Τσοκ για Μ2

Ακριβώς αυτό πιστεύω..να υπάρχουν πουλιά και να έχουμε την <<πολυτέλεια>> να είμαστε στο βουνό..μακάρι να μπορούσα να αγοράσω όλα τα διαθέσιμα τσοκς και όλα τα φυσίγγια που υπάρχουν.. η ζωή και η δουλειά μου να ήταν αυτή...Πολύ ευτυχισμένος νοιώθω πολλές φορές μόνο που το σκέφτομαι...αλλά η πραγματικότητα μας προσγειώνει..απλά μετά από τόσα χρόνια θα ήθελα να βιδώσω ένα τσοκ για τα πάντα..και τέλος οι δικαιολογίες...όλα τα όπλα και τα φυσίγγια κάνουν αυτό που πρέπει γιατί δεν έχουν το συναίσθημα του ανθρώπου..
Υ.Γ: Οφείλω να ομολογήσω οτι είδα τρομακτική διαφορά και ξεκαθάρισαν τα πράγματα..όταν έφερα το όπλο στα μέτρα μου όπως και στην m2..λυπάμαι που έχασα καμιά 20 χρόνια μέχρι να το κάνω και να δω οτι πάνω από όλα και πίσω από ολα ήμουν εγώ και η ψυχολογία μου συνήθως..
Όταν γράφω για κοντακια κ μέτρα με ειρωνεύονται πολλοι ειδικοί φίλε, μπράβο σου που ασχοληθηκες, κ να ξέρεις ουτε τα μισά δεν έχεις βρει
 
Όταν γράφω για κοντακια κ μέτρα με ειρωνεύονται πολλοι ειδικοί φίλε, μπράβο σου που ασχοληθηκες, κ να ξέρεις ουτε τα μισά δεν έχεις βρει
Μήτσο ποιος σε ειρωνευεται φίλε? Εννοείται πως με ενα όπλο που δεν είναι πάνω μας ότι τσοκαρα και ότι φυσιγγι και να βάλουμε ποτε δεν θα παρουμε αυτό που δικαιουμαστε!
 
Καλημέρα. Nέος κάτοχος BENELI Μ2 COMFORT 66cm, για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια με αερίων μηχανισμούς BREDA- BERETTA και αλληλεπίθετο B525.Θα ήθελα τις απόψεις σας για καταλληλότερη σύσφιξη εργοστασιακού τσόκ, σχεδόν αποκλειστικά για τσίχλες σε καρτέρι κατά κύριο λόγο..Σκοπεύω να κινηθώ μεταξύ των IC **** και Μod ***.
Ευχαριστώ.
Θα σου έλεγα απλά 3* για όλα τα κυνήγια εκτός ίσως απο μακρινά παπιά και μακρινές φάσες. Εγώ αυτό εφαρμόζω ... Και αποφεύγω το άγχος του τι τσόκ θα χρησιμοποιήσω :cool::cool::cool:
Αν τα πουλιά σου βγάζουν τα μάτια, κύλινδρο.
 
Θα σου έλεγα απλά 3* για όλα τα κυνήγια εκτός ίσως απο μακρινά παπιά και μακρινές φάσες. Εγώ αυτό εφαρμόζω ... Και αποφεύγω το άγχος του τι τσόκ θα χρησιμοποιήσω :cool::cool::cool:
Αν τα πουλιά σου βγάζουν τα μάτια, κύλινδρο.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Τίποτα φιλε μου, αν δεν έχεις τις επιτυχίες που περιμένεις σε νορμάλ αποστάσεις ψάξου αλλού και όχι στα τσόκ.
Δεν ψαχνόμουν ποτέ ιδιαίτερα και ας μην είχα την εμπειρία που έχω πια μετά από 30 και πλέον χρόνια στο κυνήγι..εγώ ήμουν υπεύθυνος πάντα για τις αποτυχίες μου...απλά πιστεύω οτι κάθε όπλο (που είναι στα μέτρα μου σίγουρα), σε συνδυασμό με το κατάλληλο τσοκ και τα συγκεκριμένα φυσίγγια, ίσως με βοηθούν να μειώσω την πιθανότητα σκοπευτικού λάθους...μιας και οι ευκαιρίες για κυνήγι στην περίπτωση μου που κάνω το λιγότερο 150 χλμ για μερικές καλές ντουφεκιές σε τσίχλες, μου κοστίζουν αρκετά και δεν έχω την πολυτέλεια χρόνου για εξορμήσεις και δοκιμές έστω κάθε ΣΚ...Η μικρή μου εμπειρία έδειξε ότι, κάθε όπλο που είχα, ήθελε τον κατάλληλο συνδυασμό για να αποδώσει και να μην ψάχνομαι..γι αυτό πήρα το θάρρος να ζητήσω απόψεις, για πιθανούς συνδυασμούς σε BENELLI M2..Ευχαριστώ και πάλι για τον διάλογο και την ανταλλαγή απόψεων για το πάθος μας..
 
