστε να μην τρομάζει και ο ίδιος
 
Back
Top