Τσοκ για Μ2

Ότι λέει ο τίτλος μάγκες... Ψάχνομαι για κάτι σφιχτό... Οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι Anaconda- Black Goose -Carlson's Sporting Clays LF-Coyote ή αν βρω κάτι σε Kick's που δύσκολα... Κοίταγα μήπως βρω και Patternmaster Classic Long Range αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάποιον που να τα εκπορεύεται στην Ελλάδα....Όλες οι γνώμες δεκτές
 
Ότι λέει ο τίτλος μάγκες... Ψάχνομαι για κάτι σφιχτό... Οι επιλογές που έχω στο μυαλό μου είναι Anaconda- Black Goose -Carlson's Sporting Clays LF-Coyote ή αν βρω κάτι σε Kick's που δύσκολα... Κοίταγα μήπως βρω και Patternmaster Classic Long Range αλλά δυστυχώς δεν βρήκα κάποιον που να τα εκπορεύεται στην Ελλάδα....Όλες οι γνώμες δεκτές
Σφιχτό λεβέντη μου,θα κοιτουσα πρώτα από όλα σε kicks!
 
Καλημέρα εργαλείο μου...Και εγώ για Kicks ψάχνομαι αλλά πρέπει να πέσεις στην περίπτωση...Δεν τα δίνουν εύκολα και λογικό είναι!
Όσο θα βρεις μεταχειρισμένα τα anaconda θα σου βγει ένα ένα foul/xfoul kicks!Πας και εσυ για extreme long range καταστασεις .my man.
 
Μην βιάζεσαι.... Περίμενε να βρεις ένα smoke Lf... Καλό είναι κ το patternmaster classic LR, έχω δει πολύ μακρινές τουφεκιές από ένα φίλο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει σωστά για να ξέρω τι διαφορές έχουν με το smoke...
Άρη καλημέρα φίλε μήπως ξέρουμε κάποιον που να τα εισάγει εδώ στην Ελλάδα? Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα πουθενά το classic
 
Καλημέρα. Nέος κάτοχος BENELI Μ2 COMFORT 66cm, για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια με αερίων μηχανισμούς BREDA- BERETTA και αλληλεπίθετο B525.Θα ήθελα τις απόψεις σας για καταλληλότερη σύσφιξη εργοστασιακού τσόκ, σχεδόν αποκλειστικά για τσίχλες σε καρτέρι κατά κύριο λόγο..Σκοπεύω να κινηθώ μεταξύ των IC **** και Μod ***.
Ευχαριστώ.
 
Καλημέρα. Nέος κάτοχος BENELI Μ2 COMFORT 66cm, για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια με αερίων μηχανισμούς BREDA- BERETTA και αλληλεπίθετο B525.Θα ήθελα τις απόψεις σας για καταλληλότερη σύσφιξη εργοστασιακού τσόκ, σχεδόν αποκλειστικά για τσίχλες σε καρτέρι κατά κύριο λόγο..Σκοπεύω να κινηθώ μεταξύ των IC **** και Μod ***.
Ευχαριστώ.
Βαγγέλη εγώ για καρτέρι είχα βολεύει με το εργοστασιακό Mod της benelli. Κάνε τις δοκιμές σου και επιλέγεις ανάλογα με τον τρόπο που κυνηγάς και τις αποστάσεις που συνήθως τουφεκας.
 
Βαγγέλη εγώ για καρτέρι είχα βολεύει με το εργοστασιακό Mod της benelli. Κάνε τις δοκιμές σου και επιλέγεις ανάλογα με τον τρόπο που κυνηγάς και τις αποστάσεις που συνήθως τουφεκας.
Γιάννη για καρτέρι τσίχλας και εγώ θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να πας σε σφιχτοτερο από μισό τσοκ!όπως είπες όμως μόνο με δοκιμές και κυρίως στο τερεν θα καταλάβεις τι σε βολευει και τι όχι!!
 
