Τσίχλες παστές

Μετά από δύο μέρες αλατοπιπερωμένα στην συντήρηση,εχθές ψυθηκαν,μπήκαν στην γυάλα και σκεπάστηκαν με ελαιόλαδο. Θα έχουμε για πολύ καιρό μεζέ,για μα πιούμε κάνα ποτήρι....

20170409_120008_zps6ekyikx6.jpg
20170409_120030_zpsscvpixpt.jpg
 
Την διαδικασια την έχω δει σε ντιβιντι κ την περιγράφω..
Αφού καθαρίσουμε τα πουλιά κ κόψουμε φτερουγες,με το ψαλίδι ανοίγουμε διάπλατα το στήθος του πουλιού βάζοντας χοντρό αλάτι..το κεφάλι του πουλιού κ ο λαιμός μπενει μέσα στο ανοιγμένο στήθος κ το πουλί κλεινει.Αφου τις βάλουμε σε ένα ταπερ τις αφήνουμε στην συντήρηση του ψυγείου μας για 3 μέρες.Κατοπιν της βάζουμε σε μια κατσαρόλα κ ρίχνουμε νερό σκεπάζοντας τα πουλιά,λίγο ελαιόλαδο,ξερή ρίγανη(για μυρωδιά)και στιβουμε λεμόνι μέσα για να μην μαυρίσουν τα πουλιά..τις βάζουμε να πάρουν βραση ελέγχοντας ως εξής:πιανουμε την τσίχλα από τα πόδια και τραβάμε προς τα έξω,όταν νιώσουμε ότι το κρέας είναι μαλακό τότε τις βγάζουμε από την φωτιά κ τις αφήνουμε σε ένα σουρωτήρι να στραγγιξουν καλά.Περνουμε ένα πλαστικό δοχείο(προτιμάτε γιατί είναι πιο "σκοτεινό")τις ρίχνουμε μέσα σκεπάζοντας με ελαιόλαδο φροντίζοντας να μην εξέχει κάποιο μέρος του πουλιού έξω από το λάδι γιατί μουχλιαζει..Και κλείνουμε καλά το δοχείο.Η τσίχλες είναι έτοιμες και μπορούν να καταναλωθούν ακόμα κ το καλοκαίρι..ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:χρησιμοποιουμε ΜΟΝΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ και κανένα άλλου είδους λάδι διότι τα πουλιά ΔΕΝ συντηρουντε..Ούτε παστώνουμε τα πολύ χτυπημένα θηράματα..Παραδοσιακός τρόπος παστωματος στην Λακωνία από την εποχή που τις έπιαναν με αγκίστρια..
Μπορεις να πεις πως λεγεται το DVD ???
 
Ξεπουπουλιάζουμε τα τσιχλοκότσυφα, τα καθαρίζουμε από εντόσθια, τα καψαλίζουμε στο καμινέτο και τα βάζουμε στην κατάψυξη. Μόλις συγκεντρώσουμε τον επιθυμητό αριθμό, τα ξεπαγώνουμε και τα πλένουμε καλά να φύγει το αίμα και τα καμενα πουπουλάκια που έχουν μείνει.

Αφού τα πλύνουμε καλά τα βάζουμε σε τρυπητό να σουρώσουν. Τα γυρίζουμε κάμποσες φορές για να στραγγίξουν τα νερά. Ρίχνουμε τα πουλιά σε μια λεκάνη και τα πασπαλίζουμε με αρκετό έως πολύ κύμινο. Τα ανακατεύουμε με τα χέρια μας καλά, να πάει παντού το κύμινο.

Παίρνουμε ένα μεγάλο σουρωτήρι και δημιουργούμε μια στρώση από χοντρό αλάτι. Ταξινομούμε τα πουλιά με τα στήθη προς τα κάτω, κοντά-κοντά το ένα με το άλλο και σκεπάζουμε τελείως με χοντρό αλάτι. Επαναλαμβάνουμε με πουλιά και ξανά σκεπάζουμε τελείως με χοντρό αλάτι. Κάνουμε το ίδιο μέχρι να γεμίσει το σουρωτήρι. Το τελευταίο στρώμα είναι με αλάτι, τα πουλιά να μην φαίνονται καθόλου. Σκεπάζουμε το σουρωτήρι με ένα πιάτο ανάποδα και βάζουμε από πάνω ένα βάρος να πιέζει προς τα κάτω το περιεχόμενο.

Αφήνουμε το σουρωτήρι 48 ώρες στο ψυγείο αλλά όχι λιγότερο. Βάζουμε από κάτω ένα ταψάκι για να στραγγίζουν τα αίματα. Ξεπλένουμε με πολύ νερό να φύγει όλο το αλάτι πάνω από τα πουλιά. Τα τοποθετούμε σε κατσαρόλα, ρίχνουμε αρκετό κύμινο και τα σκεπάζουμε με ΡΕΤΣΙΝΑ και μόνο ρετσίνα (όχι άλλο κρασί γιατί θα μας τις γλυκίσει και θα χάσουν την αλμύρα ). Αφήνουμε να σιγοβράσουν για 75 λεπτά (τον χρόνο τον μετράμε από την ώρα που θα πάρουν βράση) και τις κατεβάζουμε από την φωτιά. Τις σουρώνουμε καλά να στραγγίσουν.

