Τρόποι αντιμετώπισης τσοπανόσκυλων

Συνάδελφοι προτείνω συγκράτηση!
Δεν είναι λύση να σκοτώνουμε οποίον σκυλο παει να μας επιτεθεί.
Με έχουν δαγκώσει κάμποσες φορες σκυλιά.
Αλίμονο αν τα σκότωνα ολα.
Όταν πλησιάζουμε ένα κοπάδι με πρόβατα η ένα μαντρί, ο σκύλος μας βλέπει σαν εισβολείς και κανει την δουλεια του. Προσπαθεί είτε να μας αποθησει ή να μας εξουδετέρωσει.
Επίσης ο βοσκός δεν θα χαρεί αν του σκοτώσουν έναν σκύλο.
Γενικοτερα, λύσεις για να χωρέσουμε όλοι στο βουνο υπάρχουν!
Διάθεση χρειάζεται για να τις εφαρμόσουμε !
Γιώργο σαφώς και δεν σκοτώνουμε κάθε σκύλο που πάει να μας επιτεθεί. Την δουλειά του κάνει εξάλλου να προστατέψει το κοπάδι του. Όταν όμως τύχει να βρεθείς κοντά σε κοπάδι έξω στο βουνό μακριά από το μαντρί και σε στριμώξουν καμιά 5-6 μη πω παραπάνω, πρώτα από όλα ο τσομπάνης πρέπει να τα φωνάξει. Αν με τουφεκιές στον αέρα δεν φεύγουν και ο τσομπάνης είναι στην κοσμάρα του, ε δεν θα κάτσω να δαγκώσουν εμένα ή το σκύλο μου. Τα περισσότερα τσομπανόσκυλα ανάθεμα με αν είναι εμβολιασμένα μπορεί να γλιτώσεις από το δάγκωμα αλλά ποιος ξέρει τι άλλο μπορεί να πάθεις. Ούτε εγώ θα χαρώ αν μου φάνε το σκυλί ή εμένα, γι' αυτό στην έσχατη λύση τα αλφαδιάζεις.
 
Γενικά σε όλους μας έχουν συμβεί παρόμοια περιστατικά με επιθέσεις τσοπανόσκυλων
Εμείς ίσως να είμαστε τυχεροί γιατί κρατάμε και ένα όπλο οπότε έχουμε
την δυνατότητα να αποφύγουμε τα χειρότερα
μια τουφεκια στον αέρα και το πρόβλημα λύνεται προσωρινά
Αυτός που θα βρεθεί χωρίς οπλισμό απλά παίζει την ζωή του κορώνα γράμματα και σίγουρα θα πρέπει να έχει προβλέψει και για μια θέση στο νοσοκομείο
Αν οι ίδιοι οι κτηνοτρόφοι δεν προσαρμοστούν στις νέες συνθήκες
και συνεχίσουν το ίδιο βιολί
πχ η ύπαιθρος μου ανήκει
κλείσιμο μονοπατιών και συρματοπλέγματα σε δασικούς δρόμους
είκοσι ανεκπαίδευτα τσοπανόσκυλα
που στο πέρασμα τους
πνίγουν κυνηγόσκυλα ή τα στρώνουν στο κυνήγι χωρίς λόγο
τότε δεν έχουν κανένα δικαίωμα να παραπονιούνται αλλά ούτε να ζητούν ευθύνες
Τους σεβόμαστε τους κατανοούμε αλλά θα πρέπει και οι ίδιοι να κάνουν το ίδιο σε εμάς
 
Ζώο το οποίο έχει επιτεθεί και δαγκώσει άνθρωπο πρέπει να θανατώνεται. Είτε είναι σκυλί, είτε είναι αρκούδα, είτε είναι λύκος.
Για οποιονδήποτε λόγο αν έφτασε σε σημείο να επιτεθεί σε άνθρωπο σημαίνει ότι έχει ξεπεράσει το φόβο του ανθρώπου και είναι βέβαιο ότι θα το ξανακάνει.