Ακριβώς αυτό πιστεύω..να υπάρχουν πουλιά και να έχουμε την <<πολυτέλεια>> να είμαστε στο βουνό..μακάρι να μπορούσα να αγοράσω όλα τα διαθέσιμα τσοκς και όλα τα φυσίγγια που υπάρχουν.. η ζωή και η δουλειά μου να ήταν αυτή...Πολύ ευτυχισμένος νοιώθω πολλές φορές μόνο που το σκέφτομαι...αλλά η πραγματικότητα μας προσγειώνει..απλά μετά από τόσα χρόνια θα ήθελα να βιδώσω ένα τσοκ για τα πάντα..και τέλος οι δικαιολογίες...όλα τα όπλα και τα φυσίγγια κάνουν αυτό που πρέπει γιατί δεν έχουν το συναίσθημα του ανθρώπου..
Υ.Γ: Οφείλω να ομολογήσω οτι είδα τρομακτική διαφορά και ξεκαθάρισαν τα πράγματα..όταν έφερα το όπλο στα μέτρα μου όπως και στην m2..λυπάμαι που έχασα καμιά 20 χρόνια μέχρι να το κάνω και να δω οτι πάνω από όλα και πίσω από ολα ήμουν εγώ και η ψυχολογία μου συνήθως..
Το τσοκ για benelli ενα για ολα ειναι το briley light modified
 
Τι γνώμη έχεις για το briley helix lm??
Έχω το helix σε crio μαζί με anakonda mid kicks lf και την 3αδα carlson,το anaconda είναι μόνιμα πια επάνω το kicks το βάζω σε καρτέρι και το helix παροπληστικε μαζί με τα Carlson.Στην προσπάθεια να φτιάξω την ντουφεκια στην m1 απογοητευθηκα με τα aftermarket τσοκ δεν έβλεπα εντυπωσιακά αποτελέσματα, μόλις έκανα πόρτινγκ και κώνο το όπλο μεταμορφώθηκε κατά 100%..θέλω να πω ότι πρώτα πρέπει να φέρουμε το όπλο 100% πάνω μας μετά να δούμε τι φταίει βλητικα και τέλος τα τσοκ.Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι εάν βρεις το φυσίγγι που ταιριάζει στο όπλο σου δεν χρειάζεσαι το καλύτερο τσοκ του κόσμου, το οποίο εάν το έχεις θα σου δώσει ένα 5% και αν, σε βλητικη απόδοση,ξεχωρίζουν μόνο anaconda και kicks λόγο φρένου.και σε ορισμένα φυσίγγια
 
Έχω το helix σε crio μαζί με anakonda mid kicks lf και την 3αδα carlson,το anaconda είναι μόνιμα πια επάνω το kicks το βάζω σε καρτέρι και το helix παροπληστικε μαζί με τα Carlson.Στην προσπάθεια να φτιάξω την ντουφεκια στην m1 απογοητευθηκα με τα aftermarket τσοκ δεν έβλεπα εντυπωσιακά αποτελέσματα, μόλις έκανα πόρτινγκ και κώνο το όπλο μεταμορφώθηκε κατά 100%..θέλω να πω ότι πρώτα πρέπει να φέρουμε το όπλο 100% πάνω μας μετά να δούμε τι φταίει βλητικα και τέλος τα τσοκ.Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι εάν βρεις το φυσίγγι που ταιριάζει στο όπλο σου δεν χρειάζεσαι το καλύτερο τσοκ του κόσμου, το οποίο εάν το έχεις θα σου δώσει ένα 5% και αν, σε βλητικη απόδοση,ξεχωρίζουν μόνο anaconda και kicks λόγο φρένου.και σε ορισμένα φυσίγγια
Σ'ευχαριστώ Ηλία για την απάντηση έκανα την ερώτηση γιατί κ εγώ έχω to anaconda mr κ helix lm αλλά έχω βολευτει μετά brain tm mr k bl.
 
Back
Top