Τσίχλα-Κοτσύφι

Συζήτηση στο φόρουμ 'Φτερωτά' που ξεκίνησε από το μέλος BeReT, στις 11 Δεκεμβρίου 2014.

1. Kostas Winchester SX

Kostas Winchester SX

Περιοχή:
    Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
    Όνομα:
    Kώστας
    Παιδιά πήγε κανείς καρτέρι τσίχλας σήμερα;

giannis corfu and nikolas dan like this.
  2. Vasilis

Vasilis Staff Member

Περιοχή:
    Δραπετσώνα-Δίστομο
    Όνομα:
    Βασίλης
    Χθες πήγαμε μια βόλτα με τον αδερφό μου για τσιχλίτσες. Δεν είχαμε πολλές ελπίδες αλλά το κέφι μας το κάναμε. Τα πουλιά έφευγαν πολύ μακρυά και ατουφέκιστα τα περισσότερα. Κοτσύφια λίγα πάλι. Έριξα ένα κουτί gorilla quail που μου έδωσε ο αδερφός μου. Πήγαν πάρα πολύ καλά! Με εξέπληξαν γιατί αν και ήταν νούμερο 9.5 έριχναν και πουλιά σε μακρινές αποστάσεις! Δύο ΣΚ έμειναν ελπίζω να καταφέρω να βγω δύο φορές ακόμα :)

3. Nikolis

Nikolis Moderator

Μπράβο παίχτες!

4. Λεωνίδας

Λεωνίδας

Περιοχή:
    Νέα Σμύρνη, Θέρμο Αιτωλ/νίας
    Όνομα:
    Λεωνίδας
    Θυμάμαι το περιστατικό αλλά στη θέση σου δεν θα άλλαζα στάση. Σεβαστή η κάθε αντιμετώπιση βέβαια. Τουλάχιστον σε επίπεδο νόμου κάνεις δεν θα σε αμφισβητήσει! Εξάλλου υπάρχει και ένα σκαλοπάτι επάνω, σε επίπεδο περιφέρειας :)

5. Κώστας

Κώστας

Περιοχή:
    Ιωάννινα
    Όνομα:
    Κώστας
    Να βγείτε γιατί να μην βγείτε....μετά 6 μήνες θα τα ξύνουμε πάλι :D
    Και λίγα να είναι τα πουλιά Βασίλη η βόλτα μετράει πάντα ;)

6. elias930i

elias930i Moderator

Περιοχή:
    Περιστερι και Άρτα
    Όνομα:
    Ηλιας
    Απογευματινό χθες 5 λεπτά με το αμάξι.Ειχε πουλάκια 9 στο χέρι με 7 κοτσύφια και 2 τσίχλες...τα έχω άχτι φέτος τα κοτσύφια και με αρκετές αστοχίες!

7. Vasilis

Vasilis Staff Member

Περιοχή:
    Δραπετσώνα-Δίστομο
    Όνομα:
    Βασίλης
    Κώστα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα τα ξύνω φίλε!! Άσε που με το φόρουμ νιώθω να είμαι σε κυνηγετική σεζόν όλο τον χρόνο...

8. Κώστας

Κώστας

Περιοχή:
    Ιωάννινα
    Όνομα:
    Κώστας
    εεεε κυνηγετικά θα τα ξύνουμε εννοούσα Βασίλη γιατί κατά τα άλλα φωτιά θα πάρει ο πισινός μας πάλι στα τις εργασίας και των υπολοίπων υποχρεώσεων :D
    Η αλήθεια είναι ότι το φορουμ αλλάζει πολύ την διάθεση!! Αλλά η έξοδος είναι έξοδος και θα λείπει...τουλάχιστον σε μένα :)

9. Kostas Winchester SX

Kostas Winchester SX

Περιοχή:
    Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
    Όνομα:
    Kώστας
    Σωστός Βασίλη.
    Εγώ πάντος για να θεραπεύω την λαχτάρα μου για το κυνήγι περνάω συχνά από τα κυνηγομάγαζα και όλο και τσιμπάω 1-2 κουτάκια φυσίγγια......Αρρώστια φίλοι μου...Αρρώστια. .sarcastic.