Γιάννη για καρτέρι τσίχλας και εγώ θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να πας σε σφιχτοτερο από μισό τσοκ!όπως είπες όμως μόνο με δοκιμές και κυρίως στο τερεν θα καταλάβεις τι σε βολευει και τι όχι!!
Συμφωνώ Ηλία με ίσως μοναδική εξαίρεση τα μπασιματα που ένα σφικτό τσοκ σου δίνει μια επιπλέον σιγουριά σε οριακές βολές .
 
Συμφωνώ Ηλία με ίσως μοναδική εξαίρεση τα μπασιματα που ένα σφικτό τσοκ σου δίνει μια επιπλέον σιγουριά σε οριακές βολές .
Εχω μόνο μια ένσταση στα ψιλά σκάγια με πολυ σφιχτό τσοκ! Δεν ξέρω μήπως οι απώλειες σφαγίων είναι περισσοτερες από τα οφέλη του κλειστου τσοκ! Ποτε σε κυνήγι τσίχλας δεν έχω βάλει σφιχτοτερο του 3/4.επομενως δεν μπορώ να κρίνω τι κάνει το ολόκληρο τσοκ, αλλά και παλι και να παιρνεις μακρυά θηράματα το θέμα είναι να δεις και ποσοστα για να καταλάβεις ποσα σκάγια χάνεις από το πνιξιμο
 
Εχω μόνο μια ένσταση στα ψιλά σκάγια με πολυ σφιχτό τσοκ! Δεν ξέρω μήπως οι απώλειες σφαγίων είναι περισσοτερες από τα οφέλη του κλειστου τσοκ! Ποτε σε κυνήγι τσίχλας δεν έχω βάλει σφιχτοτερο του 3/4.επομενως δεν μπορώ να κρίνω τι κάνει το ολόκληρο τσοκ, αλλά και παλι και να παιρνεις μακρυά θηράματα το θέμα είναι να δεις και ποσοστα για να καταλάβεις ποσα σκάγια χάνεις από το πνιξιμο
Το θέμα είναι να μπαίνουν πουλιά,όλα τα άλλα τα βρισκουμε:p.
 
Καλημέρα. Nέος κάτοχος BENELI Μ2 COMFORT 66cm, για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια με αερίων μηχανισμούς BREDA- BERETTA και αλληλεπίθετο B525.Θα ήθελα τις απόψεις σας για καταλληλότερη σύσφιξη εργοστασιακού τσόκ, σχεδόν αποκλειστικά για τσίχλες σε καρτέρι κατά κύριο λόγο..Σκοπεύω να κινηθώ μεταξύ των IC **** και Μod ***.
Ευχαριστώ.
Καλημέρα vaggelis 72 εγώ θά σου πρότεινα το tm η το mr από τα brain .
 
Το θέμα είναι να μπαίνουν πουλιά,όλα τα άλλα τα βρισκουμε:p.
Ακριβώς αυτό πιστεύω..να υπάρχουν πουλιά και να έχουμε την <<πολυτέλεια>> να είμαστε στο βουνό..μακάρι να μπορούσα να αγοράσω όλα τα διαθέσιμα τσοκς και όλα τα φυσίγγια που υπάρχουν.. η ζωή και η δουλειά μου να ήταν αυτή...Πολύ ευτυχισμένος νοιώθω πολλές φορές μόνο που το σκέφτομαι...αλλά η πραγματικότητα μας προσγειώνει..απλά μετά από τόσα χρόνια θα ήθελα να βιδώσω ένα τσοκ για τα πάντα..και τέλος οι δικαιολογίες...όλα τα όπλα και τα φυσίγγια κάνουν αυτό που πρέπει γιατί δεν έχουν το συναίσθημα του ανθρώπου..
Υ.Γ: Οφείλω να ομολογήσω οτι είδα τρομακτική διαφορά και ξεκαθάρισαν τα πράγματα..όταν έφερα το όπλο στα μέτρα μου όπως και στην m2..λυπάμαι που έχασα καμιά 20 χρόνια μέχρι να το κάνω και να δω οτι πάνω από όλα και πίσω από ολα ήμουν εγώ και η ψυχολογία μου συνήθως..
 
Back
Top