Τσιγάρα - κάπνισμα

Κάπνιζα απο 20 εως 30 ετων. Μόλις γεννήθηκαν τα παιδια μου , υποσχέθηκα στα παιδια μου να το κόψω διοτι ειπα απο μεσα μου:
΄΄ Δεν μπορώ να γίνω 40 χρονων και να μην μπορω να παιξω ενα μπασκετ με τα παιδια μου!΄΄
Πριν το ειχα υποσχεθει δυο φορες στον εαυτο μου οτι θα το κόψω, και τις δυο φορες αθετησα την υποσχεση στον εαυτο μου.
Βρες καποιον να το υποσχεθεις, που να μην μπορεις να σπασεις την υποσχεσή σου.
.... και μην το ξαναδοκιμασεις ουτε για πλάκα, διοτι θα το ξαναρχίσεις χωρισ να το καταλάβεις ....
30 ήσουν τότε που το έκοψες ρε φίλε; Σαν χθες μου φαίνεται... :)
 
Κάπνιζα ως φοιτητής, κάπνιζα στον Στρατό, κάπνιζα περιστασιακά έκτοτε.....για κάποιο λόγο δεν αντιμετώπισα ποτέ ιδιαίτερα συμπτώματα στέρησης......με τον καφέ ή μετά το φαγητό, το ζητούσε ο οργανισμός μου αλλά μέχρι εκεί, τίποτε αγχωτικό......
Τους τελευταίους μήνες το είχα περιορίσει σε 1-2 την ημέρα και αυτά στη δουλειά, με τον πρώτο καφέ....
Από τον Δεκέμβριο το παράτησα ολοκληρωτικά αν και είμαι καθημερινά σε χώρο με αρκετούς θεριακλήδες.....Έχω φτάσει στο σημείο να περιμένω να ανοίξει ο καιρός, να μένουν τα παράθυρα ανοικτά και να καθαρίζει ο χώρος του γραφείου...
Διαφορές στην "απόδοσή μου" δεν είδα ποτέ παρά μόνον την φυσιολογική φθορά των 43 μου, χρόνων .sarcastic.
 
Εγω θα βαλω ενα αλλο αντικτυπο του καπνισματος.θεωρω οτι ολοι ξερουμε οτι κανει κακο.αρα ειναι θεμα επιλογης.και εμενα μου αρεσει το λιπαρο αρνακι αλλα το τρωω συνεχως ..κανει κακο το ξερω αλλα μου αρεσει.ομως οταν το τρωω δεν ενοχλω κανεναν.με το τσιγαρο ομως οταν ειδικα γινετε σε κλειστο χωρο ισως ενοχλουντε ανθρωποι.προσωπικα με την οικογενεια μου εχουμε φοβερο θεμα ειδικα το χειμωνα να παμε και ενα απλο καφε.τσιγαρο πολυ παντου και μας ενοχλει παρα πολυ.πολλες φορες εχω φυγει απο μαγαζια.θεωρω απαραδεχτο και ανευθυνο απο τους καπνιζοντες και απο την στιγμη που υπαρχει και νομος σε ισχυ να καπνιζουν σε κλειστους χωρους.δεν περιμενω να εφαρμοστει ο νομος σε αυτη την μπανανια,αλλα τουλαχιστον περιμενω λιγο φιλοτιμο απο τους καπνιζοντες οταν βλεπουν μωρα-μικρα παιδια-εγκυους να πανε να καπνιζουν εξω.συγνωμη για το καυστικο υφος απλα πραγματικα εχουμε απογοητευθει με αυτο το θεμα και ειδικα το χειμωνα δεν μπορουμε να παμε πουθενα.προσωπικα ποτε δεν εβαλα τσιγαρο στο στομα γιατι παντα η μυρωδια του καπνου μου εφερνε ταση για εμετο και αηδια.
 
