Τσίχλα-Κοτσύφι

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
ΣΤΑΥΡΟΣ
View attachment 6857
Λίγα πράγματα και σήμερα, με παροιμιώδη ευστοχία 11 χέρι και 5-6 χαμένα με ένα κουτάκι φυσίγγια απ' όλων ;)
Χρειάζομαι σκυλάκι, δεν έχω χρόνο όμως :(
Μπράβο και στα ταιρια τούς πατρίδα.

Περιοχή
Αττικη
Όνομα
Σπύρος
Καλησπέρα στην ομάδα.Σημερινο απογευματινό σε άλλο περσινό μέρος και εκεί πολλά πουλιά περισσότερα από πέρυσι εννοείται.Βγαιναν όμως σε ένα περιφραγμένο και δεν τις τουφεκουσα και πήρα 2.Αυριο όμως έπεται καλο .hunter.1

Περιοχή
Καλύβια Θορικού
Όνομα
Αλέξης
Καλησπέρα στην παρέα!

Ευτυχώς που κάποιοι πριν από εμένα ανέβασαν πουλιάστρες γεμάτες...γιατί αν έγραφα πριν από αυτούς θα με περνούσαν για τρελό!! Επιστροφή από Αργολίδα...όπου τα πουλιά ήταν αρκετά έώς πολλά!!!

Η απουσία από κοτσύφια ήταν εμφανής αφού ούτε ένα κοτσύφι δεν μπήκε σε καμία πουλιάστρα της παρέας! Ούτε στο πρωινό καρτέρι τα είδαμε...ούτε όμως και στο περπατητό.

Με την επιστροφή....πήγα για ένα καρτέρι δίπλα στο σπίτι μου. Τα πουλιά στα Μεσόγεια ακόμα υπάρχουν....και ανεβαίνουν στην κούρνια τους μετά την δύση του ηλίου. Από τις 17:00 μέχρι και τις 17:25 περνάει ο μεγαλύτερος όγκος των πουλιών. Από τις 16:30 μέχρι της 17:00 περνούν τόσα...όσα χρειάζονται για να μην σε αφήνουν να κάνεις τσιγάρο ή να πίεις μια τζούρα καφέ!

Μπάνιο τώρα....και Ολυμπιακός ΠΑΟΚ.

Καλή συνέχεια σε όλους!

Nikolis

Moderator

• View attachment 6857
    Λίγα πράγματα και σήμερα, με παροιμιώδη ευστοχία 11 χέρι και 5-6 χαμένα με ένα κουτάκι φυσίγγια απ' όλων ;)
    Χρειάζομαι σκυλάκι, δεν έχω χρόνο όμως :(
    Μπράβο παίχτη!
  • Με τέτοιο τουφέκι και τα απ' όλων είναι αρκετά.

Καλησπέρα και από μένα!!! Δίωρο περπατητό σήμερα από τις 13.30 μέχρι και τις 15.30 πέντε τσίχλες και μια κοτσυφήνα με κανένα χαμένο και πολύ ωραίες τουφεκιές με τη μπενέλα μου, τεσσάρι μαμά και gm3 fast!Πολλά τα πουλιά πέριξ της Αττικής και αν είχα και άλλο ένα τουφέκι θα είχα κάνει πολύ καλό παιχνίδι!!!
Σε όλο το βουνό μόνο εγώ και ο Παρδαλάκης που τον συνάντησα τυχαία τα είπαμε λίγο...χαλβάδιασα και τη φασσούλα που είχε χτυπήσει και την έκανα για πίσω!!!

XDM

Όνομα
Πετρος
Αισθητα λιγοτερα τα πουλακια σημερα σε σχεση με την προηγουμενη Κυριακη αλλα σημερα δεν ημουν μονος...Τελικα 21 τσιχλιτσες στο χερι,5 χαμενες,χωρις να ανταμωσουμε ουτε εναν κοτσυφα!

Όνομα
kostas
Καλησπέρα και από μένα!!! Δίωρο περπατητό σήμερα από τις 13.30 μέχρι και τις 15.30 πέντε τσίχλες και μια κοτσυφήνα με κανένα χαμένο και πολύ ωραίες τουφεκιές με τη μπενέλα μου, τεσσάρι μαμά και gm3 fast!Πολλά τα πουλιά πέριξ της Αττικής και αν είχα και άλλο ένα τουφέκι θα είχα κάνει πολύ καλό παιχνίδι!!!
Σε όλο το βουνό μόνο εγώ και ο Παρδαλάκης που τον συνάντησα τυχαία τα είπαμε λίγο...χαλβάδιασα και τη φασσούλα που είχε χτυπήσει και την έκανα για πίσω!!!
Πολλα τα πουλια? Ερχομαι μαζι σου οποτε θες φιλε!!

