Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

https://www.protothema.gr/greece/ar...ou-dogo-artzedino-pou-katasparaxe-to-skulaki/

Έχει ενδιαφέρον να δούμε αν θα έχει συνέπειες αυτός που το "ξάπλωσε" ...
Βλέπω ότι σε αυτό το περιστατικό, τη λύση για το μανιασμένο και ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΟ σκύλο την έδωσε ένας ένοπλος πολίτης. Δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί, αν δεν ήταν παρόντας στο περιστατικό και αν δεν ενεργούσε όπως ενήργησε. Και τώρα τον αναζητά η αστυνομία... Λες και πρόκειται για ένα κακοποιό στοιχείο. Ο Ελλάς ηρώων χώρα, τι Μ.....ς βγάζεις τώρα... Μας θέλουν ηλίθιους και θύματα.
 
Πέρα απ'το περιστατικό καθ'αυτό,το θέμα είναι, ότι τα πιστόλια, έχουν γίνει σαν τα κινητά.
Όλοι κουβαλάνε...
Δεν τα κουβαλάνε όλοι νόμιμα. Νομίζω αναφέρει το άρθρο ότι ο άνθρωπος εργαζόταν ως πρόσωποφύλακας κάποιου. Άρα κατά πάσα πιθανότητα, το όπλο το έφερε νόμιμα. Εμένα δεν με ενοχλεί να έχει άδεια οπλοφορίας κάποιος που πρέπει να έχει και να οπλοφορεί. Με ενοχλεί να έχουν όπλο όλοι όσοι ΔΕΝ πρέπει να έχουν και μάλιστα αποδεδειγμένα για κακό σκοπό.
 
Last edited:
Δεν τα κουβαλάνε όλοι νόμιμα. Νομίζω αναφέρει το άρθρο ότι ο άνθρωπος εργαζόταν ως πρόσωποφύλακας κάποιου. Άρα κατά πάσα πιθανότητα, το όπλο το έφερε νόμιμα. Εμένα δεν με ενοχλεί να έχει άδεια οπλοφορίας κάποιος που πρέπει να έχει και να οπλοφορεί. Με ενοχλεί να έχουν όπλο όλοι όσοι ΔΕΝ πρέπει να έχουν και μάλιστα αποδεδειγμένα για κακό σκοπό.
Αυτός που πυροβόλησε με πιστόλι δεν ήταν ο ιδιωτικός φύλακας - "σεκιουριτάς" που παρενέβη στο συμβάν.

Ήταν αγνώστου ιδιότητας και στοιχείων διερχόμενος οδηγός.

Άν βρεθεί και συλληφθεί τότε θα μάθουμε για ποιό σκοπό κουβαλούσε αυτό το όπλο μαζί του.
 
Αυτός που πυροβόλησε με πιστόλι δεν ήταν ο ιδιωτικός φύλακας - "σεκιουριτάς" που παρενέβη στο συμβάν.

Ήταν αγνώστου ιδιότητας και στοιχείων διερχόμενος οδηγός.

Άν βρεθεί και συλληφθεί τότε θα μάθουμε για ποιό σκοπό κουβαλούσε αυτό το όπλο μαζί του.
Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα, και εκ του αποτελεσματος και εν προκειμενο, καλως το κουβαλουσε.
 
Αυτός που πυροβόλησε με πιστόλι δεν ήταν ο ιδιωτικός φύλακας - "σεκιουριτάς" που παρενέβη στο συμβάν.

Ήταν αγνώστου ιδιότητας και στοιχείων διερχόμενος οδηγός.

Άν βρεθεί και συλληφθεί τότε θα μάθουμε για ποιό σκοπό κουβαλούσε αυτό το όπλο μαζί του.
Ε κανας αρχοντοτσιγγανος θα ήταν, κάτοικος της περιοχής που θα πήγαινε για διαμαρτυρία και έπεσε στο συμβάν ο άνθρωπος. Αυτοί έχουν ελευθέρας.
 
Last edited:
Άμα τον βρούνε.
Τον έχουν βρει ...
Δεν ξέρω τι θα είχε συμβεί, αν δεν ήταν παρόντας στο περιστατικό και αν δεν ενεργούσε όπως ενήργησε.
Θα είχε φάει και 2-3 άλλους !!! (όχι σκύλους)
Πέρα απ'το περιστατικό καθ'αυτό,το θέμα είναι, ότι τα πιστόλια, έχουν γίνει σαν τα κινητά.
Όλοι κουβαλάνε...
Μάγος είσαι !
Αυτός που πυροβόλησε με πιστόλι δεν ήταν ο ιδιωτικός φύλακας - "σεκιουριτάς" που παρενέβη στο συμβάν.

Ήταν αγνώστου ιδιότητας και στοιχείων διερχόμενος οδηγός.

Άν βρεθεί και συλληφθεί τότε θα μάθουμε για ποιό σκοπό κουβαλούσε αυτό το όπλο μαζί του.
Ο Ιβάν Σαββίδης :D

Παίδες ανεξάρτητα τι λέμε εμείς, οι δημοσιογράφοι και η κοινή γνώμη, το θέμα είναι πως πρέπει να παρακολουθούμε για να μάθουμε τι θα πουν οι δικαστές !!! διότι αν φέρει νομίμως το όπλο και αθωωθεί αφού βρισκόταν σε άμυνα ... θα αποτελεί δεδικασμένο. Θα ξέρουμε μετά πως πρέπει να φερθούμε όταν τσοπανόσκυλα με άγριες διαθέσεις την πέσουνε σε εμάς ή τα σκυλιά μας :)
 
Τον έχουν βρει ...

