Τσίχλες παστές

Εγώ κρατάω από Αν. Ζαγόρι φίλε μου! Φιλιππιάδα είμαι ... περαστικός ! Η καρδιά είναι στα 1983 μέτρα ! Με 700 πρόβατα κι σε καλύβα . Αυτά τα χρόνια αναπολώ κι τα ζηλεύω
Τότε αλλάζει το πράμα.Τι να λεει η Φιλιππιάδα ......sarcastic.
Αγαπημένα μέρη απο κει και κάθε Φθινόπωρο τα επισκέπτομαι Νίκο. Απο που Αν.Ζαγόρι ;
 
Ακολουθώ πιστά την συνταγή που γράφει στην πρώτη σελίδα της ενότητας. Αυτό που έχω αλλάξει είναι ότι αφήνω τις τσίχλες στο αλάτι αυστηρά τρία 24ωρα, για το μαγείρεμα χρησιμοποιώ λευκό ξηρό κρασί (το παίρνω χύμα από τον ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟ της γειτονιάς) και προσθέτω το πιπέρι στο τέλος. Με ρετσίνα δεν έχω δοκιμάσει γιατί είμαι αλλεργικός οπότε δεν γίνεται. Πάντως συγγενείς που έχουν δοκιμάσει και τις δύο εκδοχές τους άρεσε πιο πολύ με το ξηρό λευκό.
 
Επίσης ξέχασα να πω ότι μετά το μαγείρεμα στο κρασί τις διαχωρίζω από τα κόκκαλα και κρατάω μόνο το καθαρό κρέας το οποίο εν συνεχεία το περνάω στο τηγάνι και μπαίνει στα βάζα. Είναι μπελαλίδικο αλλά το αποτέλεσμα με αποζημιώνει.
 
Επίσης ξέχασα να πω ότι μετά το μαγείρεμα στο κρασί τις διαχωρίζω από τα κόκκαλα και κρατάω μόνο το καθαρό κρέας το οποίο εν συνεχεία το περνάω στο τηγάνι και μπαίνει στα βάζα. Είναι μπελαλίδικο αλλά το αποτέλεσμα με αποζημιώνει.
Με τσίπουρο κι καλή παρέα μετά !! Ωραίος !!!!
 
Εδώ είναι με ρετσινουλα και 3 24ωρα όπως λέει ο Μάκης και λίγες καυτερές πιπεριές μέσα για γευση

nENpRe0.jpg
 
Εδώ είναι με ρετσινουλα και 3 24ωρα όπως λέει ο Μάκης και λίγες καυτερές πιπεριές μέσα για γευση

nENpRe0.jpg
Άνοιξε τσοκ ρε Ευριπίδη !!! ... Σμπαράλια τις κάνεις βλέπω, κυριολεκτικά τις ανατινάζεις !!! Αν τις πιάνει κι ο λέων στο στόμα του ... !!! .... απορώ και πώς τις μαδείς μετά !!! .sarcastic.
.yelling. .my man.
 
Back
Top