Βάζουμε σε τηγάνι ελαιόλαδο να κάψει καλά και κάνουμε ένα γρήγορο πέρασμα τα πουλιά από μέσα μόλις για να πάρουν χρώμα. Με τρυπητή κουτάλα τα γυρίζουμε γύρω-γύρω να κοκκινίσουν λίγο και τα βγάζουμε. Τα αφήνουμε να κρυώσουν για λίγο και τα παστώνουμε (τοποθετούμε δίπλα-δίπλα) σε δοχείο (κατά προτίμηση πήλινο, γυάλινο). Αδειάζουμε το λάδι του τηγανιού μέσα στο δοχείο και σκεπάζουμε όλα τα πουλιά με καινούριο λάδι.

Εγώ προσωπικά επειδή θέλω να τις συντηρώ στο ψυγείο, σκεπάζω με σπορέλαιο και όχι με ελαιόλαδο για να μην παγώνει. Αν έχετε κάποιο ψυχρό-δροσερό μέρος (υπόγειο) μπορείτε να τις βάλετε σε ελαιόλαδο και να τις τοποθετήσετε εκεί.

– Υπάρχουν στο εμπόριο 5κιλες σακούλες με χοντρό αλάτι, προσέχουμε να είναι κανονικό αλάτι και όχι κάποια τύπου light που έχουν κυκλοφορήσει τελευταία.
– Πριν περάσουμε τα πουλιά από το τηγάνι μπορούμε να τα σφουγγίσουμε με χαρτί κουζίνας για να μην γίνουμε πυροτέχνημα με το καυτό λάδι.
- Όταν αδειάσει το βάζο, μην πετάξετε το λάδι. Τηγανίστε μια τηγανιά πατάτες ... ;)
– Σερβίρονται αφού τις στραγγίξετε από το λάδι και τις κόψετε στα 4, συνοδεύονται με τυράκι, λιαστή τομάτα και …τσίπουρο.

ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ…

Ξεκίνησα και εγώ δειλά δειλά να κάνω την συνταγή σας έχω μία απορία όμως τα βάζουμε στην κατσαρόλα μαζί με το Κύμινο και το κρασί ρίχνουμε καθόλου νερό μέσα ή μόνο κρασί ;;;;
Ίσως είναι χαζή ερώτηση αλλά μην της χαλάσω τζάμπα
 
Ξεκίνησα και εγώ δειλά δειλά να κάνω την συνταγή σας έχω μία απορία όμως τα βάζουμε στην κατσαρόλα μαζί με το Κύμινο και το κρασί ρίχνουμε καθόλου νερό μέσα ή μόνο κρασί ;;;;
Ίσως είναι χαζή ερώτηση αλλά μην της χαλάσω τζάμπα
Αν σου λειπει λιγο για να τις σκεπασεις εντελως,συμπληρωσε το με νερό!
Το κρασι,ρετσινα!:)
 
Εγω χθες ανοιξα ενα βάζο και το φαγαμε με φακές.
Απο περυσι σταματησα να τις περνάω απο τηγάνι μετα το βρασιμο και μου αρέσουν περισσότερο.
Στα βαζα δεν βαζω μόνο σπορέλαιο ,βάζω και αρκετό απο τα υγρό της κατσαρόλας το οποίο όσο ειναι και ζεστό βοηθάει στο καλό σφραγισμα.Γέμισμα ,σφράγισμα και τούμπα το βαζο μέχρι να κρυώσει.
Επίσης απο πέρυσι εκανα και παραλλαγές.Εφτιαξα κάποια βαζα με καυτερή πιπεριά και λίγη φλωρίνης . Σε άλλα βαζα έβαλα σκορδο και καυτερή πιπεριά καθώς και φλωρίνης.Κάποια άλλα τα αφησα με τις τσιχλες σκέτες.Με λίγο λεμόνι και ωραλια ρίγανη η θυμάρι είναι ακόμη πιο ωραίες.
 
Ευτυχώς πρόλαβα και έφαγα γιατί Θα με έκανες να τρέχω
Χαχαχαχααχ
Πολύ ωραίες οι παραλλαγές σου ξεκινάω τώρα εγώ με τη συνταγή και θα συνεχίσω με παραλλαγές

Υ:Την συνταγή την ανέβασα και στο hunters of Greece !!
Φυσικά με post στο forum !
 
Καλησπέρα παιδιά ακόμα μία βοήθεια – διευκρίνιση
Μετά το τηγάνι τις βάζουμε μέσα σε γυάλινο δοχείο μέσα στο δοχείο βάζουμε μόνο λάδι τίποτε άλλο σωστά ;;;;;;;;;
 
Σε λιγο για σας πω εγω
Πειτε μου για το δοχείο μόνο λάδι ;;
Η και αλάτι ;;
Νεκταριε τώρα ειδα την ερωτησή σου καθυστερημένα.
Συνήθως βαζουν σπορελαιο για να μην πήξει στην περίπτωση που θα τα συντηρήσεις στο ψυγείο.
Εγω οπως εγραψα και ποιο πάνω ,βάζωβω μέσα στα βάζα και αρκετή ποσοτητα απ τα υγρα της κατσαρόλας
 
Back
Top