Θα είχε φάει και 2-3 άλλους !!! (όχι σκύλους)

Μάγος είσαι !

Ο Ιβάν Σαββίδης :D

Παίδες ανεξάρτητα τι λέμε εμείς, οι δημοσιογράφοι και η κοινή γνώμη, το θέμα είναι πως πρέπει να παρακολουθούμε για να μάθουμε τι θα πουν οι δικαστές !!! διότι αν φέρει νομίμως το όπλο και αθωωθεί αφού βρισκόταν σε άμυνα ... θα αποτελεί δεδικασμένο. Θα ξέρουμε μετά πως πρέπει να φερθούμε όταν τσοπανόσκυλα με άγριες διαθέσεις την πέσουνε σε εμάς ή τα σκυλιά μας :)
Τι θα πούν οι δικαστές;

Εδώ σε αυτή τη γωνιά της γής - ειδικά το τελευταία χρόνια - έχουν καταπατηθεί βάναυσα και χωρίς καμιά συστολή ή ενδοιασμό βασικά ανθρώπινα δικαιώματα θεμελιωμένα από το σύνταγμα το ίδιο και περιμένετε αληθινή απονομή δικαιοσύνης για ένα τέτοιο θέμα; (εκτός άν ελπίζουμε μόνο σε θαύματα... )

Ποιά είναι η "νόμιμη άμυνα" ; Κρατούσε πιστόλι και ο σκύλος ;

Το νομικό πλαίσιο είναι αυτό που είναι - άσχετα με τον σκοπό που εξυπηρέτησε η ενέργεια αυτού του ανθρώπου δεν παύει να είναι μια "βίαιη θανάτωση ζώου συντροφιάς" (που λέει και ο τελευταίος οικωλογο-νόμος) και η χρηματική ποινή είναι τουλάχιστον 30.000 € και βλέπουμε για τα άλλα (παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία κλπ κλπ )
 
Θα ξέρουμε μετά πως πρέπει να φερθούμε όταν τσοπανόσκυλα με άγριες διαθέσεις την πέσουνε σε εμάς ή τα σκυλιά μας
Γιώργο, αν ο "διάλογος" με τα τσοπανόσκυλα ξεφύγει, δεν έχεις και πολλές λύσεις, για το πως θα φερθείς.
 
Δεν χρειάζεται πανικός με τα τσοπανόσκυλα Αυτό είναι το κυριότερο.
Ξαναλέω πως δεν πρέπει να κρατάς στα χέρια σου ξύλο, όπλο ήκάποιο μακρύ αντικείμενο.
Τέλος πάντων το αφήνεις κάτω και απλώς αν δεν πιάσουν άλλα κόλπα κάνεις πως πετάς πέτρες ή και πετάς στην ανάγκη.
 
Ξαναλέω πως δεν πρέπει να κρατάς στα χέρια σου ξύλο, όπλο ήκάποιο μακρύ αντικείμενο.
Γιατί ?
αν δεν πιάσουν άλλα κόλπα κάνεις πως πετάς πέτρες ή και πετάς στην ανάγκη.
σωστό ...
 
Δεν χρειάζεται πανικός με τα τσοπανόσκυλα Αυτό είναι το κυριότερο.
Ξαναλέω πως δεν πρέπει να κρατάς στα χέρια σου ξύλο, όπλο ήκάποιο μακρύ αντικείμενο.
Τέλος πάντων το αφήνεις κάτω και απλώς αν δεν πιάσουν άλλα κόλπα κάνεις πως πετάς πέτρες ή και πετάς στην ανάγκη.
Αν δε πιάσει τίποτα,δε θα το μάθουμε ποτέ😆
 
Αν δε πιάσει τίποτα,δε θα το μάθουμε ποτέ😆
Εγώ έχω βρεθεί αντιμέτωπος πάρα πολλές φορές και όχι μόνο χειμώνα κατά τη διάρκεια του κυνηγιού, αλλά και καλοκαίρι σε μεγάλα υψόμετρα και μάλιστα αντιμέτωπος με πάρα πολλά σκυλιά . Υπήρξε φορά που μου την έπεσαν τουλάχιστον 15 τσοπανόσκυλα και είχαν κάνει κύκλο γύρω μου ενω το κοπαδι ηταν 300μ μακρια. Καλοκαίρι στά 2200 στις κορυφές των Τζουμέρκων.
Εκεί δούλεψε το σύστημα πέτρα αφού εξαντλήθηκαν τα υπόλοιπα.
Πάντως τώρα εδω πολλές φορές με κυνηγάνε με το αυτοκίνητο και αυτό γίνεται καθημερινά θα έλεγα . Μετά από δύο φορές που μου δάγκωσαν το αυτοκίνητο καθώς και μία φορά που ήρθε και έπεσε με δύναμη πάνω στην πόρτα και μου έκανε βαθούλωμα και γρατζουνιά 20εκ , κόβω ταχύτητα έως και σταματάω τελείως . Αρχίζω και τους μιλάω ήρεμα με λεπτή φωνή μετά από λίγο τα βλέπεις μαλακώνουν . Σου κουνάνε και την ουρά μετικες φορες.
Μόλις ξεκινάω γαβγίζουν λίγο αλλά μέχρι εκεί .
Την επόμενη μέρα μόλις καταλάβουν ότι είμαι εγώ κάνουν παλι λίγο τσαμπουκάδες στην αρχή μετά ηρεμούν.
Όλα βέβαια έχουν να κάνουν και με το πόσο προκατειλημμένος είναι κάποιος ,το πόσο φοβάται γενικά τα τσοπανόσκυλα ή κάποιο σκυλί που δείχνει άγριο κλπ
 
Back
Top