Αυτό δεν το βγάζω από το μυαλό μου αλλά είναι αυτό που έλεγαν σε περιπτώσεις όπου ειδικά συνεργεία του δασαρχείου είχαν συγκροτηθεί για να θανατώσουν κάποια αρκούδα στην Αμερική και ξανά τα ίδια έλεγαν και στη Ρωσία. σε αντίστοιχη περίπτωση Στη Ρωσία και σε μία περίπτωση που άνθρωπο είχε φάει μία τίγρης το ίδιο έκαναν. Επίσης σε διεθνή επιστημονικά χωριά στην Ανταρκτική είδα πάλι το ίδιο. Απαγορεύεται να απομακρύνεσαι από το χωριό χωρίς τυφέκιο, η οπλοφορία ήταν υποχρεωτική. Απαγορεύεται να ταΐσεις κάποια πολική αρκούδα που πλησίασε το χωριό. Αν αρκούδα επιτεθεί σε άνθρωπο θανατώνεται.
Στην κυπρο μια ´κυριά´ εφερε παρανομα μια αγριογατα στην λεοπαρδαλης αλλα μικροτερη
Το ζωο ξεφυγε και δαγκωσε ενα κοριτσακι

Για το παιδακι ουτε ιδρωσε το αυτι

Για την γατα επειδη την πηγαν συον ζωολογικο και μετα πεθανε απο τις θερμοξρασιες εδω στις οποιες δεν ηταν το περιβαλλον της ολοι εκαναν ρεπορταζ κ αρθρα κ ερευνες να παει πισω στην ιδιοκτητρια

Κατακαλαβε φιλε τι γινεται εδω…..
 
Να πέσεις πανω στο κοπάδι χωρις να το καταλάβεις ειναι λιγο δυσκολο.
Το μεγάλο κοπάδι φαινετσι και ακούγεται από μακριά.
Τα μικρά κοπάδια των 30 προβάτων που τα βόσκουν όπου να 'ναι και μπορει να βρεθείς πανω τους χωρίς να το καταλάβεις έχουν συνήθως ένα με δύο σκυλιά, τα οποία επειδή τα βόσκουν συνηθως εξω από χωρια έχουν συνηθίσει τον κόσμο και δεν είναι άγρια.
 
Να πέσεις πανω στο κοπάδι χωρις να το καταλάβεις ειναι λιγο δυσκολο.
Το μεγάλο κοπάδι φαινετσι και ακούγεται από μακριά.
Τα μικρά κοπάδια των 30 προβάτων που τα βόσκουν όπου να 'ναι και μπορει να βρεθείς πανω τους χωρίς να το καταλάβεις έχουν συνήθως ένα με δύο σκυλιά, τα οποία επειδή τα βόσκουν συνηθως εξω από χωρια έχουν συνηθίσει τον κόσμο και δεν είναι άγρια.
Δεν είναι πάντα έτσι. Υπάρχουν περιπτώσεις που τα σκυλιά σε βλέπουν από τον απέναντι λόφο και έρχονται φορτσάτα ... και αν δεν κάνεις κάτι να τα εκφοβίσεις είναι σίγουρο ότι κινδυνεύεις.
 
Γενικοτερα συνάδελφοι κακα τα ψέμματα!
Οι βοσκοί δεν ενθουσιαζονται με την παρουσία μας!
Οι τουφεκιες και τα σκυλιά που έρχονται σε αντιπαράθεση ανακατεύουν το κοπάδι και το στρεσαρουν.
Το στρεσάρονται σημαίνει μείωση της παραγωγής στο γάλα και αν είναι οι προβατίνες γκαστρωμενες από απότομη τρομάρα μπορει να αποβαλουν.
Αν είναι περιφραγμενα μπορει κάποια να πάνε να πηδηξουν απ έξω και να πιαστούν στα δίχτυα να ποδοπατησουν αρνιά και διαφορα αλλα.
 
Δεν είναι πάντα έτσι. Υπάρχουν περιπτώσεις που τα σκυλιά σε βλέπουν από τον απέναντι λόφο και έρχονται φορτσάτα ... και αν δεν κάνεις κάτι να τα εκφοβίσεις είναι σίγουρο ότι κινδυνεύεις.
Συμφωνώ! Αλλά είναι η εξαίρεση. Τα τσοπανοσκυλα σπανια αφήνουν το κοπάδι.
 
Στην κυπρο μια ´κυριά´ εφερε παρανομα μια αγριογατα στην λεοπαρδαλης αλλα μικροτερη
Το ζωο ξεφυγε και δαγκωσε ενα κοριτσακι

Για το παιδακι ουτε ιδρωσε το αυτι

Για την γατα επειδη την πηγαν συον ζωολογικο και μετα πεθανε απο τις θερμοξρασιες εδω στις οποιες δεν ηταν το περιβαλλον της ολοι εκαναν ρεπορταζ κ αρθρα κ ερευνες να παει πισω στην ιδιοκτητρια