10. Π
    Πάει χάλασες και εσύ .sarcastic..sarcastic.

11. Κοτσιφια φέτος ούτε ένα ,ούτε τα βλεπεις φετος ένα πήρα πριν κάνα μήνα και έπεσε σε πυκνό

12. Λεωνίδας

Λεωνίδας

Περιοχή:
    Όνομα:
    Λεωνίδας
    Τανάγρα που πηγαίνω έχει πολλά αλλά φυσικά όλα μέσα σε πυκνά. Θέλει μεγάλη υπομονή για να τουφεκίσεις αλλά η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές σε ξεκουφαίνουν! Επίσης έχουν πολύ λίπος!

13. elias930i

elias930i Moderator

Περιοχή:
    Περιστερι και Άρτα
    Όνομα:
    Ηλιας
    Και εμενα οι πρώτοι μου μετά τα μπασίματα...αργυρή βάρεσα και έναν κολοβό και με αλμπινισμο...είχε μερικές άσπρες τούφες!

14. Φιλιππας

Φιλιππας

Περιοχή:
    Νικαια
    Όνομα:
    Φιλιππας
    Θα μας κανεις να ερθουμε Ταναγρα για κυνηγι Λεωνιδα.....αχχχχχ και να μην βρω τιποτα....μαυρος κοτσυφας που θα σε φαει.yel..yel..yel.:D:D:D

15. ΣΤΕΛΙΟΣ

ΣΤΕΛΙΟΣ

Περιοχή:
    Χανιά
    Και εδώ οι λίγες τσίχλες που πήρα αυτό το μήνα, όλες ήταν τετράπαχες, ολοκίτρινες, το δέρμα στα καπούλια και την κοιλιά τεντωμένο από το παχύ στρώμα λίπους που είχε από κάτω, ακόμη στο λαιμό ... Να πω ότι προετοιμάζονταν για το μεγάλο ταξίδι ??? Από τώρα ???:eek:
    Πάντως ο προχθεσινός κοτσυφός δεν ήταν έτσι. Μάλλον αυτός δεν καιγόταν να μεταναστεύσει ... .sarcastic.

16. Aristos

Aristos

Περιοχή:
    Αμαλιάδα
    Όνομα:
    Άρης
    Το πρωί βόλτα σε ρεματιά με πλατανια και κισσούς 5 κερομυτηδες και μια τσίχλα και αλλη μία που έχασα!

17. Τουριστα πετυχες....sarcastic.

18. .congrats.steakbeer

19. Καλησπέρα Στέλιο! Ο προχθεσινός κοτσυφός πιθανόν ήταν απ τους ενδημικούς της περιοχής και γι αυτό δεν ήταν σαν ..ορτύκι! Οι τσίχλες του τελευταίου μήνα όντως έχουν αρκετό λίπος παραπάνω,το χω παρατηρήσει κ γω σε ...όσες μαδάω (κάποιες φορές οταν καρπωθώ αρκετές τις γδέρνω λογο έλλειψης υπομονής)! Αν κ με τόσο κυνήγι που τρώνε μέχρι να φύγουν θα ξαναρέψουν!! Σε σημερινό 3ωρο περπατητό με τον σκυλάκο 11 στο χέρι + 1χαμένη. Μέτρια κίνηση,τουφεκιές ή οριακές καθώς έφευγαν μακριά ή τέρμα μπηχτές καθώς έπρεπε να μπώ μες στα κατσοπρίνια με τον σκύλο για να βγούν!!

20. Λεωνίδας

Λεωνίδας

Περιοχή:
    Όνομα:
    Λεωνίδας
    Καλοφάγωτος!! :) Με πρόλαβες, έλεγα να ποστάρω και εγώ 1-2 που καθάριζα χθες και στο τέλος είχαν γεμίσει λίπος τα χέρια μου! Τα έπλενα μετά και έπρεπε να βάλω 2-3 φορές σαπούνι για να γίνει σαπουνάδα :)

Μοιραστείτε τη σελίδα

Νέες Δημοσιεύσεις