Τροφή για κουτάβι 4 μηνών (puppy)

Καλημερα στην παρεα,
Απο χθες ειμαι πανευτυχης κατοχος ενος σεττερ αρσενικου 4 μηνων!
Επειδη εχω πολλα χρονια να ασχοληθω με κουταβι θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας σχετικα με τη διατροφη του.
Ποια κατα την αποψη σας ειναι η καλυτερη ξηρα τροφη που μπορω να του παρεχω?
Πρεπει υποχρεωτικα να τρωει δυο φορες την ημερα η μια (δεδομενου οτι δεν το εχω στο σπιτι αλλα στο κτημα)?
Οποιες προτασεις βοηθεια , ευπροσδεκτη!
Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Να συμπληρωσω πως παω καθημερινα στα σκυλια για ταισμα,καθαρισμα,αλλαγη νερου και τα βγαζω να τρεξουν!
Αν το ταιζω μια φορα την ημερα θα ειναι οκ?
 
κωστα καλημερα.το κουταβι θελει μοιρασμενα γευματα 2 με 3 φορες τη μερα αναλογα και το τι θα σου πει ο κτηνιατρος.η τροφη τωρα ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση.εγω σε ολα τα κουταβια που ειχα ανα τα χρονια μια τροφη εδινα και ειδα ωραια αναπτυξη σε ολα.τη flatazor puppy.ακριβη αλλα πολυ καλη.ειναι βεβαια αναλογα και τι λεφτα διαθετεις.τροφες υπαρχουν πολλες.θα σου πουν ακομα περισσοτερες.επεξεργασου κι αποφασισε
 
Να συμπληρωσω πως παω καθημερινα στα σκυλια για ταισμα,καθαρισμα,αλλαγη νερου και τα βγαζω να τρεξουν!
Αν το ταιζω μια φορα την ημερα θα ειναι οκ?
Τα κουτάβια 3 έως 5 ή καλύτερα 6 μηνών θέλουν 3 γεύματα την ημέρα. Γίνεται καλύτερη πέψη και αφομοίωση. Το σύστημα της διατροφής κουταβιών "κατά βούληση" (ή μία φορά την ημέρα) μπορεί να προκαλεί διάρροιες χωρίς να φταίει η τροφή, τυμπανισμούς, δυσπεψίες και χαμηλό βάρος (άρα και ανάπτυξη) όχι γιατί η τροφή δεν είναι επαρκής σε ποσότητα και ποιότητα αλλά γιατί όταν καταναλώνετε "με μιας" μπορεί να προκαλεί αυτά τα προβλήματα.
Η τροφή που θα επιλέξεις πρέπει να είναι για κουτάβια. Για Σέττερ η περιεκτικότητα σε Πρωτεΐνη πρέπει να είναι τουλάχιστον 30-32% και τα Λίπη 18-20%. Οι καλές τροφές είναι ακριβές, όλες οι ακριβές δεν είναι καλές ή τόσο καλές όσο διαφημίζονται. Δεν αρκεί να σου συστήσουμε μια εταιρία γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός οπότε μπορεί να μην επιδέχεται μια τροφή που σε άλλους σκύλους να ταιριάζει απόλυτα. Για παράδειγμα, με την Flatazor που σου προτάθηκε από τον evripidis302 είχα (όταν προ πολλών χρόνων την αγόραζα) μεγάλα προβλήματα πέψης με ασχημάτιστα και δύσοσμα κόπρανα. Μετά στράφηκα στην Orijen που οι περισσότεροι γνωστοί μου δεν την ήθελαν λόγω του ίδιου προβλήματος ενώ στους σκύλους μου είδα εξαιρετικά αποτελέσματα χωρίς προβλήματα.
Αυτά ως προς το ερώτημα σου.
Αν μου επιτρέπεις θα προσθέσω πως για να πάρεις στο μέλλον όσα χαρίσματα έχουν "προγραμματίσει" τα γονίδια για το κουτάβι σου και όσο κόπο και έξοδα και αν κάνεις για την εκπαίδευσή του θα πρέπει σε αυτή την ηλικία να αφιερώσεις περισσότερες συναντήσεις την ημέρα με το κουτάβι σου. Δεν είναι προσωπική μου άποψη γιαυτό θεώρησα υποχρέωση μου να στο αναφέρω.
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!
Για αρχη κανονιστηκε να πηγαινουμε εναλλαξ με τον πατερα μου στο κουταβι 2 φορες την ημερα για να ασχολουμαστε και λιγο παραπανω μαζι του.
Στο θεμα τροφης δοκιμασα την παρακατω
https://www.gatoskilo.gr/2492-equilibrio-puppies-15kg.html
και την εφαγε με μεγαλη χαρα....
 
Κωστα κορυφή για μενα η acana αλλα πανάκριβη. πολυ ευχαριστημενος είμαι με royal canin σε πιο λογικη τιμή η σετεριτσα που εχω τώρα ειναι 6,5 μηνων την εφερα μεχρι 6μηνων με acana και τώρα θα τη παω 18 μηνων με royal
 
Αυτη που εβαλες κωστα προσοχη στις απομιμήσεις! κυκλοφορουν τσουβαλια χωριςlot number και ημερομηνία ληξης εδω βρηκα τσουβαλια με 52ε αλλα η τροφη μεσα δεν έχει καμια σχεση με την κανονική. αλλα ακριβη...
 
Back
Top