Κατακαλαβε φιλε τι γινεται εδω…..
Δεν είναι μόνο εκεί, παντού το ίδιο είναι στις δυτικές χώρες.
Η ίδια προπαγάνδα παντού και στρατός από ηλίθιους να υπηρετούν.
Δεν είναι τυχαία η άνοδος των παγανιστικών θρησκειών παντού στην Ευρώπη.
Ο άνθρωπος μπαίνει στο περιθώριο, Ο Τοτεμικός Θεός Βουνό - Δένδρο - Ποτάμι - Αρκούδα δεν πρέπει να ενοχλείται από το μίασμα τον άνθρωπο. Ο δεύτερος πρέπει να θυσιαστεί στον Τοτεμικό Θεό.
Αυτός δεν είναι λόγος όμως για να μη μιλάμε και να μη λέμε την αλήθεια ή το σωστό που τους εξοργίζει. Πλέον έχω σχεδόν εθιστεί. Αν πω κάτι έξω και όλοι διαφωνούν μαζί μου και οι μισοί παρεξηγούνται, αισθάνομαι καλά και σκέφτομαι ότι δίκιο έχω. Αν αντιθέτως πω κάτι και όλοι συμφωνούν μαζί μου αρχίζω να ανησυχώ και σκέφτομαι τί μαλακία είπα άραγε και αυτοί συμφωνούν;;;
 
Γενικοτερα συνάδελφοι κακα τα ψέμματα!
Οι βοσκοί δεν ενθουσιαζονται με την παρουσία μας!
Οι τουφεκιες και τα σκυλιά που έρχονται σε αντιπαράθεση ανακατεύουν το κοπάδι και το στρεσαρουν.
Το στρεσάρονται σημαίνει μείωση της παραγωγής στο γάλα και αν είναι οι προβατίνες γκαστρωμενες από απότομη τρομάρα μπορει να αποβαλουν.
Αν είναι περιφραγμενα μπορει κάποια να πάνε να πηδηξουν απ έξω και να πιαστούν στα δίχτυα να ποδοπατησουν αρνιά και διαφορα αλλα.
Εσύ μιλάς για πρόβατα εγώ μιλώ για γίδια μόνα τους στο βουνό με τα σκυλιά ...
 
Γιδια μονα τους εχω πετύχει.
Γίδια μονα τους μαζί με σκυλιά δεν εχωDSC00264.JPG πετύχει!
Εγώ όμως τα έχω πετύχει και μάλιστα αρκετές φορές . Τα ζαγάρια τα βλέπεις πως με κοιτάνε (με τηλεφακό η φωτογραφία).
Τι ράτσα είναι αυτά τα σκυλιά δεν ξέρω , αλλά τέτοιες φάτσες τσοπανόσκυλα δεν είναι συνηθισμένες...(έχουν και κομμένα αυτιά)
 
Γιδια μονα τους εχω πετύχει.
Γίδια μονα τους μαζί με σκυλιά δεν εχω πετύχει!
DSC00264.JPG
Εγώ όμως τα έχω πετύχει και μάλιστα αρκετές φορές . Τα ζαγάρια τα βλέπεις πως με κοιτάνε (με τηλεφακό η φωτογραφία).
Τι ράτσα είναι αυτά τα σκυλιά δεν ξέρω , αλλά τέτοιες φάτσες τσοπανόσκυλα δεν είναι συνηθισμένες.
..(έχουν και κομμένα αυτιά)
(Την ξανάβαλα γιατί είχε μπει λάθος)
 
Εγώ όμως τα έχω πετύχει και μάλιστα αρκετές φορές . Τα ζαγάρια τα βλέπεις πως με κοιτάνε (με τηλεφακό η φωτογραφία).
Τι ράτσα είναι αυτά τα σκυλιά δεν ξέρω , αλλά τέτοιες φάτσες τσοπανόσκυλα δεν είναι συνηθισμένες...(έχουν και κομμένα αυτιά)
Ότι βρεθεί κατά την διαδρομή από το μαντρί στο σπίτι
φορτώνεται στην καρότσα
και με λίγο γάλα και ξεροκοματο
αυτομάτως βαπτίζεται και τσοπανόσκυλο
Στο χωριό μου ο άλλος είχε βρει ένα Πιτμπουλ και το έβαλε στα γίδια
Αυτό μάλλον δεν μπορούσε να προσαρμοστεί με αποτέλεσμα να φεύγει από το μαντρί και να γυρίζει στο χωριό
Τελικά το έδιωξε δεν κάνει έλεγε αυτό για τα ζωντανά τσάμπα το φαγητό τρώει
 