το τσιγαρο ομως οταν ειδικα γινετε σε κλειστο χωρο ισως ενοχλουντε ανθρωποι.προσωπικα με την οικογενεια μου εχουμε φοβερο θεμα ειδικα το χειμωνα να παμε και ενα απλο καφε.τσιγαρο πολυ παντου και μας ενοχλει παρα πολυ.πολλες φορες εχω φυγει απο μαγαζια.θεωρω απαραδεχτο και ανευθυνο απο τους καπνιζοντες και απο την στιγμη που υπαρχει και νομος σε ισχυ να καπνιζουν σε κλειστους χωρους
Μου έχει τύχει σε ταβέρνα . Δίπλα μου καθόταν ένας τύπος (μάλλον θαμώνας του μαγαζιού ) ο οποίος κάπνιζε πούρο και από την απαίσια μυρωδιά είχαμε αηδιάσει .Του είπα ευγενικά ότι μας ενοχλεί και απάντησε ""αν έχουμε πρόβλημα μπορούμε να φύγουμε"".
Φυσικά φύγαμε γιατί η επόμενη κίνηση μου θα ήταν να του το δώσω να το φάει του λαπά!!!
Ίσως να χρειάζεται να περάσουν πολλά χρόνια ακόμα ώστε να μάθουμε να σεβόμαστε τους δίπλα μας και να πειθαρχούμε στους νόμους .
 
Μου έχει τύχει σε ταβέρνα . Δίπλα μου καθόταν ένας τύπος (μάλλον θαμώνας του μαγαζιού ) ο οποίος κάπνιζε πούρο και από την απαίσια μυρωδιά είχαμε αηδιάσει .Του είπα ευγενικά ότι μας ενοχλεί και απάντησε ""αν έχουμε πρόβλημα μπορούμε να φύγουμε"".
Φυσικά φύγαμε γιατί η επόμενη κίνηση μου θα ήταν να του το δώσω να το φάει του λαπά!!!
Ίσως να χρειάζεται να περάσουν πολλά χρόνια ακόμα ώστε να μάθουμε να σεβόμαστε τους δίπλα μας και να πειθαρχούμε στους νόμους .
Έτσι ακριβώς όπως τα λες..αντί να βάλει την"ουρά στα σκέλια" και να το σβήσει,έκανες ακριβώς το αντίθετο..
 
Το αρχισα στα 45 στην αμερηκη απο το ανχος στη δουλεια αλλα δεν καπνηζω πολλα το πολυ 5 την ημερα δεν με εχει κοψει καθολου στο τρεξημο και στο ποδυλατο που κανω

Θοδωρή τελείως φιλικά στο λέω, μην δικαιολογείς το κάπνισμα για κανέναν λόγο. Θα λες και θα σκέφτεσαι ότι το άρχισα από χαζομάρα. Μόνο έτσι θα το κόψεις αν το θες. Εκτός κι αν το γουστάρεις γτ το ευχαριστιέσαι οπότε θα σου πω ενήλικος είσαι, τις επιπτώσεις τις ξέρεις κάνε όπως αγαπάς! :)
 
Ένας χρόνος χωρίς.
Μπράβο Νικόλα μακριά.
Το αρχισα στα 45 στην αμερηκη απο το ανχος στη δουλεια αλλα δεν καπνηζω πολλα το πολυ 5 την ημερα δεν με εχει κοψει καθολου στο τρεξημο και στο ποδυλατο που κανω
Θοδωρή πέταξε το να φύγει από τα χέρια σού τελείως τα λίγα θα φέρουν και τα πολλά, μακριά φίλε μόνο κακο κάνει μιλάω εγώ που είμαι παθητικός καπνιστής χρόνια.
 
Για τον καινούργιο νόμο που ακούγεται οτι θα περάσει ο οποίος επιβάλει 1500€ πρόστιμο σε περιπτωση που καπνίζει κάποιος στο όχημα παρουσία παιδιών τι έχετε να πείτε ;
Οσον αφορα για το τσιγάρο αν και το ξεκίνησα στα 16 μου και μέχρι σήμερα που είμαι 28 καπνιζω περιστασιακά ποτέ μου δεν ενιωσα εθισμένος . ( και θα μου πει κάποιος γιατί καπνιζω τότε ; γιατί είναι άλλο το μου αρέσει και άλλο το νιώθω την αναγκη να το κάνω )
 
Back
Top