Τσίχλες παστές

Έχω διαπιστώσει ότι αλάτι από αλάτι διαφέρει πολύ. Έχει τύχει να τις αφήσω 3 24ωρα με κάποιο αλάτι και 2 με κάποιο άλλο και οι δεύτερες να βγουν πιο αλμυρές. Πάντως ένας μέσος όρος, τα 2 24ωρα είναι μια χαρά.
Μην ξεχνάτε ότι θέλουν με την κοιλιά κάτω για να μην γεμίζουν οι κοιλιές αλάτι και ότι είναι ένας μεζές για τσίπουρο....οπότε είναι καλές να "τσιμπάνε" λίγο!
 
Λοιπόν βγήκαν τέλειες το κακό ειναι οτι εκανα λίγες περίπου 20 για να είμαι σίγουρος μην πάνε για Πέταμα
Αλλα απο βδομάδα θα μπουν όλες να έχουμε στάνταρ μεζέ !!!
Σας ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες και φυσικά για την Συνταγή θα κάνουμε και καμία παραλλαγή φυσικά
 
Λοιπόν βγήκαν τέλειες το κακό ειναι οτι εκανα λίγες περίπου 20 για να είμαι σίγουρος μην πάνε για Πέταμα
Αλλα απο βδομάδα θα μπουν όλες να έχουμε στάνταρ μεζέ !!!
Σας ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες και φυσικά για την Συνταγή θα κάνουμε και καμία παραλλαγή φυσικά

Μη βιάζεσαι .Αφηνετες κατάψυξη και όταν τελειώσει η περίοδος βάλε κατσαρόλα και μια και εξω .
 
Ριχνοντας μια ματια στο FB βλεπω μια αναρτηση ενος συναδελφου που ειχε φτιαξει τσιχλες παστες
Ολα καλα μεχρι εδω αλλα η εικονα με το κεφαλι του πουλιου και το ραμφος
μου προκαλεσε αηδια
Προσωπικα αν μου σερβιραν ενα τετοιο πιατο ισως και να μην το ετρωγα μονο με την εικονα που εμφανιζει δεν ειναι οτι καλυτερο :eek::eek:
 
Ριχνοντας μια ματια στο FB βλεπω μια αναρτηση ενος συναδελφου που ειχε φτιαξει τσιχλες παστες
Ολα καλα μεχρι εδω αλλα η εικονα με το κεφαλι του πουλιου και το ραμφος
μου προκαλεσε αηδια
Προσωπικα αν μου σερβιραν ενα τετοιο πιατο ισως και να μην το ετρωγα μονο με την εικονα που εμφανιζει δεν ειναι οτι καλυτερο :eek::eek:
προσωπικα ουτε εγω τρωω τα κεφαλια αλλα ξερω πολυ κοσμο που τις τρωει ετσι κ θελουν οπωσδηποτε κ το κεφαλι.το ιδιο κ με λαγο στιφαδο.οπωσδηποτε το κεφαλι μεσα.γουστα ειναι αυτα βεβαια
 
Νομιζω τον Κώστα τον χάλασε το ράμφος και όχι τόσο το κεφάλι. Έχει τύχει και μένα να με κερασουν παστες με ράμφος. Στην αρχή παγωσα λίγο είναι η αλήθεια μόλις τις είδα, αλλά στο τέλος πρυτάνευσε η λογική...bbq2
 
Το ράμφος (και τα πόδια με τα εντόσθια) μένει όταν τις κάνουμε βραστές, βράζουν δηλαδή απλά ξεπουπουλιασμένες, όταν τις τρώμε εννοείται καθαρίζονται.
Ενώ στα αμνοερίφια τα κεφαλάκια τα τσακίζω, στα πτηνά δεν τα μπορώ καθόλου... Οι υπόλοποι στο σπίτι τα τρώνε.
Ό,τι ευχαριστεί τον καθένα...
 
Για να μην αφορίζουμε τα πάντα, τα εντόσθια της μπεκάτσας είναι καθαρά (κουτσουλάει μόλις πετάγεται) και θεωρούνται εξαιρετικό έδεσμα στη Γαλλία!


Καλή τους όρεξη.
.my man.Αν τα τρως να τα βαζω στον καταψύκτη και να στα φερω κάποια στιγμή ..yelling.
 
Για να μην αφορίζουμε τα πάντα, τα εντόσθια της μπεκάτσας είναι καθαρά (κουτσουλάει μόλις πετάγεται) και θεωρούνται εξαιρετικό έδεσμα στη Γαλλία!
από τα πιο ακριβά πατέ στην Γαλλία μετά από τα χείλη σολωμού :)
 
Αλλος απο δω.....
Αφήστε μας ρε με τα πατέ και τα αναγουλέ..hair.
Εχουμε τόσα καλά να φάμε στο πατρίδα .
πληροφοριακά το είπα
δεν τρώω πατέ αλλά ούτε και προβατίνα Τζουμέρκων με γυρισμένα 3 φορές τα χιλιόμετρα .sarcastic.
 
πληροφοριακά το είπα
δεν τρώω πατέ αλλά ούτε και προβατίνα Τζουμέρκων με γυρισμένα 3 φορές τα χιλιόμετρα .sarcastic.

Ίσα ρε ......τέτοιες παλιοπροβατίνες με πειραγμένα κοντέρ έχετε στη Βοιωτία.Παλιοχτικιασμένες σαν τα τσιχλόνια σας ..yelling.
 
Back
Top