Έχω πάει για ψάρεμα σε μια περιοχή που το αυτοκίνητο φθάνει δίπλα στη θάλασσα (σχεδόν βάλτος) αλλά για να ψαρέψεις πρέπει να περπατήσεις στην ακτογραμμή τουλάχιστον 500 μέτρα.
Στην επιστροφή πλησιάζοντας το αυτοκίνητο βλέπω γιδοπρόβατα κοντά στο αυτοκίνητο και μερικά τσοπανόσκυλα. Για να μπορέσω να φύγω πρέπει να περάσω ανάμεσά τους.
Πλησιάζω σαν να μην τρέχει τίποτα κοιτώντας που μπορεί να είναι ο τσοπάνης αλλά δεν βλέπω κανέναν, εντωμεταξύ τα δύο από τα σκυλιά μου έρχονται με τσαμπουκά, τα υπόλοιπα ακολουθούν, τους φωνάζω τίποτα, σκύβω παίρνω πέτρες και τα βλέπω να κοντοστέκονται "φουντωμένα" χωρίς να φεύγουν ανάμεσα σε εμένα και το αυτοκίνητο.
Ξαφνικά αμολιώνται προς τα πάνω μου με μανία και αναγκαστικά τα τους ρίχνω πέτρες , αυτά οπισθοχωρούν προς τη θάλασσα αλλά τα γιδοπρόβατα σκορπάνε προς τα χωράφια (είχαν και μικρά λιόφυτα ...)
Τα σκυλιά τα ελέγχω με τις πέτρες και φτάνω στο αυτοκίνητο.
Τότε εμφανίζεται πακιστανός βοσκός τρέχοντας, με το κινητό στο χέρι (ήταν αραχτός σε μια σκιά) και προσπαθούσε να διώξει τα ζώα από τις ελίτσες ...

Ανευθυνότητα ως εκεί που δεν πάει δηλαδή ...

Η φωτογραφία είναι από άλλη φορά και άλλη χαριτωμένη φάση ...τα τσοπανόσκυλα έκαναν μπάνιο στη θάλασσα από την άλλη μεριά του δρόμου .big smile.
 

Attachments

  • DSC03307 - Αντιγραφή.JPG
    DSC03307 - Αντιγραφή.JPG
    558,4 KB · Προβολές: 63
Έχω πάει για ψάρεμα σε μια περιοχή που το αυτοκίνητο φθάνει δίπλα στη θάλασσα (σχεδόν βάλτος) αλλά για να ψαρέψεις πρέπει να περπατήσεις στην ακτογραμμή τουλάχιστον 500 μέτρα.
Στην επιστροφή πλησιάζοντας το αυτοκίνητο βλέπω γιδοπρόβατα κοντά στο αυτοκίνητο και μερικά τσοπανόσκυλα. Για να μπορέσω να φύγω πρέπει να περάσω ανάμεσά τους.
Πλησιάζω σαν να μην τρέχει τίποτα κοιτώντας που μπορεί να είναι ο τσοπάνης αλλά δεν βλέπω κανέναν, εντωμεταξύ τα δύο από τα σκυλιά μου έρχονται με τσαμπουκά, τα υπόλοιπα ακολουθούν, τους φωνάζω τίποτα, σκύβω παίρνω πέτρες και τα βλέπω να κοντοστέκονται "φουντωμένα" χωρίς να φεύγουν ανάμεσα σε εμένα και το αυτοκίνητο.
Ξαφνικά αμολιώνται προς τα πάνω μου με μανία και αναγκαστικά τα τους ρίχνω πέτρες , αυτά οπισθοχωρούν προς τη θάλασσα αλλά τα γιδοπρόβατα σκορπάνε προς τα χωράφια (είχαν και μικρά λιόφυτα ...)
Τα σκυλιά τα ελέγχω με τις πέτρες και φτάνω στο αυτοκίνητο.
Τότε εμφανίζεται πακιστανός βοσκός τρέχοντας, με το κινητό στο χέρι (ήταν αραχτός σε μια σκιά) και προσπαθούσε να διώξει τα ζώα από τις ελίτσες ...

Ανευθυνότητα ως εκεί που δεν πάει δηλαδή ...

Η φωτογραφία είναι από άλλη φορά και άλλη χαριτωμένη φάση ...τα τσοπανόσκυλα έκαναν μπάνιο στη θάλασσα από την άλλη μεριά του δρόμου .big smile.
Εφιάλτης!
 