8:00 το πρωί ήμουν στα έλατα. Δυστυχώς, αυτή τη φορά οι κυργιαρίνες ήτανε λιγοστές και μαζί μ' αυτές, πού και πού φαινότανε και κάνας κότσυφας... Έπαιξαν λιγάκι μέχρι τις 10:00 (κατόπιν έκοψαν αισθητά), αλλά, ως συνήθως, δεν έδιναν εύκολα ευκαιρίες για τουφεκιά... Πετούσαν όλο πάνω απ' τα έλατα και δύσκολα έβγαιναν στο καθαρό... Με τα χίλια ζόρια κατάφερα 8 πουλιά: 5 κυργιαρίνες (turdus viscivorus) 2 κότσυφες και... 1 μπεκάτσα, η οποία σηκώθηκε σαν από φέρμα από ένα πουρναρόκεδρο καθώς εκεί ακριβώς έψαχνα έναν βαρεμένο κότσυφα...! Δεν άντεξα άλλο κι έφυγα το μεσημεράκι...
Στις 15:30 βρισκόμουνα στο συνηθισμένο απογευματινό μου καρτεράκι. Φάνηκαν λίγα πουλάκια (κεκαηδό και κοκκινό, κότσυφας ουδείς), κυρίως στο σούρουπο... Τελικά έκανα 7 πουλάκια: 6 κελαηδότσιχλες και 1 ψαρόνι (μού βγήκε ολομόναχο και το πέρασα για τσίχλα). Να αναφέρω κι ένα αξιοπερίεργο: στις 17:00 πέρασε πάνω απ' τη κεφάλα μου ένα... χελιδόνι, το οποίο μάλλον ξεχάστηκε για τα καλά και είπε να περάσει τον χειμώνα εδώ...
Τελικός απολογισμός με ποικιλία: 15 πουλιά: 5 κυριαρίνες, 6 κελαηδότσιχλες, 2 κότσυφες, 1 ψαρόνι και (το καλύτερο) 1 μπεκάτσα...!
Καλά ήτανε! Και εις άλλα με υγεία!

Όνομα
Βασίλης
8:00 το πρωί ήμουν στα έλατα. Δυστυχώς, αυτή τη φορά οι κυργιαρίνες ήτανε λιγοστές και μαζί μ' αυτές, πού και πού φαινότανε και κάνας κότσυφας... Έπαιξαν λιγάκι μέχρι τις 10:00 (κατόπιν έκοψαν αισθητά), αλλά, ως συνήθως, δεν έδιναν εύκολα ευκαιρίες για τουφεκιά... Πετούσαν όλο πάνω απ' τα έλατα και δύσκολα έβγαιναν στο καθαρό... Με τα χίλια ζόρια κατάφερα 8 πουλιά: 5 κυργιαρίνες (turdus viscivorus) 2 κότσυφες και... 1 μπεκάτσα, η οποία σηκώθηκε σαν από φέρμα από ένα πουρναρόκεδρο καθώς εκεί ακριβώς έψαχνα έναν βαρεμένο κότσυφα...! Δεν άντεξα άλλο κι έφυγα το μεσημεράκι...
Στις 15:30 βρισκόμουνα στο συνηθισμένο απογευματινό μου καρτεράκι. Φάνηκαν λίγα πουλάκια (κεκαηδό και κοκκινό, κότσυφας ουδείς), κυρίως στο σούρουπο... Τελικά έκανα 7 πουλάκια: 6 κελαηδότσιχλες και 1 ψαρόνι (μού βγήκε ολομόναχο και το πέρασα για τσίχλα). Να αναφέρω κι ένα αξιοπερίεργο: στις 17:00 πέρασε πάνω απ' τη κεφάλα μου ένα... χελιδόνι, το οποίο μάλλον ξεχάστηκε για τα καλά και είπε να περάσει τον χειμώνα εδώ...
Τελικός απολογισμός με ποικιλία: 15 πουλιά: 5 κυριαρίνες, 6 κελαηδότσιχλες, 2 κότσυφες, 1 ψαρόνι και (το καλύτερο) 1 μπεκάτσα...!
Καλά ήτανε! Και εις άλλα με υγεία!
Ωραίος Νικόλα!!!

Σημερα παρνασσο με καθυστερηση 25 ημερων στα πανεμορφα μερη που παω καθε χρονο.Τα πουλια που ειδα 100 με 120 ελατοτσικλες και που και καμια γερακοτσιχλα ολα ντοπια καθολου μπασιμο ,η καρπωση 53 και 2 κοκκινες απο 5 ντουφεκια και πολλες μετακινησεις με τα ποδια , για να μαζεψουμε.