Εφιάλτης!
Με τα σκυλιά γενικά τα πάω καλά, έχει τύχει φορές που πολύ επιθετικά σκυλιά μου έκαναν παρέα χωρίς να με ξέρουν και όταν μας είδε ο ιδιοκτήτης τους απορούσε. Δεν τα βάζω με τα σκυλιά γιατί δεν φταίνε, με τους διάφορους και αδιάφορους ιδιοκτήτες τα βάζω που τα έχουν ανεκπαίδευτα, ανεξέλεγκτα ή τα προτρέπουν να γίνονται επιθετικά.
Ειδικά στο βουνό βλέπω διάφορους ανυποψίαστους με γυναίκες και παιδιά να μαζεύουν χόρτα ή να κάνουν τζόκινκ !!! ... κοντά σε γνωστές περιοχές με τέτοια σκυλιά (αδέσποτα -τσοπανόσκυλα) και αναρωτιέμαι πότε θα γίνει τίποτα χοντρό.
Δεν είναι μόνο οι τσοπάνηδες, κάποιοι ιδιοκτήτες σε μάντρες που τα λύνουν τη νύχτα και αυτά βγαίνουν από τις περιφράξεις, κάποιους άλλους που για εκφοβισμό συντηρούν σκύλους κ.λ.π.
Οι ποιο σοβαροί ιδιοκτήτες σκύλων είναι οι κυνηγοί !
 
Δεκαετία 80 στο βουνό με τον πατέρα μου χωρίς όπλο. Μας την πέφτουν 4-5 τσοπανόσκυλα με άγριες διαθέσεις. Ο πατέρας μου με ψυχραιμία αρπάζει ένα ίσιο κλαδι και κάνει ότι τα σημαδεύει σαν να ήταν όπλο. Αμέσως όλα εκαναν μεταβολή και έφυγαν. Κάτι τέτοιες στιγμές με έκαναν να τον βλέπω σαν Σούπερμαν όταν ήμουν παιδί.
 
Ο αδερφός μου στρατιωτικός στην αλβανική μου ζήτησε να του πάρω κάτι για να διώχνει τους αδέσποτους σκύλους

Πήγα τότε στην στοά Φέξη και πήρα ένα μηχάνημα που δούλευε με υπόηχους και τα σκυλιά δεν άντεχαν τον ήχο και έφευγαν.
Το δοκίμασα στο δρόμο μέχρι να πάω σπίτι και όντως δούλευε.
Τα σκυλιά μόλις πατούσα το κουμπί,γυρναγαν, έβλεπαν ενα φωτακι και μετά έφευγαν γρήγορα.
Το πήρα στο χωριό πριν το δώσω στον αδερφό μου και όπως πήγαινα κυνήγι έτυχα σε τσοπανόσκυλα.
Πατούσα το κουμπί και αυτά έρχονταν πάνω μου.
Έφυγαν μόνο από μια τουφεκιά που έριξα στον αέρα.
Εκεί κατάλαβα ότι στα μεγάλα υπερήλικα σκυλιά ούτε που τα συγκινούσε.
Από την άλλη υπέθεσα ότι από τα κουδουνάκια των προβάτων ίσως είχαν χάσει ορισμένες συχνότητες, όπως εγώ από τις τουφεκιές,!!!
 
Φίλος μου έδωσε 2 φυσίγγια με πλαστικά βόλια ο οποίος μου είπε ότι τα είχε για συναντήσεις με σκυλιά τα οποία αν με τουφεκιές στον αέρα κλπ προσπάθειες δεν μπορούσε να τα αποφύγει τα χρησιμοποιούσε ώστε να μην τα σκοτώσει. Κατά πόσο μπορεί να είναι νόμιμα τέτοια φυσίγγια ;

Τα φυσίγγια είναι 15βολα της Fiocchi. https://fiocchi.com/en/862156.html

View attachment 55588
Έχω δύο τέτοια αλλά αν αποφασίσεις να ρίξεις ρίξε κανονικά μεσοβεζικες λύσεις δεν υπάρχουν τα σκυλιά αυτά είναι σκληρά ,νόμιμα δε ξέρω αν είναι αλλά αν φτάσεις σε σημείο να κυνδυνευεις εσύ η το σκυλί να το κάνουν κομμάτια καλύτερα τα φυτεύεις αυτά και καθαρίζεις .Με ντουφέκι στα χέρια και να σε φάνε οι σκύλοι νομίζω παραπαίει εγώ θα γεμίσω το τόπο πτώματα προσωπικά .Οι τσοπάνηδες πρέπει όπως και εμείς να μάθουν ποτέ έχουν δίκιο και πότε όχι και τα θέματα να λύνονται αλλά με κυνδυνο της ζωής κάποιου ο άλλος να το παίζει πονηρός δεν πάει έτσι το έργο .
 
Back
Top